Kırmızı piranha (Serrasalmus nattereri)

Kaynak: Aquarium Atlas Vol I
Latince isim:
Serrasalmus nattereri
Eşanlamlılar:
Pygocentrus nattereri, Pygocentrus altus
Habitat:
Güney Amerika; Guyana ile La Plata bölgesi
Büyüklük:
30 cm
Davranış:
Dikkat ısırabilir. Özel akvaryum gerektirir.
Beslenme:
Karnivor; etçil
Üreme:
Yumurtalar bitkilerin arasına dökülür
Su şartları:
pH: <7.5, sıcaklık: 23-27°C
En küçük akvaryum:
150 cm
Yüzme seviyesi:
Orta
Bakım:
Sadece çok tecrübeliler için

Sadece gençken büyük ev akvaryumları için uygundurlar. Küçük akvaryumlarda hastalıklara, özellikle de mantarlara karşı çok dirençsiz kalırlar. İyi filtre edilen ve havalandırılan geniş hacimli akvaryumlar gerektirirler. Doğada tehdit edildiklerinde ya da saldırırken büyük sürüler oluştururlar. Normal zamanlarda ise birbirlerine karşı belli bir güvenlik mesafesini korurlar. Akvaryumlarda genelde biraz çekingen kalmalarına rağmen aç kaldıklarında saldırganlaşıp kendi türdaşlarına bile saldırabilirler. Dişleri oldukça keskindir, bakımları sırasında çok dikkatli olmak gerekir. Üretilmeleri ancak 500 litreden büyük akvaryumlarda mümkündür. Erkek balık yumurtaları kumda kazdığı bir çukurda toplar ve korur. ©Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

beslenmeleri

Piranhalar hususunda bilinen en büyük yanlış kayıtsız olarak her şeye saldırdıkları yedikleri ve kana susamış birer canlılar olduklarıdır.Bu kesinlikle doğru bir tanımlama değildir, asla zevk için öldürmezler bu yüzden piranha akvaryumlarında başka balıklarında yüzdüklerini görmek sizleri şaşırtmasın.

Özellikle amazon için hayati önem taşıyan görevleri vardır bunlardan en önemlisi leşleri hızlı bir şekilde tüketerek etrafa yayılacak hastalık mikrop v.b şeylerin önüne geçmiş olurlar.Beslenme açısından sınır tanımadıkları ve ayırım yapmadıkları tek zaman kuraklık zamanıdır.Sağlam olsun olmasın yiyebilecekleri her şeye hatta kendi türlerine bile saldırıp bu zorlu dönemi atlatmaya çalışırlar.Onu haricindeki dönemlerde büyük ve sağlıklı balıklara pek rağbet etmezler genelde kendilerine daha iyi fırsatlar ararlar.

Burada bir parantezde Serrasalmus cinsi piranhalar için açalım, bunlar yapı itibarı ile sürü halinde dolaşmayı pek sevmeyen balıklardır. Serrasalmus spilopleura, Serrasalmus maculatus ve serrasalmus geryiler ise çok büyük olmayan sürüler oluşturdukları bilinmektedir.Bunları istisna olarak niteleyebiliriz ailenin çoğunluğunu oluşturan türler ise genelde asalak bir beslenme tarzını seçerler özellikle büyük balıkların protein yönünden zengin olan kuyruk ve yüzgeçleri ile beslenirler ama uygun fırsatları da yakaladıkları takdirde değerlendirirler.Tabi bu tür ülkemizde çok az insanda bulunan balıklardır.Genelde tanklarında tek olarak beslemektedirler

Yukarıda ki bölümde anlattığım genel olarak beslenme karakterleri ve doğal ortamlarında ki beslenme şekli idi şimdi ise akvaryum ortamında nasıl sağlıklı besleyebiliriz ona gelelim.

Akvaryum Ortamında Beslenme

a- Genel olarak Diyetleri

Bu konuda canlı yem her zaman bir tartışma konusu olsa da bunun bu balıklar için bir gereksinim olduğu unutulmamalıdır.Balıkların doğallıklarını sergilemeleri açsısından canlı yeme ihtiyaç duyarlar.Bu daha çok kişileri bağlayan bir şeydir tabi verip vermemek sizin kararınıza kalmıştır.

Genel olarak diyetlerinde tavuk eti,hindi eti,dana yüreği her zaman bulunur alabalık ve sazanlarda parçalara ayrılarak menüye dahil edilebilir.Parçalayak yedikleri için kıyma verilmesi uygun bir tercih değildir.Çok sık olmamak kaydı ile karides ile beslenebilirler.

Deniz ürünleri ile beslemek pek uygun değildir balıkları yağlandırmadan tutun tuzdan ileri gelen hazımsızlık sorunlarına kadar bir dizi olumsuzluk ile karşılaşabilirsiniz.Ancak haşlanmış ve iyi temizlenmiş yıkanmış karidesler sık olmamak kaydı ile verilebilir balıkların renkleri için iyidir protein değeri açısından zengindir.

Kuş, fare, kedi gibi besinleri vermek zaten hiç uygun olmayan bir davranış şekli olmakla birlikte gerekte yoktur.Ayrıca hamster ve fare gibi canlıların her zaman için virüs ve bakteri taşıyabileceklerini de unutmamak lazım.

Hasta ve ölü balıkları da vermekte potansiyel tehlikedir tankın durumu gayet steril balıklarda sağlıklı olabilir ve buna bünyeleri de gereği mukavemet edebilirler. Ama riske girmeye gerek yoktur.Özellikle ölüm sebebini tam bilmediğiniz canlıları akvaryumcudan alıp yada arkadaşınızın verin diye getirdiği durumlarda bu önerileri dikkate alınız.

