Beta, Siyam kavgacı balığı (Betta splendens)

Betta splendens, Aquarium Atlas Vol. I
Latince isim:
Betta splendens
Eşanlamlılar:
Betta trifasciata, Betta pugnax
Habitat:
Tayland, Kamboçya, Laos
Büyüklük:
7 cm
Davranış:
Türe uygun karma akvaryumlar için.
Beslenme:
Karnivor; etçil.
Üreme:
Su yüzeyinde köpükten yuva
Su şartları:
pH: 7, Sıcaklık: 24-30°C
En küçük akvaryum:
30 cm
Yüzme seviyesi:
Üst
Bakım:
Biraz tecrübe gerektirir

Görünüş:
En güzel akvaryum balıklarından olan tül kuyruklu betaların doğada Güney Doğu Asya'da yaşayan vahşi örnekleri kısa yüzgeçli ve mat renklidirler. Bu vahşi betalarda da üreme veya bir rakibe boy gösterme zamanlarında mat renklerin parlak kırmızıyla mavinin tonlarına dönüştüğü gözlenir.

Cinsiyet ayrımı:
Yavru betalarda 3. aydan sonra cinsiyet ayrımı yapılabilir. Erkekler daha geniş yüzgeçli ve parlak renklidirler. Dişilerin karınlarında ise toplu iğne başı büyüklüğünde beyaz bir nokta gözlenir.

Beslenme:
Betalar gençken (3 aydan önce) kuru yemlere alıştırılabilirler; fakat ileriki yaşlarda canlı yem verilen balıklarda kuru yeme dönüş çok zordur. Doğal ortamlarında en çok sivrisinek larvalarıyla beslenirler.

Kavgacı:
Erkek betalar güzelliklerinin yanında kavgacılıklarıyla ünlüdürler. Doğada geniş alanda genellikle seremonileşmiş gövde gösterilerinden sonra zayıf tarafın kaçmasıyla sona eren zararsız karşılaşmalar, dar akvaryumlarda ölümüne mücadelelere dönüşür. Tayland'da tıpkı dövüş köpekleri gibi, dövüş betaları yetiştirilir. Dövüşçüler hep kısa güzgeçleriyle daha güçlü vahşi erkek betalardan seçilir. Taraflar dar bir su kabına konduklarında yeni ortamın vediği çekingenlikten çok çabuk kurtulup, ilk safhada rakipler birbirlerine solungaç ve yüzgeç kabartarak gözdağı vermeye başlarlar.

İkinci safhada yanal salınımlarla kuyruklarıyla suyu hasımlarına karşı itip şaşılacak kadar güçlü su akıntıları oluşturarak güç gösterisi yaparlar. Üçüncü safhada artık hassas solungaç ve göz çevresini ısırmak üzere gerçek saldırılar başlar. Taraflar bir açık yakalamak için hızla biribirlerinin çevresinde dönmeye başlarlar. En tehlikeli dördüncü safhada ise taraflar rakiplerini ağızlarından yakalayarak tabana doğru bastırmaya, böylece olabildiğince uzun süre yüzeyden hava almalarını engellemeye çalışırlar. Bu dövüş aşamaları tekrar başa dönerek sonuncusuna gelerek saatlerce sürebilir. Birçok zaman da her iki taraf dövüş sonrası bitkinlikten ölür.

Akvaryumculukta amaç bu güzel balıkları tabii ki sadistçe dövüştürmek değil, olabildiğince iyi şartlar altında -bitkilendirilmiş ve yeterince geniş akvaryumlarda- yaşatmaktır.

Kavanozda Beta, akvaryumda Beta!
Küçüklüklerinden itibaren yeterince geniş akvaryumlarda beslenen Betalar çok canlı ve sağlıklı olurlar. Yüzgeçlerinin, renklerinin ve hareketlerinin güzelliklerini sonuna kadar gösterirler. Mutsuz kavanoz Betaları ise sarkan yüzgeçleriyle süklüm püklüm bir görüntü sergilerler. Bir akvaryuma konulduklarında bir süre yüzdükten sonra yorulup dibe çökerler.

