Japon balığı (Carassius auratus)

Carassius auratus, You & Your Aquarium
Latince isim:
Carassius auratus
Eşanlamlılar:
Cyprinus auratus
Habitat:
Asya: Çin
Büyüklük:
13-36 cm
Davranış:
Sakin ve barışçıl karma akvaryumlar için
Beslenme:
Omnivore; etçil ve otçul
Üreme:
Yumurta dökücü
Su şartları:
pH: 7-8, sıcaklık: 14-24°C
En küçük akvaryum:
100 cm
Yüzme seviyesi:
Orta
Bakım:
Yeni başlayanlar içinde uygun

Serin sudan hoşlanırlar; tropik balıkların aksine ısıtılmayan akvaryumlarda da yaşayabilirler. Geniş ve iyi filtre edilen akvaryumlar gerektirirler. Sıkça görüldüğü halde bu türü dar fanuslarda beslemek yanlıştır.

Akvaryum kumunu sürekli ağızlarına alıp tükürme alışkanlıkları nedeniyle suyun bulanmaması için güçlü bir filtreye gerek vardır. Çok tutulduğu için biraz deneme tahtası haline getirilen bu türün, Aslanbaş, Torbagöz, Oranda gibi isimler altında çeşitli şekillerdeki alt-türleri üretilmiştir.

©Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

Japon Baliklari cok guzel

yeni bashlayip japon baligi besleyenlere tavsiyem asla ve asla japon akvaryumuna diger turden bir balik birakmasinlar. Diger arkadashlarin yazdiklarina ragmen sahsen ben tavsiye etmem. Cunki cok problemler cikiyor ortaya.Japonla yalniz japon iyi gelishir ve saglikli uzun stressiz omur yashar.En azinda japon baliklarindan istediginizi elde etmek icin bu cok onemli bir faktor

üretimde dişi erkek ayırımı

arkadaşlar japon balıkları belli bir boya geldikten sonra 12-13cm kızgın erkeklerin alt ön yüzgeçlerinde sivilce gibi küçük kabarcıklar oluşur ve karınlarına hafif bastırılınca beyaz sperm atarlar ve dişilerin karınlarına bastırılınca yumurta dökülür en güzel dişi erkek ayırımı budur her japon tek kuyruk çift kuyruk olabilir bu kuyruklar dişi erkek ayırımı yapılamaz ve genel olarak tek kuyruk damızlıkların %80 ne yakını tek kuyruk yavru verir.

Cinsiyet

Arkadaşlar bu tek çift meselesi yalnış çıkabiliyor.Ona göre dikkat.Benim çiftleşen iki japonumda çift kuyrukluydu.

bakımı kolay

arkadaşlar ben yaklaşık 1,5 ay önce 5 japon aldım. Bakımları çok kolay,uğraştırmıyorlar,ama akvaryumdaki kumu çok karıştırdıkları için iyi filtre edilmesi gerekiyor. Ve şuna dikkat edin,balıkları aldıktan iki hafta sonra falan kesinlikle başka balık koymayın adaptasyon sağlayamayıp,ölüyor.

Cinsiyet ayrımı

Anüsün arkasındaki kuyruk tek ise dişi çift ise erkektir.

Dikkatli Olun!

Merhabalar.. Genel bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek istiyorum: Evet, Japon balıkları belki de akvaryum balıkları arasında en dayanıklıları olabilir ama asla hasta olmazlar demek değil bu. Acemi arkadaşlar lütfen dikkatli olsunlar. Hangi tür balığı alırsanız alın, mutlaka almadan önce çevrenizdeki tüm balık satan yerleri gezin ve iyi bir etüt yapın. Özellikle sadece balık satan yerleri seçmeye özen gösterin. Japon balıklarına gelice... Bu balıklar benim favorim. Canlı renkleri ve hoş görünümleriyle canlı birer süs eşyası gibiler; aman dikkat CANLILAR! Genellikle hantal değildirler ve tüm akvaryumu turlarlar, pulları sık ve düzgündür, canlı renklidir ve iştahlıdırlar, ani hareketlere tepki verirler. Eğer gittiğiniz balıkçıdaki Japonlar (ve diğer balıkların pek çoğu da dahil) böyle değilse; yani aşırı derecede hantal hatta yüzme zorluğu çekiyor, ters filan dönmüşse, renkleri soluk pulları dökük, iştahsız ve tepkisizlerse o dükkanda bir dakika daha durmayın derim! Sadece Japon değil hiçbir balığa ilgi göstermeyin o dükkandaki, çünkü genellikle aynı techizat kullanıldığı için hastalık diğerlerine de bulaşmış olabilir.

