Kalvus (Altolamprologus calvus)

Altolamprologus calvus, Aquarium Atlas Volume II
Latince isim:
Altolamprologus calvus
Eşanlamlılar:
Lamprologus calvus
Habitat:
Afrika; Tanganika Gölü'nün kayalık kıyıları, 12 metre derinliğe kadar
Büyüklük:
Erkek 13 cm, dişi 9 cm
Davranış:
Türe uygun karma akvaryumlar için
Beslenme:
Karnivor; etçil
Üreme:
50-100 yumurtayı kaya kovuklarında döker
Su şartları:
pH: 7.5-8.5, sıcaklık: 24-26°C
En küçük akvaryum:
100 cm
Yüzme seviyesi:
Orta - Taban
Bakım:
Tecrübeliler için

Dişi lepistes boyundaki balıkları yiyebilen Kalvus, yutulamayacak büyüklükteki balıklar için tehlikeli değildir. Türdaşlarına veya benzerlerine (compressiceps) karşı ise saldırgandır. Yavaş bir balık olan Kalvus, diğer sakin Tanganyika çiklitleriyle beraber yaşayabilir. Ancak Pseudotropheus gibi saldırgan türlerle beraber yaşatıldığında, yemlenme zamanı kaybeden hep Kalvus olur. Dişi, 100 kadar yumurtasını bir kovuğundaki dik bir yüzeye sıralar. Genelde yumurtaların yarısından çoğu açılmadan bozulur. Yavrular da oldukça yavaş büyürler. 12 ayda erkekler yaklaşık 5,5 cm, dişiler 3,75 cm boydayken cinsel olgunluğa ulaşırlar.

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

calvusların sessizliği

Bu balıklardan 7 adet 10 cm in üstünde almıştım ve akvaryumu tanganyika gölü gibi taşlık ve deniz kabuklarıyla süsledim.Bazen kabuk içine girip yatıp saatlerce orda duruyorlardı.çok hareketsizler fakat yem atıldığı zaman bir ok kadar hızlı olabiliyorlar.seyretmesi zevkli fakat çok sabit duruyorlar.akvaryuma baktığınızda balık var mı yokmu anlaşıulmıyor tıpkı heykel gibiler.çok enteresan fakat renkleriyle fizikel olarak çok gösterişli balıklar.yüzüşleri bile çok farklı.malesef hareketsiz kalmaları canım sıktı ve hepsini bu işe meraklı birisine verdim.calvusların 10cmden büyükleri çok orjinl ve güzel balıklar.sabrınız varsa alıp onları izleyebilirsiniz.birkeresinde kabuğun içine sıkışan bir tanesini kabuğu kırarak çıkarmak zorunda kaldım ve yaşamıştı fakat tanesi 70-100 lira olan bu anaç beni baya strese sokmuştu.yinede ilerde gold head ve lelupi ile bir tanganyika akv yapmak istiyorum istiyorum ..

 

kasva üye resmi

calvus

Nikon Foto (64)<

Nikon Foto (28)<

Fotoğraftaki balıklarda benim daha önce beslediğim calvuslar bayağı bi yavru vermişlerdi.

