Astronot (Astronotus ocellatus)

Astronotus ocellatus, Aquarium Atlas Vol 1
Latince isim:
Astronotus ocellatus
Eşanlamlılar:
Acara ocellatus, A. crasipinnis
Habitat:
Güney Amerika: Amazon; Rio Paraguay
Büyüklük:
30 - 36 cm'ye kadar
Davranış:
Türe uygun karma akvaryumlar için
Beslenme:
Predatör ve omnivor; bitkisel ve hayvansal besinler
Üreme:
Açık alanda düz yüzeyli taşların üstüne yumurtlar; yaklaşık 2000 yumurta
Su şartları:
pH: 6.5-7.5, Sıcaklık: 23°-27°C
En küçük akvaryum:
200 cm
Yüzme seviyesi:
Taban - Orta
Bakım:
Sadece çok tecrübeliler için

Astronot, iştahlı ve çabuk büyüyen, 20-30 cm boylara ulaşan bir balıktır. Henüz genç ve küçükken göze şirin gözükmesi ise bu türün bir şanssızlığıdır. Gerektirdiği akvaryum şartları düşünülmeden alınıp küçük akvaryumlara konulanların çoğu zaman içinde geri dönüşü olmayan deri hastalıklarına yakalanarak ölürler. Çabuk büyüyeceği düşünülmesi gereken Astronot, en az 500 litrelik geniş akvaryumlar gerektirir. Akvaryum ne kadar geniş olursa o kadar sağlıklıdır. Çok fazla besin tükettiği için güçlü bir filtrasyon ve düzenli su değişimleri ihmal edilmemelidir. Kumları kazıp akvaryumdaki taşları yerlerinden oynatabilirler. İyi bakılırlarsa 10 yıldan fazla yaşayabilirler.
©Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

Beslemesi en zevkli tür

Astronot bence beslenmesi en zevkli türler ve en akıllı balıklar arasında başı çekiyor.

astronot uretim

ilk basta bu baliklari uretmek icin buyuk akvaryumlara ihtiyac vardir su durumu yumusak olmalidir...3-4 baligin icinde erkek ve disiyi kur hareketlerinden belirlediyseniz (bu arada es tutan baliklardandir) akvaryum icine beyaz temiz yassi bir mermer parcasi konulmasi iyidir
baliklar bu mermeri temizleye baslamasi ve uzrinde dolanmalari bir kac gun sonra yumurta dokmeye hazirlandiklarini gosterir.yumurtlamaya hazir olunca baliklar yani anusler belirince akvaryumun etrafini gazeteyle kapmak iyidir sitrese girmemeleri icin ve kucuk bir delikten gozlemlenebilirler..erkek ve disi balik yumurta zamaninda cok saldirgan ve koruyucu olurlar...

sarslan7959361 üye resmi

ne yapacağımı bilmiyorum yavrulayacaklar galiba

iki adet astronot almıştım 5 cm boyunda biri hemen irileşti 20 cm civarında diğeride 17-18 cm civarında sanırı büyük olan erkek ve mermer koymuştum 3 parça halinde bir kaç gün önce baktım akvaryumun diğer köşesindeki kumları kaldırmışlar ve akvaryumun camı üzerinde ikisi birden yan yana duruyor bir de vatoz var 17 cm civarında ama karı bölgesinde bir yara açılmış herhalde kavga ettiler hiç toprağı eşipte yumurta yapacak olan yazılar okumadım bakalım ilerleyen günlerde neler olacak

sarslan7959361 üye resmi

süper bir balık

ben ilkkez besliyorum boyları 7-8 cm kadar olan 2 astronot aldım sanırım biri erkek biri dişi ve de bilmeden canlı yavrulayanlarla aynı akvaryuma koymuştum bişide yapmıyorlardı birde yavruluk vardı suyun yüzeyinde bir gece baktığımda balıkların kaybolduğunu ve vir tanesininde balığın ağzında kuruğunu kıpırdattığını gördüm. ve birgün yavruluğun içine atlayıpta yavrularıda yediğini yavruluğun içinden masum masum bakışından anladım. nasıl olurda suyun yüzeyindeki yavruluğa atlarlar anlamadım yani. ama şimdi 17-18 cm oldu. tavuk ciğeri ve yem veriyorum ara sırada haşlanmış yumurta sarısı ama elimden yemek şartıyla .o kadar alıştılarki ama hala aile kurmayacaklar sanırım :) her hangi bir belirti yada işaret yok ama gördüğüm an asil ve güzel balıklar ve bu siteyide kuranlarada çok teşekkürler. vede tüm arkadaşlar sarslan79@msn.com< beklerim balıklar hakkında muhabbete

(A. ocellatus)

Tüm balık sevenlere selamlar 9 aydır 550 ltierik akvaryumda baktığım 6 asronotumdan dört tanesi üç ay içinde öldüler boyları 14 cm olamasına rağmen bu balıklar güçlü olabilirler ama!bünyeleri çok zayıf kolay hastalanıp ölüyorlar.

psikopat balık? ????

Hayvanların hiç birinin dogğasında saldırganlık ve psikopatlık yoktur. Hayvan avcı olabilir ama bunu kendi hayatını devam ettirmek için yapar. Zevk ve çıkar için diğer canlılara ve diğer türdeşlerine tuzak kuran, onları yaralayan, onlara zarar veren tek hayvan, insan ve primatlardır.
Bu hayvanlar karınlarını doyurmak için ava çıkıyor ve doyunca da daha fazlasına bakmıyorlar. Ayrıca bitkisel gıdalara da ihtiyacı var.
Şimdi soruyorum, bu hayvanları sürekli et ile besleyen kim? Bu hayvanları piranhalarla aynı akvaryuma tıkaıp "psikopat akvaryumu" kuranlar kimler? Ya canlı doğuranların arasına salıp onları nasıl yediğine bakan kimler? Balığın saldırganlığına bakıp "çok assil balık canım" diye hayran hayran hayran bakanlar kimler? (Saldırganlık ne zamandan beri asillik belirtisi oldu?)

Son olarak soruyorum , astronotlar mı daha psikopat yoksa bazı akvaristler mi? Veya böyle adamlar akvarist sayılabilir mi?

Müthiş Bir Canlı

Nasıl anlatılmalı bilmem. 6 yıl yunus yetiştirdim ürettim. Sadece 1 yıldır merak saldım bu türlere. Çok asil bir hayvan. Gerçekten gururlu ve mağrur yüzerken yırtıcı bir balık olduğunu insan unutuveriyor. Ağır ve kocaman bir canlı olmasına rağmen şimşek gibi bir hız muhteşem. Sadece 1 yıldır yavru olarak alıp yetiştirdiğim bakır renkli yüzgeçleri kadife siyahı olan astronotumu 12 ayda 23 cm ye getirmeyi başardım. Solucan, sinek ve dip yemi ile yetişen bu balık gerçek bir efendi gibi yüzüyordu. Kayaların aralarındayüzen sarı prenseslere aldırış etmiyor gibi bir hali vardı. Şimdiye kadar prensesler ile hiçbir sorun yaşamamış ve aç bırakılmamıştı. Günlerden birgün akvaryumumu seyrederken yaklaşık 4.5 yada 5 cm civarında bir sarı prensesim kayalıklardan 50 cm kadar uzaklaşmış ve dikkatsiz yüzerken (bu arada akvaryumum 600 litre 170 cm uzunluğundadır) akvaryumun diğer ucundaki yaklaşık 600 gr olan astronotum nasıl oraya geldiğini anlamadan sarı prensesimi yutmuştu. Acayip bir durumdaydım. Astronot balığımı yutmuş ve bende şaşkınlıktan küçük dilimi yutmuştum. Garip bir durumdu. Astronot sanki hiçbişey olammış gibi yine ağır ağır yüzüyor, sadece akvaryumda az önce olan hareketliliği yerden kalkan pislik parçaları ispatlıyordu. Diğer balıklar bile olayı anlamadı. Gerçekten 6 yıldır, her türlü çiklet besledim, venüs compressi filan hiçbiri böyle değildi. Beslemesi çok güzel doymak bilmezler, ama arkdaşları ile seçilmelidir. Benden söylemesi balıklarınızı yediğini göremezsiniz bile....

