Borelli cüce cichlid (Apistogramma borellii)

Yetişkin bir erkek, Cichliden Atlas Band 1
Genç bir dişi, Cichliden Atlas Band 1
Bazı borelli ırklarının kafasında çok çekici kırmızı desenler bulunur.
Latince isim:
Apistogramma borellii
Eşanlamlılar:
Heterogramma borellii, Apistogramma ritense
Habitat:
Güney Amerika, Brezilya: Matto Grosso ve Rio Paraguay nehri yakınları
Büyüklük:
Erkekler 6 cm, dişiler 4-5 cm
Davranış:
Sakin ve barışçıl karma akvaryumlar için
Beslenme:
Karnivor; etçil. Her tür canlı yem
Üreme:
Kovuklarda yumurtlar; 200'e kadar yumurta bırakılır, dişi yumurtaları korur
Su şartları:
pH 6.0-7.5, GH 5°-10°, 20°-28°C
En küçük akvaryum:
En az 80 cm ve 100 litre
Yüzme seviyesi:
Taban
Bakım:
Sadece tecrübeliler için

Habitat:
Cinsinin küçük, yanlardan basık ve geniş yüzgeçli bir türü olan A. borelli, kuru yaprakların, kök ve kuru kütüklerin ve su bitkilerinin bol saklanma yeri oluşturduğu sığ sularda yaşar. Sadece asitli ve yumuşak suyu tercih eden diğer birçok Apistogramma türünün aksine, su kimyası açısından çok değişik şartlara uyum sağlayabilir.

A. borelli'nin çeşitli yaşama alanlarında yapılan ölçümlerde pH 5-8, iletkenlik 10-200 mikro-Siemens (µS/cm), GH 0-15 arası değerlere rastlanmıştır. A. borelli 16°C gibi düşük sıcaklıklara da direnç gösterebilir.

Cinsiyet ayrımı:
Erkekler renkli, daha büyük ve geniş yüzgeçlidir. Yumurtlamadan sonra dişiler Apistogrammalardaki tipik altın sarısı rengini alırlar.

Beslenme:
A. borelli'nin akvaryum bakımını kolaylaştıran en önemli faktörlerden biri, çok çeşitli su şartlarına uyum sağlayabilmelerinin yanında kuru yemlere de kolayca alışabilmeleridir. Ürkek oldukları için yüzeye çok zor çıkarlar, yemlerini dipten toplamayı severler. Dibe inen küçük granüllü yemler verilebilir.

Gerekli akvaryum şartları ve bakımı:
Su kimyası ve sıcaklığı konusunda toleranslı bir tür olmasına rağmen A. borelli'nin bakımında, diğer Apisogrammalarda olduğu gibi su kalitesinden ödün vermemek gerekir. A. borelli, amonyak, nitrit ve nitrat gibi azotlu bileşiklere ve diğer organik kirlenmelere karşı hassastır. Su kalitesini sürekli üst düzeyde tutmak için iyi bir biyolojik filtrasyon ve düzenli su değişimleri şarttır. Bu barışçı çiklit, 80 cm'lik bir akvaryumda çift olarak barındırılabilir ancak ilginç sosyal davranış çeşitliliğini görebilmek için daha büyük akvaryumlarda 10-15 balıktan oluşan küçük bir grubun yaşatılması önerilir. Sık bitkiler, kökler ve taşlarla akvaryumda bol saklanma yeri oluşturulmalıdır.

Üreme:
Normal şartlarda erkek balık monogamiktir (tek eşli); kendini tek bir dişiye adar. Erkek-dişi bölgelerini ortaklaşa korur ve yavrularını işbirliği içinde yetiştirirler. Dişi, tercihen gizli bir kovuğa, küçük boyuna rağmen 200'e varabilen sayıda yumurta bırakır. Sıcaklığa bağlı olarak yumurtalar çiftin koruması altında 2-4 gün içinde açılır, 5-7 gün sonra da yavrular serbest yüzmeye başlarlar. Anne balığın optik komutları altında akvaryumu sürü halinde gezmeye çıkan yavrular artemia larvalarıyla kolayca büyütülebilir. Diğer Apistogramma türlerinin çoğunun aksine dişi, erkeğin de yavrulara yaklaşmasına izin verir. Akvaryumda tehdit unsuru olan balıklar varsa, erkeğin yavrularla daha yoğun bir şekilde ilgilendiği gözlenir. Borelli yavruları biraz yavaş gelişir ve yetişkin boylarına ancak bir yaşında ulaşırlar. Cinsel olgunluğa ise 6. aydan sonra ulaşırlar.

©Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

neden böyle güzel balıkları bulamıyoruz

neden böyle güzel balıkları bulamıyoruz anlamış değilim ,şu balıkğın güzelliği hangi balıkta varki bizlerde neden bulunmaski aslında bu tür balık üreten yer varsa bana yardımcı olurmusunuz

tuncali üye resmi

Isıtmasız oda akvaryumunda arkadaş balıklar

Tropik sıcaklıklar gerektirmediği için Borelli ısıtmasız bir akvaryumda da yaşatılabilir, yeter ki su sıcaklığı kışın 16 C'nin altına düsmesin, yazın da 26 C'nin üzerine çıkmasın. Hatta akvaryum güneş ışığını tepeden alacak şekilde tam pencere altına yerleştirilirse ışıktan bile tasarruf edilebilir. Yanlız akvaryum olabildiğince büyük olmalı (en az 200 litre), suüstü ve sualtı bitkileriyle akvaryum tam bir biyotopa benzetilmelidir. Güneş tarafına yerleştirilecek suüstü bitkileri (örneğin saksının bir kısmı su içinde kalmak üzere) hem akvaryumu gölgeleyerek, hem de suyu arıtarak çok önemli bir işlevi yerine getirirler. Bu tip serin bir akvaryumda Borelli'nin yanıda serin suya alışmış doğal lepistes ırkları (suni tül kuyruklar değil), bildiğimiz komando çöpçü (C. paleatus) ve kırmızı yüzgeçli tetra (Aphyocharax anisitsi) beslenebilir. Bu tetra bulunamazsa Çin kökenli olmasına rağmen kardinal balığı (Tanichthys albonubes) da denenebilir çünkü sürü halinde beslendiğinde çok barışçı ve serin suyu seven bir tür. Bu tip bir akvaryum, kök, taş ve bitkilerle (öz. Java moss) öyle bir dekore edilebilir ki bütün bu balıklar en azından nüfuslarını sürdürebilecek kadar çoğalabilirler. Ancak başta yazdığım gibi, akvaryum geniş ve saklanma yerleri bol olmalıdır. Bu tip doğru dürüst bir biyotop akvaryumunun verdiği gözlem zevkini on tane herbiri farklı balıklarla dolu küçük akvaryum vermiyor çünkü balıkların doğal hallerini izleyemiyorsunuz. Bir tane olsun ama tam olsun, hem de ısıtma ve ışıklandırma için elektrik harcamayarak... (fakat su pompası gerekli)

tuncali üye resmi

Dişiler yavrularını çok iyi saklıyorlar

Borelli dişilerinin karma akvaryumlarda yavrularından birkaçını büyütebilme şansı diğer küçük çiklitlerin çoğuna göre daha fazla çünkü borelli dişisi koruyuculuğuna örneğin kakadu dişisi kadar güvenmiyor; yavrularını sürekli küçük kovuklara saklıyor, benim gözlemim, güvenli bir boya gelinceye kadar da piyasaya çıkarmıyor. Bir seferinde, bir borelli yavrusunu yumurtlamadan haftalarca sonra ilk 1,5 cm kadar bir boydayken gördüm. Demek ki o zamana kadar dişi yavrusunu kovukta saklamış. Yavru borellinin bu arada neyle beslendiği de bir soru işareti, çünkü akvaryumda yavrulara özel hiçbir yem atmamıştım. Yavaş büyümesi borellinin bir avantajı; az besinle yetinebiliyor. Önemli bir nokta, kovuk girişinin dişi borelliden büyük balıkların giremeyeceği kadar dar olması. Bezen dişi borelli kum yığarak kendisi girişi daraltıyor.

tuncali üye resmi

Yavaş ama dayanıklı

Borelli yavaş büyüyen, yavaş hareket eden ve yavaş yiyen bir balık. Diğer balıklar yemleri kapışırken borelli ağzına bir lokma koymadan önce bir yarım dakika düşünüyor, sonra da bir yarım dakika kadar çiğniyor. Fakat borelli çok güzel bir balık. Biyotop akvaryumları için de çok elverişli çünkü göreceli olarak diğer çiklitlere, örneğin kakadulara göre daha dar bir bölgeyle yetinebiliyor. Erkekler arasında da bir rekabet olmasına rağmen kavgaları daha çok göstermelik ve seremonik, biribirlerine ciddi zararlar vermiyorlar. 120 x 50 taban ölçülerinde bir akvaryumda rahatlıkla 4-5 çift borelli yaşatılabilir, tabi akvaryumun taşlar ve köklerle akıllıca optik bölmelere ayrılmış olması şartıyla. Her dişinin de saklanıp yavru büyütebileceği en az bir kovuğu olmalı. Bu türün çok şirin dişileri çok utangaç ve saklangaç; pek ortalarda görünmüyorlar. Bu balıkların gerçek güzelliğini görebilmek için bence akvaryumun tepeden güneş ışığı alması gerekiyor. Türkiye'de henüz çok rastlanmıyor ama bu balığın zamanla daha çok aranacağını tahmin ederim.