Pek çok piranha sever özellikle kolay ve ucuz olduğu için Japon balığını yem olarak tercih edre ama bu sağlıklı bir tercih değildir çünkü bu balıklarda “Thamianase” enzimi balıkların B vitamini metabolizmasını bozmaktadır.

Not: Ayrıca özellikle cansız yemler dışındaki yemlere karıştırılarak yada akvaryum suyuna enjekte ederek vitamin B compleksi verilmesi arada faydalı olacaktır.

Yavruluktan Erişkinliğe

Piranha üretimi kolay olmadığı için lespistes,moli vb canlılar gibi tanklarımıza çok ufakken ziyaret etme olasılıkları çok zayıftır.Genelde pet shoplardan 2-3-4 cm den itibaren bulunurlar.Bundan daha ufak boyları ise özellikle doğduktan hemen sonra artemia ve yumurta sarısı 1 cm civarında ise tubifex gibi besinler ile besleyebiliriz.

Tavuk,dana yüreği,uygun boylarda halka halinde alabalık,sazan,karides ve piranhaların boyuna göre canlı yemler(İsteye bağlı)

Özellikle yavru piranhaları iyi beslemek gerekmektedir, bu hem ileride alacakları renkleri açısından hem de bu boylarda hızlı bir gelişim gösterdikleri için gereklidir.Özellikle 10 cm den sonra günlük beslenme periyodlarının yerini 1 günlük 2 günlük aralar şeklinde düzenlemek yerinde olacaktır.Bu ayrıca sindirim sistemleri içinde oldukça faydalı olacaktır.Doğada da her zaman yiyecek bulamadıkları göz önüne alınmalıdır.Özellikle 15 cm ve sonrası için beslenme aralığını 3-4-5 günlük aralıklar şeklinde yapmak mümkün olabilmektedir.Ayrıca Dorsum bölgelerinde (sırt yüzgecinin önünde) depolanan yağ stokları ilede uzun süreler aç kaldıkları opefe.com da yapılmış deneyler neticesinde ispatlanmıştır(3-4 ay)
Buraya kadar piranhaların doğada nasıl beslendiklerini özellikle bize ilgilendiren kısmı olan akvaryum ortamında hangi besinler ile nasıl beslendiklerini anlatmaya çalıştım.Son olarak tavsiyelerim sürekli yem çeşitliliği yapmanız ve mümkün olduğunca habitatlarına uygun tarzda beslenme şeklini seçmeniz olacaktır.

Not:
Bazı piranhacılar balıklarını kuru yemler ile de beslemektedir özellikle tercih Tetra discus yemidir.Bunu alışkanlık haline getirip ana menünün bir parçası haline sokmak son derece sakıncalıdır..Bu balıkları doğallıklarından uzaklaştıracak ve kolay beslenme yoluna itecektir.Çok zorunlu haller dışında vermemenizi tavsiye etmiyorum.//Murat YÜCE den.
Ayrıca Onur Can BAKIR ve de Mete HAN beyin buradada verdiği bilgilere teşekkürler kendileri bu alanda çok gelişmiş bilgilere sahiptirler.

Piranhalarda Üretim

Üretim için piranhalarınızın yumurta dökmelerini beklemeniz gerekir. Bunun içinde su değerlerinizin doğaya yakın olması gerekir. Tam verim almak için balığınızın 2 yaşını geçmesi lazımdır. Boy farkı önemli değildir.
Önemli olan yumurta almak değil, yumurtadan yavru alıp büyütmektir. Bunun içinde özel gereksinimler vardır. Yumurta döküldükten sonra; balıklarınızı akvaryumdan çıkartmalısınız yada yumurtaları ayrı bir akvaryuma almalısınız.

Balıkların Akvaryumdan Alınması:
Ana akvaryumda kalan yumurtalar çok hassas şekilde takip edilmelidir. Su ısısı 30 dereceye yükseltilmeli, iç ve dış filtre akvaryumdan çıkarılmalıdır. Yerine bol oksijen ve sünger filtre konulmalıdır. Akvaryum suyundan %50dip çekilip yerine Nestle gibi yumuşak damacana sulardan konulmalıdır. Bundan sonra geriye kalan sadece beklemektir.

Yumurtaların Akvaryumdan Alınması:
Yeni akvaryum suyunun %50'sini ana akvaryumdan konulmalıdır. Dip kısmının bir köşesine ince quartz konulmalıdır. İnce bir hortumla yumurtalar çekilirken diğer ucunu suya sokulup yüzeye yakın tutulmalı ve hortum su yüzeyine paralel olmalıdır. Böylece yumurtalar bir yere çarpıp zarar görmeyeceklerdir.

Yavru Akvaryum Dekoru:
Akvaryum en az 100 lt olmalıdır. Kumun kesinlikle ince quartz olması gerekir. Bol bitkili ve kütüklü akvaryum dekoru yapılmalıdır. Işık sistemi 12-16 saat kullanılmalıdır.

Yavruların Yetiştirilmesi:
Yumurtada 4-5 gün geçtikten sonra yavrular akvaryuma dağılmaya başlarlar. Dipte kalan yavrular bir gün daha yaşam mücadelesi verebilirler. Balıkların tamamen akvaryuma dağılmasından itibaren 2 gün arayla ısı birer derece düşürülerek 27 dereceye sabitlenmelidir. 3. günden itibaren yemlenmeye başlanmalıdır.

www.piranhalar.com<

Sorularınız için;
http://www.bilyap.com.tr/forum/bilyap_forum.php?fm=others<
adresini kullanabilirsiniz..