Üretimde de sağlıklı akvaryum Betalarından çok daha iyi sonuç alınır. Yuvayı yapacak, dişiye kur yapacak ve sonra yavrulara bakacak enerjiyi zor (veya hiç) bulamayan kavanoz betaları genellikle üreme sürecinden kısa bir süre sonra ölürler. Betayı kavanozda yaşatmak sağlıksızlığının yanında acımasızlıktır da. Gerekli akvaryum şartları ve bakımı: En uygunu, iyi bitkilendirilmiş küçük veya orta büyüklükteki akvaryumlardır. Örneğin 60x30x30 (30 cm yükseklik) tek bir erkek Betanın Neon veya Rasbora gibi sakin balıklarla bir arada tutulduğu bir akvaryum için yeterli bir ölçüdür.

Biraz daha genişçe bir akvaryumda ise Mozayik Gurami gibi sakin labirentli türleriyle beraber beslenebilirler. Akvaryumda Tetrazon gibi Betanın tül kuyruklarını kopartacak bir balık türü bulunmamalıdır. Dişiler ancak üretim amaçlı olarak yumurtlamaya hazır olduklarında erkek balıkların yanına konulmalıdırlar; aksi taktirde sürekli kovalanıp hırpalanabilirler. Ender olarak da sürekli tartaklanan bir dişinin artık canına tak edip erkek balığa saldırdığı ve uzun yüzgeçlerini bir anda parçaladığı gözlenir. Birden çok dişi ise sorunsuzca genişçe bir akvaryumda beslenebilir. Bitkilendirmede Cryptocoryne wendtii gibi taban bitkilerinin yanında Riccia fluitans veya Salvinia cucullata gibi yüzer türlere de yer verilmelidir.

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.
ozkansomali üye resmi

Betalar

barisakagac5073<    VE  Caner Gündüz< ARKADAŞLARIM ÇOK İYİ  ANLATMIŞLAR ELLERİNE SAĞLIK

dişiyle erkeği ayıran can alıcı yer "Fİ" dir.dişinin karnının altında top gibi küçük bi beyazlık her zaman vardır ve erkekle asla karışmayan yanı sadece budur.

dişiyi sadece erkeği görebileceği bi yerde bulundurun yeter, başka kapta olabilir

KESİNLİKLE DİŞİ YUMURTALARA hep zarar verme taraftarıdır bunu erkek önler yumurtlama bitince de kesinlikle dişiyi uzaklaştırın ölmesini istemiyorsanız

yavrular ilk çıktığında kıl gibidirler ve cama yapışarak dururlar erkek de onları alıp tekrar körük yuvaya yerleştirir yavruların hepsi çıktıktan 1 gün sonra erkek hala onları yerlerden toplayıp köpük yuvaya yerleştirirken hepsiyle başetmekten bıkıp hepsini yer dolayısıyla yavrular çıktıktan sonra engeç 1 gün sonra erkeğide alın

ve YAVRULARA İLK YUMURTA TOPLARI BİTİNCE ilk hafta haşlanmış yumurta sarısıyla (artemia öncesi ) besleyin ki artemia yiyebilecek kıvama çabuk gelsinler...

aycaneraslan üye resmi

Su üstü bitkileri

Bettaların bol bitkilendirilmiş tanklarda bakılması özellikle su üstü bitkilerinin bulunması kendilerini rahat hissetmeleri için çok önemlidir. Bettalar özellikle su üstü bitkilerinin kökleri arasında gezinmeyi çok severler.Aynı zamanda su üstü bitkileri (lemna minor gibi) oluşturdukları köpük yuvanın bozulmaması için çok önemlidir.

Meleklerimin Gözlerini Yedi

Arkadaşlar diğer türlerle beslerken bence dikkatli olmalısınız.
Ben Melek akvaryumuma renk katsın diye bir tane almıştım. Fakat aradan 1kaç gün geçmeden farkettim ki meleklere saldırıyor ve daha dikkatli baktığımda 2 tane meleğimin birer gözlerinin olmadığını gördüm.