Calvus Black Kamerun

Yaklaşık 2 aydır akvaryumumda bulunan calvuslarımdan bir dişinin deniz kabuğunun önünde sabit durduğunu, erkeğin ise onu kabuk içine girmeye zorladığını gözlemledim.26.12.2009 günü ise dişinin karnının şişmiş olduğunu ve tüpünün de açılmış olduğunu farkettim.Aynı gün kabuk içine giren dişi 3 gün kabuk içinde kaldıktan sonra dışarıya çıkmaya başladı, bu arada erkek ise kabuk etrafında dolaşmaya kabuğun yanına yaklaşan diğer calvuslar ile demasonileri kovalamaya, onları o bölgeden uzaklaştırmaya başladı.Kabuğun girişinde bekleyen ve çok nadir ayrılan dişi hızlı bir şekilde yüzgeçlerini hareket ettirerek kabuğun havalanmasını sağlıyordu.07.01.2010 tarihinde (13. gün) küçük boyutlarda ki bir akvaryum içine aynı tanktan su doldurarak, dişinin kabuk içinde bulunmadığı bir anda kabuğu alarak küçük akvaryum içine koydum ısıtıcıyı 26 dereceye sabitledim, sadece hava filtresini en düşük derecede  çalıştırdım ve kabuğu bir kaç kez  fazla  sarsmadan akvaryum içine yavaşça döktüm.Tam olarak 41 adet (41 kere maşallah) calvus yavruları akvaryum içine döküldüler.:))) Bu yavruların karınları hala şiş durumdaydı, karınları indikten sonra artemia ile besleyeceğim.Yavrular çok minik, hassas ve her an bir zarar görecekmişler gibi...Bu sebeple kabuk içinden dökülen ufak taş parçalarını miniklere zarar vermemesi için ufak şırınga yardımı ile akvaryum dibinden topladım.Bu kadar minik boydaki yavruları nasıl büyüteceğim kaygısıyla birlikte yavruların kabuk içinden döküldüklerinde duyduğum mutluluğu buradan anlatmam mümkün değil.....Kesinlikle tavsiye ettiğim cinslerdir...Saygılarımla

calvus beslemek

Doğal Yaşam şartları ve Akvaryum için Yapılması Gerekli Olanlar:

Tanganika gölü'nün kayalıklarında yaşadıklarından dolayı onlar için en iyi akvaryum şartları akvaryumun kayalıklarla ve bitkilerle dekora edilmesidir. Böylelikle balıkların doğal ortam koşulları sağlanmış olacaktır. İncelemeler sonuçunda doğada erkeklerin 15 cm kadar dişilerin ise 10 cm kadar büyüdüğü gözlenmiştir. Akvaryum şartlarında 12 cm bulduğu bilinmektedir. Akvaryumda benim gözlemlediklerim doğrultusunda kayalar arasında zaman geçiren balık türleridir. Tecrübe gerektiren bir tür olduğunu düşünmekteyim bu türler için. Çok fazla hareketli türler değildir. Yavaş balıklardır,barışçıl tanganikalarla aynı akvaryumda beslememizde bir sorun teşkil etmeyecektir. Akvaryumdaki su değişimlerine çok hassastırlar akvaryumdaki su değişimlerini azar azar yapmanızı tavsiye ederim balıklarınızı kaybedebilirsiniz. Suyunuzun sıcaklığını belli bir seviyede tuttuğunuzda dayanıklı balıklardır. Çok fazla sıcaklığa dayanamazlar ısınızın en fazla 26 derecede olmasını tavsiye etmekteyim. Havalandırmanızı çok bol yapmanız gerekmektedirler çünkü doğal ortamda da calvus’lar bol oksijen bulunan yerlerde bulunurlar. 200 250 lt akvaryumların altındaki tanklarda beslenmesi sağlıklı olmayacaktır. Doğada canlı yavru balıklarla beslenmektedirler. Bunun dışında küçük akvaryumlarda erkek sayısı fazla olduğunda olacak kavgalar normaldir. Calvuslarla beraber başka türler besleyecek olanların dikkat etmesi gereken bir diğer husus diğer balıkların calvuslardan ufak olmaması çünki calvuslar tarafından kolay bir yem olma durumları söz konusu olacaktır. Akvaryumda beslenen calvuslara bitkisel yemlemede yapmanız kondizyon kazandıracaktır. Bunun dışında protein yüklü kaliteli yemler kullanılmasında fayda görüyorum, granür ağırlıklıda olabilir. Canlı yem verilmesinde de fayda vardır.
 

Cinsiyet Belirlemesi:

Normalde erkekle dişi ayırt etmek zordur. Dişilerde anal noktalar daha büyüktür, ve benim kendi gözlemlediğim bilgiler doğrultusunda erkeklerin üst ve alt yüzgeçleri biraz daha sivri ve uzundur. Erkekler daha iri ve geniş yüzgeçlidir, dişilere oranla boy farkları vardır. Dişiler erkeklere göre daha narin ve ince yapılı olmakla beraber boy olarak ta erkeğe göre küçüktür.
 

