Jack Dempsey (Cichlasoma octofasciatum)

Bir erkek Jack Dempsey
Latince isim:
Cichlasoma octofasciatum
Eşanlamlılar:
Heros octofasciatus, Cichlasoma hedriki
Habitat:
Orta Amerika'nın nehir ve gölleri
Büyüklük:
20 cm'ye kadar
Su şartları:
pH 6,5-7.8, GH 5°-15°, 22-28° C, üreme 26-28°C
En küçük akvaryum:
En az 1 metre ve 150 litre
Yüzme seviyesi:
Orta - Taban
Bakım:
Bakımı Tecrübeliler için

Görünüş:
Kuvvetli ve vahşi görünüşlüdürler. Koyu zeytuni fon üzerine parlak metalik mavi, yeşil ve sarı noktalarıyla gösterişli balıklardır. İsimlerini eskilerin ünlü dünya boks şampiyonundan almışlardır. Bunda kavgacılıklarının da payı büyüktür.

Cinsiyet ayrımı:
Erkekler daha iri ve daha canlı renklilerdir. Sırt ve karın yüzgeçleri de sivri sonlanır. Dişlilerin solungaç kapaklarının aşağı bölümünde siyah puanları vardır.

Beslenme:
Özellikle çiklitlere yönelik her türlü kaliteli kuru yem, yetişkin tatlı su karidesi (artemia), solucan, karides ve midye etleri. Bitkisel besinlere de gereksinim duyarlar. Zaman zaman kıvırcık ve haşlanmış ispanak yaprakları vermek yararlı olur.

Gerekli akvaryum şartları ve bakımı:
Son derece kavgacı ve geçimsiz balıklardır. Gereğinde ısırmasını da bilirler. Kumları kazıp taşları oynatarak akvaryumun coğrafyasını günden güne değiştirebilirler. Bitkileri de çoğu zaman yerler. Salvinia veya pistia gibi yüzen bitki türleri denenebilir.

Çok geniş akvaryumlar gerektirirler:
Bir Dempsey akvaryumu en az 1 metre ve 150 litre olmalıdır. Yetişkin bir balık başına en az 50 litre su hacmi düşünülmelidir. Akvaryum ne kadar geniş olursa olsun baskın bir erkek -bu genelde en iri erkektir- hayatı eş olarak seçtiği dişi hariç diğer hemcinslerine dar edebilir. Eğer geniş bir akvaryumda bir gurup Dempsey beslemek istiyorsanız mümkün olduğu kadar genç ve benzer boyda balıklar edinmenizde yarar vardır. Genç balıkların biribirlerine uyum sağlama şansları daha yüksektir. Bir süredir akvaryumda yerleşmiş yetişkin balıkların arasına sonradan yeni bir yetişkin daha atmak çok tehlikelidir; yeni balığın ölümüne neden olunabilir.

Akvaryum büyük taşlar ve kayalarla dekore edilmeli, optik olarak bölge sınırları ve saklanacak kovuklar oluşturulmalıdır. Dempseyler -yine gençken biribirlerine alıştırmak şartıyla- ateş ağız ve zebra çiklit (cichlasoma nigrofasciatum) gibi diğer orta boylu (10-20cm) Orta Amerika çiklitleriyle bir arada tutulabilirler. Bunların yanında akvaryumlarında tetrazon (barbus tetrazona) ve dev danio (danio aequipinnatus) gibi dayanıklı ve hızlı kaçan sürü balıkları bulundurulabilir. Bu tür balıklar Dempseylerin hemcinslerine karşı saldırganlıklarını da kısmen frenlerler. Enerjilerini akvaryumun proleteryasını oluşturan bu sürü balıklarını kovalayarak harcayan Dempseyler kendi hasımlarını tartaklama işini aksatabilirler.

Çok kavga eden, çok kazan, bitkileri kökünden söken Jack Dempseyler, bütün bu huysuzluklarına rağmen gösterişleriyle ve "karakter balık" nitelikleriyle akvaryum severler arasında her zaman için bir hayran kitlesi bulmuşlardır. İyi bakılan geniş akvaryumlarda on yıldan uzun yaşayabilirler.