Ryukin Tülkuyruk

Dört yıl önce başladığım akvaryum balıkçılığındaki ilk balığım olan tülkuyruk japon balığına canlı doğuranlar ve cihikletlerden sonra tekrar geri döndüm.Sebebi ise gayet açık vede net.Ondaki asalet,neşe,seyir zevki maalesef bana göre başka balıkta yok.Edinmiş olduğum bilgileri sizin ile paylaşmak istedim,özellik ile su ısısı konusunu.Tülkuyruklu japon balığının iki sırt yüzgeci vardır. Küçük vücut biçimleri ve uzun yüzgeçleri karakteristik özellikleridir. Tülkuyruklu japon balıklarını pek çok renk ve şekilde bulabilirsiniz. Bunlar yavaş yüzücü oldukları için, çok aktif türlerle bir arada tutmamalısınız. Tülkuyruklu japon balığı türlerinin daha sıcak suya ihtiyacı vardır.( 20-26 arası )Ryukin Tülkuyruk türü Japonya’da özellikle yaygındır. Çoğunlukla kırmızı beyaz renkli, kısa ve tıknaz gövdelidir ve kafası ile sırt yüzgeci arasında karakteristik bir hörgüç bulunur.Alpay İbrahim GÜNEŞ.Bursa.05 aralık 2005

aman sakın haaa...

Kim ne derse desin karma akvaryum da japon balığı beslenmez.Çünkü diğer balıklarla anlaşamıyor.Devamlı kavga kavga kavga!!!.1-Çöpçü balıklarımdan birinin kuyruğunun tamamını yedi ve hayvan yüzemez hale geldi buyüzden de öldü.2-Lepistesimin kuyruğuna saldırıp yarısını yedi hayvan stresten öldü.3-Akvaryumumdaki en güçlü balık olan beta'yla da kapıştı ikisi de kuyruklarının bi kısmını kavga sonucu kaybetti... Kimse bence karma akvaryumda JAPON beslememeli özellikle acemi olanlar...

canlı yem?

canlı yem akvaryumcularda satılan kurtlardır,veya su pireleri.ama bunun dışında yavru lepistes balıklarını canlı yem olarak kullananlarda var.ama yazık hayvanlara.ıspanak balığın kabızlıgını gidermek açısından faydalıdır.haftada bir kez vermeniz yeterli.balıların kırmızı rengini veren karotendir(a vitamini).tetra discus bits en yogun karoten içeren yem.bunun dışında dogal olarak havuc haşlaması veya kırmızı biber haşlaması,tabiki bunları iyice küçülttükten sonra verebilirsiniz.bunlara ekstra olarak tavuk kalbi veya ciğeri cok küçültülerek verilebilir.

japon ve canlı yem

yaklaşık 15 yıldır japon balığı besliyorum,2 yıldır ise üretimi ile ugraşıyorum.onlarla ilgilenmek benim için keyif,hele ki yem atacagınız zaman size olan ilgileri.japon balıkları diğer balıklarda olduğu gibi canlı yemi çok severler,ama canlı yem yaralı olduğu kadar da risklidir.akvaryumcudan aldıgınız canlı kurtlar,balıklarınızın sonunu da getirebilir.o yüzden oldukca güvendiğiniz ve temiz olduguna inandığınız yerden yemi alınız.aslında günde 2_3 defa farklı yemlerden yedirmek,balıgın saglıklı olması için yeterli.tavsiye isterseniz tetra discus bits ve bio granulat balıgınızın sağlığı ve renklerin canlı görünmesi açısından faydalıdır.fazla öğün,az yem !

