Cüce gurami (Colisa lalia)

Colisa lalia, Aquarium Atlas Vol. I
Latince isim:
Colisa lalia
Eşanlamlılar:
Colisa unicolor, Trichogaster lalius
Habitat:
Asya: Hindistan, Borneo
Büyüklük:
5 cm
Davranış:
Sakin ve barışçıl karma akvaryumlar için
Beslenme:
Omnivor; etçil ve otçul
Üreme:
Su yüzeyinde köpükten yuva; 600 yumurta
Su şartları:
pH < 7.5, sıcaklık: 22-28°C
En küçük akvaryum:
40 cm
Yüzme seviyesi:
Üst - Orta
Bakım:
Biraz tecrübe gerektirir.

Kırmızı mavi çizgili doğal formları en güzel akvaryum balıklarından biridir. Uygun şartlarda erkekler 6cm’ye kadar büyüyebilir, dişiler biraz daha küçük kalırlar. Ne yazık ki bu türün sağlıklı doğal form örneklerini, özellikle de dişileri bulmak kolay değildir.

Akvaryumda rasbora gibi barışçı sürü balıklarının bulunması cüce guramiyi sakinleştirir, üzerinden ürkekliğini atıp muhteşem renkleriyle ortaya çıkmasını sağlar. Akvaryumda cüce guramiyi ürkütecek çok hareketli veya saldırgan balıklar bulunmamalıdır. Çok fazla ışık almayan, yüzeyi Pistia stratiodes ve Riccia fluitans gibi yüzer bitkilerle kaplı akvaryumlardan hoşlanırlar. Üreme dönemi haricindeki normal bakım için 25°C yeterlidir.

Üretim için sıcaklık 28°C’ye yükseltilmeli, su derinliği de 15cm’ye kadar indirilmelidir. Erkek balık oldukça büyük olabilen köpük yuvasını bir mimar titizliğiyle, Riccia gibi bitkilerin yapraklarını da kullanarak yapar.

(c) Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.
tuncali üye resmi

Subtropik bir tür

Alman DATZ akvaryum dergisinin Nisan 2010 sayısında Colisa türü guramiler hakkında Frank Schäfer’in güzel bir yazısı var. En sevdiğim akvaryum balıklarından olan cüce gurami (Colisa lalia) dahil Colisa türlerinin genel olarak tam anlamıyla tropik değil, subtropik türler olduğundan söz ediyor. Doğal ortamlarında (Burma, Kuzey Hindistan, Bangladeş, Pakistan vs.) suyun sıcaklığı mevsime bağlı olarak 14-32°C arasında değişebiliyormuş. Hatta bazı yerlerde su sıcaklığı bazen sıfıra yaklaşıyormuş. Dolayısıyla cüce guramiler aslında ısıtmasız akvaryumlar için biçilmiş kaftan. Bu türleri sürekli yüksek sıcaklıkta beslemek ömürlerini kısaltıyormuş. En iyisi, kışın daha serin suda beslemek. Doğal ortamlarında su genellikle yumuşak (yaklaşık 5 GH) ve hafif asitli (yaklaşık 6.5 pH), ancak akvaryumlarda çok farklı su şartlarına uyum sağlıyabiliyorlar. Ürkekliklerini üzerlerinden atıp muhteşem renklerini gösterebilmek için mutlaka bol bitkili akvaryumlar gerektiriyorlar. Frank Schäfer bu türü yazın bahçe havuzlarında üretiyormuş. Bu havuzlarda ilk 10 gün artemia larvası bile yiyemeyecek kadar küçük olan yavru cüce guramiler enfüzvuar ve benzeri planktonik mikroorganizmalarla besleniyorlarmış. Küçük boyu ve dayanıklılığıyla cüce gurami, ısıtmasız subtropik büyük doğal akvaryumlar için düşünülebilecek bir tür.

Dişileri çok hasas oluyor

Satın alırken en canlı dişiyi seçmeye gayret edin erkeklerinde genelde sorun çıkmıyor ama dişileri biraz dertli oluyor. Koyacağınız akvaryumdada diğer bir tür olan golden gurami varsa veya mavi gurami hemen almaktan vazgeçin rahat vermezler. Kendi aralarında hafif kovalamacalar dışında gayet iyi ve güzel geçinen bir türdür.Ürkekliği geçtikten sonra seyretmesine doyulmaz.

rocky

aldığım colisa kırmızı mavi desenli tam bir hint...kendine bir bölge belirliyor ve orayı
dinlenme yeri yapıyor.yeni aldığım japon meraktan colisaya vurunca colisada karşılık veriyor.(ama japon hiç aldırmıyor)Plati ve tetralarla çok uyumlu bir balık.tavsiye ederim hem gözede hitap ediyor.

