İnternette bitki ve balık satışı

Yazan: Bilyap Aquaristic, İstanbul

"Çok değişik bir önerim var. Sanal Mağaza üzerinden Türkiye'de bulunmayan ama meraklıların ismen aradığı balıklar getirilemez mi? Bunlar için gümrüklenmiş fiyat listesi yayınlanamaz mı? Alıcı buradan istediğini seçer, ödemeyi yapar Bilyap da ithal edip getirebilir. Alıcı balığı gelince e-mail ile bilgilendirilir ve balığını sizin bayiniz olan akvaryumculardan alabilir."

Bir üyemizin bize danışma köşesinden yönelttiği ilginç bir öneriyi bu köşede ticari yönden ele almayı istedik.

Kaliteli bitki ve balık türlerini sanal mağazamız ve bayilerimiz üzerinden satabilecek noktaya gelmeyi biz de istiyoruz. Türlerin satışa kadarki aklimatizasyonu, sağlıklı barındırılması, paketlenmesi ve kargosu vb. biraz tecrübeyle zaman içinde sistematik olarak çözülebilecek teknik sorunlar. Esas belirleyici olan burada pazar olacak. Aşamaları belirlemeden önce modern yöntemlerle, örneğin anketlerle toplanacak verileri gerçekçi bir biçimde incelemek gerekiyor.

Geçmişin emektar üreticilerinin çoğu 1980'lerde başlayan ithalat furyasında yok oldular. Türkiye'deki akvaryumculuk birikimi açısından bu çok yazık oldu. Biz elimizden geldiğince satacağımız ürünleri yurt içinden toplayarak yerli üreticileri desteklemek istiyoruz fakat acaba müşteriler ne istiyorlar?

Pazarın büyüklüğü nedir? Biz sadece internet kullanıcısı olan akvaryum meraklılarına ulaşabiliyoruz. Internetten sipariş ise insanların genelde henüz alışık olmadıkları bir alışveriş biçimidir. Yani potansiyel pazarımız henüz çok küçük; üyelerimizle birlikte müşterilerimizin de sayısını arttırmamız gerekiyor.

Satış hacmi büyüdükçe ürün başına düşen maliyet azalıyor; dolayısıyla da ürünler daha ucuza satılabiliyor. Ürünlerin ucuzluğu ise satışlarda olumlu etki yaparak tekrar satış hacmini artırıyor. Aşılması en zor dönem pazarın küçük, ürünün de pahalı olduğu başlangıç dönemidir.

Siparişle balık ithal etme konusunu ele alalım. Getirtilen ürün bedelinden bağımsız olarak uçakla nakliye ve gümrük masrafları en az $400 tutuyor. Bu sadece sabit masraf, bir de ürün ağırlığına ve bedeline göre eklenen bir pay var. En az $4000 tutarında bir sipariş verilebilmeli ki sabit masraf payı örnek olarak en fazla %10 tutsun. Aksi halde ürün çok pahalıya mal oluyor.

Türkiye'deki akvaryum meraklılarının sayısı hakkında elimizde güvenilir bir veri yok. ABD'de yaklaşık 30 milyon akvaryumsever varmış. Bu sayı bütün ülke nüfusunun %10'unun üzerindedir. Bizde bu oranın çok daha düşük olduğunu tahmin ediyoruz. Şu anki üye kazanma hızımıza ve sanal satışlara bakarak 1 yıl içinde bitki, 2-3 yıl içinde de balık türlerini satabilecek büyüklükte bir pazara erişebileceğimizi tahmin ediyoruz.

Kalite anlayışımız ve müşteri beklentileri Internet gibi kötü haberlerin çabuk yayıldığı bir açık bilgi ortamında güvenilirlik daha bir önem kazanır. Özellikle de bitki ve balık türleri gibi tek örnek olmayan ürünler satmaya çalışılıyorsa kaliteden kesinlikle ödün verilmemesi gerekir.

Kalite kriterlerinden bazılarına örnek olarak, bitkiler hastalık taşımamaları için havuzlarda değil, kontrol edilen kültür ortamlarında yetiştirilmiş olmalıdır. Bitkide gireceği yeni akvaryum şartlarına uyum sağlamak için harcıyabileceği eneji rezervleri bulunmalıdır. Balıklar ise yine havuzlarda değil akvaryumlarda, hormonsuz ve normal sıcaklıklarda üretilmiş olmalıdır. Türler satılmadan önce bir süre dinlendirilmeli ve gerekiyorsa aşama aşama aklimatize edilmelidir. Bu şartlar altında kaliteli bir ürün kalitesizine göre daha pahalıya mal olacaktır.

Türkiye gibi ortalama alım gücünün düşük olduğu ülkelerde, lüks sınıfına giren parfüm, model saat vb. prestij ürünlerinin dışında müşterinin alım tercihini belirleyen ağırlıklı olarak fiyat oluyor. Eğer müşteriye daha pahalı bir ürün sunuluyorsa kalite farkının kendini ödeyeceğini çok iyi anlatabilmek gerekir. Ürünün kalitesi konusunda sağlam dayanak oluşturan bilimsel veriler (eğer varsa) ise ancak bilinçli müşteriler üzerinde etkili olabilir. Verileri kendileri değerlendirecek kadar temel bir bilgi birikimine sahip olmayanlar fiyatla birlikte marka, imaj, "diğerleri ne diyor" gibi dış etkilere göre kararını verecektir. Bu mantık, bilinçli müşteri kitlesinin genişlemesinin kaliteli ürün pazarını da genişleteceğini gösteriyor.

0
Sayfaya verdiğiniz not: Hiçbiri