Kılıçkuyruk (Xiphophorus helleri)

İki erkek, bir dişi kılıçkuyruk, Aquarium Atlas Vol. I
Latince isim:
Xiphophorus helleri
Eşanlamlılar:
Mollienisia helleri, Xiphophrus jalapae
Habitat:
Orta Amerika'nın tatlı suları
Büyüklük:
Erkekler kuyruk hariç 10cm, dişiler 12cm
Su şartları:
pH 7.0-8.3, GH 10°-25°, 20°-28°C
En küçük akvaryum:
En az 60cm ve 40 litre.
Yüzme seviyesi:
Orta - Üst
Bakım:
Yeni başlayanlar için de uygun

Görünüş:
İnce uzun balıklardır. Erkeklerde kılıç şeklinde kuyruk uzantısı bulunur. Çeşitli renklerde ırklar üretilmesine rağmen halen en tanınmışları kırmızı renklileridir.

Cinsiyet ayrımı:
Kılıç şeklinde kuyruk uzantıları olan erkekler daha ince ve küçüktürler.

Beslenme:
Kaliteli canlı ve kuru yemler, yosun.

Gerekli akvaryum şartları ve bakımı:
Genelde diğer türlere karşı barışçıl balıklardır. Erkekler kendi aralarında kavgacıdırlar. Genellikle akvaryumdaki en büyük ve güçlü erkek diğerlerini ezerek hükmeder. Bu yüzden akvaryum çok büyük olmadığı sürece ya bir tek ya da saldırganlığın farklı hedeflere dağılması için en az 4 kılıçkuyruk erkeği bulundurulması önerilir.

Yüzmek için açıklıkları da bulunan iyi bitkilendirilmiş ve su dolaşımı güçlü akvaryumlardan hoşlanırlar. Salvinia, lemna minor (su mercimeği) ve pistia gibi su üstünde yüzen bitkiler yavru kılıçkuyrukların saklanmaları ve beslenmeleri için çok yararlı olurlar.

Yaşlı veya parazitlerin saldırısına uğramış dişilerin bazen cinsiyet değiştirerek erkekleştikleri görülür.

Kılıçkuyruk, sayika (cichlasoma sajica) ve ateş ağız (cichlasoma meeki) gibi orta boylu ve nispeten barışçı çiklitlerin yanında da en az 4'lü gruplar halinde beslenebilir. Ancak bu çiklitlerin yanında kılıçkuyruk yavrularının kurtulma şansları yok sayılır. Grup halinde yüzen küçük sürü balıkları bu tür çiklitlerin kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlarlar. Böylece daha az saklanıp canlı renklerini ortaya çıkarabilirler.

Üreme:
Üretimin yapılacağı akvaryum en az 50 litrelik olmalıdır. Dişiler her seferinde 30-100 arası yavru dünyaya getirebilirler. Yetişkin balıklar zaman zaman kendi yavrularını yiyebilirler. Su üstünde yüzen bitkiler yavru balıklar için sığınak görevi yaparlar. Yavru balıklar toz yemlerle ve/veya küçük canlı yemlerle bütütülebilirler.

©Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

AKVARYUMLAR KRALI

KILIC KUYRUK BALIGI GERCEKTEN COK ASIL BALIKLARDIR AMA SU BIR GERCEKTIRKI BIRAZ TECRUBE GEREKTIRMEKTEDIR ONLARIN NE ISTEDIGINI ANLAMALISINIZ OZELLIKLE URETIM KONUSUNDA ISE DAHA FAZLA TECRUBE GEREKIR, KILIC AKVARYUMUNA LEPISTES VEYAHUT ZEBRA GIBI BALIKLARI KOYMAK ISTEDIGINIZDE MUTLAKA ILK KOYDUGUNUZ BALIKLARDAN KAYBETME SANSINIZ OLDUKCA YUKSEKTIR KILICLAR YUKSEK IHTIMALLE HEMEN SALDIRIYA GECERLER DIYELIMKI ILLADA LEPISTES VEYA ZEBRA GIBI BALIKLARI EKLEMEK ISTIYORSUNUZ OZAMAN EN AZ 2 YADA 3. EKLEYISINIZDE BU BALIKLARA ALISTIKLARINI GORECEKSINIZ AMA ONCEKILERI YUKSEK IHTIMALLE KAYBEDERSINIZ EE KILIC BU AKVARYUMLAR KRALI.

