Auratus (Melanochromis auratus)

Melanochromis auratus, Aquarium Atlas Vol 1
Latince isim:
Melanochromis auratus
Eşanlamlılar:
Tilapia aurata, Pseudotropheus auratus
Habitat:
Afrika; Malawi Gölü'nün kayalık kıyıları
Büyüklük:
14 cm
Davranış:
Türe özel akvaryumlar; saldırgan
Beslenme:
Omnivor; bitkisel ve hayvansal besinler, Aufwuchs
Üreme:
Ağızda kuluçka, 30'a kadar yumurta; erkeklerde sahte yumurta beneği
Su şartları:
pH > 7, Sıcaklık: 22-26°C
En küçük akvaryum:
80 cm
Yüzme seviyesi:
Her seviyede
Bakım:
Tecrübeliler için
Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

haksızlık edilen güzel balık

evet doğru biraz saldırgan, ama çok güzel, yavruları hele mükemmel beslemenizi tavsiye ederim.türe özel akvaryumda sorunsuz olurlar.

Almadan önce iyi düşünün !!!

Arkadaşlar bu balığı almadan önce iyi düşünün. Ben sert karakterini bildiğim halde sarı prenses alırken kepçeyle kazara poşete giren bir tanesini güzelliğine aldanarak almıştım. Belki tek olduğu için doğal davranışlarını sergilemez mülayim bir balık oluverir diye düşünmüştüm ama hiçte öyle olmadı ilk başlarda gayet uysal olmasına rağmen 2-3 ay sonra saldırganlaşmaya kumları deli gibi kazmaya başladı diğer balıklara kök söktürdü. iki tane prensesimi çok kötü yaraladı.Sonunda balığı verecek birini buldum onun auratusuda vatoz dahil toplam 10 tane balığı halletmiş dedik belki ikisi yaşarlar. Koyduk akvaryuma iki güne kadar onunki benim başbelasını öldürmüş. başımdan böyle bir olay geçti paylaşmak istedim. Ben üste para verseler birdaha akvaryuma asla sokmam bu balığı. İyi balıklar.

Çok ve kolay yavru

Bu balıklar aşırı fazla yavru veriyor daha iki gün önce yavru aldım.Akvaryumda 75 adet yavru var dişi balıklardan biride 25 kadar yavru verdi.Büyümekte olan ve yavrulamaya hazır bir çok yavru var.Beyaz prenseslerede vurmuyorlar ama büyükçe atarsanız o balığı ölü bilin.Bbalığı besleyeli 2 sene oldu olmadı çok memnunum.Sarı prenses,mavi imparator,kalingo gibi balıklarla tutulmamalı

Sert Karakterli Bir Balık...

Selamlar..
Ahli, Sarı Prenses, Yunus ve Papagan Chiclid türlerinin olduğu 400 lt lik akvaryumumda bir çift Auratus var.En tecrübesiz olduğum ilk zamanlarda türü tanımıyorken akvaryumcu toplu alımımla beraber " Bu da bizim hediyemiz olsun " diye iki yavruyu bedelsiz olarak verdiğinde nazik bir davranış olarak karşılamıştım ve çok hoşuma gitmişti. Ancak zaman içinde bu türü gözlemleyerek ve araştırarak özelliklerini öğrendikçe bu büyük alışveriş merkezinin !!! içindeki akvaryumcunun kendi balıklarını rahatsız eden balıktan kurtulmak için böyle bir harekette bulunduğunu şimdi şimdi anlıyorum...
Aslında doğasına saygı duyulacak atik, çevik ve meraklı olamalarına karşın kanımca karma akvaryumlardaki huzura pek de katkısı olmayan bir tür. Erkeği renk almaya başlamasına rağmen ben akvaryumdan birkaç gün içerisinde çıkartacağım. Zira özellikle üreme olgunluklarına erişmiş yunuslardan yavru almam, onların çiftleşme dürtülerini gördüğünde saldırgan davrandıklarından çok zor görünüyor.
İyi Günler Dileklerimle...
Fırat ÇUBUKÇU

bulldozer

Canlı ve güzel renklerine aldanıp aldıgınız bu balıklar tam bir dekor düşmanı.Akvaryumunuza koymus oldugunuz kayaların diplerini öyle kazıyorlar ki adeta kumu mayın tarlasına çeviriyorlar.Yinede bakımı zevkli ve hareketli balıklardır.

