Frontoza (Cyphotilapia frontosa)

Cyphotilapia frontosa, Aquarium Atlas Vol I
Latince isim:
Cyphotilapia frontosa
Eşanlamlılar:
Paratilapia frontosa, Pelmatochromis frontosus
Habitat:
Afrika; Tanganika gölünün kayalık bölgeleri.
Büyüklük:
Erkekler 35 cm'ye, dişiler 25 cm'ye kadar.
Su şartları:
pH 7.8-8.7, GH 12°-20°, 24-28°C, üreme 25-28°C
En küçük akvaryum:
Bir erkek, iki dişi grup için en az 150cm ve 350 litre.
Yüzme seviyesi:
Taban
Bakım:
Tecrübeliler için

Görünüş:
Mavinin açıklı koyulu tonları ve kalın dikey bantlara sahip iri balıklardır. İlerleyen yaşla birlikte, hem erkek hem de dişide alın hörgücü belirir. Cinsiyet ayrımı: Dişilerle erkekler arasında belirgin bir görünüş farkı yoktur. Erkekler biraz daha iri ve geniş yüzgeçlidirler. Alın hörgücü de erkeklerde daha belirgindir.

Beslenme:
Etobur. Protein oranı yüksek pul ve granül yemler, bulunabilirse bahçe solucanı, su piresi, yetişkin artemia, küçük salyangozlar.

Gerekli akvaryum şartları ve bakımı:
Bu türün erkekleri kendi aralarında çok geçimsizdirler; akvaryum ne kadar büyük olursa olsun iki erkek bir araya konulmamalıdır. Küçük bir akvaryumda erkek frontoza, dişileri yaralayabilir. Bir erkekle iki dişinin yaşayacağı bir akvaryum en azından 1,5 metre uzunluğunda olmalıdır. İri yapısına rağmen frontoza, saldırgan yapılı orta ve küçük boylu çiklitlerden rahatsız olabilir. Frontoza az hareket eden yavaş bir balıktır; genellikle kumları kazmaz ve bitkilere bir zarar vermez. Arkadaş türler olarak diğer sakin Tanganika çiklitleri önerilebilir.

Üreme:
Uygun akvaryum şartlarında kolayca yumurta bırakırlar. Üstünkörü, adeta formalite gereği yapılan kısa bir kur döneminden sonra dişi yumurtalarını düz bir yüzeye sıralar. Bu sırada dişiyi takip eden erkek, yumurtaları döller. 20-60 arasında değişebilen sayıdaki döllenmiş yumurtayı dişi, tek tek toplayarak 27°C sıcaklıkta 28 gün kadar süren bir kuluçka dönemi boyunca ağzında saklar. Tecrübesiz genç dişilerin ara sıra yumurtalarını yedikleri gözlenir. Dayanıklı yavrular, artemia larvaları, ince su piresi ve toz yemlerle kolayca yetiştirilebilirler. İyi beslenme ve sık su değişimleriyle çabuk büyüyüp 10-12 ayda, erkekler yaklaşık 16cm, dişiler ise 10 cm boyundayken cinsel olgunluğa ulaşırlar.

©Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

üretim hakkında

slm ben 1 yılı aşkındır frontoza besliyorum akvaryumum 150x50x60 büyüklüğünde,frontazalar 2e 5d hepsi hemen hemen 3 yaşına aşkın fakat hala yavru alamadım üretim için neler yapmam gerekiyor detaylı bir açıklama yaparsanız çok sevinirim.frontozaları çok seviyorum fena alıştım fakat yavru almayıda çok istiyorum bu konuda yardımlarınız için şimdiden teşekkür ededirm.saygılarımla