Akvaryum & Dekor & Beslenme

Piranha Akvaryumu:
. Mükemmel balıklar için; 150*70*60 h bir akvaryum alın. Alabileceğiniz en az ölçüler ise; 100*40*50 h ölçüleri..
. Kum olarak quartz veya lavalit kullanın. Karışımlarını da kullanabilirsiniz.
. Kütük, kök ve bitkilerle genel dekoru yapın.
. Akvaryumunuz yerden en az 80 cm yükseklikte olsun ve üstünü parça camlarla tam olarak kapatın.
. Işık sistemini bir köşeye monte edin diğer köşeyi karanlık bırakın.
. Mutlaka ek olarak Power Head kullanın. Balıklar daha hızlı gelişeceklerdir.

Akvaryum Dekoru:
Piranhaların sürü halinde gezmeleri, saldırı anında toplanmaları ve gerektiğinde saklanmaları için genel dekor çok önemlidir. Üç şekilde piranhalar için uygun dekor yapabilirsiniz. Bütün dekorlarda akvaryumun en ön kısmını balıkların gezebilmeleri için boydan boya boş bırakın.

1.Dekor
Dekoru akvaryumun iki arka köşesine yerleştirin. Saklanmaları için köşelere yakın yerlere bitkiler koyun. Orta kısım boş kalsın sadece iskelet dekoru koyabilirsiniz.
2.Dekor
Dekoru akvaryumun orta kısmına yerleştirin ve arkasında 5cm'lik boşluk bırakın. Bitkileri de köşelere yerleştirebilirsiniz.
3.Dekor
Dekoru akvaryumun bir köşesine yerleştirin. Dekorla ön cam arasında en az 10 cm'lik boşluk bırakın. Diğer köşeye sadece bitki yerleştirin. Orta kısım boş kalsın.

Dış filtre borularını bir köşeye yerleştirin ve ısıtıcıyı da buraya gizleyin. İlave olarak iç filtre kullanın ve filtreyi de bu köşeye koyun. İç filtrenin tazyik hortumunu da kapatın ve su veren kısmına "L" boru takarak su yüzeyine döndürün. Dış filtrenin borusunu da yüzeye döndürerek yüzeyi dalgalandırın.

BESLENME:

Balıklarınızın gelişimi açısından çok önemlidir. Kesinlikle yazılanları uygulayın.

Pygocentrus Ailesi:
Bu ailenin balıklarını ve serrasalmus balıklarınızı; canlı balık, alabalık gibi tatlı su balıkları, tavuk, ördek eti ile besleyin. Çok zorda kalmadıkça et ürünleri kullanmayın. 10 cm'in altındaki piranhalara kendilerinden daha büyük boylardaki canlı balıklar atmayın. Yememeleri normaldir ama bütün taktikleri uygulayarak bunu da sağlayabilirsiniz. Balıklarınızı beslemeden birkaç saat önce akvaryuma yürek kanını damlatın. Bu yolla balıklarınız her an avlanmaya hazır olacaklardır. Besini atmadan önce balıklarınızın görebilecekleri bir yere besini oyun ve takip etmelerinin izleyin. Daha sonra besini ipe bağlayarak veya direk akvaryuma atarak yemleme yapabilirisiniz. Piranhaların dişlerinin gelişmesi için parçalayarak beslenmeleri gerekmektedir. Bunun için besini büyük parçalar halinde akvaryuma atın. Canlı yemin piranhadaki gelişim ve renk açısından önemini unutmayın. Piranhalarınızı olabildiğince tatlı su balıklarına alıştırın.

Serrasalmus Ailesi:
Canlı yem ve diğer beyaz et ürünleriyle besleyebilirsiniz.. Pygocentrus balıklarıyla aynı besinleri kullanmanızda fayda var.

Boy & Besin Miktarı:
Balıklarınıza 3 haftada bir 'B' vitamin takviyesi yapın. Vitamini yemle karıştırıp balıklarınıza verin.
Yavru piranhalarda;
1 cm ve altı Az az günde iki öğün artmina.
1-2 cm : Az az günde iki öğün kaliteli baby toz yemler.
2-5 cm : Az miktar günde iki öğün; ufak yavru balıklar ve parçalayabilecekleri boyda beyaz et parçaları.
Genç piranhalarda;
5-10 cm : Tek öğün canlı balık, tatlı su balıkları, tavuk eti.
10 cm ve üzeri : İki günde bir tek öğün balık eti, kurbağa ve canlı yem.
Yetişkin piranhalarda;
20 cm ve üzeri: 4-5 günde çok miktarda balık eti, kurbağa ve canlı yem.

www.piranhalar.com<

Sorularınız için;
http://www.bilyap.com.tr/forum/bilyap_forum.php?fm=others<
adresini kullanabilirsiniz..

Piranha Alırken Dikkat

Piranhalar sürü balıkları olduklarından en az 4 balık alın. Üretim için en az 10 balık almalısınız.
Piranha alırken dikkat etmeniz gerekenler;

Tür Ayrımı:
Piranhaların alt çeneleri üst çeneden daha ilerdedir. Balıklar 5 cm'den ufak ise kesinlikle karınlarında kırmızılık olmamalıdır. 15 cm'in altındaki balıklarda ise benekler bulunmalıdır. Aksi taktirde balıklar hormon almıştır.

