Tropica'da akvaryum bitkileri hayata dinamik başlar

Yazan: Bilyap Aquaristic, İstanbul

Orjinal yazı ve resimler: Tropica Aquarium Plants, çeviren: Bilyap Aquaristic

Sağlıklı yetişkin bitkilerden kesilen genç sürgünler, kontrollü bir ortamda Tropica'nın doku kültürü laboratuvarında, optimal besin, ışık ve sıcaklık şartlarında cam kavanozlar içinde yetiştirilirler.

Genç sürgünlerin yetiştirildiği kültür kavanozları, mantarlara, bakterilere ve diğer zararlılara karşı sistematik olarak dezenfekte edilir.

Laboratuvardaki genç sürgünler, şeker, vitamin ve gübreyle birlikte, kök ve yan sürgünlerin gelişimini kontrol eden maddeler içeren özel bir besleyici kültür jelinde büyütülürler. Bu şekilde daha henüz kültür kavanozundayken bir sürgünden birçok yeni sürgün elde edilir.

Yaklaşık üç haftalık özenli bir laboratuvar bakımından sonra bu genç sürgünler Tropica'nın seralarına ekilecek boya ulaşırlar.

Genç bitkiler her akvaryumda bulunması kaçınılmaz olan mantar ve bakterilerle ilk defa serada karşılaşırlar. Bu bitkiler için yararlı bir karşılaşmadır; bir yandan bulunduğu yere uyum sağlarlarken bir yandan da dayanıklılık kazanırlar. Bu yüzden Tropica bitkileri akvaristlere çelimsiz ve dayanıksız bir şekilde ulaşmaz; aksine, herbiri hayata dinamik başlamış sağlıklı ve dayanıklı birer bitki örneğidir. Laboratuvarda kontrollü bir ortamda büyütülmüş olmaları, tam akvaristlerin hoşlandığı gibi uyumlu, gür bitkiler haline gelmelerini sağlar.

Laboratuvar destekli optimal büyütme şartları Tropica için müşteri talebine yetişmeyi kolaylaştırmıştır. Üretimimiz daha verimli bir hale geldiği için geleneksel yöntemlerle üretim yapanlara göre yeni ürünlerimizi pazara daha hızlı bir şekilde sunabiliyoruz. Ayrıca vahşi doğadan bitki ithalatı gereksinimimiz azalmış ve laboratuvarda soyu tehlike altına girmiş türlerin hayatta kalmalarına yardımcı olunabilmiştir.

Tropica seralarındaki çevre şartlarının kalitesi kayda değer bir gelişme göstermiştir. Laboratuvarda üretilen sağlıklı ve dayanıklı bitkiler, mantar ve diğer zararlılardan korunmak için gerekli olan kimyasal madde ve sprey gereksinimini önemli ölçüde azaltmıştır.

0
Sayfaya verdiğiniz not: Hiçbiri