Harika balık

1 yıl önce 6 adet 3-4 cm lik yavruyu 2 büyük 4 küçük olarak 2e 4d olmasını umarak aldım bu arada 2 tanesini kaybettim şu an elimde 4 tane frontosa var ve şansıma kalanlardan 1 tanesi erkek 14 cm o da 10 cm e ulaşan dişilere kur yapmaya onlara doğru hafifçe yan yüzüp yüzgecini kapatarak ağır ağır etraflarında tur atmaya başladı.Gerçekten çok ağırbaşlı ve korkmadıkça hızlı hareket etmeyen gerçek anlamda gösterişli ve asil balıklar.İlk başlarda uzunca süre çekinmeleri , yeme karşı ilgilerinin ( venustus ,astronot vb gibi )pek de fazla olmaması sürekli saklanma güdüleri, büyüdükçe ağırlaşan hareketleri pek hoşuma gitmemişti ama şimdi tüm yüzgeçlerini açıp yüzgeç uçlarında mavi pırıltılar saçarak ağır ağır dolaşan frontosalarımı gördükçe çok iyi karar verdiğimi anlıyorum.Sabırlı olanlar ve üremesini benim gibi hemen beklemeyenler için gerçekten iyi seçim.

Balığı kendiniz seçin

bu balık bayağı bir pahalı.samsun da 1,5 cm lik balık 15 ytl.akvaryumcudan balığı alırsanız hasta yem yemeyen küsmüş balığı çok rahat size veriyor.haliyle balığın ölümü kaçınılmaz.adam ticari düşündüğü için kendisnden ölüpte zarar edeceğine ölecek balığı size veriyor.5 yavru balığın 3 ünü öldürüp ikisini yaşatıyorsak,ozaman yapılacak tek şey,balığı daha pahalı olanı ama büyük olanını almak lazım.çünkü kalan 2 yavrunun da büyüme garantisi yok.kendini kurtarmış büyük balık ama sağlıklı olmalı.bu yüzden balıkçıya bırakmayıp iyice balığın hareketleri incelenmeli ve özelliklede yem yeyip yemediğine dikkat eilmeli edilmeli.mümkünse takip ettiğiniz balığı kepçeyle kendiniz alın.aldığınız bu tür balıkları kesinlikle büyük balıkların arasına koymayın.koyarsanız kesinlikle yem yemeyeceklerdir ve zaman içersinde öleceklerdir.selamlar samsun dan.selçuk KARADAĞ

frontozanin ilk gunu

frontozalar ilk gunler icin oldukca urkek turlerdir. bu nedenle akvaryumunuza mumkunse gece isiklar kapaliyken ekleyin. diger turler icin de gecerli olan bu yontem ozellikle frontoza icin cok yararli. ayrica eger sabah sorun olursa aksesuarlarin yerlerini degistirin. zaten frontoza besleyeceginize gore bol kaya olacaktir. ve eger gerekliyse su hazirlayici ekleyebilirsiniz, b vitamini ile sakinlestiriyor ve baliklar strese girmiyor.
izlenimlerime gore frontoza icin ilk bir kac gun cok onemlidir.
ve tabi ki arkadaslarin da dedigi gibi, sahte frontozalara dikkat...

İŞİNİZ GERÇEKTEN ZOR

evet işiniz gerçekten zor.yaklaşık olarak dokuz yıldır akvaryum tecrübem var,sanırım bakmadığım balık kalmadı derken frontozaların kaldığını farkettim ve 120*50*60 ebetlarında yenibir akvaryum kurdum.daha sonra en kaliteli balıgı almak için araştırmalara başladım.istanbulda gitmedigim balık satıcısı ve üreticisi kalmadı desem yanlış olmaz sanırım ve sonunda güvendiğim bi yerden yedi adet blue zaire aldım.balıklarımı akvaryuma koduktan sonra esas dert başladı.balıkların yem yemediğini fark ettim.belki yer değişikliğindendir dedim .aradan geçen üç gün içinde balıkların çok az yem yediğini farkettim ve araştırmaya başladım.sonuç:evet bu balıklar çok az yem yiyorlar ve yem önüne düşsede bakmıyorlar.okuduğum yazılardan geceleri beslendiklerini yanlarına uyumlu bi balık koyarsam yeme yeme alışkanlıklarını değiştirebilecegimi öğrendim ve geceleri beslemeye başladım ama olmadı ve yanlarına altı adet yunus koydum.ilk başlarda yunuslar yemleri daha çabuk kapıyordu ama şimdi adeta frontozalarla yarış etmek zorunda kalıyorlar.ama unutulmaması gereken bişey varsa oda frontozaları yalnız besleyin.kısacası frontozaları beslemeye karar verirseniz iyi düşünün çünkü gerçekten zor bi cins ama görünüşleri çok güzel.asla piyasadan vede bilmediğiniz biyerdende bu balıkları satın almayın çünkü büyümesi zaman alıyor ve büyüttükten sonra farkına varıyorsunuzki bu zamana kadar çok kaliteli diye büyüttüğünüz balıklar kırma çıkıyor ve üzülüyorsunuz çok güzel ve zevkli bi balık ama işiniz gerçekten zor çünkü beslerken insanı çok üzüyorlar.ama genede ben bakarım derseniz kolay gelsin selamlar

