İtalya'da Japon balığı yasası

Yazan: Bilyap Aquaristic, İstanbul

Kuzey İtalya'nın Monza şehri sakinleri, geçtiğimiz Temmuz ayında alışık olmadıkları tarzda yeni bir yasanın yürülüğe girdiğini öğrenmişler. Monza'da artık fanusta ve büyük kavanozlarda japon balığı beslemek yasak!

Monza'da artık japon balığı beslemek balıksever (!) sayılmak için yasalar önünde bile yeterli değil, balığı doğru dürüst şartlarda beslemek gerekiyor. Geçtiğimiz Temmuz (2004) ayından itibaren, fanus veya benzeri kaplarda japon balığı beslemek resmen yasaklanmış. Kararı şehrin belediye meclisi büyük bir oy çoğunluğuyla almış. Bu yeni yasanın gerekçesini belediye başkanının basın sözcüsü Giampietro Mosca şöyle açıklamış: Japon balıkları, fanusun dışbükey camının arkasından dünyayı şaşı görmek durumunda kalıyor, bu da hayat boyu işkence anlamına geliyor.

Bazı kendini bilmez İtalyanların yasayla alay etmesi üzerine Giampietro Mosca yasayı savunma zorunluluğu hissetmiş ve bir basın toplantısı düzenliyerek kamuoyuna şu bilgileri aktarmış:

"Normal dörtköşe akvaryumlardan farklı olarak fanuslarda çoğu zaman filtre ve havalandırma bulunmuyor, balık oksijensiz bir ortamda yaşamak zorunda kalıyor. Bu yasanın özellikle çocuklar için eğitici bir anlamı vardır."

Yasa ayrıca pazarlarda boyalı civciv satmayı ve yarışma ödülleri olarak küçük evcil hayvanlar hediye etmeyi yasaklıyor.

İlk yayınlanma tarihi: 5 Ekim 2004

4.5
Sayfaya verdiğiniz not: Hiçbiri Ortalama: 4.5 (2 votes)
Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

balık seviyoruz ama kavanozda

balık seviyoruz ama kavanozda

onlarda bizim dünyamızın bir parcası, onlarında bana göre hakları var ama kavanozda yada fanusta değil.doğal yaşamı yada ona yakın akvaryumda.

Fiyatı siz kıyaslayın

Genelde japon balıkları kavonozlarda beslenir diye bir kanı vardır. Oysa bu tamamen ticaridir. Kavanozda beta beslenir japon balığı değil. Aynı akvaryumcuda 35X17X22 mini akvaryum dedikleri akvaryumun fiyatı 15 tl fanus 12 tl. bu akvaryuma bir küçük iç filtre koyup balıkların daha rahat yaşamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca japon balıklarından vazgeçtiniz lepistes besleyebilirsiniz. Dibine biraz kum koyar bitki ekebilirsiniz. ısıtıcı koyabilirsiniz. bütün bunları 3 tl fazla vererek yapacaksınız. Şimdi siz kıyaslayayın 12 tl verip bir kavanoz alıp hergün su değiştirme ve balıklara eziyet edip oksijeni almaması gereken havadan mı almalarını istersiniz yoksa 15 tl verip küçük bir doğal yaşamı oluşturmak mı istersiniz.