Kırmızı mücevher cichlid (Hemichromis guttatus)

Hemichromis guttatus, Tetra's Popular Cichlids
Hemichromis guttatus, Tetra's Popular Cichlids
Latince isim:
Hemichromis guttatus
Eşanlamlılar:
Yok
Habitat:
Afrika: Senegal, Gana, Nijerya ve Kamerun'un küçük akarsuları. Daha çok bitkilerin ve köklerin bol saklanma yerleri oluşturduğu sığ sular
Büyüklük:
Erkekler 10 cm'ye, dişiler 7.5 cm'ye kadar
Davranış:
Türe özel karma akvaryumlar için
Beslenme:
Mikro-predatör: etçil
Üreme:
Yaklaşık 500 yumurtayı düz yüzeyli kayalara bırakır.
Su şartları:
pH: 6.5-7.5, Sıcaklık: 23-27°C
En küçük akvaryum:
100 cm
Yüzme seviyesi:
Taban
Bakım:
Tecrübeliler için

Bu türde dişiler daha küçük ve daha kırmızıdır. Balığa adını veren metalik mavi pullar erkeklerde daha sıktır. Üreme zamanları dışında, yiyemeyecekleri kadar büyük balıklara karşı, akvaryumun yeterince geniş olması şartıyla barışçı davranırlar.

Uyumlu eşlerin oluşması için en emin yöntem, aynı akvaryumda bir grup genç balık besleyip kendi eşlerini seçmelerini beklemektir. Akvaryumda aynı türden hedef balıkların bulunması, çiftler arasındaki bağları güçlendirir. Çiftler, sayısı 500'ü bulan yumurtalarını düz taşların üzerine bırakırlar. Çok çabuk gelişen yavrular 8 ay içinde cinsel olgunluğa ulaşırlar.

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

Muhteşem balıklar

selam arkadaşlar.Benim iki akvaryumum var.büyük olanda bir çift mücevher cikletim var.gerçekten harika balıklar.Özellikle yavruladıkları zaman aldıkları renk tonları ve yavruları koruma çabaları görülmeye değer.Bu balıların eş tutması için ya(herkesin dediği gibi)5-10 genç balığı bir arada beslemek yada buna imkanınız yoksa aynı boyutlardaki 1 çifti önce erkeğini akvaryuma bırakmak koşuluyla besleyebilirsiniz.En fazla bir balık fazladan alırsınız ama eş tutma olasılığı %80.Okuduğum kadarıyla bazı arkadaşların yavruları 1-2 haftalıkken azalmaya başlıyormuş.Arkadaşlar bunu haftada 1 kez yapacağınız periyodik su değişimleriyle önleyebilirsiniz.Ama değiştireceğiniz suyu akvaryumun dibinden(bir pipet yardımı ile olabilir)çekmeniz gerekiyor.5 te 1 oranında su çekmeniz yeterli.Hepinize bu muhteşem balıktan büyük zevk almanız dileğiyle...ÜMİT KOÇ

yavrularım

çok kolay eş tuta bildiklerine şahit oldum bana verilen bilgide kolay eş tutamadıkları söylenmişti iki yıldır k.mücevher besliyorum.erkek ayrı dişilerden yavrular verdi şu an 800 e yakın yavrum var.bakımı üretmesi çok kolay ve güzel bir cins balık.tavsiye edrim yavrularıma (su piresi)üretip veriyorum.karma akvaryumdada yavru alına biliniyor. ama çok dikatle takip etmek lazım.ben aldım.bol balıklı zamanlar sohbetler geçirmeniz dilegiyle.teşekkürler

Karma Akvaryumda Üremedi

Gerçekten çok güzel balıklar ama herkezin dediği gibi ya eş bulacaksınız yada yavru alıp 20-30 adet eş tutmalrını bekleyeceksiz.Sağolsun Ankara dan bir arkadaştan temin ettim.Balılar 1 hafta sonra yan duran küpün üstüne yumurtalarını dizdiler ikinci günden sonra küpü başka balıkların oladığı akvaryuma koymamı söylediler.Ama ne yazıkki yumurtaları bozmuşum çıkmadı.Şimdi Mücevherleri o akvaryuma koyacağım bakalım ne olacak.

kırm.müc.ciklidlerimin yavrularını büyütüyorum.