Astronota et verirken dikkat!!!

Bu balık gerçekten çok asil bir balık. Akvaryumda 7-8 cm'e ulaştığında hemen diğer balıklara üstünlük kurmaya çalışıyor ve başarıyorda. Ben bu balığı yetiştirirken en çok zorlandığım konu yemlenmesi oldu. yanlışlıkla aldığım günden beri et ile besledim. Balık kısa sürede büyüdü ama ete o kadar alıştı ki başka yem yemez oldu. Bir gün tatile çıktım ve yemleme makinasına tetra yemi koydum. Döndüğümde balık yerde yatıyor ve hemen hemen hiç soluk almıyordu. Vediğim yemlere hiç aldırmıyordu. Hemen aklıma et yemediği geldi. Gidip et aldım ve akvaryuma koydum. O yerde yatan balık hemen ete doğru fırladı ve yedi. bir iki öğün sonra balık canlandı. Deneme için tekrar 2 hafta sonra et vermedim ve yine aynı durum olduç Diyeceğim şudur ki astronotlarınıza sakın sürekli et vermeyin.

İnanılmaz Bir Hayvan

Bu astronotları 1 aydır besliyorum ve elimden yem yemeye başladılar... Diğer Cichlid lerimde onları izlemeye başladı artık hepsi elimden yem yiyor eğer akvaryumunuz büyükse kesinlikle tavsiye ederim bu kadar özgüveni olan bir balık görmemiştim..

Asil ve karakterli balık...

Herkese selam.Öncelikle astronot gibi türdaşlarından çok farklı,cinsi balık fakat karakteri balık olmayan bu canlı hakkında böyle bir sayfa ve forum açıldığı için çok mutluyum.Ben yaklaşık 6 senedir yanlızca astronot besliyorum ve bu balık türü konusunda artık uzmanlaştığımı düşünüyorum.En son kurduğum akvaryumum 150 lt.ve çok kuvvetli bi dış filitreye sahip ( yaklaşık 250 Lt.ye uygun).bu akvaryuma 2 adet albino tiger aldım yaklaşık 1 sene önce.aldığım ilk zamanlarda eşimin büyük antipatisini çeken balık,şu anda eşimin en büyük neşe kaynağı.çok fazla agresif olduğu için pasif olan eşini ayırdıktan sonra bize inanılmaz bağlandı.resmen balık değil evde beslenen bir pet hayvanı.Eğer ona yavruluktan itibaren sevgi gösterdiyseniz ve onunla ilgilendiyseniz,cama yaklaştığınız anda içerden çıkıp yanınıza gelmek için can atan bir canlı.Nimmy şu an yaklaşık 15 cm.Ufaklığından itibaren haftada 1 kez canlı yemle besliorum, onun dışında 5 ayrı çeşit yemi var.(bitkisel,hayvansal,balık karmalı,sebzeli)tavsiyem sizde bu şekilde yapın.tek çeşit beslenme hayvanı çok durgun yapıyor.canlı balık atmamın sebebi psikopatlık değil hatta bakmıoruz bile eşimle.ama onun doğasındaki canlılığına kavuşması için kovalaması,sıkıştırması ve öldürmesi gerekiyor.akvaryumumda canlı yemin kötü atıklarını yok etmek için yaklaşık 5 çeşit ilacım ve vitaminim var.Astronot çok dayanıklı bir balık evet ama doğadaki vitamin ve mineralleri bi şekilde ilaçlada olsa ona verince daha sağlıklı ve canlı oluyor.Akvaryumcuda 6 aydır satılmayan bir kardeşi duruyor.Hatta oda onu sahiplenmiş ve satmıyor.Ama aralarında okadar bariz farklar varki.Onu besliyecekseniz yavruluktan itibaren sevgi gösterin.onu ''bence '' tek besleyin..ve ne kadar size sadık ve ilgili olduğunu gözlemleyin.Yanlızlıktan değil ama ilgilsizlikten hastalanan bi balık.akvaryumunuza mümkünse keskin olmayan ve ergeyik ( erimeyen)bir taş ve volkan ağacı kökü(suyu yumuşatsın ve sarartsın die) koyun.unutmayın ki onun doğal amazon hayatında hafif kirli sarı ve bol köklü bir nehir var.haa unutmadan vatozumda var.ama gündüzleri saklandığı ısıtıcının altından çıkamıyor.geceleri temizlik yapıyor.oda oldukça irileşti.ama hareket eden herşeye saldıran bir nimmy miz olduğu için vatozumuzla pek karşılaşamıoruz:)su sıcaklığını yaz kış 28C de tutuyorum,bence sizde öyle yapın.çok daha renkli ve canlı oluyorlar.Bu kadar çok astronot sevgilisi olduğunu bilmek çok güsel.Bu balıklardan asla vazgeçmeyin..

O HİSLİ BİR BALIK

Ben astronot balığını yaklaşık 6 aydır besliyorum.Astronot balığı diğerlerinden çok farklı, çok dayanıklı ve kendi kendine geçinmesini bilen bir balık.Çoğunlukla et yemeyi seviyor.Ben onunla konuşmanızı tavsiye ederim, çünkü o balıktan ziyade bir arkadaş ve akvaryumun kralı.neden kralı diyorum?prenayla şiddetli bir geçimsizliğe girmişti ama en sonunda anlaşmaya vardı.sevgiler

EN KEYİFLİSİ DİYEBİLİRİM...

Yaklaşık altı senedir çok balık besledim.İki sene önce astronot almaya karar verdim ve akvaryuma diğer balıkların yanına koydum onu.Diğer türlerle pek sorun yaşadığını söyleyemeyeceğim.Saldırgan bir tavrı yok ve kendinden çok emin.Fakat büyüdükçe akvaryumu kaplamaya başladı.Böylelikle diğer balıklar için ,bir iki derken üç tane daha akvaryum aldım.Şuanda 120 cm lik akvaryumda iki tatlısu müreni ve iki astronot bulunuyor.İkinci astronotu yeni aldım sayılır ama oldukça iyi geçiniyorlar.Büyük olan astronot 25 cm kadar diğeri 10-15 cm arasında.Bizim büyük asronotun evdeki kedim ve köpeğimden hiç farkı yok.İnanılmaz insancıl bir balık.Ev halkını tanıyor ve elimi akvaryuma soktuğumda kendisini sevdiriyor.Çok ilginçtir, geçen gün saçımı boyatmıştım.Akvaryuma yaklaştım ama bizimki solungaçlarını şişi
rerek saldırı pozisyonuna geçti bana.Saçımı ilk kez siyah görüyordu ve sanırım bu yüzden yadırgadı beni.Geceleri çakıltaşlarına ve akvaryumun dekoru için koyduğum kütüğe sırtını yaslayarak uyuyor.Yani resmen yan yatıyor.Diğer küçük astronotta bir iki ay sonra onun gibi uyumaya başladı.Herkese beslemesini tavsiye edebileceğim bir balık.Ama lütfen bu balıkları küçük akvaryumlar içerisinde kısıtlamayın.
Meltem Taşdelen-İstanbul

üretimde püf noktalar;sonuç eskiye dayanır...

