Kardinal neon (Paracheirodon axelrodi)

Latince isim:
Paracheirodon axelrodi
Eşanlamlılar:
Cheirodon axelrodi, Hyphessobrycon cardinalis
Habitat:
Venezuella, Kolombiya, Batı Brazilya
Büyüklük:
5 cm
Davranış:
Türe uygun barışçıl karma akvaryumlar için
Beslenme:
Omnivor; etçil ve otçul
Üreme:
Yumurtalar karanlık ortamlarda rastgele bırakılır
Su şartları:
pH: <7.5, sıcaklık: 23-27°C
En küçük akvaryum:
60 cm
Yüzme seviyesi:
Taban - Orta
Bakım:
Biraz tecrübe gerektirir

En güzel türlerden biri olan bu barışçı sürü balıklarının en az 8'li guruplar halinde beslenmeleri gerekir. Taze suya, klora ve diğer kimyasal maddelere karşı hassastırlar; ilaçların dikkatli kullanılması gerekir. Bu türü yeni kurulan akvaryumlara koymadan önce, Rasbora veya Lepistes gibi daha dayanıklı türlerle başlayarak suyun 1-2 ay biyolojik olarak olgunlaşmasını beklemek gerekir. İyi şartlarda yaşatıdıklarında 10 yıl kadar yaşayabilirler.
©Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.
tetraneon üye resmi

Bir balık bu kadar hassas olur.

Merhaba ben uzun bir süredir kardinal ve neon tetra bakmaktayım ve bir çokkez büyük kayıplar verdim ve en sonunda 240 lt canlı bitki yabmama rahmen gede kayıplar oldu suan mahşallah çok iyiler 77 ad kardinel tetra ve 90 yakın neon tetram var ve suru halın de gezmeleri ve yem zamanı mukemmel bir görüntü oluyor kum ve arka fon siyah ve canli bitki olunca daha da güzel herkese başarılar dilerim. Ahmet KARATAŞ 

neon tetradan farkları

Kardinal veya kırmızı neonun, bildiğimiz neon tetraya görünüş olarak çok benzemesine rağmen akvaryum bakımı açısından önemli bazı farkları vardır. Yüksek sıcaklıklar için neon tetradan daha uygun bir balıktır. Neon tetra daha çok 20-24 derece arası sıcaklıklardan hoşlanır, kardinal tetra ise 26-29 gibi yüksek sıcaklıklarda rahatlıkla beslenebilir. Bu nedenle, discus veya ramirezi gibi yüksek sıcaklık gerektiren balıklar için daha uygun bir tetradır. Kardinal tetranın akvaryuma ilk aklimatizasyonu genelde neon tetradan biraz daha zordur; ölüm oranı yüksek olabilir. Ancak akvaryuma bir kez uyum sağladıktan sonra dayanıklı bir balıktır. İyi bakılırsa yıllarca, hatta 5 yıldan bile çok yaşayabilir. Ayrıca kardinal tetra, neon tetradan daha büyüktür, o yüzden de yetişkin kardinal tetralar yetişkin melek balıklarına (30cm'ye ulaşabilen altum melek hariç) bile kolay kolat yem olmazlar.

Lütfen Dikkat

Daha önce mevcut kardinallerimin bulunduğu akvaryuma sonradan defalarca eklediğim kardinal tetra ları yaşatamamam ve sonra araştırdığım ve öğrendiğim bir konuyu sizlerle paylaşmak istedim. Diyelim sağlıklı balıklar aldınız. eve getirdiğinizde öncelikle getirdiğiniz suyun ph ı ve akvaryumunuzun ph ı kesinlikle tutmalı. Aksi durumda ölüm kaçınılmaz. İkinci nokta phı dengelediniz adaptasyon süreci burada yapmanız gereken bu balıkları çok uzun bir alıştırma sürecine sokmalısınız. Hemen belirtiyim dakika değil saatlerce 2 veya 3 saat sürecek bir adaptasyon sürecine her onbeş dakikada tanktan poşete azar azar yavaş yavaş alıştırma yapacaksınız. Diğer birçok balık türleri için geçerli olan 15 dk 30 dk. bu balık için geçerli değil. Sağlıklı balıklar

Çok şirinler

Bu balıklar grup halinde beslenirse seyirlerine doyum olmaz.Ama hastalandıkları zaman maalesef kolay kurtarılamazlar.Ayrıca büyük balıklarla yanyana yaşayamazlar,onlara yem olurlar.

Grup halinde alınız ve dikkatli olunuz

Bu güzel tür çok hassastır ve mutlaka doğal ortamındaki gibi sürü halinde beslenmelidir. Akvaryumda orta seviyeyi seven bu tür hastalıklara karşıda fazla dayanaklı değildir (özellikle mantar hastalığına).
Size tavsiyem en az 6-8 balık aynı yerden aynı akvaryumdan satın almanız ve dikkatli beslemeniz. Ve bence acemiyseniz bu balıklarla başlamayın.