Beta Hakkında Herşey

Selamlar... Şimdi öncelikle betaların çiftleşmek istediğini su yüzeyine yaptığı köpükten anlarsınız. köpürtmeleri için genellikle erkekler köpürtür dişiler nazlı olurlar. Eğer köpürtmüyorsa su sıcaklığı 28 derecenin aşağısına düşmemeli. Herghün canlı yem verilmeli. İkiside köpürttükten sonra en küçün 30 lt akvaryuma alın. biraz erkek dişiyi kocalar hırpalar ama 2-3 saat sonra beraber su yüzeine köpük yaparlar. ertesi gün dişiyle erkek sarılarak hazırlanırlar. ve sonra erkek dişiyi sarara yumurtlattırır. yumurtladıktan sonra erkek 1 sn dinlenerek hemen yere düşen yuurtaları toplar. dişi ise 4-5 sn hareketsiz yatar. sonra oda kalkınca yumurtaları toplayıp köpüğe koyarlar. böyle geçer. 1-3 saat diyorlar ama ilk çiftleşmeleriyse 4 saati bulabilio. yumurtlamanın bittiğini dişi betanın erkekten kaçmasıdır. Ben hemen ayırmanızı tavsiye ediyorum bitkili olsa bile genede dişiyi erkek öldürebilir. yavrular çıktıktan sonrada erkeği ayırın. çıkmadan ayırmayın çünkü erkek yuvayı hep düzenler. dişiyi ayırıken köpükleri bozmamaya çalışın. Yavrular çıkınca oda sıcaklığıyla su sıcaklığı aynı olmak zorunda. yoksa yavruların ciğerlerini yakar ve ölürler. Yavruları artemia ile besliyebilirsiniz. ama ilk doğduklarında mikroskopik bakterilerle beslenirler. Birkaçını kaybedebilirsiniz endişeleenmeyin. 3 ay sonra cinsiyetleri belli olunca erkekleri ayırın dişiler beraber yaşayabilirler. Bol Şanslar

saldirganlik ve renkler

slm!
yillardir betalarla ilgili surekli nette arastirmalar yapiyorum,cok cok ilginc bilgilere rastliyorum zaman zaman.mesela renklerin davranislarina olan etkileri,aydinlik ve karanlik yerde yasatilmalari,erkekli duygularini pekistirmek ve daha iyi dovusculer haline getirmek icin SIK SIK ama kisa surelerle dovusturulmeleri ve haftada 2 3 gunluk periyotlarla birkac disi betayla yasatilmalari gibi...
koyu renklerin daha sakin/sogukkanli fakat daha dayanikli dovusculer oldugunu,acik renklilerin ise daha agresif davrandiklarini fakat dovuse girdiklerinde koyu renklilere gore korkak ve dayaniksiz olduklarini okudum.bunu 3 farkli acik renk beta alarak denedim ve gercekten dogru oldugunu gordum,ayrica acik renkliler hastaliklara karsi daha az direnc gosteriyolar.
bir diger okudugum ve denemek istedigim sey;dovuscu yetistirilmek icin bakilan erkek betalarin,cam akvaryumlarda degil,toprak kaplarda bakilmasinin daha uygun oldugu.biraz bulanik suda,yuzey bitkilerinin(isigi azaltmak icin) bol oldugu toprak kaplarda daha az stresle yasadiklari,renklerinin daha koyu ve parlak(bu dovuste cok onemli) oldugu ve daha agresif olduklarini okudum.ayrica dengelerini,hizlarini ve kondusyonlarini artirmak icin her sabah yaklasik 2 litrelik kaplarda/kavanozlarda antreman yaptirilmasinin_en fazla 15(8+7)dakika (bir cubuk yardimiyla suda akim yaratilarak betanin akima karsi yuzdurulmesi) betanin dovus,ureme ve normal yasamina cok buyuk katkisi oldugu bence cok onemli!!bir betaya iyi bakiyorum demek onu sadece temiz suda kaliteli yemle beslemek degildir,dogal yasamindaki gucunu ve karizmasini ona en azindan becerebildigimiz kadariyla yasatmamiz gerekir diye dusunuyorum!

