Cüce otocinclus (Otocinclus affinis)

Otocinclus affinis, Aquarium Atlas Vol. I
Latince isim:
Otocinclus affinis
Eşanlamlılar:
yok
Habitat:
Güney Amerika: Güneydoğu Brezilya
Büyüklük:
4 cm
Davranış:
Sakin ve barışçıl karma akvaryumlar için
Beslenme:
Herbivor; yosunlarla beslenir
Üreme:
Yumurtalarını bitki yapraklarına yapıştırır
Su şartları:
pH < 7.5, sıcaklık: 20-26°C
En küçük akvaryum:
50 cm
Yüzme seviyesi:
Taban - Orta
Bakım:
Biraz tecrübe gerektirir. Her akvaryuma uyun sağlayamaz. Aklimatizasyon döneminde çok kayıp verebilir.
Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

Cüce Otocinclus

Selamlar
Arkadaslar size gecen hafta basima gelen bir olayi aktarmak istiyorum faydasi olacagini umuyorum Cüce Otocinclus ile ilgili yaklasik iki yildir bu baliklari besliyorum karma bir akvaryumda 250 litrelik neon,blakmoli,plati,ve oldukca kalabalik lepistes surusu ayriyetende copcu olarak on tane panda ve malesef uc adet kalan buCüce Otocinclus ikisi erkek biri disi bunuda tesadufen ogrendim gecenhafta her zamanki gibi haftalik ucte bir su degisimini yapiyordum temizligimi bitirdim ve dinlerdigim suyu ilava ettim filtreleri calistirdim her sey bitti isiklari yaktim akvaryumun karsisina gectim ve seyretmeye basladim her ilave ettigimde mutlaka bir saat seyrederim bazen lepisteslerim etkilenebiliyor. Tam bu sirada bu cuce copculerim asagi yukari inip cikmaya basladilar hic denememistim o kadar garip yuzuyorlardiki sasirdim sonra disi olan birbitkininyapragina gidiyor orayi temizliyor bekliyor havada erkek olan yanina geliyor ve aynen T seklinde duruyorlar sanki disi olan agziyla erkegin karnini emiyor emerkende disinin karninin alti beyaz bir nokta seklinde sisiyor ama cok kucuk ve ayriliyorlar hemen disi sirt ustu donerek yumurtayi yapraga yapistiriyor ve bu hareketleri defalarca devam etti bu sirada neonlar fark etti yumurtalari yemege basladi. tabi bende duramadim ve gorebildigim yumurtalari yapraklarla birlikte topladim yaklasik on tanesini bulabildim bu yapraklari kucuk lepistes ureme akvaryumuma aldim kuves icinde kuvesin delikleri kapadim bayanlarin giydigi inca corapla ve bir hafta sonra yani bugun baktim yumurtalar tek tek yapraklardan dusuyor yere ve sonra bes dakika icinde acildilar ve mucize gerceklesti on adet yavru cikti ama inanin onlari gormek icin buyutec lazim ilk bes saat hic kimildamadilar ve simdi hareket ediyorlar hele iki tanesi cama yapisik geziyor o kadar zevkli ki inanin ilk defa basima geliyor insallah hepsi buyurler yani demek ki bu cins de ayni oteki cinsleri gibi suyun sogumasini bekliyorlar harekete gecmek icin uremek icin bunu paylasmak istedim herkese bol yavrular sevgiler ILHAN

Cüce vatoz üretimi

Bu harika canlıları üretmek çok kolaydır. Yapmanız gereken şey dişi ve erkek cüceyi aynı bitkili akvaryumda muhafaza etmekdir. Erkek vatozun ağzının üst tarafında boynuz gibi çıkıntılar vardır. Bunlara bakarak cinsiyet ayrımı yapabilirsiniz. Akvaryuma birde kabuk koyarsanız çok iyi olur. Bu kabuk değişik canlılara ait olabilir. Yeter ki içi oyuk veya labirentli bir yer olsun. Erkek burayı güzelce temizler. Sonra dişi buraya yumurtalarını birakır. Yaklaşık 40 - 50 kadardır. Bundan sonrasi erkeğe aittir. Erkek önce bunları döller. Sonra yavrular yumurtadan çıkana kadar başlarında bekler ve yuvanın ve yumurtaların temizliğini yapar. Yuvayı da istilacılara karşı itina ile savunur. Yavrular 5 - 7 gün içinde yumurtadan çıkarlar. İlk önceleri yumurta sarısına ilişik olarak gezerler. 15 günlük olana kadar yuvadan pek ayrılmazlar. Babaları devamlı yuvada onların başındandır. yaklaşık 2 hafta sonra yuvadan ayrılmaya başlarlar. Ama bu geçici ayrılıktır. Kısa süreler ile geri dönerler. Yaklaşık 1 ay sonra bağımsız hareket etmeye başlarlar. Bu zamana kadar babaları devamlı yanlarındadır. Yuvanın temizliğini yapar ve yavruları korur. Yuva boşalınca eğer başka dişi cüce var ise erkek onunda yumurtlaması için zorlar ve aynı işlemler yeniden başlar. Elinizdeki dişi sayısına göre kısa sürede 100 den fazla yavruya sahip olabilirsiniz. Hepinize bol yavrulu günler dilerim.