ÇAKMA frontosalara dikkat!!!

Piyasada çakma frontosalar kol geziyor.Bu çakma türler gerçeğine çok benzer.Gerçeğinden ayıran Farklar: En önemlisi balık yumurtalarını TAŞA döküyor(ama gerçek frontosalar yumurtalarını ağzında kuluçkaya yatırır).Bir diğer fark ise balığın şeritlerinin karnına kadar ulaşmayıp;yarıda kesilmesi...

Yeni eklenen balık...

Arkadaslar koloniye dahil ediceniz yeni damızlık anacınızı kesinlikle ve kesinlikle karanlıkta aralarına eklemelisiniz yani aksam balıklar korum gozken koymalısınız ve sabah kalktınızda emin olunki onu aralarında farketmicekler ve saldırmicaklardir....Rahatsızlık duymicaksını bundan emin olabılırısnız...Ve yeni balık koydunuz tank a 1 gun yem vermeyin...Aradabir seranin vitamin tabletlerinden kullanın...Su piresi hayranı olan frontosa iştahla su piresi tüketen bir balıktır! ve bu yem kızısmasına sebeb verir..1erkek 1 diside erkek hazır olmayan disiyi oldure bilir onun icin 1 erkek 3-4 disi makbuldur 2 diside olur maddi durumunuza gore buna siz karar vermelisiniz 240 Lt akvaryumumda gayet mutlu ve mesutlar 500 Lt bi tank'a suanda gereksim duymuyorum beslemesi Cok kolay uretmesi zor olan bı balıktır Beslemesinde hicbir sorun yasamassınız.. yeterki inleri kayaları bol olsun Phları 8.0 / 8.2 gayet iyiidr..Bol oksijen basmanızda extra tavsiyedir Bol balıklı gunler dilerim

Frontosa ve diğerleri..

3 adet orta boy (5-6 cm) frontosa, 1 küçük ahli ( 3cm kadar ) 2 konuşan vatoz, 2 ters yüzen çöpçü, 1 orta boy yunus ( 5-6 cm ) ile bundan üç yıl önce başladım son çiklit deneyimime. Kısa sürede ahli ve frontosolarım tüm balıklardan daha iri bir boyuta ulaştı. İşte bu noktadan sonra kriz başladı. Özellikle ahli tüm balıklarımı ( dip balıkları hariç ) rahatsız etmeye başladı. Frontosalar ve yunusa aman vermez oldu derken sonuçta biraz balıklarımdan uzak kalmamında sonucu yunusu parçalamış ve yok etmiş. Daha sonra sırsıyla frontosalarımı dağıtmaya başlayınca. Çalıştığım şirkette bir akvayum kurduk ve frontosalarımı evde bırakarak ahliyi buraya getirdim. Ceza olarakta yanlız bakıyorum onu. Bence baktığım en güzel balık hatta balıkların efendisi frontosadır. Frtontosa ne sert nede yumuşak mizaçlıdır. Tek dikkat edilmesi gereken akvaryumunuz ya çok büyük olacak yada iyi düzenlenmiş olacak ( çeşitli kayalar vs. ile ). Aksi takdirde zaman zaman huysuzlaşabiliyorlar. Birde boy farkları pek olmamalı. Ahli ile kesinlikle yanyana koymanızı önermiyorum. Bunun dışında sahip olabileceğiniz en güzel tatlısu canlısıdır.

