Altispinoza, Bolivya ramirezi (Microgeophagus altispinosus)

Bir çift Microgeophagus altispinosus, öndeki erkek
Yetişkin bir erkek Microgeophagus altispinosus
Yetişkin bir erkek Microgeophagus altispinosus
Dişi Microgeophagus altispinosus yumurtalarının başında
Bir günlük Microgeophagus altispinosus yumurtaları
Latince isim:
Microgeophagus altispinosus
Eşanlamlılar:
Crenicara altispinosa, Papiliochromis altispinosus, Microgeophagus altispinosa
Habitat:
Güney Amerika: Bolivya ve Birezilya
Büyüklük:
Erkek 10 cm, dişi 9 cm'ye kadar
Davranış:
Sakin ve barışçıl karma akvaryumlar için
Üreme:
Monogamik (tek eşli), açık alanda yumurtlar (open spawner). Dişi bir taşın üzerine 50-200 yumurta bırakır.
Su şartları:
pH 6,5-7.5 Sıcaklık: 22-28°C
En küçük akvaryum:
100 cm
Yüzme seviyesi:
Orta ve tabanda
Bakım:
Biraz tecrübe gerektirir. Ramirezi'den daha dayanıklı

Altispinoza, cüce çiklitler arasında en popüler tür sayılabilecek mavi ramireziye (blue ram, Papilochromis ramirezi) olan benzerliği nedeniyle Bolivian ram adıyla da anılır. şekil ve renk olarak çok benzemesine rağmen, son araştırmalar altispinozayla ramirezinin sanıldığı kadar yakın akraba olmadıklarını göstermiştir.

Ayrıca bu iki türün doğadaki yaşam alanları da tamamen farklıdır: Ramirezi sadece çok yumuşak ve asitli sulara uyum sağlamıştır; Altispinoza ise orta sertlik (5-10 dGH) ve nötral pH (pH 6.5-7.5) düzeylerindeki sularda yaşayabilmektedir.

Altispinoza henüz nedense çok tanınmayan, ancak güzelliği ve göreceli dayanıklılığıyla, Ramirezi'nin cüce çiklitler kategorisindeki liste başı konumunu rahatlıkla ele geçirebilecek bir balıktır. Ramirezi normal akvaryum şartlarında çok kısa ömürlü bir balıktır, genelde iki yılı zor bulur. Buna karşılık Altispinoza dört yıl ve hatta daha da uzun yaşayabilir. Dört yaşını doldurmuş Altispinoza çiftlerinin hala yumurtlayıp yavru yetiştirdikleri gözlenmiştir. Uygun beslenme ve ışık şartlarında Altispinoza'nın renkleri Ramirezi'ninkilerden hiç aşağı kalmaz. Yanlız Altispinoza'nın yetişkinliğe erişip renklenmesi daha uzun sürer. Tepeden gelen güneş ışığı birçok balığın olduğu gibi Altispinoza'nın da güzelliğini daha iyi ortaya çıkarır.

Ramirezi'yi üretmek için mutlaka çok yumuşak ve asitli (pH 6-6.5, 2-4 dGH) su şartları gerekir. Altispinoza ise 10 dGH ve pH 7,5 su değerlerinde bile yumurtlayıp başarıyla yavru yetiştirebilir. Ancak tabi suyun biyolojik açıdan temiz olması şartıyla... Organik ve inorganik atıklara karşı Altispinoza da hassastır.

10 cm'ye varabilen boyuyla aslında Altispinoza pek de cüce sayılmaz. Kendi eşlerini seçebilmeleri için genç balıkları 6-8'li bir grup olarak beslemek gerekir. Altispinoza sadece boyu nedeniyle değil, teritoryal olduğu için de yer gerektirir. Küçük bir grup için en az 300 litrelik bir akvaryum düşünülmelidir. Örneğin 4 çift Altispinoza için 150x50x50 cm ölçülerindeki bir akvaryum düşünülebilir. Her çiftin kendine bir bölge edinebilmesi için akvaryumu bitki, kök ve taşlarla optik bölgelere ayırmak gerekir. Adı cüce çiklit diye Altispinoza kesinlikle cüce akvaryumlara hapsedilmemelidir; bu ülkemizde ne yazık ki çok tekrarlanan bir hatadır.