Sağlık Faktörü:
Piranha alacağınız akvaryumda balıklarda; hastalık, bitkinlik ve denge bozuklukları var ise kesinlikle balık almayın. Alacağınız balıkların yem yediğine şahit olmadan balık almayın. Piranhalar da göz eksikliği haricindeki diğer vücut eksikliği olan balıkları rahatlıkla alabilirsiniz.

Sürü Bilinci:
Akvaryumdaki piranhalar içinden en büyük balıkları seçin. Bunlar sürü içinde daha baskın ve agresif balıklardır. Belli bir süre balıkları izledikten sonra sürü halinde gezen piranhalardan alın. Kenarda köşede yalnız takılan balıkları almayın. Bu yöntemlerle akvaryumunuzdaki sürü kavgasını en alt düzeye indireceksiniz.
www.piranhalar.com<

Sorularınız için;
http://www.bilyap.com.tr/forum/bilyap_forum.php?fm=others<
adresini kullanabilirsiniz..

Amazonun Efendileri

Piranhalar amazon nehri ve kollarında yaşarlar. Tanınmalarının nedeni kuvvetli çene yapılarına sahip olmalarıdır. Piranhalarda ortalama 28-30 diş bulunur. Diş yapıları türlere göre değişir. Piranhalar yaklaşık 25 türden oluşur. Bu türlerin içinde; kırma türlerde mevcuttur. Kırma balıklar bazı cinslerin çiftleşmesi sonucu oluşup sadece boy ve renk farklarıyla ana türlerden ayrılırlar. Piranhaların en saldırgan olduğu zaman yazın amazonda suların çekilmesiyle başlayan kuraklık dönemi ve sonrasıdır. Bu zamanlarda sular çekilir ve ufak göletler oluşur. Büyük piranha sürüleri bu göletlerde mahsur kalırlar ve hayat mücadelesi vermeye başlarlar. Çoğu piranha ise çamura kadar inen su seviyelerinde sıkışır ve kuşlar tarafından kapışılırlar. Göletlerde oksijenin azalması ve bazı piranhaların hastalanmasıyla piranhalar arasında savaş başlar. Piranhalar hayatta kalmak ve balık başına düşen oksijen miktarının artması için birbirlerini yemeğe başlarlar. Bu süre içinde hayatta sadece en güçlüler kalır. Hayatta kalan balıkların içinde ufak boydaki piranhalar da mevcuttur. Yağmurların başlamasıyla sular yükselir ve piranhalar amazonun bütün kollarına dağılırlar. Şimdi kuşlardan öç almanın zamanı gelmiştir. Bu zamanlarda piranhalar suda hareket eden her şeye saldırırlar. Bu dönemde yerliler asla suya girmezler. Piranha saldırısından ölen insan kayıtlara bulunmamaktadır ama bazı yerlilerin ayak parmaklarında ve bacaklarında eksiklikler olduğu bilinir. Bu zamanlarda aç olan piranhalar ağaçtan düşen kuş yavrularını için timsahlarla yarışırlar. Piranhaların en büyük düşmanlarının başında timsahlar gelir. Suların yükselmesiyle birlikte açlık dönemi biter ve piranhalar çiftleşmek için eş seçip sürüden ayrılırlar. Çift piranhalar yumurta dökmek için köklerin ve bitkilerin bulundukları bölgelere giderler. Dişi yumurtalarını döker ve sonra erkek balık yumurtaları döller ve dişiyi kovar. Dişi erkekten ayrılarak kendisine yeni bir sürü bulur. Erkek balık yavrular çıkana kadar yumurtaları diğer balıklardan korur. Yavruların beslenme zamanına kadar yanlarında kalır ve onlara başka yavru sürüler bulduktan sonra yanlarından ayrılır ve çiftleşmek için başka sürülere katılır. Piranhalar doğada bir seferinde 3-4 bin yumurta atsalar da bu rakam akvaryumlarda bini geçmez. Üretimleri için büyük havuzlar kullanılır. Kendi aralarında genus pygocentrus ve serrasalmus olmak üzere iki aileye ayrılırlar. Pygocentrus; kırmızı göbekli piranha ailesidir ve en saldırgan türleri içinde barındırır. En ünlü piranha üyesi olan nattereri bu ailenin üyesidir. Bu aile çok büyük sürüler halinde dolaşırlar. Akvaryumda en çok bu türler yaygındır. Serrasalmus ailesi ise tek yaşayan piranhalardır. Ünlü rhombeus bu ailenin üyesidir.. Piranhalar büyük akvaryumlarda ufak sürüler halinde et kaynaklı besinler ile beslenirler. 500 lt bir akvaryumda 10 balıklık bir sürü rahatlıkla beslenebilir. Piranhaların ortalama ömürleri 15-16 yıl olup bu değer akvaryumlarda 10-11 seneye kadar inebilir. Piranhaların en büyük düşmanlarından biride insanlardır. Yerliler tarafından günün her öğünü tüketilirler.
www.piranhalar.com<

Sorularınız için;
http://www.bilyap.com.tr/forum/bilyap_forum.php?fm=others<
adresini kullanabilirsiniz..