Astronot üretmek bir çift bulursanız dedikleri kadarda zor degildir..Ama bir çift sart ve herseyden önemlisi en az 125*50*60 akvaryum ve düz yüzeyli taslara(mermerde olabilir) ihtiyacınız olacaktır.bitkiler abartısız ve plastik olursa daha ii olur.hafta bir mutlaka suyun 1/4 ini deistirin ve suyunuzu 27-28`C de tutun, kumunuzu midye kırığı secin ucuz ve güsel bi kum bence.... astronotlar 15cm e geldiklerinde ergenlesiyolar o yüzden kücük alırsanız,iyi bakarsanız 1-1,5 sene ciwarı birde sabretmelisiniz....üretim için, 1000 e yakın yavru werebilen bu ebeveynlere ii beslenme dieti şart..ii markaların büyük cikletler için stick yemlerinden (Tetra doromin tavsiye ederim),protein agarlıklı Granül yem ve bunların yanında sık olmamak şartıyla canlı yem ve sinirleri ayrılmış kuşbası kıyılmış dana yüregi vereblirsiniz..kurt cok fazla wermeyin hatta cook cook seyrek ve kepcede gusel yıkıyarak verin..bagırsaklarını yumusatmak için pul yem(sera flora tavsiyemdir) verin..balıklarınızı gunde 3-4 kere hemen bitirebilecekleri kadar az az yemleyin dieti ii tutmassanız balıklarınız kısırlasabilir...Üretimde önemli bir konuda balıkların rahat etmesidir bu nedenle yumurtlama zamanı balıklarınız düz bir tasın yanındaki bitkileri falan söküyorsa oraya yumurtlayacaktır bu nedenle kaldır dıkları bitkilri ısrarla aynı yere dikmeyin!...yumurtlamanın en büyük işaretide erkegin tasın yüzeyini agzını kürek gibi yaparak temizlemesidir...canlı bitki koymicanızdanda cok ısıklandırmaya gerek yok onlarında gece yasaması uyuması lazım her canlı gibi gece boyunca ısık acık tutmayın zaten akvaryumunuzda yosunlanır..gündüz maximim 10 saatlik aydınlatma yetecektir..yumurtalar tasın üstünde döllendikten sonra anne ve baba tarafından sıkı bir sekilde korunacaktır buda sizin için bir avantajtır..lakin yumurtlandıktan sora takriben 48-72 saat civarı yavrular cıkacaktır ve anne baba yanına bırakabilceniz yavrularu 50 lik ufak hava motoruna baglı yavru filterli kucuk ısıtıcılı buyuk akwaryumunuzun suyundan koydugunuz kucuk akvaryumunuzada aktarabilirsiniz ki benim tavsiyemdir...cunku bu balıkların saga solu belli olmayabiliyor deisik ruh halınde korudukları halde yavru yiyebilirler....ayırdıgınız yawruları eger bulabilirseniz seranın ``artemia mix`` olarak poşetlerde sattıgı tuzu falan içınde hazır artemia yumurtaları war kucuk posetlerde gercektende ucuz bi mebla..artemiaları nasıl cıkarcagınız falanda arkısında yazıo zaten hiç korkunuz olmasın..yavrucukları bunlarla besleyin belli boydan sor başta saydıgım yemleri karıstırıp blendırdan gecirin toz haline getirin ve yavrularınıza verin....astronot bakmak amatörce evde üretmek gercekten harika bi iş inanılmaz harika astronotlar!!! elinizden yemek yiolar yüksekte tutarsanız yunus gibi zıplayıp yiolar güsel ama astronot alırken büyüyecegini (30cm) ve gercekten büyük akwaryuma ihtiyac duydugunu unutmayın işkence etmeyin bu zeki warlıklara.... Bilyap ailesine sonsuz sevgiler teşekkürler balık seven arkadaslara da balıklarıyla bol yavrulu mutlu saglıklı günler diliyorum

ASLA ALDANMAYIN!!!

ARKADAŞLAR. BEN YAKLAŞIK 3 YILDIR 200LT. AKVARYUMDA ASTRONOT VE PİRANHA BESLİYORUM.BU PİRANHA GERÇEK AMAZON.BİLDİĞİNİZ GİBİ PİRANALAR GERÇEKTEN PARÇALAMA İÇGÜDÜSÜYLE HAREKET ETTİKLERİ İÇİN ASTRONOTLARA BAZEN ZARAR VEREBİLİYOR.ONUN İÇİN BU İKİ TÜRÜ AYRI BESLEMEKTE FAYDA VAR.AMA İLLAKİ BİRLİKTE DİYORSANIZ ASTRONOTLARINIZIN ZARAR VE ACI ÇEKMESİNİ KABULLENMİŞSİNİZ DEMEKTİR.İKİ TÜR DE AYNI BOYLARDA BERABER BÜYÜSELER BİLE 6-7 CM YE GELDİKLERİNDE HARP BAŞLIYOR.ASTRONOTLAR ÇOK İNSANCIL BALIKLAR.ONUN İÇİN PİRANA KARŞISINDA SAVAŞIYORLAR AMA YAVAŞ KALIYORLAR.ONUN İÇİNDE ÇOĞU ZAMAN DA HASARIN BÜYÜK BÖLÜMÜNÜ ASTRONOT ALIYOR.BENDEN SİZE SÖYLEMESİ.ÇOK DİKKAT EDİN. SELAMLAR...

bunlar bir harika ama

bu balıklar harika gerçi daha yeni beslemeye başladım yanlız iki ay içerisinde cok cabuk inanılmayacak derecede büyüdüler satın alırken akvaryumcu canlı yem fazla kullanma eğer alışırlarsa ağzına sığa bilecek büyüklükdeki balıkları yemeye calısırlar dedi bende acemi akvaryumcu olarak araştırmalarıma dayanarak dana yüreği ve tavuk ciğeriyle besledim ve gerçektende cok çabuk büyüdüler ama artık doymuyolar şimdi onları normal yemle beslediğim zaman doymuyolar üsütüne üstlük bide autrus cinsi cichledimi yemeye calıştılar ama herşeye rağmen beslenmeye değecek bir tür onlar için bütün balıklarımdan vaz geçe bilirim herkese zevkli akvaryum günleri diliyorum

akvaryum hobimin minik devleri!

10 seneyi aşkındır yaptığım bu hobideki vaz geçemediğim balıklarımdan biri olan astronot.başlangıçta çok şirin gözüken ancak ileride o denli bir manyaklığa götüren bir balık.iştahlı ve arsızlar verdiğim yemlerle geçinemeseler bile onları seviyorum.sebebi şu hangi balık elinizden yemi nazik bir şekilde alır?hangi balık kendini size sevdirir?astronotlar cichlids familyasında öğrenme seviyeleri gayet yüksek zeki hayvanlar olarak bilinir.akvaryum hobimde her akvaryumumun içersinde bulunan bir balık oldu oscar.barbus tetrazone akvaryumum olduğu yıllarda içersinde bir adet albino vde tiger cins iki adet astronotum vardı ancak bunlar oldukça küçüklerdi daha sonrasında tetrazone'larımı çıkararak sadece onlara bıraktığım zamanları unutamam.şimdi ise 400 litrelik cichlids karma akvaryumumda gayet sağlıklı vede barış içersinde bulunan üç adet bakır,bir adet tiger,bir adette black tiger cinsi oscarlarım;compress,imparator,portakal,sarı prenseslerimle uyumlu bir şekilde yaşıyorlar.akvaryum suyumu katletselerde seviyorum onlar için her hafta suyumu %50 şeklinde değiştiriyorum.size önerim bu balığı bu mükemmel hayvanı besleyenler kopmasınlar.bir isteğim daha tüm oscar besşeyenri ile temasa geçmek istiyorum ilanlardan telefon numaramı vede mail adresime ulaşın.sağlıklı oscarlar!mutlu akvaryumlar!...

