Dikenli ancistrus, cüce vatoz (Ancistrus dolichopterus)

Erkek Ancistrus dolichopterus, Aquarium Atlas Vol. I
Hindistan cevizinde genç bir ancistrus (Ancistrus dolichopterus)
Latince isim:
Ancistrus dolichopterus
Eşanlamlılar:
Xenocara dolichoptera, Chaetostomus dolichopterus
Habitat:
Güney Amerika: Brezilya, Rio Negro havzası
Büyüklük:
10-13 cm
Davranış:
Sakin ve barışçıl karma akvaryumlar için
Beslenme:
Omnivor; etçil ve otçul
Üreme:
Kovuk ve çukurlara bırakılan yumurtalar erkek tarafından korunur.
Su şartları:
pH: 5.8-7.8, sıcaklık: 22-27°C
En küçük akvaryum:
100 cm
Yüzme seviyesi:
Taban - Orta
Bakım:
Yeni başlayanlar için de uygun

Ancistrus dolichopterus, bizde yaygın adıyla cüce vatoz, en çok aranan yosun yiyenlerden biridir. Karma akvaryumlar için İdeal bir balıktır. Tabanda yaşar ve gün içinde kovuklarda saklanmayı sever. Bir kez akvaryuma aklimatize olup alıştıktan sonra bakımı kolay sayılır.

Yetişkin erkek balıkların burunlarındaki dikenler daha sık ve belirgindir. İyi bakıldıklarında barışçı karma akvaryumlarda kendiliklerinden çoğalabilirler.

©Bilyap Aquaristic.

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.
eka58 üye resmi

L144

ureme doneminde su sicakligina dikkat edilmeli mumkunse   27 veya 28 derecede sabit kalmali akvaryumda 12 saat civarinda isik acik kalmali  ve su degisikligi abartilmamali *( havucu pek sevmezler)

ozkansomali üye resmi

Bu balıklardan yavru almak zor değildir

SADECE bi koloni oluşturacak şekilde almaya özen gösterin gerisini onlar halleder...

Mango kökü,hindistan cevizi kabuğu,iri salyangoz kabukları ensevdikleri üreme yerleridir,tabii azda olsa toprak saksıları da sayabiliriz...

ZATEN arkadaşlarım iyi yorum ve anlatımlar gerçekleştirmişler ben sadece eklemeler yapmak istiyorum...

PİPO filtre kullanmanızı tavsiye ediyorum.Diğer iç filtre ve dış fitreler yavruları içine çekip ölmelerine sebep olabilir.Fire vermenize neden olur...

hemen hemen tüm balık türleriyle yaşarlar ama üretmek isterseniz ciklet türleri yavru ve yumurtaları kapacaktır (tabii güney afrika cichlidsleri gibi barışçıl türler hariç)

bi keresinde erkek cücenin yumutlamak için bi yer beğendiğini ve maymun kafayla o kovuk için çetin bi savaşa girdiklerini seyretmiştim( ÇOK DA BARIŞÇIL DEĞİLDİ :)))

cüce vatoz yavru büyütme

cüce vatozlarda yavrularının su değiştirilmesine dikkat edilmeli. Bu doğru. Değiştirilmesse ölümler oluyor. Pratik bir değiştirme örneği:

Ben üretim filteri kullanıyorum ve su değiştirmeyi yapmayı planladığım gün sabahı filtreyi temizleyip içine atıyorum. Akşama kadar çalışıyor. Akşam %80 su değişimi yapıyorum. Su tertemiz ve balıklarda hiçbir problem yok.