selam

Ben yeni başladım yaklaşık 13 hafta oldu.Balıkları takip ettiğimde saklanıyorlar gerçi balıklarım küçük 5 cm,lik bana bu fırontozaların en iyisi bleu zaire oldukları söylendi anlamak içinde yüzgeçlerdeki parlement mavisirenge dikkat etmeli dendi gerçekten gün ışığında bakıldığında rengleri görmek mümkün.Bu tür balık almak isteyen arkadaşlara tavsiyem iyi tanıdık birinden almak yada bilen biri ile almak.

frontosalarin kucuk akvaryumda beslenmesi

Ben yaklasik 4 yildir frontosa beslemekteyim.150 lt olan akvaryumuma cok kucuk boyda(2 cm)3 tane frontosa aldim. boylari kucuk olmasina ragmen hemen akvaryumda bolge sectiler.Akvaryumda baska bir balik turu beslemiyordum.Bir gun sonra iki yavru daha koyduktan sonra ertesi sabah birinin diger sabah da digerinin oldugunu gordum.Bu baliklarin kendilerine bolge bulamayip hirpalanmasindan dolayi oldu.Daha sonra bir kayip vermedim.Akvaryumum cok kucuk oldugu icin baliklarim gec gelisti.Bir erkek iki disi oldular ama kucuk akvaryumda erkek disiler uzerinde de baski yaratiyor.benim tavsiyem almadan once akvaryumunuzu buyutun yada baliklar buyuyunce buyutmek zorunda kalirsiniz.Bir kac hafta once disilerin ikisi de agzina yumurta aldi.Disilerden biri 15 kadar yavruyu agzindan cikardiktan sonra diger disinin yavrularina goz dikti.Goz dikeni baska akvaryuma alinca diger disi de yavrularini cikardi ve yaklasik 30 kadar yavru oldu.Ben bu yavrulari 150 lt'lik akvaryumda aldim ama gec oldu.Yavrular bayagi iri cikiyor.Ciktiginda cizgileri falan oluyor yani.Frontosalar kendi aralarinda gecimsiz diger turlerle nasil bilmem ama ben tanganyikayla malawiyi karistirmama taraftariyim.Akvaryuma alisinca elden bile yem yiyor.

ölüyorlar

Merhaba,çok uzun süre besleyip büyüttüğüm frontozalarımı elektriklerin sabaha kadar gelmediği bir gün kaybettim,böyle bir tecrübesizliği nasıl yaptığıma inanamıyorum aman dikkat muhakkakki pilli hava motoru kullanın.

erkek dişi ayırımı

Frontoza alırken en dikkat edilmesi gereken konu 2 erkek almamaktır, çünkü birini ileride muhakkak geri vermek zorunda kalırsınız.Büyük boylarıda cok pahalı oldugundan genelde herkes küçükken almak ister.Yaklaşık 3-4 cm lik aynı batım (kardeş) olduğunu bildiğiniz balıklardan almalı ve alırken içlerinden bir tane en irisinden ve 2 tane en küçüklerinden alırsanız %90 bir erkek iki dişi almış oluyorsunuz. Bu şekilde 1 iri 3 küçük frontoza 2 parti aldım ve şu an 2 erkek 6 dişi frontozam var yani yanılma olmadı.
Balıklar alındıktan sonra diğer önemli bir nokta ise kesinlikle kalabalık bir akvaryuma konmamaları, mümkünse ilk balıklar frontozalar olmalı(yararlı bakteri oluşumu tamamlanmış akvaryumda), aksi halde ilk hafta cok kolay strese girip hastalanabiliyorlar, bu şekilde 1 erkek ve 1 dişi frontazayı zor kurtardım.Frontazalardan sonra akvaryuma başka balık eklenmek isteniyorsa tavsiyem en fazla 2 tür dahadır,(Bunlarda sakin hızlı hareket etmiyen türlerden seçilmelidir, mesela yunus, taeniolatus, fenestratus olabilir) buda hem akvaryumun biraz daha hareketli canlı, hemde frontazaların daha iştahlı yem yemeleri için iyi oluyor ve sanılanın aksine cok hızlı büyüyorlar.(yunuslar kadar olmasada)

Anlatıldığı Kadar Zor Değil...