harikalar

selam ben 16 yasındayım astronot larmı cok ama cok sevıyorum ılk aldıgımda 6cm bisiydı
fakat cok cabuk buyuduler ıcıne her hafta 10 tane lepistes yavurusu atıyorum afıyetle yıyolar aralarına uc tane 8cm lik sarı prenses aldım ve sakın bır sekılde uyum sagladılar arada ıkı gun gectıgınde sarı prensesler ım yavruladı fakat aksama dogru baktıgımda ne yumurta nede baska bııs gordum astrontlar hepsını yemıslerdı ne onlardan nede astrontlardan varz gece bılıyodum arada astronorların kuyruklarında uc tane arka arkaya sıralnmıs gozler vardı bırısınde ıse hıc bııs yoktu acıkcası gozlu olanını daha cok sevıyorum bır tane daha astronot aldım bu oburleıne gore cok ama cok daha kucuktu oburlerı agızlarını aksamları cok az bir ısık bırakıyorum vede uzaktan gecelerı ızlıyorum arkadasın dedıgı gıbı bır bırlerıne yaklasıyolar vede uyuyolar bir sure sonra ufak astronut bi darbe almıstı vede tam yuzemıyodu her halde sarı presseslerden bırı yapmısı ıglestı bır sure sonra ıkı dane zebra ciklet aldım fakat cok huysulardı bısı kabardı ve astronuta dogru gıttı ne olduysa astronot zebrayı yuttu cama vurdum ama sadee ondan arta kalan cılcıklarydı zaten oburude en olduysa oldu ve onunda kutugunu buldumm su anda akvaryumda uc astronot uc sarı presses var akcaryumun boyu 130-60 oldugu ıcın tam bır uyum sagladılar sıze tavsıyem bu balıkların yanlarına kucuk balık koymayın eyer koyarsanın yem olarak koyun hade byy

Harika Balık

Bu balıklardan aldığımda 4 cm lik iki yavruydu üç ayda 12 cm oldu.Yemlerken yemeklerini sudan zıplayıp elimden alıyorlar.Haftada iki kere tavuk yüreği,ciğeri veriyorum.Güç ve güzelliğin bir arada bulunduğu ender balıklardan hatta hayvanlardan birisi herkese tavsiye ederim.

Farklı boylarda

Şu an 120x50x60 bir akvaryumda dört tane astronot besliyorum. Yanlarında bir ahli, bir yaşayan kaya, bir auratus, iki jack damsey, iki sarı prenses, iki paslı çiklit, iki gurami ve iki de vatozum var. Böyle bir akvaryum için kalabalık bir nüfus sayılır ancak astronotlar dışındaki tüm balıklar kayaların arasında dolaştıkları için bu kalabalık ne balıkları rahatsız ediyor ne de beni. Tek tür balık beslemek istemediğim için farklı çiklit türleri de denedim, ancak fazla uzun ömürlü olmadılar. Özellikle yunusların astronotlarla hiç uygun olmadığını düşünüyorum. Aldığım çift iki hafta geçmeden astronot tarafından yutulmuştu. Bu gün beslediklerimden de tek olanları çift halinde almıştım. Dayanamayanlar bir şekilde yendi, çoğunun ölüsünü bile görmedim. Fakat kalanlar oldukça iyi durumdalar.
Astronotlarımdan en büyüğü tiger ve 19 cm. bir ufağı 14 cm civarında ve yine tiger. Onları bir ay arayla almıştım. Büyük astronot alışıncaya kadar(15 cm falandı) diğerini çok hırpaladı. Küçük olan günlerce kayaların arasında bulduğu bir oyukta yaşamak zorunda kalmıştı ve onu beslemek sorun oluşturuyordu. Derken büyük astronot ses çıkarmamaya başladı ve zamanla iyice kaynaştılar. Şimdi hep birlikte dolaşıyorlar, birbirlerine sürtünüyorlar ve birlikte uyuyorlar(bu da astronotlardan başka balıklarda görmediğim bir özellik. Yoruldukları, çok yedikleri veya uyuyacakları zaman yan yana kumun üzerine yaslanıyor ve iyice yan yatıyorlar. İlk gördüğümde endişelenmiştim ama artık bunu normal bir davranış olarak kabul ediyorum.)Yem için kapışmaları eşit koşullarda oluyor. Bu arada sık sık değiştirmekle birlikte hep et ürünleri veriyorum. Bitkisel besinleri denedim, kesinlikle reddettiler. Başlıca dana yüreği veriyorum, daha sonra da elime et namına ne geçerse onu. Beğenmediklerinde zaten yemiyorlar. Bu şekilde mönü seçimini onlara bırakmış oldum, bir zararını da görmedim. Bir dönem hamsi bile vermiştim, bütün bütün yutuyorlardı, oldukça etkileyici bir görüntüydü.
Diğer iki ufaklık aynı boyda. Alalı iki ay kadar oldu, biri albino ve diğeri de kırmızı. 6 cm boyundalar ve büyüklerle geçinip gidiyorlar. Özellikle kırmızı astronot hayret verici şekilde büyüklere vücudunu kasıp kuyruğunu titretirken, albino bir şeyden ürktüğü zaman gidip iki büyüğün karnının altına saklanıyor. Tabii ki bu onların başına bir şey gelmeyeceğine güveniyorum demek değil. Haftalarca çok sakin görünüp birden canavarlaşabilen hayvanlar bunlar. Ama iki ufaklığı ayrı tuttuğumda o kadar mutlu olmadıklarını gördüm. Şimdilik sürekli gözlem altında tutmaya çalışıyorum, en ufak bir kovalamacada balıkları ayırmaya hazırım. Yine de bu şekilde büyüklerle küçüklerin bir arada dolaşması çok güzel görünüyor.
Son olarak şunu söyleyeceğim. Astronotlara gelinceye kadar bir çok balık besledim. Pek sevilmeyen Japonlardan bile zevk duydum. Astronotlar ise akvaryumu bir dekordan, bir hobiden yaşam biçimine dönüştürdüler. Diğerlerine oranla kat kat sorumluluk, kat kat fazla iş fakat kat kat mutluluk verdiler bana.

akvaryuma dikkat

bu balıklar pirana,zebra,red devil gibi sert mizaçlı balıklarla başa çıkabilecek kadar dayanıklı fakat dar bir akvaryuımda çok çabuk deri hastalıklarına yakalanabiliyor.diğer balıklardan farkı çok çok cana yakın olması eğer ilgilenirseniz kedi gibi yılıştığını izlemek gerçekten keyif verici...

Uyum sorunu yok gibi...

