Brikardi (Neolamprologus brichardi)

Neolamprologus brichardi, Tetra's Popular Tropical Cichlids
Latince isim:
Neolamprologus brichardi
Eşanlamlılar:
Lamprologus brichardi, Lamprologus savoryi elongatus
Habitat:
Afrika; Tanganika Gölü'nün kayalık kıyı şeridi, 5-10 m arası derinlikler
Büyüklük:
Erkekler 9 cm, dişiler daha küçük
Davranış:
Türe uygun karma akvaryumlar için
Beslenme:
Mikro-predatör; etçil
Üreme:
>200 yumurtayı kaya kovuklarında döker
Su şartları:
pH: 7.5-8.5, Sıcaklık: 23-25°C
En küçük akvaryum:
Tür akv. 80 cm, karma akv. 150 cm
Yüzme seviyesi:
Orta - Taban
Bakım:
Biraz tecrübe gerektirir

Görünüş:
İdeal bir akvaryum balığı olan bu tür, renklerinden çok biçiminin güzelliği ve ilginç davranış şekilleri nedeniyle beğenilir.

Cinsiyet ayrımı:
Dişilere göre daha büyük olan erkeklerde alın daha yuvarlaktır.

Beslenme:
Doğada yosunlar arasında buldukları küçük su canlılarıyla beslenirler (micro-predator). Akvaryumda canlı yemlerin yanısıra kıyılmış karides, midye vs. verilebilir.

Gerekli akvaryum şartları ve bakımı:
Akraba çevresi dışındaki kendi türünden veya benzer Lamprologus türünden balıklara karşı saldırgandırlar. Tek türün beslenmesi için 80 cm'lik bir akvaryum yeterli olabilir. Diğer türlerle beraber yaşatmak için ise, yavrularını büyütürken diğer balıklara karşı koruyacakları alana sahip en az 150 cm'lik geniş akvaryumlar gerekir. Küçük boylarına karşın, sınırını bilemeyen daha büyük çiklitleri dahi öldürebilirler. Tropheus, Julidochromis, Telmatochromis ve daha küçük boydaki Neolamprologus türleri ile beraber yaşayabilirler. Bitkilere zarar vermezler. Akvaryumda taşlarla kovuklar oluşturmak gerekir.

Üreme:
Bu türün üreme davranışları son derece ilginçtir. Dişi fazlası olmadığı sürece monogamiktirler. Çiftlerin oluşabilmesi için en uygun yöntem, bir grup genç balığı bir araya koymaktır. Ortalama 50-80 yumurta gizli kaya kovuklarına bırakılır. Bölge sınırları içinde çok iyi korunan yavrular, büyüdükten sonra da ebeveynler tarafından kovalanmaz ve yeni kardeşlerinin bakımına yardımcı olurlar. Böylece, doğada da görülen, yabancı balıkların sokulmadığı akraba kolonileri oluşur. Yavaş büyüyen yavrular, yaklaşık 8 ayda, boyları 4 cm iken cinsel olgunluğa ulaşırlar.

©Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

dekor konusunda dikkat

Brichardi herkesin bildigi gibi yavrularını korur ama akvaryumda yeni doğmus yavrulariniz varsa akvaryumda kayalarin ve dekorun seklini değistirmeyin cunku özellikle karma akvaryumda veya ikiden fazla brichardi ailesi olan tanklarda kayalarin oynamasi durumunda diğer ailelerden brichardiler ve brichardilerden daha büyük olan cichlidler yavrulari yemekte ve savunmayı beceremeyen ebebeynlerde bu durmda kendi yavrularını yemektedirler.AMAN DİKKAT