AKILLILAR

Bilindiğinin aksine japonlar hem akıllı hem e unutkan değiller .Ben akvaryumuma lepisteslerle birlikte koydum ve 2 gün gözledim ilk başlarda erkek lepisteslerin kuyruğu onları cezbediyordu fakat daha sonra onlara sataşmayı bıraktılar ve şimdi akvaryumumda 5 melek 1 beta 2 köpek balığı 9 japon 5 çöpçü 1 vatoz 2 molly 2 lepistes mutlu bir biçimde yaşıyorlar ayrıca hangi balığı elinizle yemlemk ve onu resmen okşamak mümkün olabilirki bence japonlar en ideal balıklar

Ispanak Haşlaması

Japon balıkları çok obur hayvanlar olduklar için ne atarsanız yiyorlar! Bu sebeple dikkat etmelisiniz. Eğer fazla yam vermişseniz ve bu sebeple balıklarınız kabız olmuşsa ıspanak yapraklarını (aşırıya kaçmadan) haşlayıp verebilirsiniz. Bu japon balıklarızın dışkılamasını kolaylaştıracak, bir kaç saat içinde sonuç alacaksınız. Ben yaptım, faydasını gördüm. Hem böylece balıklarınız farklı bir türde gıdayla da beslenmiş olacak.

ERKEKMİ DİŞİMİ

Sevgili arkadaşlar herkesten japon balığı yumrtlatmanın zor olduğunu duyduysanızda aslında bu okadar zor değil. Ama tabi bazı zorlandığımız durumlarda olacaktır bunlardan en zoruda balık cinsiyetlerininayrımı. Bunu balıklar büyümenden anlamak oldukça zordur ama ben bunun yollarını maddelerhalinde belirtçem.1-dişilerin kuyrukları erkeğe göre daha büyük olur.2-erkeklerin solungaçlarının üstünde çok zor keşfedilen küçük noktacıklar görülür. Bunun balık küçükken anlaşılması oldukça zordur.3- dişi balıklar erkekler göre genlde ince uzun olurlar.4-erkeklerin karnındaki yüzgeçler dişilere göre daha koyudur. Saygılarımla ORHAN.

Akvaryumda Japon

Akvaryumlarında japon beslemeyi düşünen arkadaşlar varsa hiç tereddüt etmeden beslesin derim.Japonlar akvaryumlarda yaşatmak çok kolaydır.tropikal balıklar gibi sıcaklık istemez,çoğu ilde ısıtıcısız beslenir.(İzmirde 3 kıştır ısıtıcı kullanmıyorum)Zaten soğuk suyu seven balık cinsi oldukları için ısıtıcı takmanın anlamı yok.Kolay kolay oturmuş bir akvaryumda hastalık kapmazlar,tek dikkat edilmesi gerken akvaryumcudan sağlıklı almak.Japonların en hassas olduğu konu yem konusudur.Çok obur olduklarından ne atarsanız atın doymak bilmeden yerler.bir akşam bir sabah olmak üzere günde iki kere yemleme yeterlidir.Çok aşırıya kaçıldığında kabız olurlar ve akvaryumun dibinde hareketsiz yatarlar.Öyle bir durum oluştuğunda balığı ayrı bir kaba alıp,bir cezvede kaynamış ıspanak yaprağının suyunu ilave etmek gerekir.Diğer balıklardada aynı durum söz konusu ise tüm akvaryuma aşırıya kaçmamak kaydı ile ıspanak suyu ilave edilir.Benim tavsiyem kabızlık problemi çeksin çekmesin akvaryumun suyuna ayda bir kez ıspanak suyu katmak iyi olur...Japonlar ahkkında soruları olan arkadaşlar japoncu@hotmail.com'a mail atabilirler....

Amman Dikkatttt

Benim başım yandı sizinki yanmasın, yakın zaman önce akvaryumuma dahil ettiğim 20 kadar japon (Ankara Carrfour'dan satın aldığım)1 hafta içinde akvaryumumdaki diğer balıklarla beraber öldüler, uzun lafın kısası balık aldığınız yere çok dikkat edin ve her yeni balık aldığınızda parazit başta olmak üzere, diğer hastalıklar için ilaçlar kullanmayı ihmal etmeyin.

AMMAN DİKKAT!!!