kılıç kuyrukların sonradan erkekleşme nedenleri

Kılıç kuyruklar gerçekten ilginç canlılardır ve bazı dişilerin sonradan erkekleştiği doğrudur. ama arkadaşımızın birisinin dediği gibi sadece görüntüde erkek değil gerçektende erkekleşir ve diğer dişileri döllerler. bunun çok basit bir açıklaması vardır.bilindiği gibi eşeyli üremede XX dişiyi, XY ise erkeği temsil eder. yani bir başka deyişle cinsiyeti erkekte mevcut bulunan Y geni belirler.Dişi balık sadece X verebilir. genlerin ayrılamama prensibine göre normalde eşeyli üremede bölünmesi gereken bir gen grubu üretime çift olarak yani XX veya XY olarak direk katılır.Diğer balıktanda X geni geldiğinde XXY gibi bir dizilim meydana gelir. Bu durumda iki adt x dişiliği temsil ettiğinden hayatına dişi olarak başlayan ve ovaryumu bulunan canlıda aynı zamanda gelişmemiş sperm deposuda mevcuttur. zaman içerisinde Y geni dominant duruma geçer ise balık erkekleşir.
XX(dişi) XY(erkek)
X ve X(dişi)XX
X ve Y(erkek)XY
XX(ayrılamamış gen) Y XXY
X XY XXY
en son iki durum belirttiğimiz balıkların oluşumuna neden olur.
Ayrıca kılıç kuyrukların bir diğer özelliğide bir defa çiftleşme ile dişi üç- dört ay yavru yapabilir. yani spermi bozulmadan depolayıp sonra kullanma özellikleride vardır.

Cinsiyet değiştiren dişi...

Bunun bir yanlış algılama yada yalan birşey olduğunu sanıyordum ama küçük bir deney yaptım. 5 tane erişkin dişiyi bir akvaryuma koydum. Bu akvaryumda erkek yoktu. Bir süre sonra dişilerden en iri ve dominant olanında değişimler gözledim. Kuyruğu erkekleşmeye başladı. Bir ay sonra da dişilerle çiftleşmeye başladı...

Güzel yavruklar

Arkadaşlar

Benim akvaryumumdaki aykılıçlarda kullandığım bir tekniği sizlerle paylaşmak istiyorum arada bir erkek aykılıcımı alıp başka bir akvaryuma koyuyorum bu arada da dişileri biri 3-5 gün bol proteinli yemlerle ( ince kıyılmış karaciyer, ince kıyılmış taze midye, ince kıyılmış taze karides ) (Not: bu yemler kesinlikle dibe düşmeden tüketilmeli) sonra erkek balığı yanlarına atıyorum bu işlem iki yönden faydalı oluyor
1)Devamlı kovalanan dişiler biraz nefes alıyor.
2)Doğumun arkasından yendini toplamasının sağlıyor ve yeni yavrular hem daha sağlıklı hemde sayıca daha fazla oluyor
Tabi bu arada oğlanıda beslemeyi unutmayın.

Mutlu Akvaryumlar

erkekleşen dişiler sterildir

kemal bey bu siteyle yeni tanıştım. incelemem esnasında yazınızı gördüm bunu 2001 de yazmışsınız ama şimdi cevap geliyor! belki de bulmuşsunuzdur cevabı ama ben yine de anlatayım... 8 yıldır neredeyse prof seviyesinde balık merakım var ve çok çeşitten tecrubem var buna ilaveten bilgi sahibi olduğum balık cinsi ise daha çok sayıda.. sadede gelelim. kılıçkuyrukların zamanla dişilerinin erkekleştiği doğrudur. bunun için erkeklerin bulunmaması gerekmez erkekler akvaryumda olsalarda dişiler yaşlandıkça büyük bir oranı(sayısal olarak) erkekleşir. lakin bunlar sterildir. yani sperm üretmezler. sadece vücutlarındaki hormonlar farklılaşır ve erkek karakterler kazanırlar davranışta da bu gözlenir. lakin gonadları olmadığından erkek hücre üretemezler dişilikleri de hormonlar yüzünden baskılanmıştır (yumurtlamazlar) kılçkuyruk cinsinden 7 varyete üretiyorum ve diğer balıklardan da üretim yapıyorum. lepistesten dünyada başka yerde bulunmayan bodur ve tıknaz yeni renkleri olan bir varyete ürettim bunu izole etmeye çalışıyorum kendi adımla tanıtımını yapmayı planlıyorum(1-2 sene içinde)... sağlıcxakla kalın...