8 cm boylarında genç iki tane Astronot aldım.
Akvaryumumda iki tane lepistes varmış.Babam diğer akvaryumdan ayırmış ben onları görmemiştim.Astronotları akvaryuma saldım tuvalete gittim.5 dk sonra izlemeye geldiğimde Astronot'un ağzında bi Lepistes kuyruğu!
Yani bunlar akvaryuma alışmadan Av'a başlıyolar.
Boyları eşitse Amerikan Zebralarla geçinebiliyorlar.

sazan la akrabalıkları varmı acaba

astronotları ılk aldıgım gunlerde bısı yoktu fakat yerlerıne alısınca ıyıce costular bır hafta sonra yanlarında duran 12 ltlık (molly yavrusu bulanan,ve bu akvaryum astronotların akvaryumundan gorunuyo) akvaryumun ıcıne gecenın bı vaktı atlamaya basladılar.hayvanlar ogrendıklerı seyı unutmuyolar sureklı tekrar edıyo bu davranısları.ıkı gun ust uste astronotlarım dan bırı yavru akvaryumu ıcınde bulunca cook sasırmıstım hadı ılkı tesaduf de ıkıncısı nasıl oldu anlamadım.Sen 7 cm lık balık nasıl sıçrarsın o kadar uzağa ve nasıl tutturursun
NOT: bu ıkı akvaryum arasındakı uzaklık yaklasık 10-15 cm
sıze onerım aldıgınız ılk gunden ıtıbaren ustlerı kapalı olsun MAS ın kapaklı akvaryumları ıyı fakat bence kendılerıne zarar vermemlerı ıcın akvaryumun ustunun bır kısmı camla kapatın ve uc tanesını bır arada tutmayın kesın bırı cekıngen oluyo ve kucuk kalıyo herseyden korkuyo.yasıyo ama oylesıne.

astronot nasıl sağlıklı olur

astronotun bakımı için 4 önemli faktör aslında yerine getirilmesi çok kolay şeylerdir:
1- geniş yaşama alanı : astronot balığı en az 450 lt civarında,mümkünse uzunlamasına akvaryumda beslenmelidir, bu balığın zaten yavaş olan yüzme temposunda ona volta atabilecek geniş bir alan sağlayacaktır. balığın yaptığı bu yüzme hareketi balığın kas gelişimi ve sağlığı için aslında çok önemlidir.
2- beslerken dikkat : özellikle et yada canlı yem verilirken çok dikkatli olunmalıdır. Balık bu tür besinlerin tamamını yemez, ve bu besinlerin bir kısmı akvaryumun içinde kalıp bakteri oluşumuna yol açar, bu astronot gibi güçlü bir balığı öldürmesede kötü hastalıklara yok açar. buyüzde et verirken yağsız dana eti (yürek olabilir) yada tavuk eti tercih edilebilir, balığınızın yağsız eti daha başarıyla ve kalıntısız tükettiğini göreceksiniz.Cinsiyeti bilinmeyen balıklar yada nerden geldiği belli olmayan kurtçuk kültürleri yerine bunların sterilize küspeleri tercih edilmeli ve unutulmamalıdır ki her nekadar akvaryumcularda etobur olarak satılsada astronot aslında hem et hem otobur dur ve bitkisel yemlerle de diyeti desteklenmelidir.
3-filtre ve ısıtma sistemi
sürekli temizlik gerektiren bir balıktır, en az haftada bir kez akvaryumun dibinden bir hortum yardımıyla oluşan tortular bir iki parmak suyla birlikte dışarı alınır ve taze su eklenirse, akvaryum uzun süre komple bir temizlik gerektirmeyecek, balığınızda sürekli temiz bir ortamda yaşayacaktır, filitre sisteminin süngerleri akvaryumdan çekilen suyun içinde ovulursa, buda yeterli bir temizlik sağlayacaktır (filitreleri taze suyla yıkamayı tercih etmeyin daha temiz görünür ama yeni bakteriler demektir). ayrıca ısıtma sistemi , özellikle kışın sürekli çalışmalı , 26-28 derece arasında olmalıdır.
4- İlgi: bir çok balığın aksine astronot balığı sahibiyle doğrudan ilişki kurmaya çalışan bir balıktır. ilgilenildiğinde akvaryumun dışına sıçrayıp sahibinin elinden yem alacak kadar yakınlaşan bu hayvanın ilgisiz bırakıldığında normal gelişimini dahi tamamlayamadığına şahit oldum.

bunları paylaşabileceğim bir yer bulduğum için çok mutlu oldum, benim bir sorum da var
astronot'u türkiyede üretmeyi başaran kimse varmı Allah aşkına?

oscarların sırrı

Çeşitli yerlerde oscarların olduğu bir akvaryumda bitki dahil herhangi bir süs malzemesi konulmaması gerektiğini okumuşsunuzdur. Aslında durum böyle değildir. 7-8 cm uzunluğuna kadar oscarınızı tamamen bitki dolu bir akvaryumu koyarsanız balığınız için en uygun ortamı oluşturmuş olursunuz. Balığınız bitkilerin arasında büyük bir ahenk içinde yüzecektir. Bazen saklanmak bazen de dinlenmek için bu güzel bitkilerden faydalanacaktır. Bununla beraber kopan bitki yapraklarının bir kısmını da yiyecektir. Sakın şaşırmayın. Her ne kadar etobur olsa da bazen ot yerler. Diğer etoburlar gibi. Balığınızı hiç bu kadar mutlu görmemiş olacaksınız.

canlı midyeyi yediler :)

merhaba, benim 400lt'lik akvaryumumda 5-6cm boylarında 2adet astronotum var. geçenlerde 2çift canlı tatlısu göl midyelerinden almıştım... midyeler arasıra açılıyorlar, bira tanesi bir gün oldukça fazla açıldı! tüm güzelliğiyle görünebiliyordu bir sabah. akşam eve geldiğimde boş kabuk bir tarafta, paramparça midye duruyordu. üzgünlük, şaşkınlık ve hayret duygularını bir arada yaşadım. sonra sadece ilginç olduğunu düşündüm! midyenin de tadını öğrenmiş oldular, hayret gerçekten! halbuki hiçbir zaman aç bırakmıyorum... neyse, bu balıklar her zaman açtı, her zaman aç kalacaklar:)

mümkün olduğu kadar canlı yem ile besleyin

Oscarı akvaryumda beslemek gerçektende çok güzel ve zevkli bir iştir. hele ufakken çok hareketli ve meraklı. büyüdükçe ağır başlı ve alımlı oluyorlar. Bu hayvanlar doymaz derler ama ben buna inanmıyorum. çünkü balıklarıma fazla yem attığım zaman hepsini yemiyorlar. karınları doyunca gerisine dokunmuyorlar. Eğer karınları tok ise ölü balıklara bile yanaşmıyorlar. Ama öldürme içgüdüleri çok gelişmiş. Aynı davranış biçimini canlılar için yapmıyorlar. onları öldürme hissi ağır basıyor. yemese bile öldürmeye çalışıyorlar. Karnı tok olduğu için kuru yemi yemeyen Oscar canlı balığın peşinden koşuyor. Tamamen öldürme içgüdüsü bence. Eğer büyüdükçe balıklarınızın o muhteşem göz alıcı renklerini kaybetmesini istemiyorsanız Oscarı kaliteli ve değişik yemler ile besleyin. Tek yönlü beslenme balık için iyi değildir. Bu arada mümkün olduğu kadarda canlı yem ile besleyin. Canlı yem illa da balık değildir. Tubifex, beyaz kurtlar, temizlenmiş toprak solucanları, çekirge, sinek gibi değişik yemler ile de besliyebilirsiniz.