KÜÇÜK KAPTA OLURSA TEK BESLEMELİSİNİZ

Beta balıklar arasında estetik yani görsel bakımdan en iyi seyirliklerden birisi. Ancak yanılıp eşle besleyeceğim diye satın almayın. kesinlikle tek bulundurulması gereken bir balıktır. Birçok dişiyle bir erkek betayı bir arada büyük bir akvaryumda bulundurmak koşuluyla bakmalısınız. Güzel bir balık özellikle bir ayna da kendi görüntüsüne bile tahammül edememesi dikkat çekici. Sevgiyle kalın. tamer_uysal@mynet.com<

Baba betanın yavrularına uyarısı

Erkek beta, yavrularını yaklaşan bir tehlikeye karşı yüzey dalgalarını kullanarak uyarabilir. Yumurtadan çıkıp serbest yüzmeye başladıklarının ilk günlerinde yavrular yuvadan çok uzaklaşmazlar ve yüksek oksijen gereksinimleri nedeniyle yüzeye yakın yüzerler. Erkek beta, yavrularına karşı bir tehlike sezerse, (örneğin yaklaşmakta olan bir predatör balık) pektoral yüzgeçlerini yüzeye çok yakın bir noktada sallayarak su yüzeyinde bir dalgalanma yaratır. Yavru balıklar bu dalgalanmayı gece karanlığında bile 40cm'ye kadar uzaklıklardan algılayarak çabucak dalganın kaynağına, yani baba betaya doğru yüzerler. Erkek beta da yavrularını tek tek ağzına alarak hareketsiz saklandıkları köpük yuvaya yerleştirir.

Kaynak kitap: Fish Behavior in the Aquarium and in the Wild, S. Reebs (Cornell University Press)

dişilere dikkat!!

Beta besleyenler genelde bu türün erkeklerinin güzelliğine kapılarak bu işe başlar ve daha sonra bir dişi almaya karar verir. sanırım akvaryumcularda her zaman dişi beta bulamayışımızın sebebi de budur. bugün gittiğim bir akvaryumcu buna basit bir çözüm bulmuş, dişi beta isteyenlere yüzgeçleri uzamaya yeni başlamış yavru erkekleri satmaya çalışıyor. (yine de bir kez olsun dişiyle erkeği yanyana görenler için bunları dişilerden ayırmak çok kolay) bu yüzden site yönetiminin buraya bir de dişi beta resmi koyması bu işe yeni başlayan arkadaşların aldatılmasını ve hobiden soğumasını önleyecektir diye düşünüyorum.ilk kez dişi beta satın alacak olanların, dişilerde yüzgeçlerin erkeğe göre çok daha kısa, renklerin de daha soluk olduğunu akıllarından çıkarmamasında fayda var.

Asil, Mağrur: Betta Splenders

Betta balıkları akvaryum dünyasının en asil ve mağrur balıklarındandır. Kendinden güçsüz balıklarla pek ilgilenmezler bile. Akvaryumda büyük, yelpaze gibi yüzgeçlerini sergileyerek, dolaşırken çok zevkli seyir ortamı oluştururlar. Yemleme yaparken bettamı öyle alıştırmıştım ki, kurt kurusunu parmağıma bastırıp yapıştırıyordum ve akvaryumun bir köşesinde su yüzeyinden 2-3 cm civarında yukarıda tutuyordum. Bettam buraya gelip yemi görüp su içinde bir yay gibi kıvrılarak aniden su üstüne doğru bir ok gibi atlıyor ve parmağımdaki yemi alıyordu. Seyrine ve yemlemesine doyumsuz balılardan..

Betalarda Cinsiyet Ayrımı Nasıl Olur?

Betalar konusunda çok çeşitli kaynaklar vardır. Cinsiyet oluşumu konusunda ben pek bir bilgiye rastlamadım. Ancak çiftleşmeyi iyice izleyenler belki bu konuda fikir yürütebilirler. Benim kendi görüşüm çiftleşmenin erkeğin dişiyi sardığı ve karnını sıkıştırdığı safhada, erkeğin vücudundan aşağı doğru sarkan çıkıntısıyla döllenmenin gerçekleşebileceği ve bunun dişi-erkek yavru oluşumunda etkili olabileceği. Yine bir başka teorimde döllenen yumurtaların köpük içerisinde alabildikleri oksijen miktarı. Bu oksijen miktarı ve uygun şartlar erkek yavrunun oluşumunu sağlıyor olabilir. Ne dersiniz sizce dişi balıktan sadece birer yumurta olarak dökülen döllenmemiş yumurtalar nasıl oluyor da erkek ve dişi olarak ayrılabiliyor?