3 dişi 1 erkek

3 dişi gurami var, ikisi kızıl portakal renkli küçük sayılabilecek(2-3 cm) diğeri sarı portakal renkli 5-6 cm kadar.Erkek ise gayet yanar dönerli mavi kırmızı renkli.Büyük olan dişiye kur yapmaktan canı çıkıyor yanında yüzmeye çalışı tüm yüzgeçlerini gerip yuvarlak hal alıyor çok güzel. yuva yapması için tüm akvaryumu onun için baştan dizayn ettim. İlginç olan erkek ne yem atılırsa yiyor 8) köpek balı yemi diye geçen dibe düşen dip yemleri pul yemler, bitkiler hatta bir parça et bile attım pirhana mübarek yemek konusunda, yavrulardan ayırmak gerekecek kesin tabi olurlarsa..

beta ile asla

Cüce guramileri beta ile teke tek bırakmamanızda fayda var.
Betalar,sanıldığının aksine guramilere göre daha sakindir.
Guramiler,betaya zarar vermese de tedirgin eder.Betalar bu konuda hassas canlılardır.
Rahatsız edildiklerinde ölebilirler.
Bu yüzden akvaryumuzda iki türü de bulundurmamanızda yarar vadır.

O KADAR DA SAKİN DEĞİLLER

Gurami bulunan akvaryumuma iki adet plati aldım. Sabah kalktığımda platilerin kuyruklarının yenmiş olduğunu ve öldüklerini gördüm.

Gözalıcı çarpıcı...

Akvaryumunuza renk katacak, güzelliğiyle göz kamaştıracak bir balıkla karşı karşıyasınız. Benim önerim kesinlikle kılıçkuyruk (özellikle erkek) 'larla beraber beslemeyin çünkü sakin davranışları olan bu balığı kılıç erkekleri son derece rahatsız edip ölümüne yol açıyor.

Riccia bitkisinden yuva yapıyor

Cüce guramileri üretmek pek zor değil, ancak yavruları büyütmek sabır gerektiriyor. Çünkü çok küçükler, biraz da yavaş büyüyorlar. Örneğin bettaya kıyasla daha küçükler ve daha yavaş büyüyorlar. Üretimde su üstü bitkisi bence şart, çünkü erkek gurami tıpkı kuşlar gibi yaprak ve dal parçalarını ağzında taşıyarak köpük yuvasını sağlamlaştırıyor. Bu iş için örneğin Riccia bitkisini çok seviyor, Y şeklindeki yapraklarını bazen tek tek, bazen de öbek öbek taşıyarak yuvasına yapıştırıyor. Bu işi ne kadar dikkatli ve seçici yaptığını izlemek eğlenceli. Su üstü bitkileri su sağlığı ve yavru balıklara beslenme ortamı yaratmak açısından da çok önemli. Eğer üretim yapacaksanız en güzel olan doğal formlarını bulmanızı tavsiye ederim. Nedense bizim piyasada dişilerini bulmak biraz zor.

kendi haline bırakın...

bence akvaryum balıkçılığı için en gösterişli türlerden biri. Fazla hareketli olmamasına rağmen kendi bölgelerindeki hareketleri izlenmeye değer. Akvaryumun bir köşesini benimsiyor ve diğer türleri o bölgeye yaklaştırmıyor. Bu davranışlarını izlemekse keyif verici. Gurami besliyorsanız akvaryumunuzu mutlaka yeşillendirin böylece renklerini daha güzel gösterir. Unutmayın guramilerin renk bakımından da birkaç çeşidi var. Yalnız akvaryuma tuz atmayın, guramiler tuz sevmez, ölebilir. En iyisi başka türlerle beslemek yerine tek besleyin.TamerUYSAL/dosteli@yahoo.com

çok çekingenler

Aşırı derecede korkuyorlar insanlardan ama renkleri süper.uyum iyi lepistes dolu akvaryumda 2 tane gurami var...

sakin çekingen

sakin olan bu gurami türünü aylarca lepistes ve vatozlarla bir akvaryumda besledim zonal-bölge belirleyip o alanı benimseyen- bir balık. fakat kılıçkuyruk
gibi türlere karşı saldırgan olabiliyorlar.

Cüce

Cüce guromiyi diğer guromi türleriyle yetiştirmeye çalıştım ama başaramadım. Oldukça hassas balıklar.Görüntü olarak oldukça zevkli bir balık.Biraz tecrübe gerektiriyor.

Sakin

Karma akvaryumlarda uyum içinde yaşayan, erkekleri kendi aralarında kavga eden (bunu seyretmek gerçekten çok keyif verici), çok fazla hızlı olmayan, suya ve sıcaklığa dayanıklı balıklardır.

beslenme

Parlak kırmızı ve mavi renkleri ile erkek olanları çiletler kadar güzeldirler. Akvaryumlarda pul yemi ile beslenebilir.Eğer akvaryumunuzda bitki yetiştiriyorsanız bunları tiftmekten hoşlanır

cüce gurami

Erkeklerin gösterişli mavi çizgileri bulunur ve karma akvaryumlar için uygun bir seçimdirler.