JAPON BALIKLARI GERÇEKTENDE ÇOK OBUR BALIKLARDIR.Eğer yem atarken fazla kaçırırsanız ve dipyemiyse hemen bir hortumla yavru yemiyse bir tülle hemen yemleri toplayın!!! ben daha bir ay önce aslanbaş türnden yaklaşık 10-13cm arası büyüklükteki dört adet balığımı kaybettim ve çok üzüldüm.balıklarınıza ve kendinize iyi bakın sağlıklı balıklar. Bandırma EMRAH

JAPONLAR'DA HASSASTIR

100 cm lik tankta iki pangasus (15 cm ), 2 Komando, bir albino çöpçü, 2 melek ve bir vatozla ( 12 cm ) birlikte yaşayan 17 cm lik 2 adet japon ve teleskop balıklarımı yer darlığı yüzünden 40 cm lik bir tanka aktardım. Fakat küçük tank içinde Antalya'nın sıcak yaz mevsiminde çabuk ısınan su kısa sürede 28- 30 derecelere çıktı ve ortam daralması 4 gün içinde balıklarda yüzgeç altlarında kanamalar ve beyaz benek görülmeye ve derileri dökülmeye başladı. Fark ettiğimde çok geçti ve 17 cm lik koca japon maalesef her türlü çabama rağmen 7 gün içinde öldü. Teleskop ise karantina altında yaşam mücadelesi veriyor. Kendini toplamaya başladı. Büyüyen balıklar daha küçük tanklara alındığında çok dikkat edilmeli ve günlük kontrolleri yapılmalı.Ben düşünemedim bu ayrıntıyı ama şimdi acı bir tecrübe oldu. Japon bile olsa. Herkes japonlar dayanıklı diye olmadık ortamlara sokuyorlar zavallıları ama onlarda hassas. Su sıcaklığı çok önemli, hele fanuslarda kesinlikle balık bulundurmamalı. Japonları alıyorsak yaşam ortamlarınıda çok iyi sağlamalıyız ki dünyanın en güzel tüllü balıklarının zülüflerini savura savura yüzmelerinin keyfini çıkarabilelim.

DENGELİ BESLENME

selamlar
geçen sene havuz için aldım japon balıkları
koi tülkuyruk felan
çift kuyruklı olanlar yaşamadı havuzda diğerlei sapasağlam
su değişimlerine çok hassaslar , mümkünse havuzda değiştirmeyin suyu
zatenrüzgar ve yağmur suyu tazeliyor ve suyun içinde ooluşan alglerde fotosentez yaparak suya oksijen sağlıyor
havuzumda devirdaim sistemim kapalı ve filtre sistemim zaten yok
balıklarım şu an 100 tane civarında oldular
eldenyememk yedikleri gibi elinizin içine girerek kendilerini sevdiriyorlar
ÜREMEDEKİ ÖZELLİK BENCE BAHARDA HAVUZA KURBAĞALARIN BIRAKTIKLARI YAVRULAR OLDU
KURBAĞA YAVRULARINI YİYEN BALIKLARIM AŞIRI BÜYÜDÜLER VE YAVRULADILAR
HERKEZE İYİ BALIKLAR

incelikler

diger yazan arkadaslara tesekkurler. erkek disi ayrımı cok zordur uzun gozlemle anlamak vakit alıyor. herzamanki gibi erkek disiyi kovalar. ayrica balıklarin 5cm(kuyruk haric) boyda olmalari tavsiyem mumkunse daha buyuk balıklarla. cunku surec ve islem zor ne kadar buyuk balikla yaparsaniz okadar cok yumurta alirsiniz. ve ureme akvaryumuna yukarıdan 5 er cm ara ile cubuklar koyun bu cubuklara 1.5 cm kalınlıgında jelatinler keserek (akvaryumun dibine kadar uzansın) cubuklara cok sayıda baglayın(cubuklar akvaryumun dısında) arasından balıklar gececek araları 3-5 cm. atılan ve dollenen yumurtalarbunlara yapısacaklardır. ureme isleminden sonra balıkları dısarı alın yumurtaların sıcaklıgı onemli. filte kesinlikle yok ve yumurtadan cıkan yavrular inanılmaz sayıda cok (balıgın buyuklugune gore 200.000 yumarta olabilir) yavrular genelde birbirlerini yerler. akvaryumun ustu yavru iskeletleri ile dolacak bu kacınılmaz. buyuk akvaryum kullanır ve uygun beslerseniz daha cok yavru elde edersiniz. buyuyen yavrularıda buyuk akvaryumlarda besleyin min 250lt. duzenli ve her baliga esit. kolay gelsin.

