Guruldayan cüce gurami (Trichopsis pumila)

Erkek Trichopsis pumila
Bir çift Trichopsis pumila
Latince isim:
Trichopsis pumila
Eşanlamlılar:
Ctenops pumilus
Habitat:
Güneydoğu Asya: Kamboçya, Sumatra, Tayland, Vietnam'ın bol bitkili sığ göletleri
Büyüklük:
4 cm
Davranış:
Sakin ve barışçıl karma akvaryumlar için; akvaryumda bu sakin ve ürkek cüce guramiyi rahatsız edebilecek hırçın balıklar olmamalıdır.
Beslenme:
Omnivor; etçil ve otçul
Üreme:
Su yüzeyinde köpükten yuva; 70-180 yumurta
Su şartları:
pH: tercihen < 7.0, sicaklik: 24-28°C
En küçük akvaryum:
50 cm
Yüzme seviyesi:
Orta
Bakım:
Biraz tecrübe gerektirir; yakın akrabası normal guruldayan gurami'den daha hassas bir balıktır. Su şartlarına daha çok dikkat etmek gerekir.

Guruldayan cüce gurami, üreme zamanları dışında barışçı, güzel bir balıktır. Doğada sık bitkilerle kaplı biyotoplarda yaşar. Bu nedenle yüzeyi suüstü ve bataklık bitkileriyle gölgelenmiş bol bitkili akvaryumlardan hoşlanır. Erkek gurami, köpük yuvasını da çoğu zaman suüstü bitkilerinin ve nilüfer yapraklarının altına yapar.

Sağlıklı ve uzun bir ömür için Trichopsis pumila iyi bir su kalitesi gerektirir. Su biyolojik açıdan temiz olmalı, nitrat düzeyi de sürekli düşük tutulmalıdır. İlk balkışta zor görülen bu şartlar, üstü açık akvaryumlarda Japon şemsiyesi (papirüs, Cyperus alternifolius), büyük Echinodorus türleri gibi hızlı büyüyen bataklık bitkileri kullanarak kolaylıkla sağlanabilir. T. pumila ayrıca akıntıdan hoşlanmaz, akvaryumda fazla su akıntısına yol açan bir filtre veya su motoru bulunmamalıdır. Bu önemli noktalara dikkat etmek şartıyla T. pumila bakımı zor bir balık sayılmaz. Bol bitkili, Neon, Rasbora, Microrasbora sp. gibi küçük ve sakin sürü balıklarının yüzdüğü sakin bir akvaryum T. pumila için idealdir. Akvaryumda birden fazla erkek rahatlıkla beslenebilir, ancak T. pumila özellikle üreme dönemlerinde teritoryal (bölgeci) bir balık olduğu için her erkeğe en azından 25x25cm kadar bir alan düşünülmelidir. Yeterli yer olması şartıyla, erkekler arası bölge ve eş mücadeleleri akvaryuma ayrı bir gözlem zevki kadar.

Erkek Trichopsis pumila göğüs kaslarıyla harekete geçirdiği bir ses organı sayesinde kur dönemlerinde, diğer erkeklerle boy ölçüşürken veya genel olarak heyecanlandığında insanın rahatlıkla duyabileceği, sesi kısılmış makinalı tüfeğe benzeyen sesler çıkartır. Daha büyük akrabası guruldayan gurami T. vittatus'un tersine, dişi T. pumila guruldama sesleri çıkarmaz. Üreme dönemlerinde erkek T. pumila oldukça uzun süren ve daha derinden gelen sesler çıkartır.

Çoğu labirentli balık gibi Trichopsis pumila erkeği, üreme dönemlerinde su yüzeyinde, genelde bitki yapraklarının altında köpükten yuvasını yapar. Ancak bazı Betta'ların ve cüce guraminin (Colisa lalia) tersine, çok az köpük kullanır; yuvası küçüktür. Doğada genelde yağmur döneminin sona ermesinden sonra suyun ısınmaya başlamasıyla üreme hazırlıkları başlar.Su sıcaklığının 24-25'den 28-30°C'ye çıkması ve suyun pH'inin biraz düşmesi balıklarda uyarıcı etki yapar, üreme hormonlarının artmasına neden olur. Hafif asitli suda T. pumila en güzel renklerini gösterir. Parıldayan metalik mavi benekleriyle canlı bir bibloyu andırır.

Üreme genel olarak diğer köpükten yuva yapan Betta ve guramilerde olduğu gibidir. Yuvasını tamamlayan erkek Trichopsis pumila, yüzgeçlerini sonuna kadar açıp en güzel renklerini sergileyerek yakındaki dişilerin ilgisini çekmeye çalışır. Küçük boyuna rağmen T. pumila erkeği yuvasını diğer balıklara karşı büyük bir cesaretle savunur, kendisinden çok daha büyük balıkları bile kaçırtabilir. Yumurtlama, Betta'larda olduğu gibi, erkeğin dişiye sarılıp sıkarak adeta sağmasıyla gerçekleşir. Bu sarılmalar bir saatten fazla sürebilir. Sudan daha ağır olduğu için hafifçe dibe doğru batan yumurtaları hem erkek, hem de dişi balık toplayarak yuvaya yerleştirirler. Yumurtlama bitince erkek balık dişiyi yuvadan uzaklaştırır, kendisi de yem yememek pahasında günlerce yuvanın başından ayrılmaz. İlk günler çok küçük olan yavruların beslenebilecekleri mikrororganizmalar bulabilmeleri için akvaryumun yeni kurulmuş değil, biyolojik dengesi oturmuş güneş alan bir akvaryum olmasında yarar vardır. Ayrıca T. pumila güneş ışığında renklerini çok daha güzel gösterir.

©Bilyap Aquaristic