Eş seçimi

Cüce vatozlarda kolonioluşturdunuz birkaç erkek ve dişiler varsa dişiler genelde bir erkekle eşleşir.Bu erkek yavrulara iyi bakan erkek olur. Bazan koloni içinde bu tür erkekler 2 tane olabilir.  Bazande aynı anda birkaç dişi yumurtasını gelip bir erkeğin yuvasına bırakabilir. Benim Cüce vatoz kolonim 11 taneden oluşuyor 4 erkek 7 dişi. 2 erkek sürekli yavrulara bakıyor. Bazan 2-3 dişinin yumurtasına babalık yapıyor. Ama bu şöyle oluyor. Erkekler sürekli yavru bakınca zayıf düşüyor ve bir süre sonra yumurtlamak için midye kavuğuna girmek isteyen dişileri içeri sokmuyor. Dişilerde diğer erkeğe gidip yumurtaları bırakıyorlar.

Salatalık

Cüce vatozun yavru verimini artırmak, yavruları hızlı büyütmek için salatalık olmassa olmazlardan. yavruların keseleri çekilmeden bile salatalık yemeye başlar bunu başka hiçbir yeme karşı yapmazlar. Ayrıca marul ıspanak da verilebilir.

tuncali üye resmi

En çok kabak seviyorlar

Ben cüce vatozlarıma çiğ kabak, patates ve havuç dilimleri veriyorum. Kabukları da yararlı. Bunların arasından en çok kabağı, en az da havucu seviyorlar. Patates ve havuç kendiliğinden dibe batıyor, ancak kabak yüzdüğü için bir çeşit tabana tutturulması gerekiyor. Ben akvaryumda yeterince kum olduğu için tahta bir şişi kabak diliminin sağlam kenarına geçiriyor, sonra da şişi kuma batırıyorum. Cüce vatozlar kabağa bayılıyorlar. Patates dilimlerinden otlanmayı cüce karidesler de çok seviyorlar.

emocalvus2698 Erkek dişi

<Erkek dişi balığı yumurtlattıktan sonra ana tanktan cam ile bir yer ayırabiliyorsan oraya küp ile birlikte ayrı koy şayet bu zahmetli ise büyük boy lepistes yavruluklarından temin et küp ile birlikte yavrular çıkmadan küpü bu yavruluğun içine koy  ama erkek vatozu sakın ayırma. Bu ayrı yerde 3-5 gün içinde yavrular çıkar ama yavruların yumurta keseleri kaybolmadan erkeği oradan çıkarma.

Yavrular için uyarı

Cüce vatoz besleyerek yavru alan yeni akvarist arkadaşlara minik bir uyarı yapmak isterim.Yavrular 3-4 cm boya ulaşana kadar su değişiminde abartıya kaçmayalım.Yavru balıklar su değişimine karşı çok hassaslar hemen ölüyorlar.

oratoran üye resmi

renk değiştirebilirler

Gündüzlerini çoğunca kökler, kovuklar ve çalılık gibi bitkilerin arasında dinlenerek geçiren Ancistrus gece ise aktif olarak mesaisine başlar. Gündüz gözünüze ilişir ve renklerinde değişiklik farkederseniz (açık renk, koyu renk ya da koyu şeritlerin oluşması) onun ortama/strese göre renk değiştirebilme özelliğindendir. Etrafındaki balıkları yok sayarak kendi işine bakması ve kimseye zarar vermemesi onu barışçıl akvaryumlar için ideal bir tür kılar. Doğada Discus\\\'larla aynı bölgeyi paylaşmaları da Discus akvaryumlarına da ideal bir arkadaş olduğunu gösterir.

cüce vatozlarım doğdu

akvaryumumda şuan 80 civarı cüce vatoz yavrusu var. bu yavruların tamamı anne vatoz tarafından beslenip büyütüldüler. baba vatoz yavruların doğumundan bir gün sonra öldü maalesef ama anne vatoz akvaryumumdaki bütün balıklara aşırı saldırganlaştı yavruların hepsi yaşıyor hiç kayıp vermedim allah'a şükür.akvaryumdaki bütün saklanmak için kurduğum yuvalar anne vatoz tarafından zapt edildi ve hiçbir balık (yavrular hariç...)girişine izin verilmiyor.giren balıklar zorla çıkartılıyor.anne balık diğer balıklara karşı çok sert davranabiliyor...

Ancistruslarda ureme ...