Üreme: Muhtemel calvuslarda erişkinlik yaşı olarak 2 yıl ve üstü olduğu bilinmektedir, ama balılar için doğal ortam şartlarını iyi sağlayabilirsek bu süreyi birazda olsun azaltabiliriz. Düz yumurta dökerler genelde dişiler erkeklerin giremeyeceği ufak kovuk veya testilere 30 ile 150 arasında yumurtayı döker daha sonra erkek testinin girişine dölleme yapar ve yaptığı spermleri yüzgeçler sayesinde yumurtaların döllenmesi için yumurtaların üstüne doğru yönlendirir. Benim gözlemlerim sonucunda dişi balık bazen de erkek balık yumurtaların oksijen alması için devamlı yüzgeçleriyle hava sirkülasyonu sağlarlar, dişi yumurtaları devamlı mantar oluşmaması için devamlı temizler. Yavruların yumurtadan çıkması takriben 10 günü bulur, çıkan yavrular çok geç büyümektedir takriben 2 cm gelmesi 5 ile 6 ay arasında değişecektir. Çıkan yavruları 10 - 15 gün içersinde bir başka tanka almak en sağlıklısıdır. Yavruların diğer balıklara yem olma durumu söz konusudur. Balıklara artemia verilmesi şarttır. Büyümeleri ve gelişmeleri için bulundukları kovuğa bir hortum yardımıyla püskürtülmelidir. Edindiğim bilgiler doğrultusunda calvuslardan yavru almak ve sağlıklı balıklar elde etmek için doğal ortamın sağlanması balıklardan canlı protein yüklü yemlerin kullanılması, ısının sabit tutulması, fazla rahatsız edilmemesi akvaryumun bilhassa fazla kurcalanmaması ve su değişikliklerinin balıklar için zararlı olduğu bilinip çok dikkatli olunmasıdır.
 

Calvusa geçmek

Calvuslar diğer tanganika cichlidleri gibi fiat olarak pahalı balıklar. Kendine has bir fizik yapısına sahip olan balığı dipten su çekimleriyle ve 3/1 oranında haftalık su değişimleriyle sorunsuz yaşatmak mümkün. Fakat piyasada bu balığa abartının dışında bir ilgi var. Akvaristlerde doyma sınırı olmadığı için zamanla besledikleri baklıklardan sıkılıp daha enterasan balıklara geçme psikolojisi baskın olduğundan bu balık türünüde listelerine alıyorlar. Aslında renk ve şekil olarak daha enterasan ve fiat olarak uygun malavi ve amerikan cichlidleri varken calvus gibi türlere merak salmak pek mantıklı olmadığı gibi akvaryumdaki mevcut balıkların elden çıkarılması nedeniyle pek uygun değil. Bir türden diğer türe geçiş yaparken her geçen gün daha çok kirlenmekte olan doğadan kurtarılabilen türleri hiç değilse akvaryum ortamında muhafaza edebilen hobicilerin sık sık balık değişikliğine gitmeleri bu balıkları olumsuz etkilemekte ve alıştığı ortamdan koparıldıklarında ölümlerine yol açmaktadır.

