Ahli (Sciaenochromis ahli)

Sciaenochromis ahli, Aquarium Atlas Vol 3
Latince isim:
Sciaenochromis ahli
Eşanlamlılar:
Haplochromis serranoides
Habitat:
Afrika; Malawi Gölü'nün daha çok derin kayalıkları
Büyüklük:
Erkekler 18 cm, dişiler 15 cm
Davranış:
Türe uygun karma akvaryumlar için. Diğer mavi renkli Malavi türlerine karşı saldırgan.
Beslenme:
Karnivor; etçil. Yavru balıklar, küçük kabuklular.
Üreme:
Yumurtalarını ağızda kuluçkaya yatırır
Su şartları:
H: 7.5-8.5, Sıcaklık: 24-26°C
En küçük akvaryum:
150 cm
Yüzme seviyesi:
Orta - Taban
Bakım:
Tecrübeliler için

Cinsiyet ayrımı:
Yaklaşık 1 yılda cinsel oldunluğa ulaşan erkekler metalik mavinin tonlarını taşırlar. Erkeklerde kafa bölgesinden yayılanrenklenme 6. ayda başlar, 12. aya kadar sürer.

Beslenme:
En uygunu dondurulmuş canlı yemlerdir. Dondurulmuş yem bulunamıyorsa, kıyılmış karides, midye ve balık etleri de verilebilir.

Gerekli akvaryum şartları ve bakımı:
Taşlarla saklanma yerleri oluşturulmuş geniş akvaryumlarda diğer benzer boy ve beslenme alışkanlığındaki Malawi çiklitleriyle beraber bakılabilirler. Bitkilere zaman zaman zarar verebilirler. Erkekler, diğer mavi Afrika çiklitlerine karşı çok saldırgandır. Hangi türden olursa olsun, akvaryumda sadece bir tane mavi renkli Malawi erkeği bulunmalıdır. 1 Ahli erkeğine en az 3 Ahli dişisi düşmelidir. Erkek balık tarafından sürekli kovalanan dişiler için akvaryumda taşlarla saklanma yerleri oluşturmak gerekir. Ahli, küçük balıklarla bir araya konmamalıdır.

Üreme:
Yumurtlamadan sonra erkek dişiyi çok hırpalayabilir; yumurtlama akvaryumunda dişi için mutlaka bolca saklanma yeri olmalıdır. Bir seferde ortalama 50-60 yumurta bırakılır. Genellikle ancak yaklaşık 1/4'ü dişi çıkan yavrular, eşitsiz büyüme eğilimindedirler. Kardeşler arası yamyamlığı engellemek için yavruları düzenli aralıklarla boylarına göre ayırmak gerekir; aksi halde yavrular arasında hiç dişi kalmayabilir. Boyları erkeklere göre küçük olan dişiler, ilk önce yem olurlar. Bu türü satın alırken, dişi çıkma şansını artırmak için küçük yavrulardan birkaç tane seçmek gerekir.

©Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

YUNUSLARLA ANLAŞMASI

Yunuslarla birlikte ahli beslemek çok kişinin hayalidir ama ahlilerin mavi renge olan agresifliği çoğumuzun hayallerini ertelememize sebep oluyor.Ben çözüm olarak şunu öneriyorum;Erkek yunusunuzun boyu erkek ahliden büyük olursa sorun ortadan kalkar ve dişi yunus 3 taneden fazla olmamalı çünkü tek erkek yunus ancak 3 tane dişiye koruma sağlıyabiliyor.Birkaç yıldır bu şekilde sorunsuzca balıklarımı besliyorum.Herkese sağlıklı balıklar.

Çok Vahşiler

Bu balığı akvaryuma aldıktan sonra 6 tane balığımı öldürdü.Kesinlikle bu balığın yanına başka bir mavi balık almayın.Kesinlikle yanında dişisi hariç mavi balık bulunmasın.

Kendilerine Yer Seçiyorlar

Bu balığı aldıktan birkaç ay sonra farkettim ki tabi balık bu sürede ergenliğe ulaşmıştı erkek Ahliler kendilerine akvaryumun kayalık kuytu bir köşesinden yer seçiyor ve zamanlarının büyük bir bölümünü orada geçiriyorlardı.Oraya hiçbir balık sokmadıklarına acı tecrübeler ile şahit oldum.
Balığın bu huyu yüzünden 3 tane yunusum öldü.Size tavsiye eğer üretmeyi düşünüyor iseniz akvaryuma bol kaya koymayı unutmayın sakın.

kılık değiştiriyorlar

Ahlilerin son derece mavi düşmanı olduklarını bilirsiniz.İki erkek ahli birlikte yaşarken pasif olanı, dominant olan karşısında rengini aynı dişi gibi yapar.Yani ahli alırken dişi gibi gözüken ahlilerin erkek olabileceğini unutmayın:)

Renklere dikkat..