Dişiler erkeğe dönüşüyor...

Ben de bir kaç defa erkek bulunmayan akvaryumda en baskın dişinin erkeğe dönüştüğünü gördüm. Doğurgan bir dişi yine doğurgan bir erkeğe dönüşebiliyor. (Bu olaya tanık olduktan sonra akvaryuma hiç erkek koymadan yavru alabildim.)
Olayın nasıl gerçekleştiğini bilmiyorum. Ama her denememde sonuç aldım.

Üretimdeki Başarı

Üretimde başarı sağlamak için kılıç yavrularının suyunun 10 lt sine 1 çay kaşığı kaya tuzu eklemeli ve haftada bir suyunu yüzde 25 ini indirip dinlenmiş ve akvaryumla aynı ısıda su dökerseniz balıklarınızın verimliliği iki katına çıkar Bunu ben kendim yaşadım ve gördüm. Başarılar

Plati ve Kılıçtan oluşan yeni tür

Evet bende erkek kılıç ve dişi platiden yavrular elde ettim. Fakat ben o sıralar İstanbul dışında olduğum için geldiğimde yavrulardan yalnız 1 tane kalmıştı oda şuan 1.5 cm boyuna geldi. Çok sağlıklı görünüyor. :)

bence...

kılıç balıkları çok hassas fakat hırçın balıklardır. dişi hamile olduğu zaman çok hassas olur. filitreniz çok fazla üflüyorsa mutlaka kısmalısınız. bu tür balıklar ürkünce akvaryumdan atlarlar. en son aldığım kılıç balığından 100 yavru aldım. sonraki yavrulama döneminde motorumun fazla üflemesi yüzünden atladı.birde yavruları annesinden mutlaka ayırın. aksi halde ölü yavrulara sahip olursunuz. 7 senedir kılıç kuyruk beslerim ve yavru alırım...l.a.

KILIÇLARININIZI EVCİLLEŞTİRİN

KILIÇLARININIZI ELİNİZDEN YEM YEMEYE ALIŞTIRMAK İÇİN 2 GÜN AÇ BIRAKIN PONT YEMİNİZİ (TETRA ÖNERİRİM) ELİNİZLE SUYUN İÇİNDE TUTUN BİR HAFTA İÇİNDE ALIŞTIKLARINI GÖRECEKSİNİZ. {BEN ÖYLE YAPTIM}

Dişi bir KılıçKuyruk Erkek Olabilirmi?

Ben uzun süre akvaryumla uğrasan prof olmayan ama amatörün üzerinde bir Akvaryum meraklısıyım.
Şu anda akvaryumum yok en son 1994 de çiklet beslemekteydim daha sonra bıraktım amacım yeniden bir çiklet akvaryumu ve Discus akvaryumu kurup beslemek

