Brevis salyangoz cichlid (Neoamprologus brevis)

Neoamprologus brevis, Aquarium Atlas Volume 2
Latince isim:
Neoamprologus brevis
Eşanlamlılar:
Lamprologus taeniurus, Lamprologus brevis
Habitat:
Afrika; Tanganika gölünün Neothauma türü salyangozların bulunduğu çamurlu ve kumlu bölgeleri.
Büyüklük:
Erkekler 6 cm, dişiler 3.5 cm
Davranış:
Türe uygun karma akvaryumlar için
Beslenme:
Karnivor; etçil
Üreme:
Salyangoz kabuklarının içine 30'a yakın yumurta bırakılır.
Su şartları:
pH: 7.5-8.5, sıcaklık: 24-28°C.
En küçük akvaryum:
100 cm
Yüzme seviyesi:
Taban
Bakım:
Tecrübeliler için.

Bilimsel gözlemlemeler için doğadan alınıp akvaryumda tutulan ilk çiklit türüdür. 6 cm'lik boyuna rağmen diğer büyük Tanganika Gölü çiklitleri ile uyum içersinde yaşayabilirler. Dış görünüşlerinden erkek dişi ayrımını yapmak zordur ama yetişkin dişilerin erkeklere göre daha küçük boylu olmaları bu ayrımı kolaylaştırır.

Doğada Neothauma cinsi salyangozun bolca bulunduğu çamurlu ve kumlu sularda yaşadıklarından beslendikleri akvaryumlarda da bolca boş salyangoz kabuğu bulunması gereklidir. Akvaryum taşlar ve bitkilerle bezenmeli ama balıkların gezinebilecekleri genişliklerde kumluk alanlar bulunacak şekilde dekore edilmelidir.

Bu çiklitler için salyangoz kabuklarının önemi kabukların sığınma ve üreme yerleri olmasıdır. Kabukları ağzı açık kalacak şekilde kuma gömer ve tehlike anında içine saklanırlar. Akvaryumcularda Neohauma cinsi salyangoz kabuğu bulmak zor ise benzer bir yapıya sahip, yenilebilen salyangoz (Escargot: Helix pomatia) kabuğu da aynı işlevi görecektir. Üreme döneminde dişi balık, kuma gömdüğü salyangoz kabuğunun 20-30 kadar yumurta bırakır. Yumurtlamadan sonra dişi düzenli olarak kabuğun ağız kısmında yaptığı kuyruk hareketleriyle içeriye taze suyun girmesini sağlar. Teritoryal (bölge sahiplenen) erkek yumurtalar ve yavrularla doğrudan ilgilenmese de geniş bir sınır çizgisi içinde yuvanın diğer balıklara karşı korunmasını sağlar. 27°C sıcaklıkta 5-6 gün sonra yumurtadan çıkan yavrular artemia larvası ve kaliteli toz yavru yemleriyle beslenebilirler. Dişi yavrularına bakmayı ve onları korumayı 2 hafta daha devam ettirecektir.

©Bilyap Aquaristic