Küçük bir akvaryumum (60x35cm) var. Bir arkadaşımın bana 5 adet k.müc.ciklid vermesi sonucu bu türe ilgim arttı. Akvaryumu kurduktan yaklaşık 10 gün sonra içine bir küp koydum. Küp içine yumurta bıraktıklarını duymuştum. 1-2 gün sonra bir çiftin sürekli küp içine dönüşümlü girdiklerini farketmemle birlikte izlemeye koyuldum. Yumurta burakıyorlardı. 2 saat boyunca küpün bogaz kısmına yaklaşık 200-300 civarında yumurta bıraktılar. Bu arada diğer balıkları kesinlikle yaklaştırmadılar. bir kaç gün sonra diğer balık türlerini çıkardım sadece kır. mücevher ciklidler kalmıştı. Küpün boğaz kısmında bulunan yumurtalar birkaç gün sonra kaybolmuştu. Ve ben yumurtaları diğer balıkların yediğini düşünüp çok üzülmüştüm. Çift yinede küpün çevresinden ayrılmıyordu bu beni umutlandırmıştı. Yaklaşık 14 gün sonra küpün içinde hareketler görmeye başladım. Bir sonraki gün ise kumların arasında 1-1,5 mm boyunda 150-200 civarında kum gibi kaynayan yavruları gördüm. Anne baba yavruları bazen dışarı çıkarıyorlar bazen küpün içine alıyorlardı. Bir iki gün sonra eksildiklerini hissetmem üzerine diğer 3 balığı da ayırdım. Acaba onlar mı yiyorlardı. Ama hayır diğer balıkları ayırdığım halde yine de eksiliyorlardı.
anladığım kadarıyla dayanamıyorlardı zayıf olanlar ölüyordu. Şu an 1 cm boyunda 20 tane kaldılar. eksilmeleri durdu. Acaba beslemenmelerini sağlayamadım mı diye düşünüyorum. Hergün onların biraz daha büyüdüğünü balık olmaya başladıklarını görüyorum ve bu beni mutlu ediyor.

su sartları

uygun su sartları sağlanmadığında renklerinde siyah lekeler oluyor akvaryum bol kayalı ve bitkili olmalı sert sulardan pek hoslanmıyor ve hemen kararıyor yeni su ilavelerindeki sevinmeleri görülmeye değer

Kendini Koruyabilen bir balık

Şu an bende 2 adet mücevher var. 6-7 cm boydalar. Bunlar akvaryumda çok sakin davranış sergiliyor. Elinizi değdirdiğinizde hiç bir tedirginlik duymuyorlar.

Fakat onlara bir saldırı gelene kadar. Eğer bir balık saldırırsa asla geri çekilmiyorlar. Solungaçlarını şişirip korumaya geçiyorlar.

Benim bildiğim en saldırgan balık çiftleşme öncesi yer ayarlayan erkek olur. Karşıdan gelen ne kadar saldırgan bir balık olursa olsun erkek balık diğerlerini kovalar. Mücevherler bu balığa bile karşı koyuyorlar. Tabi birde tamamen büyüdükleri zaman şeffaf kırmızı bir renk alıyorlar. Bu çok ama çok güzel bir güzellik. (Bendekiler daha bu boya gelmediler)...

Üremesi kolay

Kırmızı mücevher akvaryumcularda pek rastlamadığım bir tür. Halbuki üretilmesi kolay. Yaklaşık 30-40 günde bir uygun gördüğü bir kayanın üzerine yumurtalarını döker. Dişi ve erkek bu yumurtalar üzerinde nöbetleşe beklerler. Yüzgeçleri ile 3-4mm. yukardan sürekli havalandırır. Fakat herhangi bir nedenle huzursuzluk hissederlerse bütün yumurtaları yiyebilirler. Bu dönemde kendilerinden büyük balıkları dahi perişan edebilirler. Bir uzakdoğu (Bangkok) seyahati sırasında beğenip 2 adet almıştım. Yanlızca 3-4cm.boyunda olmalarına rağmen yumurtladıklarında çok şaşırmıştım. Bu boylarda erginliğe ulaşıyorlar. Dayanıklı ve mülayim balıklar. 15 saatlik uçak yolculuğuna dayandılar. Elinizi akvaryuma soktuğunuz zaman bile kaçmadıklarını, parmaklarınıza değdiklerini görebilirsiniz.