Aklimatizasyonu biraz zor

Bazen cüce vatoz da denilen cüce Otocinclus çok güzel ve uyumlu bir balık, ama yeni bir akvaryuma alıştırmak biraz zor, kayıplar da genellikle yüksek oluyor. Otocinclusları koyacağınız akvaryum mutlaka biyolojik dengesi oturmuş, bitkili bir akvaryum olmalı, akvaryumda da beyaz benek veya mantar türü hastalıklardan hiçbir eser olmamalı. Otocincluslar gelir gelmez hazır yosun bulabilmeli, açlığa hiç dayanıklı değiller. Sert suyu sevmiyorlar, mümkünse GH 10'u, pH 7.5'u geçmemeli. Balıkları aldığınız akvaryuma da çok dikkat edin, tek bir Otocinclusda bir hastalık belirtisi varsa o akvaryumdan cüce vatoz almaktan vazgeçin çünkü salgın hastalıklar bu balıkları toptan kırıp geçiriyor. Satın almadan önce balıkları bir gözleyin, cama ağızlarıyla sıkıca yapışabiliyorlar mı... Yapışamayanlar hasta veya çok zayıf düşmüş olabilir. Benim gözlediğim kadarıyla cüce vatoz sakal yosunlarını yemiyor, sadece kahverengi ve taze yeşil yosunları yiyor. Grup halinde dolaşmayı seviyorlar. Çok dikkat etmeme rağmen en son aldığım (4 ay önce) 6 cüce vatozun ikisi ilk haftalarda anlayamadığım nedenlerden öldü, geriye kalan dördü akvaryuma alışabildi. Şimdi hallerinden memnun gözüküyorlar, Ancistrus veya diğer balıklarla bir sorunları yok. Tavsiyem, cüce vatozu parti parti ayrı yerlerden almayın. Önce bir iki tane alıp akvaryumunuzda bir gözleyin. Birkaç gün sonra hala iyi gözüküyorlarsa grubu aynı yerden alacağınız balıklarla tamamlayın. Yıllanmış Otocinclusların arasına yeni Otocinclus koymak hastalık bulaştırmak açısından çok riskli...

Her Akvaryumda Bulunmalı

Bu sevimli balıkla ilk karşılaşmam 6 ay kadar önce oldu. Akvaryumcuda gördüğümde hemen 2 tane aldım daha sonra akvaryumumdaki bütün plekoları çıkartıp temizleyici balık olarak sadece Cüce Otocinclus bakmaya başladım.

Akvaryum boyutlarına göre birden fazla bakılmalı. Plekolar kadar büyümedikleri için ve onlara nazaran daha narin olduklarından orta boy bir plekonun yaptığı işi ancak 2 yada 3 Cüce Otocinclus yapabilir ama bunun karşılığında emilmekten delinmiş bitkilerle karşılaşmazsınız. Otların üzerinde biriken yosunları büyük bir dikkatle nazikçe yerler. Çoklu gruplar halinde bakıldıklarında aralarında yaşanan çekişmeleri izlemek oldukça eğlencelidir. Diğer türlere karşı çok nazik olan bu balıklar kendi aralarında oldukça sert kovalamalara girebilirler ama asla birbirlerine zarar vermezler.
Sonuç olarak bana göre ortamı müsait olan her akvaryumda bir Cüce Otocinclus sürüsü bulunmalı.

false siamese algae eater

sevgili arkadaslar ;
akvaryumumdaki sakal yosunu tabir edilen bir cins yosunu tamamen dogal yollardan halletmenin tek yolunun Otocinclus oldugunu ogrenince derhal bu baligi aramaya basladim.Nihayet buyukdere caddesindeki Hobby Center denilen yerde bulup aldim.Buyuk bir hevesle akvaryuma koydum ve gercektende kisa bir sure sonra yosunlar icin yaratilmis olduklarini gordum;ama sakal yosunlari icin degil...Tabiiki kafayi taktim ve nedenini arastirdim bu yosunlari yememesinin.Zira bu yaratigin 'hair algae' lar icin birebir oldugu soyleniyordu.Ve gordumki biribirine cok benzeyen uc tip bu baliktan var ve Turkiye'de satilanlarin(besiktastaki akvaryumcudan da buldum sonra),'FALSE SİAMESE ALGAE EATER'oldugunu buna benzeyen 'CHİNESE ALGAE EATER'denilen bir yaratigin oldugunu ve nihayet birde 'SİAMESE ALGAE EATER'diye bir sey oldugunu ogrendim.Bu bolumun resminde gorulen 'false' olan.gerceginin kuyruk devaminda da vucudunu ortalayan siyah cizgi devam ediyor.Bulursaniz banada mutlaka haber verin .

temizlik

Otocinclus narin bitkilerden tereyağından kıl çeker gibi yosunları ayırır. Bitkilere vatoz(Pleco) gibi zarar vermez. Fazla büyümemeleri de iyi bir özellik. Türkiyede bulmak pek mümkün değil malesef. Bulan varsa bana da haber versin !