fazla ciger

selam ben nejat bende astranot besleme bir zevk hobi degil hastalik halinde ben astranotlarimi(hawk, soldier, butterfly,sweety)beslerken karides havyar dalak ve karacigirle besliyorum ama fazla verilen ciger baligin rengini karartiyor dikkat özellikle karides ve sazan yavrusu bas gidalarimiz baliklarimin boyu 25 cm ile 35 cm arasi 6 yildir besliyorum

light fırın astronotlar

Eşim akvaryum alıyorum deyince kıyametleri koparmıştı, tecrübeli arkadaşlarım astronot al elinden bile yemek yiyor demişti. Bazı arkadaşlarımda pirahna al ne biçim parçalıyor balıkları diye tavsiyelerde bulunmuştu. Kardeşimse ben lüferden başka balık sevmem ve onunda ızgarasını severim diyordu. Acemilik işte 4 tane red oscar 2 tane de albino oscar yavrusu ağırlıklı 450 lt lik bir akvaryum aldım. İçinde yok yoktu. Geriye kalanlar(hepsi normal ölümdü, cinayet değil)6 oscar, 2 papağan, 4 vatos,2 yunus, 1 snow prenses,1 blue thunder, birde matracanta. Belkide beraber büyüdükleri içindir, şu anda oscarlar 25 santim, ve en ufak bir kavga yok aralarında. İzlediğim ve okuduğum kadarıyla arkadaşlar bu hayvanları siz canavarlaştırıyorsunuz. Kesinlikle elle beslemeyin, canlı yem atmayın, Tetranın doramini en ideal besin kaynağı(bide ucuzlasa). Akrobasi yaptırmaya alıştırmayın.(Pin-pon topuyla oynamayı çok severler aslında (valla ciddiyim)). Çocuğunuz gibi düşünün, nasıl yetiştirirseniz öyle büyürler. Şimdi akvaryumum bir discus akvaryumu kadar sakin. Karım şimdi köpeğinden hoşlanmıyor, oscarları daha sempatik, cana yakın ve sevecen buluyor.
Arkadaşım hala pirahnalarının yarı ölü bir japon balığını yemesinden almış olduğu 15 saniyelik zevki anlatıyor, Akvaryumcum 150 USD lik discus ların çok dinlendirici olduğunu söylüyor, Kardeşimse Akvaryum almaya karar verdi, ama lüfer besleyecekmiş.
Son not: üretmeye çalışmayın, ürettiğinizde ne yapacaksınız onu düşünün önce? Herkesin benim gibi garajını akvaryuma çevirmeye gücü yetmez, denizde ve göllerimizde hayatta kalamaz,balık değil geçmeyin sifonu çekmeyin. Bu asil ve zeki su köpekleriyle yaşamak güzel. Savaşa ve canavarlığa kışkırtmadığınız sürece.

Diğer balıklar uyumu

Benim 220 litrelik 80*45*60 ebatında akvaryumum var içerisinde 3 aydır baktığım 5 adet pangasus 13 cd civarında 3 adet pirana 10 cm civarında vede 30 cm civarında vatosum var son olarak meraktan astranot aldım 2 adet dişili erkekli ilk zamanları akvaryumda bir terör estirdi diğer balıklar çok huzursuz oldu özellikle pangasuzlar kendilerini yaraladılar sağa sola kaçarken çarpmaktan daha sonraki günler bu sefer astranotlar sakinleştiler bi köşeye sindiler sanırım ebat olarak diğlerine göre (6 cm ) küçük olduklarını anladılar şimdi ise aralarında barış çubuğumu içtiler ne yaptılarsa bir birlerine hiç dokunmuyorlar sadece hapisane koğoşu gibi volta atarlarken yoluna ne piranalar nede pangasuslar çıkmıyor :) sadece şimdilik yemleme sırasında astranotlarla piranalar arasında sürtüşme var ama birbirlerine zarar vermiyorlar akvaryumcum ise bana pangasuslarını gözlerini yer demişti bu konuda bilgisi olan varsa teknik@yunberk.com< adresine bilgi verirlerse çok sevinirim bu arada astranotların tek korktukları şu an itibariyle benim vatos o zaten koğuş agası oldu sanırım :)))

6 aydır beslemekteyim.

Arkadaşlar bende 6 aydır astronot beslemekteyim.Şu an 2 ayrı akvaryumda baktığım 20 cm boyunda oscar vede 15 cm boylarında 3 adet albino astronotum var.Öncelikle sert sulardan hoslanan bir tür.benim akvaryumlarım 100 litre boyutlarında astronot için küçük tanklar.Ama renkleri vede sağlıkları gayet yerinde.Bunuda şu sekilde sağladım.Tankların içinde güçlü bir adet 1000 lt/saat kapasiteli iç filitre +400 lt/saat kapaisteli dıs filitre mevcut .Ayrıca günlük yada en geç 2 günde bir dip çekmeli %30 dinlenmiş su ile düzenli sektirmeden su değişimi yapıyorum.Anca bu kadar büyüklükteki ufak tanklarda yaşatabiliyorum.Vede büyümelerinin devamını sağlıyorum.Çok yem tüketen bir tür olduğundan dolayı dışkılarıda iri olup çabuk tabana birikiyor.Sık su değişimleriyle suyun kalitesi bozulmadan dip kısmıda temizliyorsunuz.Başlarda 8-10 cm boylarındayken yoğun maret sosisle besledim.Şu an için kuru yem vermekteyim.Tetranın cikletler türü için özel yemleri ile beslemek bağısıklılklarına vede renkerine cok etki yapıyor.Astoronot balığı cok duygusal sağibine bağlı bir bakıl olup herkese ama sorumluluk duygusyla zaman ayırabilecek herkese tavsiye ederim.Gelip geçici hevesle akvaryum kuranlar bu türü lütfen dememesinler.Tesekkür ederim.

satın almadan önce

eger astronot almak istiyorsanız bu balıgın cok hızlı buyudugunu unutmamanız gerekir 6-7 cm boyunda aldıgınız bir astronot birkac ay icnde 20 cm ye ulasır. bu balıgı alırken mutlaka 300-400 lt bir akvaryum almayada hazır olmalısınız.

dikkatt

balığı alırken kesinlikle renginin açık olmasına dikkat edin koyu olursa hasta olabilir yaklaşık 20 yakın besledim

Bakmaya karar vermeden önce

Bence Astronot akvaryumda balık besleyicilerinin gelebileceği son nokta. Bu hayvanlar balıkların tüm güzellik ve zerafetlerinin yanında köpeklerin zekasını ve aklını bir arada bulundurabilen tek akvaryum canlısı. Bu balığı yetiştirecek olanlara birkaç tavsiyem olacak;
1) Bu balıkları öncelikle yavrudan satın almanızı öneririm. (Yavru derken derme çatma akvaryumcularda satılan 3-4 cm'lik yavruları kastetmiyorum. Kendini kurtardığı garanti olan en az 6-7 cmlik yavrular olmalıdırlar.)
2) 3-4 ay sonra maddi ve manevi olarak en az 150x50x50 cm ebatlarında bir akvaryuma sahip olabileceğinize inanıyorsanız bu yavruları alın.
3) Astronot kesinlikle başka bir tür ile denenmemelidir.
4) Bu balıkların bulunduğu akvaryuma bitki dikmek ve ufak dekoratif malzemeler koymak zaman kaybından başka hiçbir işe yaramaz. Dekorasyonu iri, sivri olmayan kütük ve kayalar ile yapabilirsiniz.
5) Haftada en az 3-4 kez canlı yem ile beslemek gelişmelerini hızlandıracaktır.
6) Ayrıca kuru yem verirken markalı ve nispeten iri parçacıklı yem vermek faydalı olur.
7) Tek başına büyütülen bir Astronot sahibine çok bağlı olur. Devamlı ilgi bekler ve ilgi gösterir. Fakat unutmayın ki bir veya birkaç çift Astronot balığı belki sizinle pek ilgilenmez ama herzaman mutludur. (Kendinizi onların yerine koyun)
Evet şimdilik bu kadar.
Hoşçakalın.