Arkadaşlar mavi renklere sahip diğer balıklar gibi ahli de hormonlanmış bir şekilde satışa sunulduğu bir gerçek... Hormonlu balıklarda bile cinsiyet ayrımı yapmak mümkün olabilir. Genelde erkeklerin karın yüzgeçleri koyu, parlak siyahken dişilerde bu bölgeler daha soluktur.
Aulonocara(imparator)’larla melez yavrular verebilmesi, ahli üretiminde dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Safkan ahlinin gövdesi ince, uzundur. İmparator daha enlidir, gövdesindeki dikine çizgilenme belirgindir. Piyasada iki balığın çiftleşmesi sonucunda ortaya çıkmış, geniş gövdeli melez ahlilere rastlanabilir.ama her şekilde büyütülmesi gereken bir cins..Bende malawiler için 750 litrelik bir akvaryum var.aynı boyda iki tane ahli ve mavi imparator mevcut..Bir biriyle uyum sorunu olmasına rağmen ikiside akvaryumun vazgeçilmezi arasında...Balık sevginizin tükenmemesi dileğimle...

Karma Yem Yeterli

Akvaryumumda diğer malawilerime ek olarak 6 tane ahlim var, hepsini yavrudan yetiştirdim. Şimdiye kadar şu bitkisel ve hayvansal yem karması diye bilinen yeşil-kırmızı hazır granül yemler haricinde hiçbir yem vermedim, şu an 8 aylıklar, boyları 10-12cm, renkleri çok canlı ve sağlıklı. Diğer balıklarla besleyerek yamyam ve saldırgan balıklar yetiştirmenize gerek yok, sadece balıklarınıza yeterince ilgi gösterip günlük yemleme sayısını artırarak çok sağlıklı ve üretken balıklar yetiştirebilirsiniz. Orçun ZORBOZAN, DENİZLİ

Doğru beslendiğinde çok çabuk büyüyorlar...

Benim akvaryumumda 4 tane ahlim var.Çok çeşitli besliyorum.Düzenli olarak bitkisel ve protein içerikli kaliteli yemler veriyorum.Arada bir canli yem yada kurutulmuş yemler veriyorum.Her akşam havyar atıyorum ve çok seviyorlar.Aldığımda 5-6 cm olan ahlilerim 2 ayda 11-12 cm oldular ve renkleride çok güzel....

İlgisiz bir Anne..

Ahli türü gerçekten yavrularına karşı oldukça ilgisizdir. Üreme zamanında ağızda kuluçkaya yatırdığı yavruları dişi anaç akvaryuma en küçük bir müdehalenizde bırakması mümkündür. Yavruları ilk olarak yumurtadan çıktığında tamamen renksizdir. Zaman ile erkeklerin kafalarından başlayan renklenme en baskın yavrunun tam bir elektrik mavisi alması ile son bulur. Bu türün dişileri metalik gridir. Ve çok nadir olarak kafa üzerinde bir kaç mavi nokta taşıyabilir.
Saygılarımla;

toprak@capanlar.com<

Ahli mavi ama mavi düşmanı...

Herkese merhaba.Yukarıdaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi Ahli mavi renge bürünmüştür.Bence mükemmel bir balık, hele birde Fenerbahçeliysen... Tabii ki kendisinin kusurları da var. Kendisinin bulunduğu akvaryumda başka mavi renk taşıyan balık türü olması Ahli'yi tanınmaz ve anlaşılmaz hale getiriyor.Akvaryumdan atlaması, birçok balığımı öldürmesi, zayıf düşmesi gibi kötü davranış ve durumlar, Ahli'nin bir başka mavi balıktan rahatsız olduğunun göstergesidir.Ben Ahli beslemiş biri olarak söylüyorum.Asla Ahli olan akvaryuma Venüstüs, Kadango, Mavi İmparator, Sarı İmparator, Fenesratüs koymayın.Ben Mavi İmparator ile Ahliyi birlikte besledim.Aynı mavi düşmanlığı Mavi İmparatorda da var.Hatta Ahliden bile fazla. Bu neden le birlikte oldukları akvaryumlarda (%95) Mavi İmparatorlar, Ahlileri öldürür!!! Bu ikisine lütfen DİKKAT!!!