Ben yaklaşık 1,5 yıldır Frontosa besliyorum.Tankım 450 litrelik,150 cm.Bir petshop sahibi arkadaşımın da yardımıyla öncelikle iki tane alarak Frontosa beslemeye başladım.Boyları yaklaşık 10-15 cm.ydi.Sonraları yine aynı arkadaşımın yardımıyla peyderpeyi artırarak şu anda toplam 8 tane damızlık Frontosa\\\'m var.Hepsini de boyu 15-20 cm.nin üzerinde.Ben hala dişi ve erkek ayırımı yapabilmiş değilim,ancak bir dişiden ve erkekten eminim;eminim diyorum çünkü aynı dişiden iki ağız yavru aldım.Şuan toplam 45 tane Frontosa yavrum var.Yavrulara ise protein oranı daha yüksek olan Tetra Bits Discus yemi ile iki üç günde bir Tetra Fresh Delica Bloodworms veriyorum.Burada okuduklarımın aksine bence bakımı çok da zor değil.Bundan önceki türlerimle nasıl ilgileniyorsam aynını yapıyorum.(Akvaryumumda eskiden kalan Red Rubin,labyo ve papağan var).Fazladan yaptığım hiçbirşey yok.2-3 haftada bir suyun yarısını çekerim,beklemiş suyuma daima aqutan veya benzeri(aqua plus vs.) water cond. kullanır,sabah akşam yemler,haftada bir gün de aç bırakırım.Daima Tetra yem kullanıyorum,Eheim harici filtrem var.Hepsi bu! Yani anlatmak istediğim,ekstra yaptığım fazladan birşey yok.Dolayısıyla kimsenin gözü korkmasın. Sakin,asil ve uyumlu olan bu balığı almayı düşünenlere tavsiye ederim. Ancak kendi aralarında pek uyumlu olduklarını söyleyemem. Bol kayalı bir akvaryum öneririm,aksi taktirde anlaşmazlıktan balık kaybedersiniz.Herkese saygılar,sevgiler,bol sulu günler!...

Frontoza yetiştirme deneyimi

Frontoza gerçekten güzel bir balık ancak kolay üretilememesi, dolayısıyla fiyatının pahalı olması nedeniyle herkes tarafından yetiştirilemiyor. Tavsiyem eğer sağlam tecrübeniz yoksa hiç uğraşmayın. Verdiğiniz paranın yanında akvaryumdan balık kaybetmenin üzüntüsünü de yaşarsınız. Tür özelliklerine gelince, oldukça uyumlu bir balık. Niyasa ve Yunus karakterine yakın. Akvaryuma sadece 1 erkek alın. Eğer damızlık 2 erkek birarada olursa pek hoş olmaz. Sevgiler.

frontoza derdi

arkadaşlar 7 gün önce aldığım 1 Erkek 20cm, bir dişi 14cm ve 1 cinsi belli olmayan frontazayı akvaryuma koyduğumun sabahında cinsi belli olmayanın oldukça hırpalanmış olduğunu gördüm ve cam bölmeyle akvaryumu ayırdım kendini toplamaya başladı diğer dişi olduğundan emin olduğum balık ise tam siper durumunda beklemekte. Bu balıkların oldukça az yem yiyor olmasına rağmen dominant olan oldukça aç ve sağlıklı diğerleri ise kaya altlarında daha ne kadar cam bölmeyi arada tutarım bilmiyorum ama bu balıkların bakımı oldukça kolay görünmesine rağmen adam birisine takınca durmadan vuruyor ve öldürmeye çalışıyor bakalım ne zaman bıkacak ama biliyorum ki bu boyda olanı kolay kolay gelmiyor....