Size ortaokul yıllarımda yasadığım bir tecrübeyi anlatacagım. O zamanlar lepistes kılıçkuruk ve siyah moli türlerinden oluşan bir akvaryumum vardı. Kılıçkuyruklara portakal ve tonları renkleri nedeni ile hastayımdır. bir erkek oldukça yaslı ve beş dişi kılıçkuyrugum vardı son demlerini yaşayan kılıç kuyruk erkeğim öldü. Ben yeni bir erkek almadım aradan gecen 6 ay sonunda birgün dişilerden birinin kılıç kuyrugu olusturdugunu gördüm cok sasırdım ama gercekti dişi kılıçkuyrugum erkek oluyordu bunu hiç yasayan başka bir akvaryum meraklısı arkadasım var mı merak ediyorum. O zaman ben bizim civardaki akvaryumcu abimize (Oyle soylerdik kendisine simdi ne yapıyor bilmem) Ahmet Gündoğdu abimize sormuştum oda olur mu oyle sey demişti. Bende herhalde erkekti kuyruğu daha olusmamıştır dedim
Kılıç Kuyruğu cıkan dişi balığım üç dört ay sonra öldü o sırada hiç yavru da almadım ama bu garip olay gerçekmi halen bilmiyorum yasandı
Eğer bu konu hakkında bilgi sahibi bir arkadas varsa ve bana bir açıklama yaparsa sevinirim. Yok olurmu oyle sey deniyorsa sen yanlış görmüşsündür o dişi aslında erkektir deniliyorsa boşuna bir sey yazmayın bende oyle düsündüm onceleri ama yedi aylık bir süreden sonra kılıcının cıkması garip geldi bana.

cok zevkli ve kolay

evet gercektende kilic kuyruklari yetistirmek cok zevkli ve bir o kadar da kolay benim su anda yaklasik olarak 300 tane yavru baligim var 4 yildir bu islerle ugrasiyorum ve eger sizde kiliclarinizdan iyi verim istitorsaniz mutlaka 50 litreye bir yemek kasigi filtreye konulmak uzere tuz koymaniz faydali olacaktir cunku kilickuyruklrda ben bunu denedim ve inanilmaz faydasini gordum sebebi ise suyu yumusatiyor olmasi ve bu da kilic kuyruklara ozelliklere disilere birlesme icin cok fayda sagliyor ayrica akvaryumunuzda erkeklerin kesinlikle 2 tane degil enaz 3 tane veya bir tane olmasina dikkat edin yoksa erkeklere birbirleriyle ugrasmaktan disiye vakit ayiramiyorlar eger akvaryumunuzda hala bir kilic kuyruk yok ise mutlaka hemen alin ve birbirlerine yaptiklari inanilmaz kurlari seyre dalin ayrica bilyap a bu sayfayi hazirladigi icin tesekkurler.

uyumlu bir balik

Kesinlikle soylendigi kadar saldirgan ve agresif bir balik oldugunu kabul etmiyorum.Boyutları yakın olan canlı doguranlarla ve boyu kendinden buyuk olsa da japon balıklarıyla gayet uymlu yasayabılen bır balık.
Yumusak yapraklı bıtkılerı yıyebılır.Buyuk yapraklı ve sert bitkileri tercih ediniz.
Kaliteli pul yem,haslanmis ispanak veya marul,ara sıra az miktarda kıyılmıs karides verirseniz baligin severek bunlari yedigini ve daha canlı oldugunu goreceksınız.

aman dikkat

Bilindigi uzere balıklar genellıkle carsamba veya persembe gunlerı Sıngapurdan gelıp akvaryumcularınızda satısa sunuluyorlar.
Balıklar Sıngapurda ılaclı sular ıcınde tutuldugundan bagısıklık sıstemlerı pek de o kadar gelısmıyor.Tasınma esnasıntakı pul dokuntulerı bu sebeple balıga cok zarar verıyor.Ayrıca akvaryumcularda parazıt kapma rıskı de cok fazla.
Bu sebeple mumkunse balıkları hafta sonu alınız ve kesınlıkle pulları dokulmus, yavas hareket eden, saklanan balıkları tercıh etmeyınız.
Bir akvaryumda herhangi bir balıkta kuyruk curumesi varsa mutlaka digerlerinin de bunu kapmis olabilecegini ihmal etmeyiniz.

İri Kılıç Balıklarınız Olsun İstiyorsanız

Bunun için Yapmanız gereken en önemli sey
balıklarınız ergin olmadan dişi ve erkeklerinizi ayırın.Bunu yaptıgınız taktirde iyi bir beslenme ile iri Kılıclarınız olacak.Erişkin boyuna gelince erkek ve dişileri bir araya koyabilirsiniz Yapılan bu uygulamada amaçsa dişilerin yeterince büyümeden çiftleşmesini önlemek bu method ile iri bir çok kılıç yetiştirdim umarım faydasını sizde görürsünüz.

