Bufalo kafalı cichlid (Steatocranus casuarius)

Steatocranus casuarius, Aquarium Atlas Volume 1
Latince isim:
Steatocranus casuarius
Eşanlamlılar:
Steatocranus elongatus
Habitat:
Afrika; Zaire Nehri'nin şelaleler arasındaki nistepen sakin kayalık tabanlı kolları
Büyüklük:
Erkekler 11 cm, dişiler 8 cm
Davranış:
Türe uygun karma akvaryumlar için, yavru büyütme döneminde saldırgan
Beslenme:
Omnivor; etçil ve otçul
Üreme:
Dişi 20-60 kadar yumurtayı mağara ve kovuklara bırakır.
Su şartları:
pH: 6.5-7.5, Sıcaklık: 24-28°C.
En küçük akvaryum:
100 cm
Yüzme seviyesi:
Taban
Bakım:
Biraz tecrübe gerektirir.

Monogamik (tek eşli) olan bu sevimli balıklar, çoğu zaman hayatta bir kez eşleşir ve ömürlerini tek eşle geçirirler. Hatta eşi ölen bir balık genellikle bir daha eşleşmez. Hem erkeklerin, hem de dişilerin kafalarında hörgüçleri vardır, yanlız erkeklerde hörgüç daha belirgindir.

Bufalo kafalı çiklit teritoryal (bölge sahiplenen) olduğu için hemcinslerine ve diğer teritoryal çiklitlere karşı saldırgan davranır. Bu saldırganlık üreme ve yavruları koruma dönemlerinde doğal olarak daha da şiddetlenir. Ancak boyu 120 cm'den büyük akvaryumlarda birden çok çift barındırılabilir. Akvaryumda taşlarla bol miktarda kovuk ve saklanma yeri oluşturmak gerekir. Dekorasyonda yan yatırılmış toprak saksılardan da yararlanılabilir.

Bu balıklar, bol oksijenli sulardan geldikleri için akvaryumda yeterli su sirkülasyonu yaratacak güçlü bir filtrasyon gerektirirler. Akvaryumda üreme dönemleri dışında dikkate alınmayan zararsız bazı hedef balıkların bulunması, bufalo kafanın çekingenliğini atıp sakinleşerek saklandığı yerden ortaya çıkmasına yardımcı olacaktır.

Bufalo kafalı çiklit çalışkan bir kazıcıdır; akvaryumda büyük miktarda kum transferleri gerçekleştirir. Üreme dönemlerinde yuva oluşturma çabasıyla bu kazma aktiviteleri daha da yoğunlaşır. Yumurtlamanın yaklaştığı kazı çalışmalarının artmasından ve dişinin yumurtlama tüpünün belirmesinden anlaşılabilir. Sayıları 80'e varabilen armut şeklindeki büyük yumurtalar kovuğun tavan ve yan duvarlarına yapıştırılır. Yumurtlamadan sonra dişi, çoğu zaman erkeğin kovuğa girmesine izin vermez. Yumurtalar 27°C sıcaklıkta yaklaşık 5 gün sonra açılırlar. Yavruların serbest yüzer hale gelip kovuktan dışarı çıkmaları da daha 4-5 gün sürer.

Çift yavrularını çok iyi korur. Dayanıklı sayılabilecek yavrular, artemia larvası ve toz yemlerle kolayca büyütülebilirler. Akvaryum geniş olduğu ve düzenli su değişimleri aksatılmadığı sürece yavruların anne-babalarından ayrılmalarına gerek yoktur. Anne-babanın yavrularına olan yakın ilgisi, iki ay içinde gerçekleşebilecek bir sonraki yumurtlamaya kadar devam eder. Bu aşamada da yavruların ayrılmasına gerek yoktur; çünkü büyük kardeşler, yumurtadan yeni çıkmış küçük kardeşlerine saldırmazlar. Bu nedenle de anne-babalar, küçük yavruları yetiştirirken, cinsel olgunluğa ulaşana kadar daha eski nesil kardeşlerin kendi bölgelerindeki varlığına tolerans gösterirler. Bu şekilde, anne-baba balık ve birkaç nesil kardeş bir aile kolonisi oluşturur. Bufalo kafalı çiklit, normal şartlarda, yumurtadan çıktıktan 6 ay sonra yaklaşık 5 cm boyda cinsel olgunluğa ulaşmış sayılır.

©Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

güzel kafalı balıklar

bu balıkların diğer adı maymun kafadır eşlerini kendileri seçer ve tek eşlidir

Çok Güzel Balıklar

Bufalo Kafalı cichlidi ilk bu sitede gördüm araştırdım. Uzun aramalardan sonra 2d 1e olarak 3 tane aldım. İlk aldığımda 2 cm civarlarındalardı şimdi 4 cm civarındalar.Bence biraz sert olmalarına rağmen karma akvaryumlarda rahatça yaşayabilirler. Ben küçüklükten alıştırdığım için 130L lik akvaryumumda Brikardilerle beraber uyumlu bir şekilde yaşıyorlar. Bence karışık Malavi akvaryumlarından yada Sarı prenses gibi türkiyede çok tutulan balıklardan çok daha güzeller Herkese tavsiye ediyorum. Umarım Türkiyede tutulmaya başlanırlar..

brevis bufalo

brevis lerde olduğu gibi salyongoz kabukları deniz kabukları yani güvenli gördükleri her yer yuva için uygun yaklaşık olarak 1 ay kadar önce kabuktan çıkan yavrular görülmeye değer.gözlemlediğim kadarı ile hiç kayıp yok.ilk anda kabuğun içine sığıyorlardı şimdi artık motorun arkası yeni yerleri.yaklaşık olarak 1 cm ler diğer eşler vede yavrular (ayrı eş vede ayrı yavru)bu ufaklıklara dokunmuyor.onlarla beraber dolaşıyorlar aklıma bazen dadılık yaptıkları düşüncesi geliyor.

sertlik

piyasada öyle bir inanış olmuşki bu balıklar aşırı dercede sert bana göre bu yanlış bir kanı ben balıklarımı altıgen bir tankta (oldukça ufak) besliyorum.akvaryumda yaklaşık olarak 3 eş 40 adet ufak boy 5-6 adet 3-4 cm bufalo bir çift lelupi ve leptosoma var. fakat bugüne kadar ölümcül bir kavga ile karşılaşmadım.yavru büyütme sırasında yaşanan kavgalar ise yalnızca korkutma amaçlı zaten balık yuvasına yaklaşan balığı öyle dakikalarca kovalamıyor.sadece 1-2 saniyelik bir tavır.

İÇGÜDÜ

BUFALO KAFA YALNIZCA YAVRULARIN BAKIMI SIRASINDA SERTLEŞİYOR BUDA YAVRULARINI AŞIRI KORUMACI TAVRI YAVRULAR YAKLAŞIK OLARAK 2-3 CM OLANA KADAR DEVAM EDİYOR GENELDA AKVARYUMUN TABANINDA YAŞAYAN BİR TÜR DİĞER YÜZEY BALIKLARI OLAN LELUPİ,LEPTOSOMA İLE ÇOK VERİMLİ BİR ŞEKİLDE BESLENEBİLDİĞİNİ GÖZLEMEKTEYİM. HER TANGANYİKA AKVARYUMUNDA BULUNMASINDA ZARAR GÖRÜLMEYECEK BİR BALIK OLDUĞU KANAATİNDEYİM.BİRDE TANKINIZ BÜYÜK OLURSA HİÇBİR PROBLEMLE KARŞILAŞMAZSINIZ.

taş fırın erkeği

o kadar sert mizaçlı bir balıkki tek tür beslemekte fayda var vatozda dahil tüm balıklara saldırıyor.bu sert mizacına rağmen erkek balığın yavrulara yaklaşımı çok farklı.bana göre tek bir çift yeterli bu bir koloni malavi ciklet beslemekten daha zevkli.

yavrular

yaklaşık olarak 2 hafta önce akvaryuma yerleştirdiğim delikli kayanın faydasını bugün gördüm.yavruları babalarının yanında gezerken gördüm aşırı derecede korumacı kayanun etrafına hiçbir balığı yaklaştırmıyor yavrulara anne dahi yanaşamıyor şu an görebildiğim 15 adet yavru var.babanın yavrularıyla ilgilenmesi hareketleri inanılmaz derecede harika.

uyum

akvaryum ortamına kolaylıkla uyum sağlıyor bu bakımdan korkmayın diğer narin türlerde olduğu gibi uyum sorunu yok yeterki düzenli su değişimi ve iyi yemleme ile kayıp vermeden büyütmeyi sağlayabilirsiniz.

bufalo kafa

bu balık henüz ülkemizde tam anlamı ile tanınmıyor renk seçenekleri ve tip itibari ile merak uyandıran beslemek isteyecekleri cezbedici yönleri yok fakat davranış itibari ile gayet ilgi çekici bir balık yem yemesi çiftleşmesi bölgesini belirlemesi görülmeye değer yaklaşık 1 sene içerisinde her yerde bulabileceğinizi sanıyorum