Kırmızı imparatoriçe (Protomelas similis)

Protomelas similis, Aquarium Atlas Volume 3
Latince isim:
Kırmızı imparatoriçe
Eşanlamlılar:
Crytocara smilis, Haplochromis smilis
Habitat:
Malawi Gölü, kumluk-kayalık geçiş bölgeleri
Büyüklük:
Erkekler 12.7cm, dişiler daha küçük
Davranış:
Türe uygun karma akvaryumlar için
Beslenme:
Omnivor; etçil ve otçul
Üreme:
Yumurtalarını ağızda kuluçkaya yatırır
Su şartları:
pH: 7.5-8.5, sıcaklık: 24-26°C
En küçük akvaryum:
120 cm
Yüzme seviyesi:
Taban - Orta
Bakım:
Tecrübeliler için
Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

kırmızı imparatoriçe

merhaba 1,5 m boyutlarında malawi gölü çilkletlerinde oluşan karma bir akvaryumum var,(sarı prenses,ahli,kırmızı imparatoriçe ) yaşadığım olay ise akvaryumdaki en büyük olan kırmızı imparatoriçelrimden biri akşam işten geldiğimde akvaryumun dışında buldum.daha sonraki günlerde gözlemledim bu tür zaman zaman suyu yüzeyine doğru zıplayarak hzılı hareket etmesi sonucu akvaryumun arka kısmındaki boşluktan düşmesi,bilemiyorum başka arkadaş varmı bu olayı yaşayan saygılarımla

Müthiş Anne

Merhaba,Mavi imparator (Erkek) ile Kırmızı imparatoriçe(dişi) balıklarım çiftleştiler. Dişi 16 gün boyunca yumurtaları ağzında büyüttü,4 gündürde yavruları ağzından çıkardı,ilk yavrusu 18 tane.Kendini doğal ortamında zannettiği için yavruları serbest bıraktı,tehlike olduğu zaman ağzına topluyor.