Üreme:
Çiftleri oluşturmak için en uygun yöntem küçük bir grup arasından kendi eşlerini seçmelerini sağlamaktır. Yumurtlama döneminde bir çift diğer balıklara karşı aşırı derecede saldırganlaşabilir. Böyle bir durumda en iyisi çifti özel bir üreme akvaryumuna almaktır. Üreme akvaryumunda suyun sert olmaması gerekir. Sayıları 500-800 arası olan yumurtalarını çoğunlukla özenle temizledikleri düzgün taşların yüzeylerine bırakırlar. Yumurtalarına ve yavrularına çok iyi bakarlar. Kazdıkları çukurlarda sakladıkları yavrularını diğer balıkları öldürme pahasına korurlar. Genç balıklar ilk yavrularına iyi bakamayabilirler ama tecrübe kazandıkça daha iyi anne baba olurlar. Serbest yüzmeye başlayan yavrular artemia larvalarının yanında özel sıvı ve toz yemlerle beslenebilirler.

©Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

gerçekten enteresan balıklar

ilk aldığımda hiçbir tepki vermiyorlardı. Önceden beslediğim japon balıklarım bile daha akıllı diyordum. Çünkü ben yem verip evin bütün ışıklarını kapattıktan sonra yemek yiyorlardı. Ama şimdi alıştılar sanırım. Ama yetiştirmek için biraz aç bırakmam gerekti. Değdi. Artık elimi götürdüğüm anda(tabi açlarsa) benden korkmadan geliyorlar. Kapağı tıkırdattığım anda ağızlar otomatikman açılıp yüzeye çıkıyorlar. Hayatımda gördüğüm en yabani hayvanlar. Güzel oldukları kadar küstahlar anlayacağanız.

müthiş bir balık!!

Bence bu balık ne kadar saldırgan olursa olsun beslemesi muthiş zevkli bir balık.Çok gösterişli renkleri ve karizmatik bir yapısı var birde buyudukce tum gosterişi artıyor.Beslenmesi için öncelikle buyuk bir akvaryum ve buyuk kayalar şarttır. akvaryuma kac tane atarsanız atın üreme döneminden sonra yalnızca bir çift kalacaktır.ufakken biraz cekingen olsalarda buyuyup akvaryuma alışınca tam bir canavar oluyorlar. hareket eden herşeye saldırıyorlar.20 cmlik boya ulaştıkları goz onune alınırsa mumkun olduğu kadar ufak alınması bu surecte diğer balıklara mumkun oldugunca alıştırılması gerekir. eger iyi bir alıştırlması sureci geciririlerse tum sert ve dayanıklı afrika amerika ciklitleriyle yasayabilir.hatta shark ve hızlı tetrazon turleriyle bile.yalnız sadece ureme zamanı ayırmak sartıyla.diger balıklarında kendinden kucuk olmaması akvaryum huzurunu iyi yonde etkileyectir.

bir canavar bu

Karma çiklet akvaryumuna kesinlikle koymayınız. Benim 2 ahli 1 yaşayankaya balıgımı -yaklaşık 10cm kadardı- üçünü de öldürdüler. Amerikan zebralarının yanında beslemeye basladım onlarada rahat vermediler, kuyruklarını yediler. Beslemek isteyen arkadaşlar bu uyarıları dikkate alsınlar! 2-3 ay herhangi bir sey yapmasalar da daha sonra uyum sagladıklarında çok vahşileşiyorlar. Yemsizliğe tahamülü yok; tatil dönüşlerinde akvaryumunuzda cogu balığınızın olmadıgını göreceksiniz.

o kadar çabuk büyür ki sizi şaşırtır

Olabildiği kadar küçük (2-3 cm)almak hem akvaryuma ,hem de diğer balıklara uyumunu kolaylaştıracaktır.Canlı yem veya et türü besinle beslenirse 3 ay içinde büyüyecek muhteşem renklerine bürünecektir.Çok hızlı büyüdüğü ve 18-20 cm'lik boyutu alınırken göz önünde bulundurulmalıdır.Yanına konulabilecek balıkların gene kendi cinsinden yani Cichlisomalar veya Astronot gibi Amerikanlar olması uygundur.

ona buldozer deyin!

Cichlisoma türleriyle beraber beslenirse daha az sorun yaşanmış olacaktır.Büyük akvaryum şarttır,akvaryum küçükse ve bir çift yumurta dökmek için hazırsa diğer balıklarla savaşacak ve karşı taraftan son balık ölene kadar bu sürecektir.(Bazen eş balıklarda bu kavgada kaybedilebilir)Akvaryumunuzu dekore etmeniz gereksizdir,kafasıyla vura vura kocaman kayaları birgün o tarafa ,birgün bu tarafa götürecek kumu devamlı karıştırdığı için suyunuz genelde bulanacaktır.Plastik bitki haricinde bitki konulması anlamsızdır çünkü paramparça edecektir. Et ağırlıklı besini tercih ederler.Küçük balıkları çok rahat yutarlar,doymak bilmez oburlardır.