saldırgan bir tür

bircok insan bu balıgın rengine güzelligine aldanarak bu balıgı akvaryumlarına koyarlar.ama bu balık en fazla 1 hafta icinde akvaryumdaki tüm balıkları rahatsız eder kovalar vb. yapar.yani akvaryumun düzenini kesinlikle bozar.onun için bu ablıgı almadan önce iyice düsünülmeli.sadece kendi türüyle tutulmalı.ayrıca unutulmaması gereken bir konuda akvaryumda en fazla iki adet auratus erkegi bulundurulmalı.daha fazla erkek sayısı kavgayı artırır.onun için bir erkek ve4_5 disi idealdir.akvaryum toprak kaplarla kayalarla iyi dekore edilmeli.Basarılar.....EmRe

akvaryum düşmanı

akvaryumdaki kumları oyle kazıyorkı akvaryuma vermiş olduğum şekli tamamen alt üst ediyor. çok çabuk ürediği içinde diğer balıklara yaşam hakkı vermiyor. beslemeyi tavsiye etmem.

sert bir ciklit

bir ara ciklit'e merak sardım ve 500 Lt'lik akvaryumumu ciklit'le doldurdum bu balığın bakımında tecrübesiz olduğum için ilk ay zayıf düşen veya yanlış seçilmiş diğer ciklitlerin paralandığını ve öldüğünü gördüm geride kalanlar arasında bir çift aurotus vardı çoğu zaman sert olduğu için tercih edilmeyen bu balıklar farklı davranışlarıyla bir anda benim gözde balıklarım oldular... çiftleşme dönemlerinde ki karakteristik özellikleri ve çiftleşmeden sonra ki dönem izlemeye değer... yalnız dikkat edin onunla yaşayan diğer balıklara yazık olabilir ayrıca o kadar çok ürüyorlar ki iki tane almıştım 50 tane sattım ve şu an Pirhanna besliyorum, hoşçakalın :)

Mükemmel anneler

Arkadaşlar bende 4 dişi 1 erkek auratus var ve dişilerin hepsi yavru veriyorlar ben başka bir akvaryuma ayırmadan asla ağızlarından salmıyorlar herkese bu türü tavsiye ederim.

cinsiyet ayrımı

Ben yaklaşık bir senedir çiklit türünde balık besliyorum ve kadir arkadaşımın yaptığı bir yanlışlığı düzeltmek istiyorum auratus türünde dişiler sarı üstüne siyah çizgiler, erkekler ise siyah üstüne beyaza kaçan sarı çizgiler taşıyor, tabiki üreme yaşına geldiklerinde. kısacası yukarıdaki resim doğrudur.

Cinsiyet ve üretim

Çok kolay bir balık bir metrelik dibi kumlu içinde on tane kadar ters kapanmış saksı olan (tabiki saksıların bir taraflarında küçük bir delik olacak)bazı kayalarla desteklenmiş aydınlık, geniş (yükseklik o kadar önemli değil) akvaryumlarda üç beş dişi ve bir erkekle yapılan üretimden çok büyük verim alınır. yalnız unutulmaması gereken nokta erkeklerin renklerinin korktukları zaman aynı dişi gibi sarıya dönmesidir eğer akvaryumda birkaç erkek varsa baskın olan koyu renkli kahve siyah, ezilenler ise dişi gibi sarı renkli kalırlar.Akvaryumcudan büyük balık seçerken buna dikkat etmek gerekir. yumurtlayan dişi ve üreme etkinlğine giren dişi erkekle neredeyse aynı renge bürünür.Ağzı yumurta dolan dişiler kayalık dibi kumlu loş bir 45cm 35cm 30cm lik bir akvaryumda yaklaşık 20 gün sonra yavrularını salarlar. Yavruyu salan dişi beş gün daha dinlendirilip tekrar üretim grubunun içine atılır. ters saksı kullanılmasında yumurta barındıran dişiyi görüp diğerlerini ürkütmeden yakalama amacı vardır.Canlı yem ne kadar temizlense bile bu balığa pek yaramamakta.Dışarıdan boşu boşuna ithali yapılan bir balık ülkemizde ekonomik bir şekilde rahatlıkla üretilebilir.

Auratus: Dans edelim mi?

Akvaryumu son derece renklendiren balıklar. Çiftleşme sırasında yaptıkları dans tek kelimeyle muhtesem. Bitkisel besinlere agırlık vermek gerekiyor. Tetra spirulina bu amacla iyi bir yem. Erkek son derece saldırgan. En az iki disi koymayi ihmal etmeyin, yoksa akvaryum savas alanına donebilir. Yavrulama gerceklestiyse disiyi ufak bir akvaryuma alın. 18 gun boyunca disi hicbirsey yemiyor. Bu yuzden bu sure boyunca hem erkegin hem diger balıkların saldırılarıyla yorgun dusmemesi icin bu mutlaka gerekli. Bu sure icinde balik inanilmaz zayifliyor, rengi soluyor. Benimki standardın oldukca yukarısında: 47 tane yavruladı.