Şaşırırsınız !

Arkadaşım Sayın Caner GÜNDÜZ sahiden de çok güzel yazmış,ben defalarca Beta yavrusu aldım,teknik olarak kendimi baya geliştirdim.Erkek her zaman çiftleşmek için daha uyumlu ve daha sabırsızdır hava motoru olamayan,bol su üstü bitkili bir akvaryum içine bir çift ayrı ayrı konur(Akvaryumun tam ortasına ince bir cam konur böylece erkek ve dişi birbirine çok rahat kur yapabilir.) şimdi erkek 3-4 gün içinde suyun yüzeyini 8 ila 10 cm2lik bir boyutta köpük ile kaplar,su üstü bitkileri bu köpüklerin dağılmamasını ve bozulmamasını sağlar,bu arada erkek köpük yapmaya başladığı andan itibaren dişinin karnı iyice gözlemlenir,dişinin karnını iyice şişrmek için dişinin olduğu bölüme iyice pişmiş yumurta sarısı az az bırakılır(suyu kirletebilir ölçü önemli)artık erkek ve dişi hazır gibidir.Erkek ve dişi sürekli karşı karşıya gelip bakışır ama öpüşemezler aradaki ince cam çiftleri daha da kızıştırır(azdırır) erkek artık dayanamaz sürekli dişiye yaptığı köpük yuvayı göstermek için onu yukarı davet eder,beraberce karşı karşıya yü
zerler 2 gün sonra artık herşey hazırdır,ikiside artık birleşmek isterler dişinin karnı yumurta sarısı sayesinde iyice şişer ve koyulaşır ,erkeğin yaptığı yuva iyice yapışkanlaşır,şimdi çok çok dikkatli ve çok çok yavaş bir şekilde aradaki ince cam yukarı doğru çekilir(çok yavaş olun köpük yuva bozulursa herşey altüst olur,erkek streslenir) eveet artık çiftler birbirine kavuşmuştur,sürekli bir kovalamaca başlar dişi kaçtıkça erkek zevklenir ve kızgınlaşır ve nihayet dişi kendini erkek beta'ya teslim eder başını aşağı doğru hafiçe büker ve öylece durur,erkek beta yanına gelir birkaç denemeden sonra dişiyi S şeklinde yılan gibi sarar ve karnını sıkararak yumurtaların aşağı doğru düşmesini(çıkmasını)sağlar erkeğin görevi burada çok önemli dişinin karnını sıkarken ona zarar vermemeli,canını yakmamalıdır bu işlem işin en zevkli en ŞAŞIRTICI tarafıdır,erkeğin dişiyi sıkması yumurtayı dışarı çıkarması yumurtanın yere düşmeden erkek tarafından köpüklerin içine yerleştirilmesi dünyanın en mükemmel görüntüsü gibi geliyo.Eveeet artık dişi yorgun tüm yumurtalar çıkmış durumda erkek yere düşen yumurtaları kontrol ediyor,son yumurtaları köpüklere yerleştiriyor ve yumurtalara sahipleniyor evet artık tüm yumurtalar erkek betanın dişiyi hemen ordan uzaklaştırın gerekirse ayrı bir akvaryuma alın,erkek bakıcı olarak yumurtaların sahibi olur,fakat belli bir zaman sonra erkek de yumurtaları yemek isteyecektir gözlemlenerek 2 ila 3 gün içinde erkeğide oradan alın ve yumurtaların çatlamasını bekleyin arkadaşım Caner GÜNDÜZ bundan sonraki aşamayı çok dğru bir şekilde yazmış yavrulara soğuk kaptırmadan büyütmeye bakın.
sevgilerimle...