Yaşayan En Tehlikeli Balık

Slm bende 5-7 cm boylarında 6 adet amazon piranha var. çok seviyorum asil ve çok zeki yaratıklar, her gün aldığım günden bu yana hep canlı yem ve yavuk cigeri verdim ama kesinlikle cenlı hayvan vermeye karşıyım "günah" bazı hayvanları ısırıyorlar ve yarısı halen can cekısıyordu o manzaradan sonra bir daha asla vermedım vede tavsıye etmıyorum kesınlıklede karsıyım bakın canlı yem yada cıger. olu balık verdıgınızde cok saglıklı ve guzel bır goruntulerı oluyor kesınlıkle bu teorımı deneyın hak vereceksınız. sımdıden herkeze kolay gelsın ama yenı baslayanlar ıcın ıdeal bir balık kesınlıkle degil...

etçil_piranalarda_satın_alma?***

Arkadaşlar etçil pirana alırken öncelikle yavru alma taraftarı olalım.Çünkü balıklar büyük alındığında farklı akvaryuma alışımları zor oluyor.Ve balıklarımızı eylül-ekim aylarında alırsak hormonsuz anne-babadan olduğunu garantilemiş oluruz.Piyasada etçil diye otçul bir tür olan pacu satılıyor.Bu iki türü renkleri ve çene yapılarından ayırt edebiliriz.Pacular etçil piranalara göre daha renklidir.Çene yapıları ise, etçil piranaların alt çeneleri üst çeneye göre büyük ve öne cıkıktır.Pacuların alt ve üst çeneleri eşit büyüklüktedir.Sürü balığı olan piranalarımızı en az 6 lı grup olarak alalım.Akvaryumumuz ise ne kadar büyük olursa o kadar iyi gelişirler.Balıklarımızın çabuk gelişmesi için hava taşı kullanıp bol oksijen sağlamalıyız ve akvaryumumuzda çok iyi filtrasyon sağlamalıyız.Akvaryumum kumunu midye kırığı seçebiliriz.Akvaryumunuzu balıklarınızın doğal gelişmesi için doğada yaşadıkları amazon nehri gibi dizayn etmelisiniz.Bunun için dayanıklı bitkiler seçmeli(örneğin:cryptocoryne) ve bambu kökleri kullanmalısınız.Piranalarınızın beslenmesinde 2. aylarına kadar doğranmış tavuk ciğeri, 2. aydan sonra dana yüreği ve canlı japon balığı kullanırsanız renkleri parlak ve canlı olacaktır.Zaten piranalarınız japon balığına saldırmazsa pacudur.Bu yöntemleri uygularsanız sağlıklı ve renkli piranalar yetiştirir, seyrine doyamazsınız.Piranalarınızla iyi günler dilerim***

CaN_BaKıR üye resmi

Piranhalar Genel Bilgi

Piranhalar
Karasinler (characins) grubundan olan bu balıklar kendi aralarında etçil ve otçul olarak ikiye ayrılırlar. Akvaryumcular genelde otçul olanları piranha olarak saymazlar ancak bunlarda tam anlamı ile piranhadır. Piranha kelimesi yerli dilinde “makas” anlamına gelir. Ve yerliler piranha çenelerini makas olarak kullanırlar. Etçil yada otçul olsun her birinde bir hayli iri ve keskin dişler vardır. Etçil olanlarda bu dişler üçgen ve sivri, otçullarda ise küt ama keskin dişler vardır. Bu tamamen doğadaki beslenişlerine göre evrimleşmiş bir diş yapısıdır. Sivri dişler etleri parçalamak için, düz ama keskin dişler ise sert yapılı meyve ya da tohumları kesebilmek için idealdir. Kısaca biz bu balıklara çöpçü diyebiliriz. Amazon nehrindeki çöp ihalesi onlarındır. Etçil olanlar leşleri temizler, otçul olanlar ise ağaçlardan suya düşen meyve ve tohumları çürümeden yok eder. Peki; amazonda bu kadar çok mu leş oluyor? Hayır!!! Amazon nehrinde belli zamanlar haricinde piranhalar neredeyse leş bulamazlar. Bu zaman kuraklık mevsimidir. Kuraklık zamanı nehir kolları kurumaya başlar ve ufak gölcükler meydana gelir. Bu gölcüklerde piranhalar(genelde nattereri ve notatus) bol bol yiyecek bulurlar. Oksijen azalmaya başladıkça dayanıksız balıklar teker teker ölür ve piranhalar için bu ziyafet zamanı anlamına gelir. Her ne kadar diğer balıklardan daha dayanıklı bir yapıya sahip olsalar bile biran önce yağmurlar başlamaz ise onlarda teker teker ölmeye başlarlar. Bu arada oksijeni dengeli kullanmak adına yaşlı ve dayanıksız balıklar yenerek yok edilir. Bu genç balıkların hayatta kalıp üreyebilmesi için yapılan bir yamyamlıktır. Yağmurlar kısa zamanda başlamadığı taktirde oksijen yetersizliğinden ölen piranhalar timsahlar, etçil su kuşları, su samurları ve diğer amazon yaşayanları için ziyafet anlamına gelir... Yağmurların başlaması ile sular yükselir ve piranhalar sürülerine dahil olurlar. Bahar aylarına kadar çok az yiyecek bulabilen aç piranhalar, bahar geldiğinde üremeye başlayan su kuşlarının bulunduğu ağaçların altında gezip suya düşen yavruları yerler. Tabi onlardan önce timsahlar devreye girmezse. Piranhaların en büyük düşmanlarından olan timsahlar piranha ile beslenmeyi çok severler. Bu yüzden eğer bir timsah kuşa piranhalardan önce saldırırsa piranhaların yapabilecekleri tek şey etrafında dolanıp son olarak artıkları yemek için beklemektir. Ancak birde timsahtan daha çok piranha seven bir canlı vardır ki oda su samurlarıdır. Su samurları günde 25-30 adet piranha yiyebilirler. Ancak piranha bulamadıkları taktirde diğer balıkları yerler. Piranhalar samurların temel besinleri haline gelmişlerdir... Aslında piranhaların en büyük düşmanları biz insanlardır. Çünkü yerliler samurların tükettiği piranhadan daha fazlasını tüketirler. Özellikle kuraklık zamanı piranhaları kolay yakaladıkları için çok çeşitli piranha yemekleri yaparlar. Piranhalar insan yer mi? Hayır!!! Piranhalar söylediğimiz gibi leş yiyicisidir ve şu ana kadar duyulmuş bir insan saldırısı yoktur. Ancak amazonun bazı köylerinde nüfus sayımı yapılmamaktadır. Her ne kadar yerliler herkesten daha bilinçli olmalarına karşı balık yakalarken, banyo yaparken(nehirde yıkanırlar) ya da çamaşır yıkarken suya düşüp piranha saldırısından ölen mutlaka olmuştur. Fakat bu varsayımdır amazondan çıkartılmış insan iskeletlerinde bile otopsi sonucu piranha dişine rastlanmamaktadır. Genellikle timsahlar ön planda olur piranha hiçbir şekilde insan ya da suya giren iri canlılara saldırmaz. “Piranha”, “Piranha2”, “Piranha Saldırısı” gibi filmlerdeki piranhalar tamamen hikaye ve hayal ürünüdür. Zaten film yapımcıları insanları bu gibi konularla hep çok yanlış bilgilendirmişlerdir... Örneğin; jaws serisi, piton, anaconda, mavi korku vb. korku filmi konulu filmler yüzünden insanlar gerçek hayatta da korku dolu olmuşlardır. Korku yada gerilim filmleri insanları izlerken korkutup daha sonra normal yaşamına dönecekleri şekilde düşünülerek yapılır. Fakat psikolojisi, sinir sistemi güçlü olmayan bir insan “Piranha 2” filmini izledikten sonra denize girmeye korkmaya başlıyor. Sebebi ise filmde denizdeki piranhalardır, hatta işin çok çok çok abartısına kaçıp bu filmde uçan piranhalar yapmışlar. Kırlangıç balığı gibi vücudu olan ve keskin dişlere sahip olan balıklar yaratmışlar. Daha ne olsun insanlar denizden uçarak çıkıp onları yiyecek balıkların gerçekten var olduğunu sanıyorlar. Ya da daha kötüsü jaws serisi filmler yüzünden denize giren insanlar sahilden ayrılamıyor... Bir çok kişinin akvaryumcuda piranha gördükleri zaman verdikleri tepkiyi izledim. Ve sonuç hep aynı piranhayı film ile tanımış kişiler hep aynı tepkiyi gösteriyor. Bu ne balığı sorusunın ardından aldığı cevap onlarda şaşkınlığa sebep oluyor. Kendini toparlayıp hemen ardından “ya şu filmdeki piranhalar bunlar gibi değildi” ya da, “bunlar büyüyünce şu piranha filmindeki gibi olacak değil mi? gibi tepkiler ve sorular geliyor. National Geographic, BBC, Discovery Channel, Animal Planet vb. bir çok kanal insanlara canlıları tanıtmayı yanı sırada onları korumayı öğretmeye çalışıyor. Fakat sadece bizim insanımız değil tüm dünyanın 2/3 si bu konuda duyarsız...