TAM BİR ARKADAŞ

Ben yaklaşık bir ay önce 4 tane astronot aldım, başta çok çekingen hatta korkrklardı ama şimdi çok daha yakınlar. Astronot besliyen yada besleyecek olan arkadaşlara tavsiyem çok güçlü bir dış filitre kullanmaları ama imkanları yoksa akvaryumda iki iç filitre kullansınlar çünkü suyu çok çabuk bulandırıyorlar. Bulanmanın biraz yemlemeylede ilgisi var tabi, çok fazla yiyen balıklar ama siz yinede onların ne zaman isteksiz yemeye başladıklarını anlaya bilirsiniz ve o anda yemlemeyi bırakın çünkü onlar siz verdikçe yerler asla doyduklarını bilmezler.Canlıyem kullanmak istemiyorsanız tetra nın çiklit yemlerinede alışabilirler ve mutlaka hazmı kolaylaştırıcı yemlerde kullanın yoksa kabız olup ölebilirler. Yanlarında başka cins balık sevmezler hatta akvaryuma balıkları koyduktan iki hafta sonra yine bir astronot bile atsanız onu rahat bırakmazlar size onerim sadece komando vantuz ve irilerinden albino çöpçü koyon bunlarla dost olabiliyorlar.
Asla unutmayın bu hayvanlar doğalarında tam bir canavar, bunu aynı akvaryumda en vahşi balıklarla bile yaşamasından anlaya bilirsiniz.
Ali Alparslan, Ankara

Akvaryumların Nouması

İlk aldığımız zaman küçük ve sevimli gelebilir.Yaklaşık 6-7 ay sonra büyük bir oranda büyüyebilir ve aç bıraktıgınız anda hergün akvaryumunuzdan bir balık eksildiğini göreceksiniz çünkü bu balıklar her zaman açtırlar ve ne zaman yem atarsanız atın anında mideye indirirler.Dayanıklı balıklardır.Piranalarla birlikte yaşayabilir.Üretimi iyi eş seçimine bağlıdır.Çok sayıda yumurtlarlar.

astronot

Ben yaklaşık 3 senedir astronotlarla ilgileniyorum çeşitli boylarda aldım büyütüp yavrulatıp ürettim,yalnız ürettikten sonra çıkan yavruların kesinlikle ürkütülmemesi gerekiyor ve eğer yeni 2-3 tane alınacaksa kesinlikle aynı boyda olmaları gerekiyor aksi halde büyük olan küçüğe her zaman zarar verir ve ölmesine neden olur ve eğer et türü yem kullanıyorsanız mutlaka yağsız ve sinirsiz olmalı eğer mümkünse yürek dalak gibi yemler verilebilir

en güzel canavarlar

yaklaşık 10 yıldır akvaryumlarla ilgilenmekteyim.En son 4 yıl önce hakkında hiçbir bilgim olmadan bu canavarlardan iki adet alıp karma akvaryumuma attım.Aradan zaman geçtikçe, nedense(!) akvaryumdaki balık nüfusum azalmaya başladı ilave yapmadığım için şuan 3 astronot, 1 vatoz ve bie kedibalığım var. bu canavarlar alıştırılmadığı sürece kendi boyutundan küçük balıkları yiyor. Tetrapond yem ile besliyorum ve haftada 3 defa dana yüneği veriyorum. Kırmızı et veren arkadaşlarada dana yüreğine dönmelerini tavsiye ederim çok daha besleyici ve hazmı kolay. Yanlız akvaryumum yeterince büyük olmadığı için, henüz yavru alamadım. Yavru almak için çok büyük ebatlarda yere ihtiyaç duyuyorlar. Tabi bütün astronotçu arkadaşların en büyük ortak zevki, bu canavarlari elinizle besleyebiliyorsunuz hatta yemi sudan yaklaşık 15-20 cm üzerinde tutarsanız zıplayıp yemi kapıyorlar denemeyen arkadaşlar denesin, müthiş zevkli.

CaN_BaKıR üye resmi

Astronotus ocellatus....

Astronot balıkları gerçekten çok akıllı balıklar.Akvaryumla uğraşmaya ilk başladığım sıralar bir astronot almıştım çok iyi hatırlıyorum balık 2-3 ay içerisinde normal buyume hızından 3 kat daha hızlı büyümüştü sebebide şuydu:sanki akvaryumda bir köpek besliyordum sürekli onunla ilgileniyordum ona yemler hazırlıyordum en kaliteli yemleri alıyordum ve balık hiç doymak bilmeden her seferinde yiyiyordu(vede elimden).eğer elimi boş uzatırsam kafasını uzatıyordu bende seviyordum yani anlıyacağınız resmen bir köpekti.Böyle bir balık beslenmezde ne yapılır.Ama malesef şuan yaşamıyor,7 yaşındayken yani geçen sene akvaryumu ufak gelmesinden kaynaklanan kötü bir olay gerçekleşti kendini akvaryumdan atmış vede en az 10mt. uzakta ölü olarak buldum düşünün ne kadar dayanıklı bir balık...Şu anda 1,5 yaşında bir albino astronotum var oda diğeri gibi oda elimden yemek yiyiyor ama bu biraz daha vahşi kafasını sevdirmiyor hemen parmagımı yemek sanıp kapıyor.
Sizlere tavsiyem eğer astronot besliyecekseniz yanına başka balık koymayın yalnız akvaryumda o olursa sizinle arkadaş oluyorlar.Birde akvaryumun üzerini tam kapatan bir kapağı olsun yoksa arkanızdan akvaryumdan atlıyabiliyorlar....

Şimdilik yaşıyorlar

Kısaca anlatayım. Karşı büro kumşumun 3 adet bu canavarlarından vardı. Adam büroya 2 ay hiç uğramadı en son geldiğinde ise akvaryumu istemek zorunda kaldık. Bu güne kadar sadece japan yetiştirmiş bana öncelikle bu balıklar acayip çirkin geldi. Zaten akvuryumun halini görmeliydiniz... hayvanlar yemsizlikten, soğuktan ve havasızlıktan tamamen stand-by geçmiş bekliyorlardı. Önce suyunu değiştidik ve akvaryumu yıkadık. Ben kesin balıklardan biri veya ikisi ölür diye bekliyordum ama nerdeyse iki haftadır yaşıyorlar. İkisi kesin kurtuldu gibi biri ise halen dipte yatıyor. Ama eminim o da yırtacaktır. Bence astronotlar harika hayvanlar. Bayağı zikiler. Aptal japonlara hiç benzemiyorlar. Bu arada bir hata ile bir japon balığım bu üç yaralı canavarla bir gece bıraktım. Japon yaşıyor ama kuyruğunun yarısı yok.

BALIKLARINIZI ZORLAMAYIN

Arkadaslar Astronotlarinizi canli yemle (ufak balik veya Minik kurtcuklar ) besliyorsunuz gordugum kadari ile . Bu sekilde bir besleme ile hem baliklariniza hem o kucuk baliklara eziyet etmis oluyorsunuz birincisi o hayvanlara yazik gercek bir akvaryum sevdalisi kendi baliklari icin de olsa baska bir baligi oldurmemeli ikincisi canli baligin besin degeri o kadar da yuksek degil onu hazmetmek icin harcaya cagi enerji zaten getirisinden cok olacaktir kurtcuklar ise en tehlikelisi
o kurtcuklar belli bir isi ve isik altinda uretiliyor bakterilerin uremesi icin ideal bir ortamda isterseniz temiz suda 10 saat yikayin genede uzerlerindeki bakteriler olmez ve akvaryumunuzda hastaliga davetiye cikarmis olursunuz (bakterileri antibiyotiklerle oldurmek bile zordur ki yikayinca pisligi gitti diye dusunmemiz saflik olur) kirmizi et demis bazi arkadalar kirmizi et iyidir hostur ama hazmi gercekten zordur size tavsiyeedebilecegim en guzel yem sigir yuregidir
alin buzlugunuza koyun maket bicagi ile ince ince dilimler kesip onlarida minik kup sekline getirin baliginizin gozu kadar ufaklikta (donmus vaziyette iken cok rahat kesiliyor ) dograyip atin sizde goreceksiniz ne kadar guzel liflerine ayriliyor ve ne kadar yumusak oluyor baliginiz bu yemlerle hem cok guzel renklere kavusacak hemde cok saglikli olacaklar
bir sure deneyin bakalim
Not: Sadece astronotlar icin degil her tur baliginizi bu sekilde besleyebilirsiniz

Astronotu beslerken

Astronot ozellikle 12 cm.den sonra cok daha istahli yemeye baslayacaktir.Bu arada verdiginiz buyuk etleri bir hamlede yutmasi buyuk bir keyif vermesine ragmen baliginizda kabizliga yol acabilir ve sindirilemeyen parcalar bir sure sonra kusulucagindan akvaryumda cok hizli bir sekilde parazit olusumuna yol acabilir. Ayrica et verirken yagsiz ve sinirsiz (kusbasi et gayet uygundur) olmasina ayrica dikkat edin. Eger akvaryuma silvershark, vatoz gibi artik parcalari toplayan ve astronotlarla gecinebilen baliklar koyarsaniz parazit olusumunun engellenmesinede yardimci olursunuz.