Bakımlarına, yemlerine dikkat edin.

Beslenmesi cok kolay gibi gorunsede diger tur baliklar gibi ilgi ve dikkat gosterilmelidir. Mantar hastaligi'na (columnaris fungal hastaligi gibi) eger akvaryum suyu temizsse yakalanma riski az gibidir fakat balik bitine karsi da bu baliklar yakalanabilirler, ozelliklede sirt yuzgeci ve kuyruk uclarinda bu bitler gorulebilir.Bu iki durum iyi ayirt edilmesi gerekir. Cingene japonlar (koi japon baliklarida dahil) su degerlerine karsi cok hassasdirlar. Su bir hafta gibi iyi dinlendirilmelidir. Aksi takdirde, agir metaller, asiri amonyak, nitrit gibi olumsuz su degerleriyle birlikte olumle sonuclanabilir. Kurtlari severek yerler. Dondurulmus, steril edilmis tablet halinde kurt, sivrisinek larvalari iceren tablet yemler kullanilabilir. Eger gunluk hayatta meyve veya kestane yenilirken icinden cikan kurtlar temiz oldugu kanatindeyim. Bu kurtlari verilebilir. Baliklarin boylece protein ihtiyaci karsilanir. Vitamin ihtiyacida zaten normalde verilen pul yemler karsilayacaktir.

japon degil Temel Reis

japon balıkları cok uysal ve beslenmesi kolay.Onlara gunde iki ogun.sabah pul yem aksam ıspanak veriyorum.(ıspanagı haslayıp blendirle cekin cevizbuyuklugunde kapsul yapıp difirize atarsanız kolay olur)Arada bir yagsız kıymada verilebilir.Haslanmıs havuc vermeyi dusunuyorum.Deneyimimi tekrar sizlerle bu sitede paylasmak isterim.

KOİLER 120 YIL YAŞAYABİLİR

BENİM HAVUZDA BAKTIĞIM KOİLERİM VAR VE BUNLARLA İLGİLİ BİLGİ EDİNMEK İSTEDİM BİR ANSİKLOPEDİDE KOİLERİN 120 YILA KADAR YASAYABİLDİKLERİ VE BOYLARININ BİR METREYE KADAR ULASABİLDİĞİ YAZIYORDU İNANMADIM AMA DAHA BİRÇOK YERDE BUNU OKUDUM TABİ TORUNUMA EMANET ETTEM LAZIM O KADAR YASAYABİLMESİ İÇİN HAA UNUTMADAN YALNIZCA HAVUZDA BAKILANLAR İÇİN GEÇERLİ DEDİKLERİM...

koi japon balığı

koi japon balıkları bakımı kolay olan balıklardır beslenmesi ben canlı supiresi ve tübifex tavsiye ederim ayrıca haşlanmış ıspanak iyice kıyılarak verilebilir hazımı kolaylaştırır.

BU BALIKLARA YAZIK ETMEYİN

arkadaşlar Japon Balığı halk arasında adeta kavanoz balığı tabir edilir ama haksızlık etmeyin yazıktır havaya suya yüzecek alana ihtiyaç vardır akvaryuma başlangıç balığı kabul edilip eve bir akvaryum koymaktan kaçınanlar bir kavanoz içine japon balıklarını hernedense hapsetmeyi uygun görürler...Süs değil netice de bir canlıdır. Ancak Japon Balığı ölüsü koleksiyonu yaparsınız. Akvaryuma da koyarsanız kim ne derse desin bu güzel balığı kesinlikle başka balıklarla biraraya koymayın...çöpçü ve japon ikili iyi bir kombinasyondur ya da barışçıl shark 'köpek balığı' koyun ama onlarda iri olmasın bitki seviyorsanız japonu unutun kemirir...Dostça kalın (dosteli@yahoo.com<)

BALIGINIZ HAZIMSIZLIK CEKIYORSA...