Altispinoza tabana çok bağlı bir balıktır; yem almak için bile su yüzeyine pek uğramaz, onun işi yerdedir. Akvaryumda ince kum (1-2 mm taneli) tercih edilmelidir çünkü Altispinoza ağzına kum alıp tükürerek yiyecek aramayı sever. Ayrıca üreme zamanı yavrularını saklamak için çukurlar açabilmesi için de kumun yeterince ince olması gerekir. Bu kazma etkinlikleri bitkilere sözünü etmeye değecek bir zarar vermez.

Altispinoza'lar tek eşli, yani monogamiktir. Dişi ve erkek, yavrularını ortaklaşa korur ve büyütürler. Görev dağılımındaki cinsiyet ayrımı örneğin Apistogramma türlerinde olduğu kadar net değildir. Ancak genelde dişi balık, yavruların bakımı ve yakın çevrenin korunmasıyla daha çok meşgul olur. Erkek balık da buna karşılık geniş çevrenin lezzetli yavrulara göz diken düşmanlardan korunmasına ağırlık verir.

Yumurtalar genelde düz yüzeyli bir taşın üzerine bırakılır. Açılana kadar geçen üç gün süre içinde dişi ve erkek yumurtaları nöbetleşe korur, havalandırır ve temizlerler. Yumurtadan çıkan yavrular kumda kazılan çukurlara taşınır. Yumurtadan çıktıktan 3-4 gün sonra serbest yüzmeye başlayan yavrular artemia larvalarıyla beslenebilirler. Yavrularını çeşitli sinyaller vererek bir çoban köpeği gibi gütmeye çalışan anne-babanın bakımı haftalarca sürebilir. En azından bir kaç yavrunun hayatta kalması için akvaryumda ciddi bir yavru balık predatörü olmaması gerekir.
© Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.
CaN_BaKıR üye resmi

Hatalı Bilgi Verilmiş...

Bilyap Demiş ki;
"son araştırmalar altispinozayla ramirezinin sanıldığı kadar yakın akraba olmadıklarını göstermiştir."

Hayır aksine çok yakın akrabadırlar.. Ramirezinin verdiğiniz ismi eski ismidir.. her iki balıkta Mikrogeophagus türüdür. Yani birbirlerine çok yakın akrabalar. İnsanlardan örnek verilecek olursa amca oğlu kadar yakınlar... Hatta o derece yakınlar ki melezlenebiliyorlar bile...

Bilyap Demişki;
Ramirezi normal akvaryum şartlarında çok kısa ömürlü bir balıktır, genelde iki yılı zor bulur. Buna karşılık Altispinoza dört yıl ve hatta daha da uzun yaşayabilir.

5 Sene boyunca ramirezi besledim ve ürettim. 4 yaşındayken balıklar hala yavru veriyorlardı. Ramirezinin ömrü 4-5 yıldır. Altisipinosa ile ömürleri arasında pek bir fark yoktur. Altisipinosalar da 5-6 yıl yaşarlar...

tuncali üye resmi

M. altispinosa ile ramirezi akrabalığı

M. altispinosa, harita üzerinde görünen habitatı geniş olmasına rağmen doğada ender rastlanan az bulunur bir balık. Koloni halinde değil, dağınık yaşıyorlar ve nüfus yoğunlukları çok az. Bolivya’ya beraber gittiğim biyolog R. Guggenbühl örneğin altispinosa habitatı diye bilinen göletlerde tek bir altispinosa yakalayamadı. O yüzden de nispeten yeni bir akvaryum balığı (1985). İlk tahminlere kıyasla bugün mavi ramireziden daha uzak akraba sayılması Alman biyolog Uwe Römer’in Cichlid Atlas’ından alıntı. Gerekçe olarak da sırt yüzgeçindeki yapısal farkların yanında türlerin doğal habitatlarının da kesişmemesi, uzun yıllardır türlerin biribirinden izole kalmış olması gösteriliyor. Gerçekten de M. altispinosa Goephagine’ler ailesinden Biotodoma türlerine daha çok benziyor. Ramireziye göre daha çok Geophagus (toprak yiyenler) özelliklerini taşıyor. Yavaş yiyor, yavaş büyüyor ve yavaş ergenliğe ulaşıyor. İyi beslenen bir ramirezi 4 ayda cinsel olgunluğa ulaşabilirken altispinosa normalde 1-1.5 yıl istiyor, özellikle de akvaryumda başka yetişkin büyük altispinosalar varsa. Benim kendi tecrübeme göre de doğal form ramireziler akvaryumda 3 yaşını zor buluyor. Tipik olarak, altispinosaların tersine hızlı büyüyüp hızlı çoğalan kısa ömürlü balıklar. Fakat bu akrabalık konusuna kesin bir yanıt için herhalde DNA analizi gerekiyor. Benim tahminim de, M. altispinosa Biotodoma türlerine daha yakın akraba.

