Akvaryum kulübü kurmak

Yazan: Serkan Alasya, Kanberra

Akvaryum hobisi hakkında bilgimizi arttırmak için en önemli iki kaynak kitaplar ve diğer akvaryum severlerdir.

Tecrübeli akvaryum severlerle konuşmak ve bilgi alış verişi yapmak dünyanın en iyi yazılmış akvaryum kitabını okumaktan daha yararlıdır. Bu kişiler sizin yaşadığınız bölgede bulunan balıkları, sizin yaşadığınız bölgede çeşmeden akan suda tutmaktadırlar. Dolayısıyla onlardan edineceğiniz bilgileri hiçbir akvaryum kitabında bulamazsınız.

Peki, bu diğer insanlarla nerede tanışabilirsiniz? Eğer şansınız varsa devamlı uğradığınız akvaryumcularda bir kaç diğer müşteri ile 'laf lafı açıyor' misali bir dostluk kurabilirsiniz. Fakat dünyanın her yerinde sizin ve benim gibi akvaryum severler akvaryum kulüp ve derneklerinde toplanıp, tanışırlar. Bana Türkiye'den gelen bilgilere göre malesef ülkemizde akvaryum kulüp ve dernekleri bulunmamakta, eğer bulunanlar varsa bile bu derneklerin varlığı çoğunluk tarafından bilinmemekte.

Ülkemizde akvaryum hobisinin ilerlemesi için bu tür derneklerin kurulması şart. Şimdi 'adama bak, yurt dışından bize akıl veriyor' diye düşünebilirsiniz. Yurt dışında yaşamama rağmen akvaryumda balık tutmaya (balık beslemeye) Türkiye'de başladım ve bu hobiyi burada 5 sene sürdürdüm, son yedi senedirde Avustralya'da yaşamaktayım. İki akvaryum kulübünün üyesiyim. Birinin yardımcı başkanı, diğerinin eyalet temsilcisiyim. Bu kulüplerden biri Şubat 1997'de kuruldu ve şahsen kuruluşunda ve gelişmesinde katkılarım olduğunu düşünmekteyim. Bu deneyimlerime dayanarak bu yazıyı yazmaktayım. Amacım sizlere bir akvaryum külübü veya derneğini kurup yönetmenin hiç o kadar zor olmadığını göstermek.

Bir akvaryum kulübünün ilk amacı üyelerinin akvaryum hobisinden aldığı zevki pekiştirmek ve dolayısıyla onları hobinin içinde tutmaktır. Bir çok insan ilk başlardaki kötü deneyimlerinden dolayı hobiyi kısa bir sürede terk etmektedir.

İkinci ve belkide en önemli amaç akvaryum severlerin akvaryumlarının içinde barındırdıkları canlılara olan saygıyı geliştirmek. Aslında evinde akvaryumu olan herkes birer amatör biyolojisttir (biyologdur). Belki farkında değilsiniz ama her akvaryumunuza eğilip baktığınızda, her balık ve bitkinin davranış ve gelişmelerini gözlediğinizde bilimsel bir araştırma yapıyorsunuz. Akvaryum kulüplerinde bu gözlem ve tecrübelerinizi diğer akvaryum severlerle paylaşarak onların sizin yaptığınız hataları yapmasını önleyebilir, ve sizin elde ettiğiniz başarıları tekrar etmelerini sağlayabilirsiniz.

Bir kulüp kurmak için yapılacak ilk şey tüzük yazmaktır. Birkaç kişinin bir araya gelmesi ile kolayca yapılabilir. Bir akvaryum kulübünün tüzüğünün nasıl olduğunu görmek isteyenlere benim üyesi olduğum kulüplerden birinin ingilizce tüzüğünü örnek olarak yollayabilirim. Tüzük yazıldıktan sonra tasdik ettirilir. Tüzük tasdik olunca derneğiniz yasal olarak faliyete geçebilir, hayırlı olsun

Kulübun kuruluşunun ilk aylarında üye sayısı az olacağından ilk başlarda aylık toplantılar üyelerin evlerinde yapılır ve üye sayısı belli bir düzeye gelincede ayda bir, toplantı süresince kiralanan bir mekanda yapılır. İsterseniz tipik bir toplantıda neler olduğunu kısaca özetliyeyim.

