Kardinal balığı (Tanichthys albonubes)

Tanichthys albonubes,  Aquarium Atlas Vol. I
Tanichthys albonubes,  Aquarium Atlas Vol. I
Latince isim:
Kardinal balığı (Tanichthys albonubes)
Eşanlamlılar:
Aphyocypris pooni
Habitat:
Güney Çin'in Kanton bölgesi; Beyaz Bulut Dağı'nın ırmakları
Büyüklük:
4 cm'ye kadar
Davranış:
Barışçıl, fazla ısıtılmayan karma akvaryumlar için
Beslenme:
Omnivor; etçil ve otçul
Üreme:
Yumurtalarını ince yapraklı bitkilerin üzerine bırakır
Su şartları:
pH 6.5-7.5, sıcaklık: 16-22°C
En küçük akvaryum:
50 cm
Yüzme seviyesi:
Her seviyede; genellikle yüzeyde
Bakım:
Yeni başlayanlar için de uygun

Kardinal balığı ısıtılmayan ev akvaryumları için ideal, harika bir balıktır. Anavatanı Güney Çin'in Kanton bölgesinin dağ ırmaklarıdır. Dayanıklı bir akvaryum balığı olmasına rağmen bir serin su türü unutulmamalıdır; ideal sıcaklıklar 18-22°C arasıdır. Sıcaklık uzun dönemde 24°C üstüne çıkarsa zarar görebilir veya kolayca hastalanabilir.

Uzun sürmediği sürece 10°C gibi düşük sıcaklıklara bile direnç gösterdiği gözlenmiştir. Bir serin su balığı olarak oksijen ihtiyacı yüksektir. Genelde sıcaklık 20°C üstüne çıktığında yumurtlamaya başlar. Yumurtlama akvaryumu küçük olmamalı, ince yapraklı sık bitkilerle dekore edilmelidir. Yumurtlama bitkilerin arasında gerçekleşir. Yumurtlama sırasında erkek balık tıpkı bazı rasbora türlerinde olduğu gibi dişinin vücuduna sarılır. Yapışkan yumurtalar bitkilerin üzerinde kalırlar. İlginç bir yumurtlama tempoları vardır. Haftalarca süren bir üreme döneme boyunca her gün yumurta bırakabilirler. İyi beslendiklerinde kendi yavrularını yemezler. Yine de, yavru balıkların ince kök ve yaprakların arasında saklanabilmeleri ve beslenebilmeleri için akvaryumda riccia gibi yüzer bitkilerin bulunmasında yarar vardır. Üretim için su sertliğinin pek bir önemi yoktur. Yumurtadan çıkan yavrular, sıcaklığa bağlı olarak 5-7 gün içinde serbest yüzmeye başlarlar. Bu dönemde hep su yüzeyine yakın kalırlar. İlk günlerde toz yemle beslenebilirler. Özellikle de akvaryum güneş ışığı alıyorsa yavru balıkların büyütülmesi fazla bir sorun çıkarmaz. İyi bakılırlarsa yavru balıklar altı ay içinde cinsel olgunluğa ulaşırlar. © Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

Bendeki su şartları

Malum yaz sıcakları yüzünden su sıcaklıkları 30-32 dereceye kadar çıkabiliyor bu aylarda. Tabii 32 dereceye çıkınca gidipte bir fan almayı akıl ettim sonunda şu anda sıcaklık 26-28 derece arasında bu balıklar son derece sağlıklı. Çok dayanıklı balıklar tavsiye ederim.