calvusla ilk tanışmam

ilk cichled merakım malavi türleriyle başlamıştı. karma bir akvaryum oluşturmak mümkün oldukca farklı tür ve farklı renk cichled'e sahip olmak istiyordum... bir gün bir akvaryumcu ^^farklı tür balık varmı her yerde aynı türleri görüyorum^^ sorusuna bir calvus göstererek cevap vermişti ^^ben bu balıgı bedava versen almam demiştim^^ fiyatıda oldukca yüksek olmasına ragmen... o zamanlar görünüşünü begenmedigim bu balılar şimdi favorim. calvuslar enerjilerini boşuna harcamayan zeki balıklardır. erkek, dişilerinin yavrulamasını saglayan kabuklara dokunmama elimi ısırarak cevap veriyor. bazen dişileri kabuk kavgası yaparkende görebilirsiniz kabukları akvaryumun en sakin alanlarına taşıyın, ancak yemleme zamanı yemlerin kabukların önüne yaklaşmasınada dikkat edin kabukta yavrularını koruyan annenin fazla uzaklaşmadan yemleri yakalaya bilmesi gerek... kavgaları bile başka hiçbir balıga benzemeyen ilginc bir tür... ancak malavi akvaryumunda beslenirse diyer malavi türlerinin çiftleşme sırasında yumurtalarını yiyiyor... dikkat edilmesi gerek

çirkin kral

slm arkadaşlar...bütün arkadaşlar zaten calvuslar hakkında oldukça yaralı bilgiler yazmışlar...ben de gecen sene calvus deneyimim oldu ..büyük boyda almıştım ama şunu anladım kimseye güven olmuyo bence küçük boyda alıp büyütmek en iyisi.şu anda elimde 5 tane siyah var... tabi ki siyah en güzelleri..benim calvuslar cok ilginç saklanmıyolar ve cekingen değiller bu duruma bende şaşırdım..daha önceki calvuslarım böyle değillerdi.ama cok sabır gerektiren bi balık herkese kolay gelsin

aynı boylarda almaya özen gösterin

ilk aldığımda 3 tane calvusum vardı.bunlardan erkek olanı 7 cm dişilerse 5 cm kadardı.2 dişi 1 erkek.akyaryumumda 1 çift maymun kafa(buffalo kafa)ve 2 çiftte leluupi var.erkekle bir dişim eş tuttu ve eş tutan calvuslarım diğer dişiyi dışladılar.bende bir erkek calvus daha aldım diğer 3 kalvusumdan 2-3 cm daha büyüktü ve bütün diğer balıkları kovalamaya ve yaralamaya başladı.sadece maymun kafa erkeğim ona kafa tutabiliyor.akvaryumunuzda böyle sorunlarla karşılaşmak istemiyorsanız size tavsiyem birbirinden çok farklı boylarda calvus almayın.ve diğer türlerle genel olarak uyumlular.bundan önce hiç bir sorun olmuyordu.

çok ufak almayın

beslemesi ve seyretmesi mükemmel bir balık ama satın alırken boyuna dikkat ederseniz benim gibi üzülmezsiniz.3 cm den ufak almamanızı tavsiye ederim yoksa kayıp verme ihtimaliniz çok yüksek.yeme ve suya adepte olmaları biraz sıkıntılı.bitkili akvaryumda rahatlıkla besleyebilirsiniz hiç birşey yapmaz.ufak boyda alırsanız iki kere düşünün.bol balıklar

bakım

merhaba arkadaşlar kalvus bakımı çok zevkli ve birokadarda zordur.egerki yavru almak istiyorsanız çok sabırlı olmanız gerekiyor.bu balıklar tek tür olarak bakıldıgı zaman verim dahada artar.benim size tavsiyem bu balıgı bakmadan önce akvaryumunuzu olabildigikadar dogal ortama uyarlamanız gerekiyor.özellikle suyun pH nı 7.5,9 arasında tutmalısınız.saklanabilmeleri için bol miktarda kayalık bölgeye ihtiyaç duyarlar.böylece dogal ortam saglanmış olur.yazmın başında söyledigim gibi kalvus bakımı özen ve itina gerektirir.saygılarımla

calvus beslemek zor iş

Kalvus beslemek inanın çok zor.Küçük boyda aldıysanız ve balıkları seyretmeyi seviyorsanız,işiniz var demek.Çünki bu balıklar yavruyken yerden yukarı pek kalkmazlar ve oldugu yerde dururlar.yani balıkları izleme zevkinden maruz kalacaksınız.Büyük boy alıp beslerseniz o zaman kerpeten agız yapısınını ve güzel renkleri seyrederken büyük haz duyarsınız.Tafsiyem ya büyük alın yada sabırlı olun.Herkeze saygılar

