Ateş ağızlı cichlid (Thorichthys meeki)

Bir çift ateş ağız, Aquarium Atlas Vol. I
İki erkek ateş ağız, You & Your Aquarium
Latince isim:
Thorichthys meeki
Eşanlamlılar:
Cichlasoma meeki, Thorichthys helleri meeki
Habitat:
Orta Amerika: Yukatan, Meksika, Guatemala
Büyüklük:
15 cm'ye kadar
Su şartları:
pH 6,5 - 7.8, GH 5°-15°, 22°-24°C, üreme 26°C
En küçük akvaryum:
En az 1 metre ve 150 litre
Yüzme seviyesi:
Taban
Bakım:
Biraz tecrübe gerektirir

Görünüş:
Bu gösterişli balık adını üreme zamanları daha da belirginleşen ateş kırmızısı renginde boğazından ve karın bölgesinden alır. Gövdeye hakim olan renk mavi-gri-mor tonlarıdır. Yüzgeçler mavi damarlı ve kırmızı kenarlıdır. Solungaçlarını kabartarak biribirlerini uyaran balıların renklerinin adeta yanıp sönercesine bir anda canlandığı gözlenebilir.

Cinsiyet ayrımı:
Erkekler genellikle daha iri ve daha canlı renklidir. Karın ve sırt yüzgeci uzantıları erkeklerde daha uzundur.

Beslenme:
Özellikle çiklitler ve diskuslar için hazırlanmış türleri de dahil her türlü kaliteli kuru yem. En uygun canlı yem yetişkin tatlı su karidesidir (artemia). Kıyılmış taze karides ve midye etleri de verilebilir.

Gerekli akvaryum şartları ve bakımı:
Genelde dayanıklı balıklar oldukları vurgulanmasına rağmen sağlıklı gelişip türlerinin güzel örnekleri haline gelmeleri için akvaryum şartlarına ve beslenmelerine özen göstermek gerekir. Geniş akvaryumlarda daha iyi gelişirler. Uyumlu bir çift için 1 metrelik bir akvaryum yeterlidir ancak sayika veya Jack Dempsey gibi diğer Orta Amerika çiklitleriyle beraber yaşayacağı karma bir akvaryumun en az 1,5 metre boyunda olması önerilir. Birçok çiklit türüne kıyasla barışçı balıklardır. Erkekleri ara sıra kavga etmelerine rağmen biribirklerine genellikle zarar vermezler. En az 300 litreli büyük bir akvaryumda 3-4 çift ateş ağız barındırılabilir. Geniş bir akvaryumdaki sürekli hareketliliklerini, sonu gelmeyen bölge çekişmelerini ve üreme faaliyetlerini izlemek çok zevklidir.

Akvaryumlarında taşlar ve köklerle gizlenebilecek köşeler ve optik olarak balıkların tanımlayacağı bölgeler oluşturulmalıdır. Akıllıca dekore edilmiş bir akvaryumda birden fazla çift kendilerine bölge edinebilirler.

Yiyecek aramak için sık sık kumları ağızlarına alıp geri tükürürler. Üreme dönemleri de yuva yapmak için herhangi bir yumurtlama zemeninin çevresindeki kumları kazabilirler. Akvaryumlarına ancak echinodorus ve anubias türleri gibi sağlam köklü dayanıklı bitkiler dikilmelidir. Salvinia, lemna minor (su mercimeği) ve pistia gibi su üstünde yüzen bitkiler de hem balıkların kendilerini güvende hissetmelerine yardımcı oldukları için, hem de nitratı azaltma etkileri oldukları için yararlı olurlar.

Üreme:
Üremek üzere anlaşmış uyumlu bir çiftin akvaryumda beraber bir bölgeye sahip çıktıkları, yaklaşan balıkları kovdukları ve kumları kazıp taşları temizleyerek yumurtlama hazırlıklarına giriştikleri gözlenir. Sayıları 500'e kadar varabilen yumurtaları çift ortaklaşa korur ve havalandırır. Yumurtadan çıkmış henüz yüzemeyen yavruları kumda kazdıkları çukurlara taşırlar. Bir hafta içinde yavrular yüzmeye başlarlar. Bu devrede yumurtadan yeni çıkmış tatlı su karidesi (artemia) larvalarıyla ve özel toz yemlerle beslenebilirler. Ebeveynlerin yediklerini çiğneyip arasıra yavrularının içine bulut halinde püskürtmeleri de küçüklerin beslenmelerine katkı olur. Akvaryumdaki olgunlaşmış bir sünger filtrenin yüzeyinde çoğalan rotiferler de yavruların canlı yem ihtiyalarının karşılanmasına yardımcı olur. Yumurtadan çıktıktan 20 gün sonra yavrular ayrı bir yetiştirme akvaryumlarına alınmalıdırlar. Yeniden yumurtlama hazırlıklarına girişen ateş ağız çifti yavrularına olan ilgisini kaybeder.