Güneydoğu Asya Coğrafik Akvaryumunda Betta

Kavanozda asla uzun yüzgeçli ve canlı renkli betta yetiştirilemez.Kavanozda beslenen bettalarda, zamanla renkte solma vücut formunda deformasyon, yüzgeç yırtılmaları görülür.Hastalıklardan daha kolay etkilenen kavanozda beslenen bettalar, kısa ömürlüdür.
130L.kapasitede bir akvaryumda 1 adet Betta erkeği, 8 adet soytarı rasbora(Rasbora heteromorpha), 6 adet yılan çöpçü balığı(Acanthophthalmus kuhlii) ile beslenebilir.
Akvaryum, yoğun olarak bitkilendirilebilir.En uygun bitkiler; su çanağı(Cryptocoryne), çınar(Hygrophila), Java eğreltisi(Microsorium), saz(Vallisneria), Java yosunu(Vesicularia) ve su üstü bitkilerdir.Akvaryum ağaç kökleriyle dekore edilir.
Başarılı ve sağlıklı günler.
Emre Zaim.
Su Ürünleri Mühendisi.
İşletme İhtisas.

akıntısız su

slm!Betta splendens denilen bu tür kavgacılığı ile ünlüdür fakat bu balığın siyam daki doğaları ılık bir ısıya sahip akıntısız sulardır bu nedenle eğer iyi ve sağlıklı bir şekilde betta bakmak istiyorsanız akıntısız ve ısısı 25 ile 30 derece arasında yapmanızı tavsiye ederim...
Batuhan Meto

Yavru için dişiyi telef etmeyin

Erkek bettanın üreme isteğinde olduğu köpük yuva yapmasından kolayca anlaşılır. Peki ya betta? Dişi bir bettanın üremeye istekli olduğu veya yumurtlamaya hazır olduğu karnının şişmesinden ve dikkatli bakıldığında karın bölgesindeki pulların kabarmasından anlayabilirsiniz. Size tavsiyem dişi bettayı sadece erkek balık yuvayı yaptıktan sonra erkeğin yanına koymanız. Çünkü üremeye niyeti olmayan bir erkek betta dişiyi feci şekilde hırpalayabilir.Aynı şekilde yumurtlamaya hazır olmayan bir dişi betta üremek isteyen bir erkek tarafından hırpalanabilir. Yani her iki balığında üremeye hazır olduklarından emin olmalısınız.

betanın üretimi

En önemli olay karnı şiş ve yumurtlamaya hazır dişi balığı bulmaktır.Balıklar 40-50 ltlik bir akvaryuma alınırlar eğer cam bölmeniz varsa akvaryumu 2 ye bölüp küçük kısıma dişiyi yerleştirin ısının 30 derece olması dişinin yumurtaları bırakmasına yardımcı olur 1 gün sonra erkek balığı akvaryuma alın burada diğer önemli bir konu ise suyun yüksekliğinin 15 cm i geçmeme şartıdır çünkü dişi balık erkek ona yaklaştıkça kaçmaya yeltencektir az olan su yüksekliği buna mani olacaktır.Eğer tankı camla bölemiyorsanız büyükçe bir kavanoza dişiyi yerleştirebilirsiniz.Erkeğin bulunduğu bölümde yüzen bitkilerin bulunması şarttır çünkü bunlar köpük yuvanın kenara kaçmasını engeller.Akvaryumda filtre ve havalandırma kullanmayın çünkü bu erkeğin yaptığı yuvayı bozar.Erkeğin yaptığı yuva 8-10 cm çapına ulaştığında dişiyi salabilrsiniz.Dişi su yüzeyinde kafası 45 derece aşağı doğru baktığı an yumurtlanmaya hazır demektir gerisi erkeğin becerisidir.Yumurtlamadan sonra erkek yuvanın altında bekler ve aşağıya düşen yavruları yuvaya geri koyar.Yavrular serbest yüzmeye başladıktan sonra ebeveynleri akvaryumdan uzaklaştırmalısınız.İlk günler yumurtadan yeni çıkmış artemia,sonra ise ince kıyılmış tubifex veya kurutulmuş tubifex ve pul yem verebilirsiniz.Yavrular konusunda en önemli olay akvaryumun üzerinin mutlaka sıkıca kapatılmasıdır çünkü hayvanların 2.hafta gelişmeye başlayan labirentleri çok hassastır ve su yüzeyinden aldıkları hava eğer oda sıcaklığından (27 C) soğuk olursa,üşütüp ölebilirler **ÖNEMLİ:yavrular serbest yüzmeye başladıklarından itibaren ilk 1 ay az bir havalandırma su yüzeyinde oluşan tabakayı dağıtır ve yavruların rahat nefes almasına yardımcı olur... Caner Gündüz