ÜREMESİ

Ben 8 aydır auratus besliyorum.Elimde 1 çift auratus var.Boyları 12 cm ve 1 metrelik akvaryumun hakimiyetini elinde bulunduruyor.Yumurtlamasına tesadüfen tanık oldum.Erkeğin kurlarını izlemek çok ilginçti.Daha önceden akvaryuma koyduğum çömleklerin içinde yumurtladı.5-6 saat sonra dişi auratusu 50 cm'lik bir akvaryuma koydum.22 gün sonra çıkan yavrular bir harikaydı.33 tane auratus yavrusu aldım.AURATUSU AYIRDIKTAN SONRA DİKKAT ETMENİZ GEREKEN PÜF NOKTALARI:-Akvarvaryumu sakin bir yere yerleştirin.-Akvaryum suyunun yarıdan fazlasını önceki akvaryum suyuyla tamamlayın.-Haftada 1 suyun 4/1 ini aynı sıcaklıktaki suyla değiştirin.-Kesinlikle yavrular çıkana kadar yemlemeyin...MARMARİS'TEN SELAMLAR.
Yazan:Ali EFESOY,Marmaris,10 Mart 2001

cinsiyet ayrımı

Auratusun dişisi siyah renklidir ve üzerinde beyaz çizgiler vardır,ancak ağzında yavru varken ve sakin bir ortamda ise sarıya dönebilir(yukarıdaki resim yanlıştır; alttaki erkek üstteki dişidir).Erkek ise sarı renklidir,üzerinde siyah çizgiler vardır.Anal yüzgeçdeki yumurta beneği ise cinsiyet ayrımında kesin bir kriter değildir.

DİKKAT AURATUS ÇOK SERTTİR

Ben Auratus ilk acemilik döneminde beslemeye başladığım bir balıktır. auratus öylesine sert,saldırgan bir balıkki,auratus un kendisinin 3-4 katı büyüklüğünde 4-5 pirahanayı ve ya astronotu 3-4 saat içinde öldürüşüne çok tanık oldum.Auratus pirahana ve ya astronotun önce belini kırıp arkasında
gözlerini ve beynini yiyor.Öylesine bir zemin kazıyorki akvaryumdaki bütün taşları deviriyor.besliyorsanız mutlaka zemin kayalarını sabitlemelisiniz.Size tavsiye edeceğim balık konfigirasyonu auratusu,malawi cikledle beslemeniz.İkiside çok hızlı ve çok saldırgan.Bu iki türün mozambikus veya talabyayı öldürüşünü gördükten sonra,auratusa partner olarak malawi cikled,red dabıl önerebilirim.

hırçınlığın önlenmesi

bu balık türünde erkek balıklar daha hırçın olup dişileri akvaryum ortamında rahatsız etmesine rağmen dişiler birbirlerine daha saldırgan olup yüzgeçlerine zarar vermektedir. bunu engellemek için dişilerin kondüsyonlarını yüksek derecede tutmak lazımdır. bunun içinde yavrusu alınan balığı başka bir akvaryumda iyi bir şekilde beslenmesi gerekir.

aşırı saldırgan , uyumsuz , huzursuz

Sadece Mbuna grubuyla veya kendi türüyle beslenmesi gereken bir tür ,Melanochromis cinsinin belki de en psikopat balığı.Canlı rengine,hareketliliğine aldanmamak gerekir.

cinsiyet ayrımı

Bu tür balıklar alınacağı zaman kuyruk kısımlarındaki beneklere dikkat etmek gerekiyor. Erkeklerde kuyrukta bulunan sarı noktalar, dişilerde bulunmuyor. Görünüm ilk önceleri aynı olduğu halde, erkeğin rengi daha sonra belirginleşiyor.

sarı benekler

Bu tür balıklar alınacağı zaman kuyruk kısımlarındaki beneklere dikkat etmek gerekiyor. Erkeklerde kuyrukta bulunan sarı noktalar, dişilerde bulunmuyor. Görünüm ilk önceleri aynı olduğu halde, erkeğin rengi daha sonra belirginleşiyor.

Çok dişi, az kavga

Erkek baliklar,özellikle birbirinin kuyruğuna saldiriyor.Bazen tamamen kuyruksuz kalmış balıklara rastlamak mümkün.Diğer Çiklitlere oranla dişi sayısını daha yüksek tutmak (örneğin 1 erkek baliğa 4-5 dişi)kavga ihtimalini belirgin sekilde azaltabiliyor.