Tanglar ve Cerrah Balıkları

Resim I: Naso Tang (Naso lituratus)
Yazan: ÖNDER BOZDOĞAN, Ankara

Cerrah balıkları ve Tanglar, tropik denizlerde yaşayan 100 civarında balık türünü içerir. Aralarında deniz akvaryumlarına yabancı olanlarınbile aşina oldukları türler vardır. Renkleri, boyutları ve şekilleri birbirlerine göre farklı olmakla birlikte, vücut yapıları genellikle yassıdır, tek sırt yüzgecine sahiptirler ve bazı türlerde daha belirgin olan kuyruğun her iki tarafında diken (sert çıkıntı) içerirler.

Ülkemizde dahil olmak üzere bir çok ülkede, çok sayıda türü deniz akvaryumlarında beslenir. Diğer benzer boydaki balıklara göre daha kolay ve ucuz bulunmaları, güzel renkleri bunda önemli bir etkendir.

Ülkemiz akvaryumlarında sık rastlanan türler aşağıdadır.

  • Sarı Tang(Zebrasoma flavescens)
  • Toz mavi cerrah balığı (Acanthurus leucosternon)
  • Kahverengi Tang (Acanthurus japonicus)
  • Sailfin Tang (yelken) Zebrasoma veliferum-desjardinii. Birden fazla tür bu isimle adlandırılır.
  • Mavi Tang (Paracanthurus hepatus)
  • Mor Tang (Zebrasoma xanthurus)
  • Naso Tang (Naso lituratus)

 Sarı Tang (Zebrasoma flavescens)Tanglar ve cerrah balıklarının bakımı genellikle kolaydır. Yüzmeyi sevdiklerinden geniş akvaryumlar veya gereksiz ayrıntılarla doldurulmamış, az dekore edilmiş akvaryumlar önerilir. Kendilerine ait bölgeleri saptarlar ve korurlar (territoryal davranış). Bu yönden akvaryuma yeni katılan bir tang veya cerrah balığıyla ölüme kadar gidebilen kavgalara girişebilirler. Bunu önlemek için akvaryumda bulunan balığı geçici bir akvaryuma almak, dekorasyonu değiştirmek. önerilebilir.

Kendi akvaryumumda balık gelmeden önce akvaryumu yemleyip ışıkları kapatarak, yeni balığı katmaktayım. Daha sonra bir veya bir kaç gün akvaryumu bir örtüyle örterek karatmaktayım. Bu yöntemle yeni balık saldırılara uğramadan uyum sağlayabilmektedir. Tanglar ve cerrah balıkları genellikle otçuldurlar ve alglerle beslenirler. Yeni akvaryumlarda ve balık yükünün fazla olduğu akvaryumlarda alg miktarını yeterli tutmak çok zor olduğundan ek besin verilmesi gerekebilir. Marul, ıspanak ve brokoli kaynatılarak zaman zaman verilmesi önerilir. Bir çok Tang türü pul yemlere de kolaylıkla alışır.

 Toz mavi cerrah balığı (Acanthurus leucosternon)Tanglar ve cerrah balıkları genellikle otçuldurlar ve alglerle beslenirler. Yeni akvaryumlarda ve balık yükünün fazla olduğu akvaryumlarda alg miktarını yeterli tutmak çok zor olduğundan ek besin verilmesi gerekebilir. Marul, ıspanak ve brokoli kaynatılarak zaman zaman verilmesi önerilir. Bir çok Tang türü pul yemlere de kolaylıkla alışır.

Tanglar bakımı kolay olmakla birlikte bazı paraziter hastalıklara (Oodinum, beyaz benek) eğilimleri çok fazladır. Tanglarla uğraşacak bir aquaristin, ülkemizde son yıllarda kolaylıkla bulunabilecek UV filtreleri kullanmasını öneririm, aksi taktirde bakırlı ilaçlarla dengeyi bulmak zorunda kalacaklardır. Uzun dönemdeki maliyet UV'nin ilk başta pahalı görünen fiyatını çok çok aşacaktır. Tangların mercan akvaryumları için uygun bir seçenek olduğu söylenmektedir.

Tanglara yakın güzel ucuz bir balık olan tavşan balığı (Foxface) (Lo Vulpinus) özellikle yeni başlayanlar için tavsiye edilebilecek bir türdür. Biraz utangaç olmakla birlikte dayanıklı ve ucuz bir balıktır. Üst yüzgecinin uç kısmı zehirli olduğundan balığa el sürülmemesi gerekir.

Beslenmelerine, uyum sorunlarına ve geniş akvaryumlarda beslenmelerine dikkat edilirse bu renkli balıklar uzun süre akvaryumlarda barındırılabilir. Cerrah balıklarını yada herhangi bir deniz balığını alırken bu tür hakkında mutlaka araştırma yapılmalı, akvaryumunuzun koşullarına uyum sağlayıp sağlayamayacağına dikkat edilmelidir. Unutulmamalıdır ki deniz balıkları doğadan (bazen hiç de kibar olmayan yollarla) koparılmaktadır. Her aquarist aldığı balığa saygı duymalı ve onu yaşatmak için çabalamalıdır.

Kaynakça

0
Sayfaya verdiğiniz not: Hiçbiri