akvaryumun savaşçıları

Bettalar akvaryum ailesinin en güzel türlerindendir.Çok mütevazi olan bu balıklar ani ısı değişimi ve düşük sıcaklıklar dışanda her ortamda rahatlıkla yaşayabilir.Görünümü çamurlu suyu andıran akvaryumlarda bile rahatsız olmaz yeterki ısı ideal olsun.Betta beslemek tamamen bir zevktir.Yani bir akvaryuma bir-iki betta almakla betta beslemnin zevkine varamazsınız.Tek bir erkek için 60-35-30 boyutlarında bolca bitkilendirilmiş bir akvaryum almalısınız.Ve içinde canlı doğuranların olduğu başka bir akvaryumda .Böylelikle kolay,ucuz ve temiz canlı yem elde etmiş olursunuz.Zaman zaman balığınıza tuttuğunuz aynalara verdiği tepki tüm bu zahmete değecektir.Pişman olmayacaksınız.

karma akvaryumlarda beta

İki Betanın biraraya gelince kavga ettikleri doğruysa da bu olay akvaryumda sadece ikisi varsa gerçekleşir. Biraz büyükçe (200-250 lt) bir akvaryumda ,eğer akvaryum iyi bir şekilde bitkilendirilmişse ve dişi betalar çok sayıda ise pekala pek çok erkek Beta birarada yaşayabilir. Bu gerçekten de harika bir görüntüdür.

saklanacak yer varsa yumurtlama sonrası dişi ayrılmayabilir

Eğer üretim akvaryumu yeterince geniş (en az 60cm), su üstünde yüzen türler dahil iyi bitkilendirilmiş ve tabanda olduğu kadar yüzeyde de bolca saklanma yeri içeriyorsa yumurtlama sonrası dişi ayrılmayabilir. Dişinin varlığı erkeğin koruma hislerini güçlendirerek yumurtalara ve yavrulara daha iyi bakmasını sağlar. Fakat akvaryumda yeterince saklanma yeri yoksa dişi, yumurtlama sonrası mutlaka ayrı bir akvaryuma alınmalıdır; aksi halde erkek tarafından fena halde tartaklanıp öldürülebilir.

alırken dikkat !!!

Alacağınız Beta nın genel durumuna dikkat etmenizde fayda vardır.Sırtı kanburlaşmamış ve renkleri canlı olmalı,yüzgeçlerinde kopukluklar bulunmamalı ve herşeyden önce canlı hareketlere sahip olmalıdır.Yerde yatay bir şekilde duran ve zor hareket eden bir hayvan son günlerini yaşıyor olabilir.Bir süre muhakkak izleyin.Eğer varsa ki zaten büyük bir ihtimalle küçücük bir cam kapta duruyorlardır. diğer Betalardan biriyle kaplarını yanyana koyup gözleyin canlı ve sağlıklı bir beta yanına konulan bir başka betayı mutlaka farkededer ve yüzgeclerini ve solungaçlarını harekete geçirir. Bu bir sağlıklılık belirtisidir.

yalnız ,kavgacı,güzel :betta

Evet,sıcak iklimlerin balığı olan Beta,akvaryumlarımıza renk katan,alımlı balıklardandır.Ancak bir o kadar da özellikle hemcinslerine karşı kavgacı olamasıyla tanınır.Özelliklede Erkekler bir araya getirilmemelidir.Aksi taktirde o narin ve gösterişli balıkların ölüm dansı hemen başlar.Ve bir tanesi paramparça bir şekilde bu kavgadan kaçıncaya kadar devam eder ama kazanan da bir o kadar hırpalanmıştır.İşte bu özellikleri Siyam da balık dövüşlerine ve bunlar için tutuşulan bahislere malzeme olmaktadır,yağmur yağarmı yağmaz mı diye bile bahis tutuşmaya hazır hemen birçok bahisçi bulabileceğiniz Siyam'da Bu balıkların üzerine bahisler düzenlenmektedir.