tuncali üye resmi

Büyüdükçe renkleniyor - kakaduyla beslenebilir

M. Altispinosa biraz yavaş büyüyen, ama büyüdükçe renklenen çok güzel ve sevimli bir balık. Erkek-dişi ayrımı söylendiği kadar zor değil, çünkü erkeklerin arka kuyruklarında yukarıdan ve aşağıdan ışın şeklinde uzantıları var, bu uzantılar genelde dişilerde görülmüyor. Ayrıca erkekler dişilerden belirgin şekilde daha büyük. Bazı kaynaklarda M. Altispinosaların iyice büyümeden yumurtlamaya başlamadığı yazılı, ancak benimkiler daha çok küçük bir boydayken yumurtlamaya başladılar. 8 adet M. altispinosa\\\'ya 550 litrelik büyükçe bir akvaryumda bakıyorum. Hepsine yetecek kadar taban alanı var. 3 çift oluştu, çoğunlukla eşzamanlı, hatta bazen üç çift birden aynı günde yumurtluyorlar. Akvaryum suyunun pH derecesi 7.5, GH 9 civarı, yumurtalar hemen hemen kayıpsız açılıyor. Yumurtaların açılması 26 derecede 3-4 gün sürüyor. Yavrular serbest yüzene kadar da bir 5-6 gün daha geçiyor. Ancak belki de daha boyları küçük olduğu için serbest yüzmeye başlayıp dağılan yavrularını aynı akvaryumdaki kribensislere karşı koruyamıyorlar. Kribensisler ciddi bir yavru predatörü sayılmaz, ancak onlar da teritoryal oldukları için altispinosaların yavrularını gezdirmelerine izin vermiyorlar, çünkü bölge çakışması oluyor. Akvaryum çok çok geniş olmadığı sürece kribensislerle altispinosaları bir araya getirmek iyi fikir değil. Çok büyük bir akvaryumda bol bitkili kovuklu bir kesim kribensislere, ince kumlu açıklık ve taşlık bir kesim altispinosalara ayrılabilir. Altispinosalar, kribensislerin (ve birçok Apistogramma türünün) tersine, üreyebilmek için açık alanlar istiyorlar. Yine yukarıda anlattığım tarz bir akvaryumda altispinosalarla kakaduları (veya A. borelli) bir arada beslemek tahmin ediyorum daha iyi sonuç verecektir. pH 7-7.5 arası tutulduğu sürece kakadular da yavru yetiştirebilir. Yeterince açık alan yoksa yavrularını kaybeden taraf yine altispinosa olacaktır, çünkü kakadular sinsi sinsi yaklaşıp yavruları kapacaktır. Tecrübelerimle sabittir.

tuncali üye resmi

Ezmez ama ezdirmez de

Gözlediğim kadarıyla altispinozaya ideal karakter denebilir. Saldıran, diğer balıkları rahatsız eden bir çiklit değil, ama kendisini korumasını da biliyor. Belirgin bir şekilde tertoryal; üreme zamanları dışında bile kendisine ait bir bölgesi olsun istiyor. Bu nedenle akvaryumda her balığa yer olması çok önemli. Türkiye'de henüz pek rastlanan bir balık değil, fakat birkaç yıl öncesine kadar kakadu da (Apistogramma cacatuoides) bulunmuyordu. Doğru beslendiğinde, yani 6-8 lik bir grup olarak en az 1,5 metrelik akvaryumlarda, bence Altispinoza yaygınlaşması ve aslında akvaryumlarda beslenmemesi gereken büyük çiklitlerin yerini alması gereken bir balık. Diğer cüce çiklitlerin çoğunun tersine, orta sertlikteki suda ve 7-7,5 pH düzeylerinde sağlıklı yaşayıp üreyebilen bir tür.