Isırırsan ısır

Kalvuslar kendilerine yapılan saldırılarda kaçmamaktadırlar. Ben daha önceleri korkup sindiklerini zannediyordum fakat araştırmalarım sonucu bunun bir savunma biçimi olduğunu buldum. Yaklaşık 1.5 ay önce satın aldığım 3.5 cm'lik yeni kalvuslarım bile kendilerine bir balık hücüm ettiğinde kuyruk yüzgecini kısıyor, yüzgecini yana doğru katlayıp vücüdunun arka kısmını kendine saldıran balığa doğru dönüyor. Bunun nedeni kalvusun arka kısmındaki sırt derisinin çok sert olması ve ısırıklardan etkilenmemesiymiş. Böylece rakiplerine ısırırsan ısır bana bir şey yapamazsın sinyali veriyor. Bu küçücük yavrularımın bile kendini bu şekilde koruyabilmeleri çok güzel.
Ürkek olmalarına gelince lelupilerim akvaryuma her yaklaştığımda onlarda bana yaklaşıyorlar onlarla dakikalarca bakışıyoruz, ben akvaryumun neresine gidersem onlarda oraya geliyorlar ama kalvuslar öyle değiller tam bir avcı gibi davranıyorlar. Her zaman her şeye şüpheyle yaklaşıyor. Diğer balıklarım yeme hemen atlarken kalvuslarım yemi inceliyor tartıyor ediyor ve sanki bir ava saldırırmışcasına ham yapıyor :) Gerçekten çok güzel çok özel bir balık türü. Bir tanganyika akvaryumunun vazgeçilmezi.

Çok hassas balıklar...

Benim 3 tane kalvusum var.Çok tecrübe gerektiren ve sabır isteyen balıklar.Büyümeleri çok zaman alıyor ama buna değiyor çok güzel oluyorlar ve çok değerli balıklar.Suyun sıcaklığında ve kimyasında ani değişimler olmaması gerek nitrit ve nitrata dikkat edin,su değişimlerini az yapın çünkü çok çabuk etkileniyorlar.Bir keresinde akvaryumumda nitrat 30-40 ppm civarıydı bnde hemen suyun bir kısmını değiştirdim ve acele ettiğim için suyu dinlendirme vaktim olmadı damacana su kullanmama rahmen calvuslarımın birini kaybettim.Çok dikkatli olun...

yetişmesi ve beslenmesi

calviusları beslemek büyütmek üretmek oldukça kolaydır en önemlisi akvaryumunuzun büyük olmasıdır bide malevi türü balıklarla yaşaması çok zordur Leptosama Lelupi Maymun kafa (bufalo kafalı)Tropeus ve Dboys YUNUS çeşitleriyle rahatlıkla beslenir ve büyür 2 ve 3 tane büyük deniz kabuğu şarttır çiftlerin hepsi kendine bir deniz kabuğu seçer yumurtlayacağı zaman biraz hırçınlaşırlar sonra zaten dişi olan deniz kabuğundan uzun süre çıkmaz erkekde deniz kabuğunun etrafından ayrılmaz dişiyi ve yumurtalarını koruma iç güdüsü vardır eğer deniz kabuğunun yanına yaklaşan balık olursa ciddi şekilde yaralamalar olur bikeresinde benim başıma gelmişti akvaryuma bitki almıştım deniz kabuğunun yanına dikicektim elime saldırmıştı ve bitkiyi başka biyere dikmek zorunda kalmıştım kısacası beslemesi oldukça kolaydır bi akvaryuma 3 çift calvius koyabilirsiniz