balıklarınıza özellikle dip yemi gibi hazmı zor yemler verdiğinizde karınlarının şiştiğini görmüşsünüzdür. çoğunlukla balıklar bu durumda ölürler. karınlarının alt yüzü balon gibi hava dolu olur ve ters bir şekilde su yüzüne çıkar. bu durumda yapılacak fazla şey yoktur. balığı akvaryumdan alıp ayrı bir akvaryuma koymanız ve an az bir gün yemsiz bırakmanız gerekir. Bu safhada sürekli gözlenmeli ve canlılığı konrol edilmelidir. benim size tavsiyem balıklarınızın başına böyle bir durum gelirse balığı zedelemeden ve karnına baskı uygulamadan elinize alın. evlerde kullandığımız basit diş macunlarından tırnak ucuyla aldığınız bir miktar macunu balığınızın ağzına sürün. ve balığı bir kaç saniye daha su yüzünde tutup macunu iyice ağzının içine almasını bekleyin ve suya bırakın. bu yöntemi özellikle çalışan akvaryum meraklıları için öneririm. zamanları olmadığı için hasta balıklarla ilgilenemezler ve balık kaybını önlemek için bu gibi pratik bilgilere ihtiyaçları vardır. bu işlem sırasında dikkat edilecek iki önemli konu bunu uygulayacağınız balık en az birbuçuk yaşında olmalı ve balığın ağzına macun az miktarda sürülmeli; tabii incitmeden.

güzel doğa canlıları

sevgili arkadaşlar,
benim 100lt akvaryumumda yaşattığım doğal güzelliklerin içinde sahip olduğum en değerli balık türü japon balıklarıdır.her cinsinden bulunan bu balıklara pul yem,haşlanmış ıspanak ve yağsız kıyma veriyorum.eğer boyları benimkiler gibi 5 ila 8 cm arasında ise bol oksijene ihtiyaç duymalarıdır.sakin balık oldukları için akvaryumun içine hızlı yüzen balık koymayın.sudaki nitrit oranını,oksijeni ve ısıyı iyi ayarlarsanız size zorluk çlkarmazlardır.hasta bir balığınız varsa onu küçük bir akvaryum hartanesi yaparak diğer balıklarınızdan ayırın.iyi eğlenceler

En Güzel Renkler

10 adet japon balıgını, yavru olarak alıp 50 litrelik akvaryumumda besliyorum. Bence eger balıkları değişik cins (Aslanbaş,Tül Kuyruk, Telescope, gibi..) alırsanız ve kaliteli kuru yemler ile beslerseniz muhteşem renklerini gözlemleyebilirsiniz. Şu an 2 tanesi 3 ayda yaklaşık 4 cm oldu renkleri ve yüzmeleri beni işten sonra çok dinlendiriyor, sakin ve uyumlu olmaları yavaş yüzüşleri, akvaryuma ahenk veriyor, birçok geceler seyrederken uyuyakalıyorum.. Herkese tavsiyem kolay beslenen bu türün değişik türlerine sahip olmaları, keyfini çıkartmaları...

dişimi erkekmi

Dişilerin kuyrukları dağa büyük olurlar ama dikkat edin karnı yamuk yumuk olmasın 1 hafta içinde ölurler

çifleştir yavrulasın

önce ikitane dişi 1tane erkek alın ve akvaryumu 14derece veya 18dereceyekadar getirin akvaryumu ikiye bölün 4-5 gün sonra biraraya koyun balıkları 2,5 hafta sonra bir araya getirin 1 hafta sonra yumurta döktün sonra eğer yavruları rahatsız ederlerse ayırın yavruları boy boy ayırın çünkü büyükler küçükleri yerler haaaaa buarada çifleştirdikten sonra 24-26 dereceya getirin yavrular çok ince olurlar dikkatedimelile kuru yemle besleyin renkleri yerine gelince yasız kıymaile besleyin irilsunlar.

kavanozda beslemeyin lütfen

Çoğu japon sahibinin ve akvaryumcunun yaptığı yanlış bu balığı kavanozda beslemek...
Kavanozda beslenebilecek sadece tek familya vardır o da labirentlilerdir (betta,gurami vs) gerçi onlar da kavanozda beslenmemelidirler ancak japon balığının çektiği eziyeti çekmezler en azından.
Ayrıca kavanoz gibi küçük bir ortamda beslenen tüm balıklar belli bir süre sonra sağlıklarını kaybederler aklınızda bulunsun...