Dikkat Edin!

Ben 300 lt hacminde bir akvaryumda 5 yıldan beri 2 kırmızı piranha besliyorum.Ama artık onları bırakmakta kararlıyım.Piranhalar doğal durumlarından genlerine vahşilik yatar.Hiç bir zaman onların sevecen hallerine bakmamak gerek.Çünkü geçen yılki bir olayı anlatayım.Evde yoktum 2 saatline dışarı çıkmıştım ve eve geldiğimde kardeşimin feryatlarıyla karşılaştım.Elini akvaryuma sokmuştu ve daha yemlerini almayan canavarlar kardeşimin serçe parmağının küçük bir kısmını koparmışlardı.Siz siz olun hiç bir zaman onlara güvenmeyin!

Dişli piranhalar için hangi bitki uygun

300 lt lık bır akvaryumum ve 4 tane dıslım var akvaryum yenı bıtkılerı henuz koymadım kac tane ve ne tur bıtkı koymam lazım

Vahşi ve Asiller Onlar Benim Hayatım

Merhabalarben 2 ylıdır bu türü besliyorum sanaki benim çocuklarım gibiler onları çok seviyorum 50 yaşımada gelsem yine beslerim.İlk bu bir gerçek bu balıkları kesinlikle ilgisiz bırakmayın aynı bir köpek gibiler onları nasıl eğitirseniz öyle gidiyor ilk başlarda eşim çok karşıydı babamın hediyesi olan küçük bir akvaryumla başladım 2 adet pacu besledim daha sonra 70x30x40 boyutlarında bir akvaryuma geçtim bu arada biraz daha tecrübe kazandım bu arada 4 ay piyasada red bellied piranha aradım ve izmirde bir balıkçıdan telefon yardımıyla buldum 5 adet boyları 2 ile 2.5 cm arası balıklar kargoyla geldi yaklaşık 4 saatlik bir yoldan balıkları gelir gelmez akvaryumuma attım inanın aradan 15 dk geçmedi bu balıklar gerçekten asabi pacularım boyları 20-25 cm arası idi 4 adet ve hepsini yüzgeçleri gitmişti ve ertesi gün balıkları yani pacularımı akvaryumcuya geri götürdüm aradan 3 ay sonra 360 litrelik bir akvaryum yaptım ve şu an boyları 25 ve 27 cm arası ve ilk başlarda elimi akvaryuma sokup rahatça temizleyebiliyordum ama şu an elimi suya yaklaştıramıyorum.Bu balıkları gerçekten iyi bir şekilde beslemek istiyorsanız kesinlikle sadece karşısına geçip izlemekle kalmayın iyi bir akvaryum ve iyi bir temizleme sistemine sahip olmalısınız AMA PİRANHA GERÇEKTEN BİR HASTALIK. GÖKHAN SABANLAR

görkemli

çoğu insan piranha beslemek istemezler korkularından bende ilk başlarda biraz korkuyordum açıkçası ama bu görkemli balığı akvaryumuma koyunca ondan başka balık beslememeye karar verdim bu balığın bence en görkemli tarafı akvaryumda kendini kasa kasa yüzmesi çok asil hayvanlar çok