renge dikkat

Arkadaşlar Ahli balığının erkeği mavi dişişi ise gri bir renktedir fakat akvaryumcudan aldığınız dişiler erkek olabilir buna dikkat etmeniz gerekir çünkü ben 1 erkek 3 dişi aldım yaklaşık 3 ay sonra balıklardan ikisi daha erkek oldu buna dikkat edin balık büyüyünce ancak dişimi erkekmi olduğu anlaşılır buda en az 6-7 ay kadar bir sürede gerçekleşir.

mükemmel mavi ahli

selam arkadaşlar benim ciklete başlama sebebim ahli dir onun muhteşem mavi rengine aşık oldum ve tropikal balıklarımdan vaz geçip çiklete başladım ben 8 yıldan beri ahli sarı ve beyaz prenses ve yunus bakıyorum birbirleriyle çok uyumlu balıklar aralarında daha bir problem olmadı yeterki akvaryumunuz büyük olsun bende 2m.bir akvaryum var hepside çok rahat unutmadan yavruları 1.5 haftalıkken lepistes yavrusu ile beslemeye başlarsanız büyümelerinin hızını iki katına çıkartırsınız 8-10 tane dişi lepistes bu işi görür başka birşey vermenize gerek yok hepinize kolay gelsin

tavsiyeler

Ahli akvaryumda seyretmesi çok zevkli olan bir balıktır. Erkeğinin akvaryumda özellikle Niyasa ve Yunus türlerine karşı çok saldırgan olduğunu gördüm. Su ısısının 27 C olması uygundur. Yemlemede kurutulmuş karides kullanılabilir. Ayda 1 canlı yem, yine ayda 1 haşlanmış ıspanak verilmesini tavsiye ederim.

Yavrulara dikkat!

Merhabalar...Ahli pekte şevkatli bir anne değil.Annenin yavruları bıraktığından emin olduğunuzda hemen ayırın.Yavrularını yiyebiliyor.Acı bir tecrübe yaşadım.Siz yaşamayın.Balık ve su sevginiz hiç bitmesin.Bülent ÖRKUN 1 Ekim 2001

Ahli satın alırken hormonlu balıklara dikkat!!!!!

Görsellik güzel bir kavramdır.Ama yerinde ve zamanında,sanırım herkes benimle bu konuda hemfikirdir.Lakin henüz 3-4 cm. boyundaki ahlinin masmavi olması onun kesinlikle hormonlu ve zoraki bir şekilde o hale getirildiğini gösterir.Zaten 3-4 hafta sonra rengini kaybettiğini göreceksiniz.Böyle bir balıktan ileride yavru alma şansınızda oldukça düşük.Ama yavru almayı düşünmüyorsanızda bu uygulamanın balık üzerinde başka önemli bir sakıncası olmuyor.Ben yaşadım,öğrendim ve sizlerle paylaşmak istedim.Herkese zevkli seyirler...

Fenerbahçe akvaryumu için vazgeçilmez balık *AHLİ*

ARKADAŞLAR! FANATİK FENERBAHÇELİLER İÇİN SARI PRENSES VE ERKEK AHLİ KARIŞIMI ÖNERİYORUM.BENİM VAR! HARİKA OLUYORLAR...... HERKESE ŞİMDİDEN ZEVKLİ SEYİRLER............ NOT;Bu sayede birkaç fenerbahçeliyi de akvaryum hobicisi yaptım!!!

Ahli'lerden yavru almak ve yavruların büyütülmesi.

Bir adet erkek ahlimin yanında tam 13 adet dişi var ve inanın hepsine yetişiyor.Birkaç kez yanına başka erkekler koymaya kalktıysam da aynı boyda olmarına rağmen hepsini fena hırpaladı.Şu an bin taneye yakın irili ufaklı ahlim var.Yavruları büyütmek ise çok kolay.Kaliteli kuru yemler (tetra bits) en ideali.Ben hiçbir çiklitime kurt vermiyorum ve kimseyede vermesini tavsiye etmiyorum.Bu önerim on yıllık akvaryum,4-5 senelikte çiklit tecrübelerimin sonucudur.HERKESE ZEVKLİ VE PROBLEMSİZ SEYİRLER.....