gerisini onlara bırakın

ben yaklaşık 3 senedir akvaryum hobisiyle uğraşıyorum.şunu söyleyebilirim ki brikardilerdeki kayfi hiçbir balıkta yaşamadım.yapmanız gereken eş tutmuş veya 4-5 çift genç brikardiyi 1 metrelik bir akvaryuma tek cins olarak koymak.gerisini onlar hallediyor bir gün bakarsınız birsürü yavru ortalarda dolaşıyor.diğer brikardiler küçüklere yardımcı olur.yediklerini görmedim.bende bir çift ve onlardan ayrı 2 tane genç vardı.beraber yavruları büyüttüler.müthiş zevkli .yeni başlayan ve bu işten zevk almak isteyen herkese tavsiye ederim

brichardi üretimi

Bu türler daha çok sakin ortamlarda yumurtlar.Karma akvaryumlar çokta uygun degildir.Çünkü yumurtalar veya yavrulari korumak için diger baliklara sert davranirlar.Yavru alabilmeniz için bol kaya(delikli) küp vb. seyler konulmalidir.koloni sistemi yoktur.ciftlesme zamani gelen balik kolayca es tutar.Ben 1 erkek ve 2 disi ile yavru aldim ve su siralar yavrulari büyütüyorum.Yavrulara bol bol kurt ve artemia gibi canli yemler verilmelidir.Hepinize tavsiye ederim.

Yavru almak cok zevkli

Slm,Ben yaklaşık beş senedir akvaryumla uğraşıyorum.Brichardileri arkadaşımdan yavru olarak aldım ve ben büyüttüm.Boyları 4-5 cm lerde iken yavru alınır dediler evet akvaryumun dibini cok karıştırdıkları için kızardım sonradan fark ettim ki cok küçük gözle zor görünen yavruları gördüm.İnanın bu okadar keyifli bir olay anlatmak istedim.

Diğer Türlerle Uyumu

Birikardiyi ilk akvaryumuma koyduğumda ondan daha küçük boylarda tanganika balıkları vardı ve değim yerindeyse akvaryumu diğer balıklara zehir etti.Bende mecbur bir kaç tane ondan daha büyük malawi ve tanganika balıklarından yanına koydum;bütün saldırgan tutumları değişti çok uyumlu bir balık oldu ondan iri balıklarada kendini ezdirmiyor yeri gelince kafada tutuyor.Size tavsiyem akvaryumun en büyüğü Birikardiyse akvaryuma koymadan önce bir kez daha düşünün

Seyrine Doyum Olmaz ...

Brichardiler gerçektende afrika göllerinin en zarif ve güzel balıklarından. Uygun Şartlar oluşturulup genç çiftlerden oluşan bir gruptan yavru alınmaya başlandığında ise müthiş bir zevk veriyorlar. koloni halinde yaşayan bu balıklar üremeye başladıklarında bir kaç ay içerisinde akvaryumda pek çok batın yavru oluyor ve hepsinin kaya diplerinde yemlenerek büyüdüklerini izlemek müthiş bir keyif. Bakımı nispeten kolay olan bu balıkları yetiştirmek çokda zor değil. Birkaç genç balıktan oluşan bir grup balık 100 litre civarı sırt duvarı kayalarla dekore edilmiş yeterince gizlenecek oyuk bulunduracak şekilde dekore edilen bir akvaryumda rahatlıkla ürerler. Üremeyi başlatmak için bir kaç hafta yoğun proteinli zengin bir diet vermek gerekebilir . İdeal su sıcaklığı olan 25-26 C yi 1-2 derece yulkarıya çekmek her zaman işe yarar. eğer iyi bir filtrasyon ve 8.0 civarı PH da varsa başka bir şey yapmaya gerek kalmaz. eşlerini seçen balıklar bir süre akvaryumun altını üstüne getirir ve kum kazarlar bu arada yumurtladıklarını farketmezsiniz . Çok küçük olan kahverengi yumurtalarını kaya aralarına ve kovuklara yapıştırırlar. kısa sürede açılan yumurtalardan çıkan yavrular çok küçük olurlar ve serbest yüzmeye başlamaları bir kaç gün alır. bu süre içerisinde yumurta sıvıları ile idare eden yavrular ilk haftadan itibaren artemya ile beslenebilirler.Her batında 50 üzeri alınan yavruların pek çoğu ideal bir yavru dieti ile yaşatılabilir. Yavrularına zarar vermeyen bu balıklar mümkün olduğuncada onları korurlar. aynı akvaryum içerisinde anne ve babaları ile dolaşan 3-4 ayrı boy yavruyu görmek gerçektende akvaryum hobisinde yaşayabileceğiniz en büyük güzelliklerden...