KILIÇ VE PLATİ EŞLEŞMESİ

Akvaryuma ilgim ilkokula dayanıyor.Ege üniversitesi su ürünleri m.y.o mezunuyum.Şu an S.D.Ü.Eğirdir SU ÜRÜNLERİ FAK.de eğitimime devam ediyorum.
Kılıçkuyruk ve plati eşleşmesiyle yeni bir tür elde ettim.Fakat tür diyemiyorum çünkü oluşan yeni balıktan yavru elde etmiş değilim.Bu balık hastalıklara karşı çok dayanıklı geniş bir salinite ve sıcaklık değişimine uyum sağlayabiliyor.Bir kılıçkuyruk tan 2 kat iri ve bir platiden 3 kat uzun bir balık.dorsal yüzgeç çok daha uzun ve yüzgeç ışınları belirgin bir halde.Kuyrukta platinin siyah beneği hakim.Eşleşmeyi oluşturan plati piyasada cimbom plati adıyla satılıyor.Eşleşmede erkek: plati, dişi ise turuncu aykılıç.Yavrulama 65 civarı yavru ile oldu.sıcaklık 26 santigrattı.Bunun gibi farklı türleri eşleşmesinde tuzluluk,sıcaklık,suyun pH sı ve en önemlisi yemleme dikkat gerektiriyor.yemdeki protein oranının yüksek olması canlı yemlerin gereken sıklıkta ve düzenli olarak kullanılması gerekiyor.Ayrıca balıkların gonad(üreme organı) gelişimini hızlandıran ve sperm seviyesini arttırıcı bazı canlı yemlerin kullanımı ne kadar lükse kaçsada kendi açımdan gerekli.Örneğin dafnia(su piresi),artemia,rotifer gibi canlı yemlerle kılıçkuyruklarda çok hızlı bir gelişim ve üremede beklenenden daha yüksek verim alınabilir.Yazdıklarım 4 yıllık bir tecrübeye dayanmaktadır.Optimum şartlar sağlandığı sürece kılıçkuyruklar gerçekten sürpriz gelişmelere gebe balıklar.Hermofrodit özellik göstermeleride işin ayrı bir tarafı....
Böyle katır türler ile ilgilenen ve bilgisi olan kişilerle düşüncelerimi ve bilgilerimi paylaşmak zevkli olur.BİLYAP'A bu sayfadan dolayı teşekkür ederim

Jumpers

Kılıçkuyrukların bır özellıgı de akvaryumun dışına atlamalarıdır.eğer kı kılıckuyruk beslıyorsanız mutlaka akvaryumunuzun uzerınde bı kapak olmalı.(florsanlılarda zaten mevcuttur)kapak yoksa bıle sızın bu önlemı almanız akvaryum genişliğindekı bı tülle de olabılır.Bu arada tülle akvaryumun yuzeyını sıkı sıkıya kapatmamalısınız.Balıklarınızın ölumune yol acabılırsınız..

balıklarınızı seviyosanız dikkat edin

Kılıç kuyruk saldırgan bir balıktır!!Bence 1 aylık olmayan yavruları kılıç kuyruk ile aynı suya koymayın.Yoksa yavrulara saldırır. Benim kılıç kuyruğum tam 5 lepistes yavrumu parçaladı!! :(

karışık balıklar

merhaba çoğu balıkçılar lepistes japon ve kılıç kuyrukların bir arada yaşamdığını söyler ama ben 3 yıldan beri bu balıkları bir arada besliyorum.bu balıkları bir arada beslemek için japon balığınız fazla büyük olmamalı yani 2 yıllık felan olmalı.lepistesinizi istediğinz boyutlarda alabilirsiniz yalnız lepistesin yerli olmasını tavsiye ederim çünkü yerli lepistesler daha dayanıklı oluyorlar ve daha çabuk uyum sağlıyorkar.kılıç kuyrukta aynen lepistes gibi istediğiniz boyutlarda olabilir.bu balıkları beslemek içinde toz yem ve yanında japon yemi vermeniz gerekiyor.lepistes ve kılıç kuyruk sıcak suyu sever(29 derece)japon balıkları ise soğuk sudan hoşlanır bunun için suyun ısısı 25 derece olmalıdır.ayrıca 2 ayda birde canlı yem verirseniz daha güzel yavrularınız olur ve yavrularda daha çabuk gelişir

