Labirentliler neden köpük yuva yaparlar? Yumurta sahteciliği, 1 ay kuluçka açlığı

Yazan: Bilyap Aquaristic, İstanbul

Labirentliler neden köpük yuva yaparlar? Yazan üyemiz: Murat Soyak
Beta, Cüce Gurami, Mozayik Gurami gibi labirentli balıklar, yüzeyden aldıkları havayı bir ağız salgısıyla sararak çıkardıkları beyaz baloncukları yanyana, altalta dizerek çapı 100cm'ye, kalınlığı da 3cm'ye varabilen yüzen yuvalar oluştururlar.

Bazen, bu yuvanın yapımında yüzen yapraklardan da yararlanılır. Kuluçka dönemindeki yumurtalar ve yumurtadan çıktıktan sonra daha birkaç gün yüzemeyen larvalar bu yuvada saklanır. Erkek balık, yumurtalara ve larvalara göz kulak olur, düşenleri tabana inmeden yakalayıp tekrar yuvaya yerleştirir.

Yüzeyde kalan köpük yuva, Labirentlilere yaşadıkları oksijence fakir durgun sularda yavrularını yetiştirme olanağı verir. Yumurtalar ve larvalar gelişmek için bol oksijen gerektirirler. Köpüğün içindeki oksijen miktarı sudakine göre çok daha yüksektir. Ayrıca köpüğün yavrulara zarar verecek bakterilerin ve parazitlerin yerleşmesine olanak tanımayan bir yapısı vardır. Ancak çevre şartlarıyla başedebilecek düzeyde geliştiklerinde yavrular köpük yuvayı terkederler.


Yumurta sahteciliği, yazan: Bilyap Aquaristic
Yanlızca doğal yaşama alanı olan Tanganika Gölü'nün çiklitlerini değil, sahte yumurta beneklerine sahip Malawi Gölü çiklitlerini de kandırabilen Synodontis petricola. Resim Baensch Aquarium Atlas Volume 2'den. Tanganika çöpçülerinden Synodontis petricola, çok ilginç bir paraziter yumurtlama yöntemiyle soyunu sürdürür. Bu balık, yumurtalarını ağızda kuluçkaya yatıran çiklitleri yumurtlarken takip eder ve kaşla göz arasında yumurtaları kendisininkilerle değiştirir. Geriye kalan çiklit yumurtaları da daha dişinin ağzındayken obur Synodontis yavrularına yem olurlar. Birkaç hafta sonra dişi kendi açık renkli yavruları yerine simsiyah Synodontis yavrularını ağızdan çıktığına tanık olur.

 


1 ay kuluçka açlığı, yazan: Bilyap Aquaristic

Ağzında sakladığı yavrusunu tekrar çıkaran bir dişi Afrika Çikliti. Yumurtalarını ağızda saklayan dişi Afrika çiklitleri 1 aya varabilen kuluçka dönemini hiç birşey yemeden geçirebilirler. Bu dönemin sonunda çok zayıflayan dişilerin yeniden yumurtlamadan önce birkaç ay dinlendirilmeleri gerekir.

0
Sayfaya verdiğiniz not: Hiçbiri