Merhaba arkadaslar, birkac yildir ancistrus
besliyorum, bu garip ve sevimli yaratiklarla tanismam hobici arkadasim Z.Burnu dan Oztan bey sayesinde oldu, saolsun. O gundurde vazgecemedim. Defalarca yavru aldim, damizlik oldular 1-2 kez sattim - hediye ettim - takas ettim, yalniz suara bidengesizlik var. Yavrulama uzun zamandir durdu. 6 baligimdan buyuk erkek 4 ad, disi kucuk 2 tane var. Elinde disi fazlasi olanla olmazsa 2 ye bir vercem, ben bugune kadar oyle bir ayrim yapmadim, gelen tekliflere ise uzuldum. Hrk ii baliklar diliyorum ...

Ancistrus larda beslenme...

Dip baligi varsa olmazsa olmaz olan dip yeminin kesinlikle verilmesidir. Ben kaliteli olanindan 6 balik icin bir tutam veriyorum. Arasira diskus yemide veriyorum, renklerini guzellestiriyor, bayiliyorlar. En onemliside haftada yada 10 gunde bir parca kabuguyla salata verin. Farki goreceksiniz, salata dibe batsin sabit dursunki yiyebilsinler :-)
Yarim salata yeterlidir, ama bunuda ortadan 2 ye ayirin. 2 parcayi kucuk dip saksisina cirtla tutturun, saksinin dibine tas koyun misinayla baglayip dibe oturtun, goruntu kirliligi olmaz, gerisini onlar halleder. Fazlasi suyu cok bulandirir. Hrk ii baliklar..

dip yemi

dip yemi vermeyi denedim. gerçekten çok etkili. akvaryumdaki diğer çöpçü türleri birlikte bir yumak oluyorlar dip yeminin çevresinde. aldığım yavrular bir ay içinde iki katına çıktı. tabiki bol bitkili ve üç günde bir su değişimi yapılan bir akvaryumda. dip yemini mutlaka deneyin. üstelik koca bir torbası 1 ytl gibi bişey.

Bakıcı baba

Dikenli Ancistrus (A. dolichopterus)türünde yumurtaları havalandırma görevi babanın. İlk yavru deneyimimde bozulan yumurtaları babanın küpün dışına çıkarması da hayli ilginçti... Yavrular artemia desteğiyle ve düzenli ve sık su değişimleriyle kısa sürede büyüyor. Tubifex ile daha hızlı büyüdüğünü gördüm ama hastalık riski nedeniyle denemedim. Yavruların olduğu akvaryum güneş gören bir yerdeyse oluşan alglerle de beslenmelerini destekleyebilirsiniz; ancak unutulmaması gereken bir nokta bu balıkların herbivor(otçul) değil; omnivor (hem etçil hem otçul) oldukları... Karma akvaryumda yavru almayı denemedim. Ancak anne ve babayı hafif ışık alan ve içinde yatık duran bir küp bulunan ayrı bir akvaryuma koyarsanız sonuç başarılı olacaktır. Unutulmaması gereken bir nokta bu akvaryumun suyunun haftalık periyotlarla tazelenmesi gerçeği. Su sıcaklığı 20-22derece olmalı. Kolay gelsin...

cüce vatozun üretilmesi

cüce vatozların üremesi yukarıda yazıldığı gibi olup erkeklerin burunları dikenli olur.fakat yukarıda yazıldığı gibi değil yumurtaları erkek havalandırır.saygılarımla