Biraz Pahalı

BEnim dayımın 8 piranhası günde 1 kilo fln et yiyiyolar biraz pahalıya patlıyo yani.

avcı

bakımları ne kadar zor olsada bir o kadar da zevkli. davranışlarını incelemeye başladığınızda bu balıklara hayran kalıyorsunuz. çoğu kişi piranaları gelişi guzel her akvaryumda beslemeye çalışıyorlar. aman siz bu hataya düşmeyin. küçük akvaryumlarda birbirlerine zarar veriyolar. yüksek sesten, akvaryumda elinizi gezdirmenizden ve cok yakından izlenmekten nefret ediyolar. karanlıkta besleyin. özellikle tombul japonlar, karides ve dana cigerini cok seviyorlar.benim 7 tane piranam var ve suan 450 litrelik bir akvaryumda ıkı adet 10-15 cm lik vatozla hiçbir sorunları olmadan yaşıyorlar. yurt dışından pirana getirtmeye kalkarsanız dikkatli olun ölü gelebilme riski çok fazla.

Serrasalmus Nattereri

arkadaşlar merhaba. bilyapın sitesine bıraktığım piranhalar hakkındaki görüşlerim üzerine; bir çok arkadaşım aldığı balıkların gerçek piranha olup olmadığını soruyor.
eğer aldığınız balığın akvaryum içerisindeki bitkileri yediğini görürseniz o balığı iade edin. Onlar pakudur.
ikinci olarak pacular çirkindir tavşana benzer üst çeneleri belirgindir. gerçek Dişli piranha denilen balıkların ise alt çeneleri daha yavruluktan itibaren belirgin ve dışarı çıkıktır.
üçüncü olarak gerçek dişli piranha başka balıklarla tabiki yaşar ama piranha büyüdükçe diğer türlerinde yaşama şansı azalır.
en sevdikleri balıkların başında sıra ile japon, doğurgan sazancıklar(lepistes etc.) gelir. bu türden balıkları piranhalarınız yavru iken ikram edebilirsiniz.
kuhlilerin tadlarını beğendikleri söylenemez. ama bilğiniz tüm balıkları seve seve öldüreceklerini bilin.
bir başka konu ise bu balıkların gösteri balığı olmamasıdır. piranhalar izlenmekten hoşlanmaz. bu onları rahatsız edebilir. ışığın açık olmasıda aynı şekilde hayvanları huzursuz eder. öyleki ayak sesine bile duyarlı olan bu balıklar aslında çok stresli hayvanlardır. stres birbirlerine zarar vermelerine neden olabilir.
bi diğer konu ise akvaryumun büyüklüğü ve temizliği. akvaryumunuzun camı kalın olsun. akvaryumcuların dediğine inanmayın. camın kalınlığını bütçeniz elverdikçe kalın tutun. yoksa balık 15cmyi bulunca benim önceki jenerasyon balıklarım gibi camı çatlatabilirler.
Ayrıca en ucuz ve temiz bi şekilde istavrit balıklarıyla daha küçük yaştan itibaren besleyebilirsiniz. istavritin eti diğer gıda balıklarına oranla akvaryumun suyuna daha dayanıyor ve dişli piranhaların hoşuna gidiyor.
Yazın çok sıcaklar( 35 derece ve üstü), suda mikrop üremesinin en fazla limiti olduğundan; hayvanlar yaşlandıkça onları öldürebilir.
Ayrıca akvaryuma bol oksijen vermelisiniz. Bildiğiniz gibi balıklar oksijenle solurlar. balığı genelde akvaryumun kirliliği değil, oksijensizlik öldürür. Çünkü; su kirlendikçe suda barınan oksijenli soluyan küçük canlıların(mikrop bakteri, plankton etc) sayısı artar. Sonuçta balıklarınıza oksijen kalmayabilir.
Bu balıklar benim bildiğim( çiklitleri pek bilmem) türler arasındaki en sağlam balıklardır. öyleki birbirlerine zarar vermeleri doğal olduğu kadar, çok kısa zamanda iyilemeleri ve vucutlarındaki kopuk parçaları( bağırsakları deşinse bile) yenilemelerine şahit oldum.
bu balılar sürü balığıdır.en az on tane almanızı öneririm. zaten ilkin yeni başladıysanız balıklar büyüyene kadar ( balıkları yavru alın!) bayağı zaiyat verirsiniz. Ayrıca sayıca bol alırsanız akvaryumunuza daha bi hakim olurlar ve daha hareketli olurlar.