YAVRULARA DİKKAT EDİN

Japon balıkları üretimi kolay olan balıklardan birisidir.Öncelikle dişi ve erkek japonları bir cam ile ayırın veya başka bir akvaryuma'da koyabilirsiniz belirli bir zaman akvaryum'un ısısı'nı düşürün daha sonra ısıyı yavaş yavaş yükseltin.Erkek japonların solungaçlarının üstünde beyaz noktalar oluşacktır bu noktalar kızışma döneminde meydana gelir.Bu dönemde erkek ve dişileri bir araya koyun (erkek sayısı dişisayısından az olmalı yoksa dişinin ölümüne yol açar)balıkların eş tuttuklarını her zaman bir arada yüzmelerinden anlaya bilirsiniz.Erkek başını dişiyi arkasından iterek çiftleşirler.Yaklaşık 2,3 hafta sonra yumurta dökmeye başlar.Yumurtaları hasar vermeden başka bir akvaryum'a bırakın ısı derecesi 26 dereceyi geçmesin.Yavrular 5 gün içinde yumurtadan çıkarlar.Çok ince olurlar ve cama yapışırlar.Yavruların karnındaki yumurta keseleri bittikten sonra yavru yemi ile 1 veye1.5 hafta besleyin daha sonra yumurta sarısı ve doğranmış canlı yem verin. Balıklar biraz büyüdükten sonra boylarına göre ayırmanız gerekir çünkü büyük olan yavrular küçük olan yavruları yemeye başlarlar.Daha sonra yavrular 7,8 cm olduktan sonra diğer japonlarla bir arada yaşaya bilirler

KAFALARA DİKKATT!!!

Umut kardesin söyledigi herşeye katılmakla beraber ilk olarak Orando ve Aslanbaş(ve diger türler)beslemek isteyenlere tavsiyem bu balıkları alırken dikkat etmeleri gereken yerleri özellikle orandolarda kafa ve kuyruk kısmında mantar hastalıgının olup olmadıgıdır(benek ve tül şeklinde beyazlık olmamalı)ve sık sık akvaryumdaki balıklar mantara karsı dikkatle izlenmeli ve kontrol edilmelidir.Aman DİKKATT!!!!

Mantarlı Japonlara Dikkat

Japon balığı alırken en çok dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de hayvanın mantarlı olup olmadığıdır.Özellikle yavru ya da genç japon balıklarında kuyruk veya yüzgeç uçlarında beyaz lekeler varsa o balığı almayın.Eğer mantarlı bir balığı alırsanız balığı iyileştirmek için akvaryumcuya birsürü para verip mantar ilacı almak zorunda kalacaksınız ki mantar oldukça inatçı bir hastalıktır ve kolay geçmez.Duyduğuma göre bazı sahtekar akvaryumcular japon balıklarını bile bile hasta yapıp satıyorlarmış.Bu hastalıklı balık 3-4 gün sonra ölecek ve müşteri tekrar akvaryumcudan balık alacak.Böylece akvaryumcu iki kat para kazanıcak.Eğer bir de mantar ilacı da satarsa üç kat...Eğer japon balığı alacaksanız ya güvenebileceğiniz bir akvaryumcudan ya da üreticisinden alın.Bir de çok küçük japon balıklarını tercih etmeyin ,zira bunların kurtulması çok güçtür.Saygılarımla UMUT KARDEŞ.