tuncali üye resmi

ikişer hafta arayla arka arkaya üç nesil

Ancistrus yüksek hafızası ve çiklitler kadar rafine olmuş davranış biçimleriyle çok ilginç bir balık. Diğer bir ilginçliği de beslenme alışkanlıkları. Yumurta ya da yavru balık yediğine hiç şahit olmadım, karides yavrularına bile dokunmuyorlar, fakat bitkisel besinlerin yanında kadavra da yediği kesin. Üremesi mevsimlere bağlı mıdır bilemiyorum, ancak benim erkek ancistrus durdu durdu, sonra geçtiğimiz şubat ayında ikişer hafta arayla üç nesil mini-Ancistrus peydahladı. Akvaryumda bir erkek iki dişi vardı. Erkek Ancistrus her ikisiyle de mi yumurtladı bilmiyorum. Yumurtlama bir hindistan cevizi kovuğunda gerçekleşmiş. Akvaryum kök ve taşlarla dolu olduğu halde hindistan cevizi kabuğunu tercih etmişler. Baktım erkek Ancistrus kafasını kovuktan çıkarmıyor, hatta yem yemek için bile ayrılmıyor, anladım ki içeride yumurtalar var. Yavru Ancistrusları ilk gördüğümde boyları 1,5cm kadar vardı. Suyun pH derecesi de 7.9-8.0 kadardı, demek ki yüksek pH ne yumurtalara ne de yavrulara bir zarar vermiyor. Akvaryumda Ancistruslardan başka kakadular, lepistesler ve amano karidesleri var. Aslında bu kadar yüksek pH kakadular için iyi değil. Kakadular Ancistrus yavrularına dokunmadılar. Yavrulara özel hiç bir yem atmadım, sadece biraz daha fazla kuru yem ve bitkisel tablet yem atıyorum. Neredeyse hiç kayıp vermeden büyüyürlar. Şu anda akvaryumda en az 30 Ancistrus yavrusu dolaşıyor.

ootkn üye resmi

Üretimde püf noktalar

Şu an 50 civarında muhtelif boylarda ancistrus yavrularım var..Öncelikle eşleşmekten ziyade koloni davranışı içinde davranıyorlar(corydoraslar bölgelerine girdiği zaman 3 vatos aynı anda yan dikenlerini çıkarıp çevrelerini sarıyorlar ve kendi bölgelerine almıyorlar)...Eşlerini kendileri seçiyorlar...Sık yapılan su değişimlerini seviyorlar(ama değiştirdiğiniz su aynı sıcaklıkta olmalı!!). Ayrıca bahsedildiği gibi erkeklerin hepsi dikenli veya dişiler dikensiz olacak diye bir genelleme yapmak yanlış ...vücut şekli daha belirleyici oluyor(yuvarlakca =dişi,uzunca =erkek )..Yumurta dökme dönemlerinde erkek balığın vücudundaki benekler altın rengini alıyor....

bölgesine sahip çıkıyor (teritoryal di galiba)

1 senedir karma akvaryumumda bir erkek dikenli, genç bir cüce vatozumla yasıyor kendi bölgesine genç olanı sokmuyor hatta diğer balıklarıda kovalıyor bitkilere diğer tür vatozlar gibi zarar verdiğini hiç görmedim bulabilirsem birde dişi bulup alıcam çok çalışkan meret..

ootkn üye resmi

Mango kökünü çok seviyorlar

Kayalardan çok mango kökünü seviyorlar.Garip bir şekilde köklerde kendilerini daha güvende hissediyorlar.Tüm dip balıkları gibi en az 4-6 lı gruplar halinde almanızı ve yetiştirmenizi tavsiye ederim .Piyasada estetik kaygılar nedeniyle yalnızca gençler bulunuyor(Erginlerde erkekler burun kısmında kirpi gibi çıkıntılar geliştiriyorlar) dolayısıyla üretme konusunda en az 7 cm olmasını ve 2 yaşına gelmesi beklemek gerekmekte.Arada bir dip yemi vermek daha çabuk gelişmelerini sağlıyor.

üretim

şu anda bir çift dikenli vatozum var. erkeğin boyu yaklaşık 10cm dişininki ise 9cm. bu balıklara yaklasık 20 gündür bakıyorum ve aldığımdan iki hafta sonra yavru verdiler yumurtaların basında baba bekliyor bakımı cok kolay su anda 6 yavru alabildim cıkletlerin yanında oldukları ıcın cogunu yedıler. herkese tavsıyr ederim. saygılarımla