su değişikliğinden öldüler

Aldığım tüm frontosalar bir günde öldü nedeni su değişikliği oldu diye düşündüm şimdi blue zaire aldım ve gene besliyorum cins akvaryumda dikkatli bakıyorum yumrta bıraktılar canlı yem kullanmakla beraber üç flitre takıyorm CH'ı 28 derecede sabitliyorum
besliyenlere bilyap'tan başka kanal tavsiye etmiyorum

doğadakive akvaryumdaki farklar

şu an bende 4 adet frontosa var.bilindiği üzre frontosa lar derin sularda yaşarlar ve geceleri avlanırlar ama benim şansımdanmı bilmiyorum akvaryumumda farklı balıklarla birlikte çok iyi anlaşıyorlar mesela yunuslarçok sakin hayvanlar onlara bile zarar vermiyorlar hatta diyebilirim ki en sakin olanlar frontosalar.

Frontoza'nın Küçük akvaryumda beslenmesi

Bir metrelik 130 litrelik akvaryumda 6 adet 2 erkek 4 dişi Frontozaya sahibim 4 yıldır karma akvaryumda besliyorum.Frontoza kesinlikle karma akvaryumda beslenmeli,yoksa erkekler dişileri öldürüyor.Küçük akvaryumda partner olarak sarıprenses,otofanix litobates,sitevın taivan,papağan cikled mükemmel bir armoni sağlıyor,bu balıklar sayesinde birbirlerine zarar vermesi önleniyor,Bitki özellikle amazon kılıcı frontoza için çok önemli,çünkü frontoza bitkilerin kökünü yemeyi seviyor.bölgeci ve sürü hayvanı özelligine sahip,en az üç beslenmeli.
Dip çekme bitkili bir akvaryumda suyun 3/4 düzeyinde ,bitkisiz bir akvaryumda1/2 seviyesinde olmalı,büyümeyi hızlandırıyor.Bendeki Erkeklerin boyu 32 cm.dişiler ise 20 cm.seviyesinde ve birlik akvaryumda 6 frontoza ve toplam 15 balık var,problem yok.Frontozaya iyi gelişim sağlayabilmek için Dana yüreği verilmeli,herkesin düşündüğü gibi Frontoza az yiyen bir balık değil,eğer ortamını severse çok iştahlı bir balık ve hızlı büyüyor.yuvayı seven bir hayvan yuva olarakbüyük toprak saksılar kırılarak yapılabilir.sonuç olarak yukarıda söylediğim türlerle küçük akvaryumda mutlaka karma beslenmeli.

türün satın alınması

şu anda bir çift frontozam var. erkeği yaklasık 7 ay önce boyu 6cm iken aldım. su anda 12cm oldu. dişiyi daha sonra aldıgım için erkek biraz kovalıyo.dişim cok küçük(7cm)oldugu için daha yavru alamadım. genellikle 16cm'ye ulaştıklarında yumurta döküyırlar. Şu ana kadar nir yerde blue zaire gördüm.renkleri tam oturmustu erkek yaklasık 18cm varı ve yanında 3 dişi vardı. bu balık bana göre yetiştirme bakımından kolay ama akvaryumda başka cikletler olunca fazla yem yıyemiyo. bakımı zor degıl. Yetiştirebilecek herkes besleyebilir. Saygılarımla.

Frontozanın üretilmesi hakkında...