ÖNEMLİ UYARILAR

FANUS YADA KÜÇÜK AKVARYUMLARDA JAPON BALIĞI BESLİYENLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN EN ÖNEMLİ KONU SU DEĞİŞİMİNDE AYNI ORTAMDA BİRGÜN BEKLETİLMİŞ SU KULLANMALARI VE SUYUN 2/3 NÜ DEĞİŞTİRMELERİ,SU SICAKLIĞI VE YEMLEME İLİŞKİSİNE DİKKAT ETMELERİDİR.( 10 DERECEDEN AZ ISIDA YEM MİKTARI MİNİMUM SEVİYEYE İNDİRİLMELİDİR) AKVARYUMDAKİ BALIKLARIN CİNSİYETLERİNE DİKKAT ETMELİ , EĞER ÜRETİM DÜŞÜNÜLMÜYORSA ERKEK BALIK SAYISI AZ TUTULMALIDIR.AKSİ TAKDİRDE YUMURTA DÖKEN DİŞİ BALIĞIN ÖLÜMÜNE SEBEP OLABİLİRLER.

japonlar oldukça obur balıklardır

herhangi bir japon balığının alınıp akvaryuma konmasından itibaren benim gözetim dediğim süreç başlar japon yapay doğa şartlarına oldukça zor uym sağlayan fakat hayatını idame ederken bunu belli etmiyen bir tür beslenmesi için ... 1- tek yönlü gıdalardan kaçının 2- beslenmeyi hergün degişik yemlerle yapın 3- yemler doğada balığın beslendiği su yüksekliklerine ait olsun(dip yemleri kullanmayın bu tip yemler temizlik açısından tercih edilmekle beraber hazmı zordur) 4- her gün değişik yemler verin japon (yağsız kıyma mikserde cekilmiş kuru ekmek ve dereotu yada maydanoz) yapay olarak doğru hazırlanmış bir ev mamasınada hayır demez bütün bunları yaparken unutmayın yemleme balık doğa sartlarının bir taklidi olmalıdır bunun için yemlemeyi belirli saatlaerde mesela karanlık ortama son verildiğinde yada tercihen karanlık ortamda yapın... ahmet topuklular bursa TÜRKİYE

doğal ortamın sağlanması

Genel guruplama yaparsak tüm japon balıkları fiziksel olarak diğer tatlısu balıklarıyla kıyaslandıklarında, gerek solunum zincirinde çok yüksek oranda CO2 gerekse yem ve dışkı artıkları sonucunda azot zincirinde çok yüksek nitratın açığa çıkmasına yol açarlar, Bu sebeple balıklarınız ne kadar iri ve ne kadar bitki düşmanı olurlarsa olsunlar mutlaka akvaryumunuza kalın yapraklı anubias türü bitkilerden koymanıza kesinlikle ihtiyaç vardır.Bu bitkilerin köklerini iyice kuma gömüp diplerinede yuvarlak hatlı kayalar koyarsanız köklerinden sökülmeden sağlıkla büyümelerini sağlayabilirsiniz, akvaryumda açığa çıkan CO2 oranı balık türü sonucu hiçbir zaman azalmayacağından ayrıca çok pahalı olan CO2 sistemi kurmanızada gerek kalmayacaktır.

japon baliĞinin bakimi

japon balığı çok dayanıklı birbalık türüdür.bu yüzden yeni başlayanlar için idealdir. fakat balık beslemek öyle kolay da değildir.bu balık kaynak suyuyla yaşar.suyun klorsuz olması gerekir.kumları hafta da bir kez suda yıkanmalı ve dinlendirilmelidir.bu balıklar serin sularda yaşar. o yüzden ısıtıcıya fazla gerek yoktur. günde iki kez yem verilir. yemi ölmüş ve ezilmiş kurtçuklardan ve bitki kalıntılarından oluşur. yem fazla ufalanmamalıdır. yoksa akvaryum kısa sürede kirlenebilir.

japon balığı sağma yöntemi ile yavru alma

Erkek ve dişi gözlenerek yumurta dökme anında aynı akvaryum içerisine yüzer şeffaf bir kaba dişinin yumurtaları karnı sıvazlanarak sağılarak önce yumurtalar bir kaba alınır aynı kaba erkek balığın karın kısmı sıvazlanarak spermi akıtılır. aynı kabın içine devamlı döllenmenin sağlıklı olması için 15 dakika bir tüy ile karıştırılır hava verilerek oksijen sağlanır yavrular 26 derecede yumurta içinde 3 cü günde oluşur ve 5 gün içerisinde yümurtadan çıkarak bir yere yapışıp sallanırlar beslenmeleri 10 günlük olunca yumurta sarısı ile sıvı olarak sularına damlatılır. suda kokuşma olmaması için suyun 2 günde bir değiştirilir.