Kırmızı borozan salyangozu (Planorbis corneus)

Latince isim:
Planorbis corneus
Eşanlamlılar:
Helisoma nigricans
Habitat:
Kozmopolit
Beslenme:
Yosun, balık yemi ve ölü balık dahil hemen her türlü organik madde
Üreme:
Hermafrodit; çift cinsiyetli. Yumurta paketleri genellikle cama veya yaprakların altına yapıştırılır.
Büyüklük:
2 cm'ye kadar
Su şartları:
5-30°C, çok asitli su ömrü kısaltır.
Bakım:
Akvaryumlarda en dayanıklı ve hızlı üreyen salyangoz türlerinden biridir. Sağ üstte erkek endler lepistesi.

Kahverengi borozan ve minaret salyangozlarıyla birlikte akvaryumlarda en yaygın rastlanılan salyangoz türlerinden biridir. Genellikle kahverengi akrabasından daha hızlı ve çok büyür. Her türlü organik atığı hızla tüketip bitki gübresine dönüştürmeleri nedeniyle biyolojik geri dönüşüme ve akvaryumun ekosistemine çok önemli katkılar sağlarlar.

Özellikle fazla yem atılan akvaryumlarda korkunç bir hızla üreyebilirler. Kribensis (P. pulcher) ve canlı doğuranlar gibi birçok balık türü kırılarak verildiklerinde bu salyangozları severek yerler.

Borozan salyangozları hermafrodit, yani çift cinsiyetlidir. Aynı salyangozda hem erkek, hem de dişi üreme organları bulunur. Bir başka salyangozla çiftleşirken de aynı anda hem erkek hem de dişi rolü üstlenebilirler.

Ciftleşmeden birkaç gün sonra, genellikle geceleri, bir jelatin öbeğini andıran yumurtalar akvaryum camına veya yaprakların altına yapıştırılır. Yumurtaları kaplayan esnek jelatin tabaka suda zamanla sertleşir. 10-14 gün sonra annelerinin birer minik modeli, tamamıyla gelişmiş durumdaki yavru salyangozlar yumurtadan çıkar ve hemen besin aramaya koyulurlar.

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.
akvarymcu üye resmi

akvarymcu

 bi akvaryumcu bana sadece pislik diye öğütlediği için almadım bu bilgi sayesinde adamın cahil olduğunu anladım sağolun