Başkan toplantıyı açar ve yönetim kurulu kısaca raporlarını okur. Bu her yönetim kurulu üyesinin bir iki cümlede özetlediği üyeleri bilgilendiren bir rapordur. 'Rapor verecek birşey yok' deyip işin içindende çıkılabilir.

Bu raporlardan sonra günün aktivitesi yapılır. Bu aktivite çoğunlukla bir konuşma şeklinde olur. Gönullü üyeler deneyimli oldukları konuda konuşmalarını sunarlar. Ayrıca zaman zaman ithalatçılar, akvaryumcular, üniversite ve devlet kuruluşlarından davet edilen bilgili kişilerde konuşma verirler. Bazı toplantılarda bir gurup balık üzerine 'slayd sov' yapılır. Üyeler birbiri ardına gösterilen slaydlardaki balıkların isimlerini ve bazen o balık hakkında ilginç bilgileri haykırırlar. ' O balığı bir Neon surusunun olduğu akvaryuma koyarsanız, beş dakikada neon probleminizi halleder gibi muzurluklarda oluyor zaman zaman.

Günün aktevitesinin ardından ondakika çay molası verilir. Bu molanın ardından 'Problem köşesi' kısmı yapılır. Bu genellikle başkan yardımcısı kontrolünde yapılır. Akvaryumlarında bir problemi olanlar veya sorusu olanlar sorularını sorarlar. Bu problem ve sorulara bütün üyeler cevap bulmaya çalışır. Son olarakta üyelerin getirdiği balık ve bitkiler açık arttırma ile satılır. Her satıştan alınan paranın yüzde onbeşini (bu yüzde kulüp tarafından belirlenir) kulüp alır. Açık arttırmaya getirilen balık ve bitkiler ya üyelerin artık istemedikleri yada büyük çoğunlukla kendi ürettikleridir. Açık arttırmanın ardından toplantı kapanır.

Akvaryum kulübünün sunabileceği ve organize edebileceği diğer hizmetlerde kısaca şöyle.
Bir kütüphane kurmak - Kütüphanede çeşitli akvaryum yayınları ve videolar üyelerin ödünç alması için toplanır.
Belli zamanlarda çıkan bir yayın bastırmak - Bu üyelerin katkılarıyla oluşturulan amatör bir magazindir.
Bir satış masası kurmak - Bu masada balık yemleri, filtreler, ısıtıcılar vb. satılır. Bu ve açık arttırmadan edilen gelirler üye aidatlari ile birlikte kulüp masraflarını karşılar; oda kiralama, kütüphaneye kitap gibi.
Üyelere toplantılardan önce, toplantının nerede nezaman olacağını ve aktevitenin ne olduğunu bildiren bir duyuru postalamak Bu duyurunun içinde bir önceki toplantıda neler olduğuda özetlenir.
İthalatçılara, diğer şehirlerdeki akvaryumculara geziler düzenlemek.
Üyelerin balık üretmesini teşvik etmek - Bu her sene en çok cins balık üretene ödül ve diğerlerine sertifikalar verme ile gerçekleşir.

Bu yukarıda yazdıklarım üyesi olduğum kulüpler tarafından yapılmaktadır. Sizin kuracağınız kulübun bunları yapması gerek diye birşey yoktur.

Umarım bu yazdıklarım sizlere akvaryum dernekleri hakkında azda olsa bir fikir vermiştir. Bu konu hakkında daha geniş bilgi ve sorularınız için bana email atın yardımcı olmaya çalışayım.

Serkan Alasya, S.Alasya@effect.net.au<

0
Sayfaya verdiğiniz not: Hiçbiri