Barışçıl beta (Betta imbellis)

Gösterisi yapan bir çift erkek Betta imbellis. Baensch Aquarium Atlas'dan
Dişi Betta imbellis
Latince isim:
Betta imbellis
Eşanlamlılar:
yok
Habitat:
Tayland, Endonezya, Malezya, Singapur, Vietnam
Büyüklük:
4,5 - 5 cm; bazen 7 cm'ye kadar büyüyebilir
Davranış:
Türe uygun sakin karma akvaryumlar için.
Beslenme:
Karnivor; etçil.
Üreme:
Su yüzeyinde köpükten yuva
Su şartları:
pH: 6-7, Sıcaklık: 24-28°C
En küçük akvaryum:
60 cm
Yüzme seviyesi:
Üst
Bakım:
Biraz tecrübe gerektirir

"Barışçıl beta" da denilen Betta imbellis, bilinen Betta splendens'in vahşi formlarına benzer, ancak daha ince ve zarif yapılıdır. Özellikle üreme zamanlarındaki metalik mavi renkleri ve yüzgeç uçlarındaki kırmızılıklarıyla erkek B. imbellis son derece güzel bir balıktır. Ayrıca B. imbellis erkekleri B. splendens kadar saldırgan değildir.

Yeterince büyük olduğu sürece (60+ cm) aynı akvaryumda birden çok erkek B. imbellis beslenebilir. Bu durumda çift başına en az 30x30 cm'lik bir yüzey alanı düşünülmelidir. Erkek B. imbellisler arasındaki rekabeti ve ritüelleşmiş bölge mücadelelerini izlemek son derece ilginçtir. Ancak erkek balıkların henüz gençken bir araya getirilmesine, bölge paylaşımı ve hiyerarşik düzeni oturmuş bir akvaryuma sonradan yetişkin erkek eklenmemesine dikkat edilmelidir. Aksi halde ciddi kavgalar ve yaralanmalar ortaya çıkabilir.

Betta imbellis, B. smaragdina kadar olmasa da ürkek bir balıktır. Eğer akvaryumda istediği güvenliği bulamazsa bütün zamanını saklanarak geçirir; bazen günlerce ortalarda görülmez. Akvaryumda tetrazon gibi B. imbellis'i rahatsız edebilecek çok hareketli balıklar bulunmamalıdır. Başka bir labirenli cüce gurami de (Colisa lalia) yüksek agresivitesiyle B. imbellis'e kendi bölgesini sahiplenme olanağı tanımayabilir. Akvaryumda daha çok orta düzeylerde yüzen Rasbora espei benzeri küçük ve barışçı sürü balıkları, B. imbellis'in ürkekliğini üzerinden atıp ortaya çıkmasına yardımcı olur. Guruldayan cüce gurami (Trichopsis pumila) ve cüce guramiye göre daha sakin bal gurami (Colisa chuna) diğer uygun arkadaş balıklardır. Otocinclus türü küçük yosun yiyenler ve Neocaridina türü cüce karidesler de B. imbellis akvaryumuna uyabilecek diğer canlılardır.

Su konusunda yakın akrabaları B. Splendens ve smaragdina'ya göre daha hassas olan Betta imbellis, guruldayan cüce gurami gibi yumuşak ve hafif asitli (pH 6-7) sudan hoşlanır. Suyun yumuşak olması özellikle üretim için önemlidir. Sıcaklığa gelince, 24-25°C idealdir. Üretim zamanlarında birkaç ay için sıcaklık 28-30 °C derecelere yükseltilebilir, ancak sürekli bu yüksek sıcaklıklarda beslemek balıkların ömrünü kısaltır. Aynı durum yavru balıklar için de geçerlidir. Bir aylık olduktan sonra akvaryumlarının sıcaklığı yavaş yavaş, birkaç güne yayarak normale (24-25 °C) getirilmelidir. Böylece daha yavaş ancak daha sağlıklı büyürler.