Calvusun üretimi ve beslenmesi

Calvuslardan epey zamandır yavru alıyorum.
Calvuslar genel olarak belki 15 aylıkken cinsel olgunluğa erişiyor.Ama yumurtlamaları ve yavru çıkarmaları akvaryum ortamında 2 yaşını buluyor.
Calvuslar taze suyu pek sevmeyen ve su değişikliklerinden çabuk etkilenen balıklar.
Damızlık calvuslarda su değişimi akvaryum hacminin %20 sini aşmamalı, yavru calvuslarda ise su değişimi akvaryum hacminin %10 aşmamalı.Balıklar eş tuttuğu zaman akvaryumda katliam olmaması için, maxsimum 125*65*45 lik 400 litrelik bir akvaryuma 3 çift yani 6 adet calvus koyulabilir. bence en uygunu böyle bir akvaryuma 2 çift calvus koymak.
Mutlaka deniz kabuklarıi Salyangoz tercih edilmeli, çünkü bu kabuğa dişi girecek ve erkek giremiyecek olması avantaj.
Calvus karma olarak leptosoma,lelopi, maymunkafa, frontoza ile beslenebilir.
ama kesinlikle tropheus ve Ventralis türleriyle beslemeyin, bu tür balıklar calvus gibi bölge tutan balıkları rahatlıkla rahatsız edip öldürebilir.
genelde 100-120 civarında yavur yapıyor, Eş calvuslar yumurtalayacağı zaman ,erkek dişiyi salyangoz kabuğunun içine girmeye zorlar,yumurtlama gerçekleşmek üzereykende dişiyi 4-5 gün süreyle akvaryumda göremezsiniz, sonrasında dişi salyangozdan dışarı girip çıkar ve diğer balıkları saalyangoza yaklaştırmaz, erkek çok saldırganlaşır. erkek elinize dahi saldırır. bu durumda balık yumurtlamış veya salyangozda yavrular çıkmış demektir. dişi yavruları 1 hafta süreyle göstermez, ve kaabuğun içinde kanat çırpar, havalandırır. bu yavruların veya yumurtaların mantarlaşmasını önler.
ne zamanki yavruları salyangozun içinde gördünüz. başka bir küçük akvaryuma, calvusların olduğu akvaryumdan su doldurun, kabuğu dişiyle beraber alın, şayet kabuğu dişiyle beraber almazsanız, yavruları göremeyen erkek, dişiye saldırır ve yaralaybilir veya öldürebilir. Yavruları aldığınız akvaryumda dişiyi 5 gün tutun, yavrulara artemiya verin, dişiyede tetra bits verin, dişiyi 5 gün sonra alın.
yavrulara en az 10 gün artemiya vermelisiniz, sonra yavrulara mikron adlı yemde verebilirsiniz.
ama işi garantiye almak isterseniz 1 ay artemiya verin...
yavruları aldığınız akvaryumda 15 gün su değiştirmeyin. vede diş süngerli bir hava motoru takın..temizlik yapsın, yavruları çekmesin. 15 gün sonra su değiştirirken, aakvaryumun suyunun yüzde 5 ini çekin, ve dinlenmiş su koyun, 1 ay sonra max yüzde 10 su çekip dinlenmiş su koyabilirsiniz. balıklara 10 aya kadar su çekimi %10 dan fazla olmamalı..
saygılarımla
murat dönertaş

kendinden küçüklere efelik yapıyorlar

asla kendinden küçüklerle bakmayın sürekli onlarla uğraşıyorlar ve hatta öldüre biliyorlarda.çok ürkekler ve sürekli kayalarda saklanıyorlar diğer balıkların oyuklarını kappıp onları kovuyolar.
şu anda bunları aldığıma pişmanım.siz siz olun alırken çok iyi düşünün