Doğadaki çiftler genellikle daha uzun bir süre yavrularına bakarlar. Çünkü sürekli yavrularıyla meşgul olan dişiler yem aramaya zaman ayıramazlar ve normale göre daha az beslenirler. Dolayısıyla tekrar yumurtlayacak kondisyona gelmeleri balıkların yemleri önlerinde hazır buldukları akvaryumlara göre daha uzun sürer.

Yavruların sağlıklı gelişebilmeleri için yetiştirme akvaryumunda önemli olan sık ve çok yönlü beslenme ile birlikte düzenli su değişimleridir. Suyu yeterince sık değiştirilmeyen akvaryumlarda biriken nitratın büyümeyi yavaşlatıcı ve bağışıklık sistemini zayıflatıcı bir etkisi vardır.

©Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

Yem konusunda bazen hassaslar

Kesinlikle amerikan zebra cikletler kadar dayanıklı değiller. Yem konusunda bazen Tropheuslar kadar hassas olabiliyorlar. Hastalanmamaları için özellikle yetişkin balıklara hiç tubifex kurdu vermeyin derim.

EN FAVORİ ÇİKLİT

Şuana kadar beslediğim en muhteşem çiklit diyebilirim. Yem seçmeyen, diğer balıklarla iyi geçinen, dayanıklı, büyüdükçe dahada alımlı renklere bürünen, seyretmeye doyamayacağınız bir türdür, tüm akvarist arkadaşlara tafsiye ederim. kuru yemlerin yanında haftada bir veya daha fazla canlı yem vermeniz iyi olur, akvaryumun büyük olmsında fayda vardır, su şartları uygun olursa kolay kolay hastalanmazlar.

uysal balık

akvaryumu bol bitkili olmalı ben malawilerle besledigim halde hic sorun yasamıyorum diğer balıklara değilde kendi aralarındaki kavgalarda birbirlerine zarar verebiliyorlar özellikle kuyruklara ama genelde uysal balıklar tavsiye ederim

ürkekliğin ilacı

Ateş ağızlarda şunu gözledim: Akvaryumda tek tür olarak beslendiklerinde çok ürkek balıklar. Sürekli saklanıyorlar, biri yaklaştığında panik halinde kaçıp kafalarını sağa sola vuruyorlar. Stresten de renkleri kalmıyor. Yanlarına Rainbow, Zebra Cichlid gibi orta boy ve dayanıklı başka cichlid türleri konduğunda belirgin bir şekilde sakinleşip tekrar renklerini göstermeye başlıyorlar.

Üretimde ve yetiştirmede püf noktaları

1-)Önceliklle eş tutmuş balıklar sürekli beraber gezer bu hayvanları 50- 60 litrelik bir akvaryuma alın akvaryumda olması gereken en önemli şey yan vaziyette yatırılmış saksıdır(toprak saksı) yumurtlama bu saksının yan çeperlerine yapılacaktır. 2-)Sadece hava motoruyla çalışan küçük sünger filtre kullanın ve 3 günde bir aynı özelliklerdeki suyu %20 oranında yenileyin çünkü güçlü bir filtre kullanamayacağınız için vermiş olduğunuz yumurta sarısı,artemia ve toz yemler suyun kalitesini bozar,bu da hassas olan yavruları kaybetmenize neden olur. 3-)Yumurtlama gerçekleşmeden önce artemia nın nasıl üretildiğini öğrenin ve asla artemia ürettiğiniz kavonozdaki suyu akvaryuma boşaltmayın.

alırken renklere ve hormonlara dikkat

iyi cins bir ateşağız ile kötü cinsi arasında çok fark var. Bazıları, akraba evlilikleri nedeniyle soysuzlaşıp sazan gibi renksiz oluyor. Bazıları da, hormonlu ve aşırı renkli. Bu hormonlu balıkların renkleri, normal şartlar altında zamanla soluyor. Benim Çekoslovakyadan gelen balıklarım, daha 2-3 cm iken kıpkırmızı karınlıydılar ve büyüyünce de çok güzel balıklar oldular. Güzel bir yetişkin erkek ateşağız benim en beğendiğim balık türü.

hiperdominantlık gözlenmiyor!

Beslediğim J.Dempsey, Zebra, Mavi Akara gibi diğer Amerika çiklitlerinin hepsinde baskın erkek grup çok kalabalık olmadıkça diğerlerini eziyor hatta öldürüyor. Ateşağızlarda bu biraz farklı. Dövüşler sanki oyun gibi. Balıklar takımlar halinde seremonik bölge savaşları yapıyor fakat biribirlerine zarar vermiyorlar.