Ben yaklaşık 4.5 yıldır frontoza beslemekteyim.Bu balığı üretmek isteyen arkadaşlara öncelikle 150cm'den kısa olmayan akvaryum tavsiye etmekteyim.tabi uygun derinlik ve ende önemli.1 erkeğe 2 dişi ideal ama bende 1 erkek 1 dişi var. 2 yetişkin erkeğe bu boyutlarda bir akvaryumda bakmanız zor. Eğer frontozayı yavru olarak aldıysanız üretebilmeniz için 2-2.5 yıl beklemeniz gerekebilir.Ben 6 ay önce 6adet yavru aldım.28 günlük ağızda kuluçka döneminden sonra yavruları kusturma yöntemiyle aldım.1cm büyüklüğünde ve sağlıklı olan yavrular sanıldığının aksine verdiğim yemlere karşı büyük bir iştahla besleniyorlardı.Şu an 6-7cm ve sağlıklılar.22 gün önce dişi ve erkek tekrar 7-8 saat süren yumurtlama ve döllenme işleminden sonra ağzında yumurtaları olan dişiyi erkeğinden ayırdım.Kuluçka dönemini bu sefer 20 gün olarak kısa tuttum.Aynı yöntemle yumurta keseleri küçülmemiş 8mm ebatlarında sayıları 30'un üzerinde yavru elde ettim.Hepside çok şirin şeyler...

Frontozalarla ilk Tanışma

Frontozalarla yaklasık bir birbucuk yıldır ilgileniyorum,ve yedi sekiz aydır kendimde besliyorum,bu balıkların yasam yeri ve tarihcelerinden bahsetmeye gerek duymuyorum çünkü sayfada detaylı olarak yazılmıs.Ben bu işe 2.5-3 cm boyunda 3 yavru alarak başladım ama kısa zamanda öldüler,bir tanesi alır alamaz PH şokundan öldü(yani balıkları almadan önce aldıgınız akvaryumun PH seviyesi ile sizinkinin yakın olmasına dikkat edin,ve suya yavas yavas alıştıra alıştıra bir iki saat sonra poşetinden çıkartın)digerleri ise bir hafta içide açlık ve diger balıkların saldırısı sonucu öldüler.Bu balıkların tanesi 17-18$'a patladı.Ama azimli bir Türk genci olarak vaz gecmedim ve bir ay sonra tesadüfen birisinden 12cm boyunda bir erkek 10 cm boyunda bir dişliyi toplam 50$ a aldım(Blue Zaire) ve bence alınabilecek en uygun fiyatlar çünkü akvaryumcu beyefendiler bu boylarına Ankarada yaklaşık 100$ istiyorlar(tanesine!).Şu anda 4 ay once aldıgım ve dişi sandıgım fakat erkek çıkan(alırken kafalarından cok tüylerinin sivriligine bakın çünkü küçükken hiç biri kafa yapmıyo)balığım var aylardır saglıklı ama kavga içinde yasıyorlar.erkelerin kavgasını önlemenin yollarından biri onlardan daha baskın baska tur bir erkek koymak, tabbi bu balıklarım yavru oldukları için geçici bir çözüm olabilir.küçükken gayet dayanıksız olan bu balıklar biraz büyüyünce (5 cm üzeri) gayet koç gibi oluyorlar.Az yemek yiyorlar deniyor ama benimkiler akvaryuma alıştıkdan sonra baya iyi yediler,(sanırım yanlarına obur, cok yiyen balık türleri koyarsanız gaza geliyorlar)yedikden sonra yemi bazen ağızlarınan atabilirler sorun değil,kumu kazarlar,diğer balıklarla pek uğrasmazlar,yem secerler,bir balığa takarlarsa cok ama cok zor unuturlar,mağara secerler, cok yavas buyurler benim(12cm lik anca 15cm olmuştur),cok zor ürerler,koskoca ankarada benim bildigim bir iki kişiniğn sadece ürettiğini duydum,büyük akvaryumları ve sakin akvaryumları severler.