Calvusta Üreme

Yaklaşık 2 senedir Calvus yetiştiriyorum.Hani yüksek hobicilere göre bir balık derler ya kesinlikle doğru ama şunu bilinki calvus bir yana diğer tüm balıklar bir yana.Belkide zor üremesi ve zor büyümesinden.Bir kere Calvus yetiştirecekseniz kesinlikle Peygamber sabrınız ollmalı eğer yoksa bence hiç denemeyin.Üretim konusuna gelince Calvus söylenildiği gibi 2 çeşit değil 7 çeşittir 7 farklı bölgenin Calvusu vardır dolayısıyla bu bölgelerden herhangi birinden bir dişi ve bir erkek Calvusunuz olmalı:)Üretim için girintili bir kaya yada bir kovuk kafidir gerisini onlar halleder üretim ısısı 28 derecedir kesinlikle girdap oluşturacak bir filtre kullanmayın bir pipo kafi ve mümkünse 35x35 bir akvaryumda olsunlar yanlarında başka balık olmamak kaydıyla tabiki.çiftleştikten sonra dişi bölgeci erkek korumacıdır.hatta akvaryuma elinizi uzattığınızda erkek saldırır.erkek dişiyi yumurtladığı yerden çıkartmaz.yaklaşık 30 gün gibi süren kuluçka süresinden sonra yavru calvusları yerlerde görebilirsiniz.Gözle zor görülebilen yavrular çıktıktan sonra babayı alın yiyebiliyor anne bir şey yapmaz yavrulara yaklaşık 6 ay artemia vereceksiniz ve suyunu asla ve asla değiştirmeyeceksiniz ekleme bile günde bir çay bardağı olacak tekrar söylüyorum su değişimi asla katiyyen yokyavrulardan çabuk büyüyenler erkek küçük kalanlar dişidir Calvusta dişi pek az olmasının sebebi ise erkeklerin saldırması 4 ay sonra dişiler le erkekleri ayırırsanız çok çok daha iyi olur bol bol Calvuslu günler....

Stress

Stressiz ortamlardan uzakta tutulmasında fayda var çünkü sürekli girilip çıkılan bir noktada tutulduğunda hiç ortalarda gözükmüyorlar ve sükuneti buldukları an ortaya çıkıyorlar ama kolay olmuyor.

altolamprologuslar hk.genel

Tanganika gölünün bu nadir ve güzel balıkları yalnız üst düzey hobicilere tavsiye edilir.Hayvanın yavaş gelişimi,üretimdeki zorluğu ve yanında barınabilecek balık cinsleri konusundaki seçiciliği çoğu hobicinin canını sıkabilir. Bu balığın şu an bilinen 2 renk varyasyonu vardır sarı olan A.compressiceps, siyah ve muazzam güzellikte olan calvus.Calvusların gerçek renkleri 8-9 cm civarında meydana çıkar(siyah zemin üzerine beyaz benekler) ve hayvana esas güzelliğini katar. Tanganika çiklitleri olduklarından alkali ve sert suyu severler.Davranış açısından diğer afrika çiklitlerinden biraz farklıdırlar.Örneğin düz yumurta dökerler,ayrıca bu balıkla bitki bulundurabilirsiniz bitkileri yeme,sökme gibi alışkanlıkları yoktur. Doğada çoğunlukla etobur beslenirler ancak yedikleri ufak canlıların bir kısmının bitkisel beslendiğini göz önünde bulundurursak akvaryumda yosun özlü yemleme de faydalı olur. Üretimleri için sadece eş olan çift için ayrılmış 150 litrelik,bitkiler(alkali ve sert suya uyum gösrecek olanlar),taşlar ve kayalar ile holler oluşturarak balıklar için rahat ve uygun ortam hazırlanır.En önemli etken su kimyası olduğundan bu konuda iyi bir araştırma yapılmalıdır kabaca belirtmek gerekirse ph : 8,5 ila 9 arasında Gh : 10-11dh, Kh ise 17-19dh arası olursa ve biraz da şanslıysanız ürememeleri için bir neden yoktur. Bu balıktan yavruyu aldıktan sonra işin büyük bölümü zaten bitmiştir iyi bir filtrasyon ile yavruları kolayca yaşatabilirsiniz,Tek dikkat etmeniz gereken konu zaten zor büyüyen bu balığın yavruları için uygun dieti ayarlamanızdır ayrıca suyun kalitesi de büyüme hızını ve miktarını belirler. İyi calvuslar : ) Caner Gündüz