labirentli balıklar

Labyrinthfische - Farbe im Aquarium, Horst Linke

Labyrinthfische - Farbe im Aquarium (kitap, amazon.de)

Çoğu köpükten yuva yapmasıyla tanınan labirentli balıkların renkli resimleriyle ayrıntılı olarak anlatıldığı güzel bir kitap. Labirentli balıkların doğal habitatları, akvaryum bakımı ve üretimi konusunda en iyi kaynaklardan biri.

Yazar veya yapımcı: 
Horst Linke

Labirentliler neden köpük yuva yaparlar? Yumurta sahteciliği, 1 ay kuluçka açlığı

Labirentliler neden köpük yuva yaparlar? Yazan üyemiz: Murat Soyak
Beta, Cüce Gurami, Mozayik Gurami gibi labirentli balıklar, yüzeyden aldıkları havayı bir ağız salgısıyla sararak çıkardıkları beyaz baloncukları yanyana, altalta dizerek çapı 100cm'ye, kalınlığı da 3cm'ye varabilen yüzen yuvalar oluştururlar.

0
Sayfaya verdiğiniz not: Hiçbiri

Beta, Siyam kavgacı balığı (Betta splendens)

Betta splendens, Aquarium Atlas Vol. I

Görünüş:
En güzel akvaryum balıklarından olan tül kuyruklu betaların doğada Güney Doğu Asya'da yaşayan vahşi örnekleri kısa yüzgeçli ve mat renklidirler. Bu vahşi betalarda da üreme veya bir rakibe boy gösterme zamanlarında mat renklerin parlak kırmızıyla mavinin tonlarına dönüştüğü gözlenir.

Cüce gurami (Colisa lalia)

Colisa lalia, Aquarium Atlas Vol. I

Kırmızı mavi çizgili doğal formları en güzel akvaryum balıklarından biridir. Uygun şartlarda erkekler 6cm’ye kadar büyüyebilir, dişiler biraz daha küçük kalırlar. Ne yazık ki bu türün sağlıklı doğal form örneklerini, özellikle de dişileri bulmak kolay değildir.

Mozayik gurami (Trichogaster leeri)

Yetişkin bir erkek mozayik gurami (Trichogaster leeri)

Mozayik gurami uygun şarlarda 12cm’ye kadar büyüyebilen en güzel ve en sakin labirentli türlerden biridir. Büyük, sıcak (25-28°C) ve sakin akvaryumlar gerektirir.

İçerik yayınları