frontosa hk genel

Tanganika gölünün bu gösterişli balığı doğada 3 ayrı yerde bulunur 6 bantlı ve en sık gördüğümüz brundi,7-8 bantlı olup yine sık gördüğümüz tanzanya,yine 6 bantlı olup ve frontosaların hatta balıkların en güzellerinden biri olan zaire blue cinsidir(ben henüz bu balığı göremedim). 35 cm e kadar büyüyen bu balık üreme zamanı dışında genelde sakin ve barışçıl bir balıktır. Sanıldığının aksine çok zor büyüyen bir balık değildir yalnızca cinsel olgunluğa geç varırlar(2 yaşında).Bu yüzden üretmek zordur ve pahalı bir balıktır.(bakınız calvus,discus gibi geç olgunlaşan ve problem çıkaran bir hayvan) Dikkat edilmesi gereken konu hayvanların bulunduğu akvaryumda onları rahatsız edecek saldırgan malawi türlerinin(nimbochromis ve pseudotropheus) bulunmaması ve birbirlerini rahatsız etmemeleri için en az 400 ltlik bol kayalı,taşlı(mağaralı) bir akvaryumun hazırlanmasıdır.Sonuçta bunlarda çiklit oldukları için sürekli birbirlerine gösteriş yapmaları,kavga çıkarmaları gayet normaldir.Ancak 1 erkeğe 2-3 dişi olarak akvaryuma alınıklarında sorun ortadan kalkar. Yavrularını ağızlarında büyütürler ve ananın ağzında yumurtalar 1 ay kuluçkada kalır.Önemli konu ise balıkların 40 tan fazla yumurta vermemeleridir ki bu rakam bile başarıdır.Yavrular iridir ve direkt olarak artemia ile beslenebilirler. Etobur olan bu utangaç hayvanlar zamanla alışırlar ve su yüzeyinden bile yem alırlar.Su şartları diğer tanganika balıklarındaki gibidir. Yumurtlama beklenen akvaryumda ısının 28 C nin altına inmemesine özen gösterin. **Önemli : Bu tür cinsel olgunluğa geç ulaşan hayvanların çoğu problemlidirler ve bu yüzden sabır,bilgi ve tecrübe gerektirirler.Eğer sabredemem ve fazla zaman ayıramam diyorsanız balığı almayın hatta almayı düşünen tecrübesiz hobicileri de daha kolay balıklara yöneltin lütfen. Caner Gündüz

akvaryumun efendisi frontoza

Değerli Akvaryum Severler, Bu güzel ve alımlı balığı iki senedir beslemekteyim.Akvaryumumda çeşitli çiklıtlar var fakat onun hırçınlığını ancak kendine seçmiş olduğu bölgeye giren diğer çillıtlara karşı saldırganlığını gördüm onun dışında çok uysal. Size bu balığı almak isteyenlere bir küçük önerim uzun ve yüksek bir akvaryumda bu balığı beslerseniz muhteşem bir güzelliğe bürüneceğini görürsünüz. Saygılarımla

satinalmadan Önce bİraz dÜŞÜnÜn

Uzun bir aradan sonra evime güzel diyebileceğim bir akvaryum ( 180 lt.) kurdum ve bu balıktan 1 erkek 3 dişi olmak üzere 4 adet satın aldım, eve getirip akvaryuma koyduğumun ( gece ) ertesi günü balıklardan 1 tanesinin ortalıklarda dolaştığını diğerlerinin ise mercanların arasında, kayalıkların arasında saklanır buldum, sonraki günler sürekli takip altında tuttuğum balıklardan bir tanesi aşırı dövülmekten öldü, diğerleri ise egemenlik sağlayan balığın oyuncağı olmuş kıyı köşe saklanıyorlar, canlı yemlere dahi korkularından gelemiyorlardı, çok ilginç ve güzel bir tür olmasından dolayı bir hafta katlandım ancak ikinci balıkta ölünce akvaryumda başka bir tür bakmaya kara verdim. İnanın o güzelim akvaryum 1 hafta içerisinde duman oldu, balığı o karmaşa içerisinde yakalamaya çalışırken bir tanesinide sinirlen yanlışlıkla ben öldürdüm ve son kalan balığı satıcıya götürdüğümde biraz buruk birazda kurtulmanın verdiği rahatlıkla sevinçliydim, bana bu tecrube 60$ mal olmuştu. Akvaryumu tekrar 1 gün boyunca uğraşarak düzenledim ve başka tür uyumlu çiklitlerimle mutlu bir şekilde yaşıyoruz. Ancak hala aklımın bir köşesinde bu balıkları beslemek var.( Hanım 2.bir akvaryuma izin verdiğinde.)