Betta imbellis tipik bir labirentli gibi, köpük yuva yaparak ürer. Ancak yuvasını yaparken genelde B. Splendens veya cüce guramiye göre daha az köpük kullanır. Bazen yumurtalar hiç köpük yuva yapmadan dorudan yüzen bitkilere yapıştırılır. Erkek balık köpük yuvasını yumurtlama bittikten sonra büyütebilir. Çiftler bazen su yüzeyi yerine sualtındaki bir kovuğa da yumurtlayabilirler. Yumurtlama sırasında ve yumurtlama bittikten sonra erkek B. imbellis dişisine B. splendens kadar sert davranmaz. Erkek balık bir hafta kadar yuvadan ayrılmayıp doğrudan yumurtaları ve yumurtadan yeni çıkan yavruları korurken dişi de geniş çevreyi korur ve yuvaya diğer balıkları yaklaştırmaz. Sıcaklığa da bağlı olarak yumurtlamadan 3-4 gün sonra yavrular serbest yüzmeye başlarlar. Çiftler yaklaşık bir haftalık aralarla arka arkaya birkaç kez yumurtlayabilirler, ancak fark iki haftadan fazla olursa yeni nesil yavrular eskilere yem olabilir.

Eğer akvaryumda bolca yüzer bitki (Riccia, Pistia, Salvinia ...) var ve japon şemsiyesi benzeri bataklık bitkileriyle özellikle arka planda yetişkin balıkların giremeyeceği kadar sık çalılıklar oluşturulmuşça birden çok çiftin sakin sürü balıklarıyla beraber yaşadığı karma akvaryumlarda bile genellikle soyu sürdürecek kadar yavru balık hayatta kalır. Üstelik bu şekilde, yani doğala daha yakın yöntemle üretilmiş yavrular zorlu bir hayatta kalma sınavından geçtikleri için çok daha dayanıklı ve sağlıklı olurlar. Çok aç olmadıkları sürece yetişkin balıklar genellikle yavrularını yemezler. Ancak genç balıklarda yamyamlık görülebilir.

©Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.
tuncali üye resmi

3 yavru olduğunu ancak 2 ay sonra görebildim

Temmuz 2007'de bir B. imbellis çiftini 40x40x40'lık bol bitkili bir akvaryuma ayırmıştım. Bir hafta içinde yumurtladılar. Yumurtlamadan 4-5 gün sonra köpük yuvada bir sürü yavru balık görebildim. Dişiyi akvaryumdan almadım, çift yavrular çıktıktan birkaç gün sonra tekrar yumurtladı. Yavruları gündüz pek göremiyordum, herhalde belli bir boya gelene kadar çok saklı yaşıyorlar. Ama gece fenerle baktığımda sağda solda, cama yapışmış gibi yakın yüzen birkaç yavru görebiliyordum. Sonra birkaç gün sonra hepten kayboldular. Herhalde çoğu öldü diye düşündüm. İki hafta sonra bir tanesi, oldukça büyümüş bir halde tekrar ortaya çıktı. Sonraki haftalarda akvaryumu incelediğimde sadece bu bir tek balığı görebildim. Herhalde en hızlı büyüyen balık diğerlerinin hepsini yedi diye düşündüm. Bu arada artemiayla falan uğraşmadım, arasıra akvaryuma toz yem (saf spirulina ve artemia tozu) atıyordum. Yaklaşık bir ay sonra, Eylül ortalarına doğru bir gün birdenbire akvaryumda iki küçük B. imbellis daha gördüm. B. imbellis davraniş olarak bildiğimiz B. splendens'den oldukça farklı. Oldukça ürkek, özellikle güçlü ışık altındaysa zamanının çoğunu gizlenerek geçiriyor. Üreme zamanları bu ürkeklik geçici olarak tamamen ortadan kalkıyor. Yavrularını yetiştirmek de biraz daha zor gibi.. Ama yine de en azından birkaç tanesi yaşıyor. En sağlıklılarının, en güçlülerinin aradan seçilerek hayatta kalması için bence yavrulara artemia vermemek daha doğru bir yöntem. Üretim sürüme değil, kaliteye yönelik olmalı.