ALIRKEN BOY FARKINA DİKKAT

Bir keresinde 7ad 3cm boyunda brichardi aldım aynı gün başka bir akvaryumcudan 5cm boyunda 2ad daha brichardi aldım büyük olan brichardilerim 2ad küçük brichardimin ölmesine sebeb oldu BRİCHARDİLERİ ALIRKEN BOY FARKINA DİKKAT EDİN Denizliden selamlar Yazan:Fatih SALAR,Denizli,4 Ağustos 2002

Brichardi üretimi

Brichardiler 4-5 cm olduklarında cinsel olgunluğa erişirler.Bu boyda bir dişi bir erkek için 70-80 cmlik akvaryum idealdir.Akvaryum kayalarla dekore edilmeli ve loş ortamlar oluşturmalı.Eğer balıklarınız karma akvaryum veya koloni halinde ise eş tutan çift seçtiği yuvaya kimseyi yaklaştırmayacaktır(kendinden iri balıkları bile uzaklaştırırlar).Balıkların yumurtladığını dişinin seçilen mağranın içinden çıkmaması ve erkeğinde mağra etrafında (fazla uzaklaşmadan)çevreyi kontrol etmesinden anlayabilirsiniz.Eğer yuvaya müdahale ederseniz yumurtalar başka yere nakledilir.Yavrular çıktıktan sonra artemia ile besleyin yalnız ebeveynlerin de artemiayı sevdiğini unutmayın ona göre bol verin.Yavrulamadan yaklaşık bir ay sonra tekrar yavrulama gerçekleşir,eğer dişi hazır değilse erkek tarafından hırpalanabilir ve bu olay dişinin ölümüne yol açabilir bu yüzden böyle bir olayla karşılştığınızda erkeği (dişi toparlanana kadar) ortamdan uzaklaştırın.

Dikkat Brikardi yavaş büyür

Birikardiler kendi boyutlarındaki her cikledi kovalayabilecekleri bir saldırganlığa sahiptirler,sadece kendi bölgelerine gelen balığı kovalarlar,aynı boy aldığınız diğer cikled türleriyle beraber yetiştirmeye başladıysanız,5-6 ay sonra sizi büyük bir tehlike bekler,Diğer türlerin Birikardinin 3-4 katına ulaştığını görürsünüz
ve Birikardiyi Bir auloncara,Red rubin,Litobates veya Bir yunus cikledin ağzında baş kısmırndan olmak üzere yutulmakta olduğunu görebilirsiniz,çünkü Birikardide kaçma içgüdüsü yok,bu da ilerleyen zaman içinde kolay bir av olmasına yol açıyor,besleyeceğiniz Birikardi karma akvaryumda diğer balıklardan mutlaka büyük olmalıki ileride denge sağlansın.Bunun dışında Birikardi tek eşliliği seven,Bir akvaryumda 5-6 çift beslenebilen ve en ilginci her birikardinin dişili,erkekli bütün birikardi yavrularına bakması ve kollaması.Buna söyleyebilirimki hiç bir cikled türünde rastlayamazsınız.Yavrularıda Artemiayla büyütülür.

dişlerine dikkat

Çok ince gözeneğe sahip kepçeler kullanıldığında,Brichardilerin kanin tipi dişleri takılıp çene deforme olabiliyor,dikkat!