YAVRULARIN DOĞUMU ÖNCESİ DİKKAT

AHLİ DİŞİLERİ GÖZZLEDİĞİM KADARIYLA ÇOK ZEKİ HAYVAN.BEN AYNI DİŞİDEN SON 6 AY İÇİNDE 4CÜ NESİL YAVRUSUNU ALIYORUM.HEMDE DİŞİYİ BAŞKA BİR AKVARYUMA ALMADAN.SADECE AKVARYUM İÇİ YAVRULUKLARDA ÜREME YAPTIRIYORUM.DİŞİ YUMURTALARI AĞZINA ALDIKTAN YAKLAŞIK 1 HAFTA SONRA DİKKATLİ BİR ŞEKİLDE YAVRULUĞA ALINDIĞINDA İLK ÖNCE ÜRKEK DAVRANMAKTA SONRADA NORMAL DOĞUMU GERÇEKLEŞTİRMEKTEDİR.BURADA DİKKAT EDİLECEK HUSUS DİŞİNİN ZEKİLİĞİ HAKKINDA.YAVRULUĞA ALINAN DİŞİ 1 HAFTA SONRA GÖSTERMELİK OLARAK 2 İLA 3 YAVRUYU YUMURTASIYLA BİRLİKTE YAVRULUĞUN TABANINA BIRAKARAK DOĞUMU TAMAMLAMIŞ GÖSTERERK SİZİ ALDATMA YOLUNA GİTMEKTE VE KENDİSİNİ TEKRAR SERBEST BIRAKILMASINI BEKLEMEKTEDİR.ŞAYET BUNA ALDANIPTA DİŞİYİ SERBEST BIRAKACAK OLURSANIZ GERİYE KALAN EN AZ 30-35 YAVRUYU KAYBEDEBİLİRSİNİZ.BİRAZ SABIRLA 2 HAFTA SONRA SEVGİLİ YAVRULARA KAVUŞMUŞ OLURSUNUZ.AMAN DİKKAT.
LEVENT SANDIKÇIOĞLU.

yavru alma

Annelik ve soy devamı içgüdüsü fazla güçlü olmayan ahli dişilerinde yumurtaları ağzına aldıktan sonra bir iki gün içinde yutma sıkça görülen bir vakadır.Bu problemi çözmek için yapılabilecek en iyi hamle yumurtlayan balığı suyla temasını kesmeden ayırmak ve onu karanlık bir yerde tutmaktır.Bu denemeden sonrada dişi hala kuluçka süresini yirmi güne taşıyamıyorsa yapılabilecek tek şey yumurtaları ağzında tuttuğu süreyi 20 günden çıkarıp kalan süre zarfında dişiyi aç bırakmaktır

yavrulara dikkat!

Ahli yavrularını akvaryumdan toplarken kapaklı bir kap kullanmak güvenli olur.Sıçramaya diğer balık türlerine oranla daha yatkındırlar.Korktukları bir anda topluca sıçrayıp zor anlar yaşatabilirler.

anlatıldığı kadar saldırgan değil

Ahli'nin çok sakin karakterli bir balık olmadığı kesin,ancak anlatıldığı kadar saldırgan da değil.Kendine göre adaleti olan bir balık,onu besleyenler ne yapabileceğini zaman içinde kestirebilir.Küçük akvaryumlarda beslendiği zaman saldırganlık artıyor.Erkek ahli başka bir erkek ahliyi hoş karşılamıyor ama bu başka erkek koyulamaz gibi kesin bir kural olamaz.Kayalarla yapılacak uygun düzenleme kavgaları engelleyecektir.Piyasadaki ahlilerin büyük çoğunluğu hormonludur.Erkeklik hormonu yalnızca renklerini değil balığın davranışlarını da etkiliyor,her balık eşleşmeye hazır bir erkek davranışına sahip oluyor sonucunda ölümle biten kavgalar oluyor.Şu an 3 yaşını doldurmuş erkek ahlim var,maksimum boya ulaşmış bir balık,karma akvaryumda diğer erkek ahliler ve mavi Malawi cichlidleriyle sorunsuz geçinebiliyor.Kavga olmaması için balıkların birlikte büyümüş olması da bir avantaj.

hassas dişiler

Dişi ahliler yumurtalarına diğer Malawi türleri kadar bağlı değildirler.Yakalama sırasında yumurtalarını ağızlarından atabilirler.Tekrar almaları diğer türlere oranla düşük bir ihtimaldir.Balığı yakalamadan önce akvaryumda kepçeye engel olacak aksesuarların çıkarılması ve balığın tek hamlede yakalanması faydalı olur.