The Cichlid Fishes: Nature's Grand Experiment in Evolution

The Cichlid Fishes: Nature's Grand Experiment in Evolution (kitap, amazon.com)

Cichlidlerin biyolojisi, davranış biçimleri ve evrimiyle ilgili yazılmış en güzel kitaplardan biri. Bütün kitap Amerika, Afrika ve Asya cichlidlerinden çok ilginç davranış ve adaptasyon örnekleriyle dolu. Sadece akvaristlerin değil, bütün doğaseverlerin seveceği bir kitap.

Ürün dili: 
İngilizce
Yazar veya yapımcı: 
George Barlow
Yayınevi: 
Basic Books (February 14, 2002)
Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

müthiş davranış örnekleri

Bu kitabı ben de okumuştum. Gerçekten müthiş akla hayale gelmedik davranış ve adaptasyon örnekleri var. Mesela bir tanesinde dişi cichlid (hangi türdü unuttum) suda kuru bir kauçuk yaprağının üstüne yumurtluyor. Bir tehlike yaklaştığında yaprağı sapından tutup güvenli başka bir yere götürüyor. Mobil kuluçlalık misali... Keşke bu tür kitaplar Türkçeye çevrilse. Piyasada yüzeysel akvaryum kitapları var, ama gerçekten bu tür ilginç ve bilimsel kitaplar yok.