soylu balık

bana göre kılıçkuyruk çok soylu bir balık.özellikle genç aykılıç erkekleri harika oluyor .ayrıca renkleri yeşile kadar kaçabiliyor.üretimi çok zevkli bir balık.herkese benden tavsiye akvaryumunda 3-5 tane kılıçkuyruk bulundursun

yavru üretimi

kılıçkuyruk (canlı doğuranların pek çoğunda) hamile anacın yavrulama teşvik için anacın ayrılması ve anacın ayrıldığı yerdeki suyun önemi büyük tecrübi olarak uyguladığım yöntemde 2/3 asıl akvaryum suyu 1/3 dinlendirilmiş taze su anaç balığı yavrulamaya teşvik ediyor. diğer bir konuyavruların dikkatli takibi ile dişi balıklar hamile kalmadan erken ayrılırlar ise cinsel olgunluklarını tamamlama fırsatı bulup, daha sağlıklı ve üretken oluyorlar tabi bunların tecrübi tavsiyeler olduğu göz önüne alınmalıdır

dayanikli, dİnamİk, saĞlam!

KILIÇ KUYRUK VE PLATİLER BENCE AYNI SINIFA GİRMEKTELER AYNI YERDE YAŞAM SÜRDÜKLERİ GİBİ UYUM KALİTELERİ VE TARZLARI AYNI. ÇİFTLEŞTİKLERİNDE İSE ENTERESAN KUYRUK KIVRIMLARI VE GÜZELLİKLERİYLE HAYRAN KALINACAK TÜRLER YARATABİLİYORSUNUZ DEDİĞİM ÜZ'RE HEMEN HEMEN HER ORTAMA UYUMLU DİNAMİK VE UCUZ VE BENCE AMATÖRLER İÇİN İDEAL BİR BALIK TÜRÜ. EĞER ALIŞTIRABİLİRSENİZ EVCİLLEŞECEK HATTA ELİNİZDEN YEM DAHİ YİYEBİLECEK DURUMA GELEBİLİRLER. ERKEKLERİN DİŞİLERE YAPTIKLARI KURLAR İZLENMEYE DEĞER. YOSUN VE YEŞİLİ SEVEN TÜRE EĞER GELİŞMESİNİ VE GÖRKEMLEŞMESİ İÇİN YARDIMDA BULUNMAK İSTİYORSANIZ BULUNDURMANIZI TAVSİYE EDİYORUM. YAVRULAR 3.HAFTASINDA OLGUNLUK AŞAMASINA GELEREK YETİŞKİNLERLE BERABER YÜZECEK KONUMA SAHİP OLUYORLAR. 6.AYDAN SONRAYSA ÇİFTLEŞEREK YAVRU SAHİBİ OLABİLİYORLAR. YAVRULAR DÜNYAYA GELMEDEN YANİ ANAKARNINDA (SİYAHLAŞMIŞ KARIN) İKEN DİŞİLERİ AYRI BİR AKVARYUM ORTAMINA KOYMANIZ GEREKİR. BURADAKİ ORTAM AYRICA YENİ DOĞACAK YAVRULAR İÇİNDE UYGUN BİR ORTAM OLMASI HEM ANNELERİ AYIRDIĞINIZDA YENİ DÜNYAYA GELMİŞ YAVRULAR İÇİN BİR AVANTAJ HEMDE YAVRULARIN BAŞKA BİR YERE TRANSFERİNİ ÖNLEMEDE AVANTAJ SAĞLAYACAKTIR. YAVRULAR DÜNYAYA GELDİĞİNDE BESLEMEDE KOLAYLIK OLARAK TAVSİYE EDEBİLECEĞİM BASİT BİR YÖNTEM; PAZI GİBİ YEŞİLLİKLERİN SUYUNU SÜZEREK TAKVİYEDE BULUNMANIZ BESLEMEDE KOLAYLIK SAĞLAYACAKTIR. BAŞARILAR...