Astronot diğer balıklarla

Eğer karma akvaryuma astronot koyacaksanız astronotları küçük almanızıve çabuk büyüyen balıkları seçmenizi tavsiye ederim. Benim akvaryumumda melek, tetrazon, silvershark, mozaik gurami ve su kaplubağası ile 2 senedir yaşıyorlar. Bununla birlikte akvaryuma yeni hiçbir balığın girmesine izin vermediklerini söylemeyelim. Bu arada onları çok aç bıraktığım zamanlar kaybım olduğunuda söylemeliyim. Astronotlar şu an 18 cm kadar melekler ise 10 cm civarında ve meleklerde onlarla beraber ete saldırıyorlar!!! Son olarak daha önceki astronot tecrübelerimle söylüyorum eğer astronotu çok küçükken karma akvaryuma alın bende sonra küfür işitmiyim

Baskın Astronotun Yumşatılması

Sizlerle edindiğim bir tecrübeyi paylaşmak istiyorum. İki adet asronot balığım var yaklaşık 25 cm boyunda dişi ve erkek. (dişi erkekten biraz küçük) Bir süre önce dişi balığın pullarında dökülme olduğunu farkettim. bir kaç gün sonra balığın kafasında çarpma sonucu bir yaralanma olduğunu gördüm. Uzun uzun balıkları takip ettim fakat her şey yolundaydı. En sonunda saklanıp balıkları öyle gözlediğimde gördüklerime inanamadım. Erkek dişiye öyle işkence yapıyordu ki balıkcağız suyun üstüne sıçrıyordu. Fakat akvaryumun yanına yaklaştığımda hiçbirşey yokmuş gibi davranıyorlardı. Ertesi gün akvaryumu ortadan ikiye bölecek şekilde cam yerleştirdim. Üç gün bu şekilde kaldılar. Şimdi çok iyi geçiniyorlar. Unutmadan Astronotları canlı balıkla ve ciğerle besliyorm renkleri harika oluyor.

birlikte asla

bu yaratığı bir yıl kadar bir sürede takip ettim. birkaç çift değiştirdim ve gözlemim şu. aynı boyda aldığım iki balıktan biri her zaman büyük diğeri de küçük oluyor. bu da balığın kendi türünden diğer bireye baskın çıkması sonucu onu korkutup sindirmesi diye düşünüyorum. akvaryumcu ahbabım da aynı bilgiyi doğruladı. bir tanesi baskınsa diğerinin vay haline

Astronotun saldırganlığını nispeten azaltma

Canlı doğuran türlerin bulunduğu akvaryumuma iki astranot balığını koymak zorunda kalmıştım.Diğer balıklarımında bir anda astronot tarafından parçalanmasını istemiyordum.Doğasında predatörlük olan bu iki balığı önce iki ayrı kavanoz içinde akvaryum içinde serbest dolaşır bir halde bıraktım.Bu süreç bir hafta devam etti.Deneme amacıyla astronotları akvaryuma saldığımda gördüklerim gerçekten ilginçti.Normalde kısa bir sürede akvaryumda canlı doğuran türlerden hiçbirinin kalmamasını beklerken astronot o vahşi ve saldırgan tutumundan vazgeçmişti.3-4 gün için böyle zorunlu bir durumda kalırsanız deneyebileceğiniz bir yöntem.Fakat 3-4 gün sonunda astronotunuz emin olun eskisinden daha saldırgan bir hale gelecek ve hareketli bir canlı bırakmayacak.Astronotlar için kısa dönemli bir saldırganlık orucu da denebilir.Bu yöntemi 3 kere uyguladım ve sonuç aynı oldu.Fakat şunuda söylemeliyim ki o bir astronot ve konu saldırganlık olunca astronotlara herşeye rağmen güvenemiyorum.Zorunlu kalındığında ve kontrollü bir akvaryum yetiştiricisi olduğunuza inanıyorsanız tavsiye edebilirim.UNUTMAYIN O BİR ASTRONOT!!!
Tuğberk DINDIN ESK.-ISP.

canavar bunlar

buzdolabından cıkardığım eti cözmeden veriyordum dehşet bir şey suyun üstune atlayarak o eti yiyordu inanılmaz buyumeden bşka bir akvaryumcuya verdim

oscar bir dost...

bugüne kadar birçok balık besledim,pirana,arowana,çiklıt birçok tür ama inanın hiçbiri astronoylar kadar zevk vermedi bana.bakımı belkide en kolay olan balıklarda biri hatta bence en kolayı.tek gereken iyi bir filitre ve geniş bir akvaryum.Renkleri ise mükemmel.Alb.no,Tiger ve Red oscar(bakır)olarak üç çeşit ve bu çeşitler içinde de değişen renkleriyle müthiş balıklar.Yemlemesi ise kolay ve bir okadar zevkli.Her tür yeme alışabilirler.Tetra Doro-Min ve Otto'nun arowana yemini çok severek yerler tavsiye ederim.Haftada bir balığınızın boyuna uygun biçimde canlı balık atılırsa çok faydalı sonuçlar alınacaktır.çok obur olan bu hayvanların sahibini tanıma gibi bir özellikleride vardır.benim astronotlarım ben odama girince sevinçten zıplamaya başlıyolar.yemi elimden yiyolar ve aramızda müthiş bi iletişim var.Eğer sizi tanıyan akıllı müthiş renkli obur ve vahşi bir balık arıyorsanız ASTRONOT tan başka seçeneğiniz yok.bana mail yollayabilirsiniz: emrahyal@yahoo.com<

çok iştahlı

ben yaklaşık 2 yldır astronot besliyorum.astronot çok iştahlı bir balık.
akvaryumum 120 cm lik akvaryumum var.ama en yaşlı balığım ilk aldığım balık bu çeşit balıklarda temizlik önemli bir yada iki fltre lazım
yemleri günde bir kez veya iki kez atmak lazım.

hakimiyet olayı

abi astronot kesinlikle belli bir boya ulaştıktan sonra yanına astronot bile olsa balık almıyor ki benim astronot um fazla büyük olmadığı halde aslan gibi beta'mı büsbütün yutmuştu

herseyi seviyor!

Beslenmesi konusunda sikinti duyulmayacak baliklardan biri cunku menusu cok zengin! Ogun sikliginin akvaryumun buyuklugune gorede ayarlanmasi sagligi acisindan onemli! Damak tadina sahip, ornegin bir sure canli balikla beslenenler diger yemleri bir sure icin kabul etmekte zorlaniyor! Deniz urunleri ve et cesitleri tazeligine dikkat ederek verilmeli! kesinlikle artik parca birakilmamali! Canli beslenmeye gelince sanirim herzaman riski var ama cok kuvvetli bir etkiside var kisa surede gozle gorulur gelisme kaydediyor! canli baliklari bolgenizde balik uretimi yapan resmi devlet kuruluslarinin ozel kanallarindan temin etmeniz biraz daha guvenilir olur! Akvaryumda oksanmayi seven tek balik, tavsiye ederim.