İnternette,daha geniş bilgi resim ve video amaçlı search (arama) ederken; "serrasalmus nattereri", "red belly piranha", "piranha" kelimelerini kullanın.
Hepinize bol şans.

piranha-pacu ayrımı

'amazon'un efendisi'
slm...
3 yıldır piranhalarla ilgileniyorum. her cinsini besledim.(20-22 cm lik pacularım vardı) şu an 6 tane natteri'm var.
malesef piranha beslemekten önce piranha bulmak zor. ilk önce iyi bir araştırma yapmak lazım. örneğin bilyap gibi sitelerden uzmanlara sorularız yeterli olacaktır. piranha alırken ilk önce boylarını bakıp yanılmayın. her boyda olabilir.örnek ben 4-5 cm iken aldım. en büyük fark çenedir. tabiki çene farkını göremeyenler var ve bu gayet normal , ozaman dişlerine bakın derim. eğer dişleri hemen çenenin arkasındaysa veya sırt kısmı kambursa o balık piranha dır. birde pacuların piranha lara göre ağızları daha büyük ve kibar olur. tersi olarak piranhaların paculara göre burun delikleri daha belli ve büyük olur.ayrıca pacuların vücudu gibi kuyrukları da koyu olur. başka olarakda pacuların üst yüzgeçten ağızlarına kadar olan şekil düz olur.piranha larda bu şekil kambur(kavisli) şekilde olur.başka bir yöntem pacular biraz daha büyük,kara ve vücut şekilleri biraz daha yuvarlaksı olur. önemli bir konuda balıklar(pacular) hantaldır.fazla hareket etmezler. ne verirseniz yerler. örnek ben kaşar peyniri , ceviz , fındık hatta et bile yedirdim. tam bir su ineği...
inşallah bir faydası olmuştur.
şu anda elimde 6 tane natteri var ve 4-5 cm iken aldım(ankara'dan) vebalıkların dişleri ağzından fırlıyacak. suda hiçbir canlı bırakmadılar.çok hareketliler bir dakka terinde durmuyorlar.çok kısa sürede 2 katı oldular.canlı yemle besliyorum. iki gün önce 4 tane yapılı japon attım sadece iskeletleri kalmıştı. çöpçüleri ve vatozları saymıyorum. dana kalbiyle besliyorum ve çok faydası oluyor. şimdilik söyleyeceklerim bu kadar. eğer piranha için akvaryum kurmayı düşünüyorsanız hiç düşünmeyin. varlıkları yeter. eğer 20 sene sonra birdaha akvaryum kurarsam yine piranha beslerim(her türlü balığı besledim)
'BİLYAP'a teşekkürler...

tedbiri elden bırakmayın

piranha'ları "abartmayın" deselerde tedbiri elden bırakmamakta fayda var. Genel olarak büyükce bir akvaryum işinizi görecektir. Mesela 200litrelik bir akvaryum 3 piranha'ya ömür boyu yeter, veyahut 450litrelik, 6 taneye. genelde kural yaklaşık 80litreye 1 erişkin piranha şeklindedir. Piranhalarınız küçükken daha ufak akvaryum yetse bile büyüdükçe dar gelmeye başlayacaktır. Bu yüzden baştan işi sıkı tutmakta fayda var. Bitkiye zarar verirmi vermezmi olayına gelirsek, benim ağır bitkilendirilmiş bir piranha akvaryumum var, yavru alımı sırasında alan açma maksadıyla bazı bitkileri kestiler onun dışında bitkiyle işleri olmuyor pek, sağlam köklü bitkiler işinizi görebilir. Diyet olarak genellikle piranha gençken hergün veya günde 2kere, 17cm falan olduktan sonra 2günde bir civarı yiyecek verilebilir. Genellikle japon balığı en iyi yem oluyor. Kırmızı et verme taraftarı değilim, gene iyi temizlenmiş deniz veya göl balığı verilebilir, ama vermeden önce bikere buzluğa atıp dondurup ertesi gün çözdürüp vermekte fayda var. Pişmiş veya yarı pişmiş (bazı arkadaşlar direk mikrodalga fırında 1dk çözdürüp öyle veriyorlar) et vermeyin. İyi bir filtre'ye ihtiyaç duyacaksınız, piranha akvaryumunda en önemli şeylerden biri filtredir. Genelde dayanıklı balıklardır, hastalıklar ve su koşulları konusunda çok yüksek toleranslıdırlar. Bu balıkları dediklerimi uygulayarak en az 10 sene yaşatabilirsiniz.

akvaryumun pitbulları

aslında sakin balıklar diğerleri gibi durmaksızın sağa sola yüzmüyorlar.ama tankta başka bircanlı varsa...işte ozaman çıldırıyorlar.bu balıklar hakikaten öldürmek için saldırıyorlar.geçenlerde 2 adet yaklaşık 17 cm boyunda vahşilikleriyle onlardan aşağı kalmayan 2 adet challengerı zevk için öldürdüler.ve o zaman ilk defa bir balığın bağırdığını duydum(veya bana öyle geldi).ayrıca saldırılarında tam bir organizasyon mevcut.öyle ki,biri balıkları önüne katıp diğerinin olduğu yöne doğru sürüklüyor ve öbürüde balıkların bu telaşından yararlanıp karınlarına doğru atağa geçiyor.ve her zaman başarı sağlıyorlar.avlarıyla sanki dalga geçiyorlar.ikiside böyle durumlarda akvaryumun bir köşesini mesken tutuyorlar.birinden aldığı ısırık darbesiyle o bölgeden uzaklaşan av diğer tarafa kaçıyor,kaçan balığı bu sefer öbürü ısırıyor ve av bu defa diğer tarafa kaçıyor.tamamen bir tenis maçı gibi.seyretmesi aynen discovery channell tadında ama bu olay etik açıdan tartışma sebebi...?bunun sebebinin iç güdülerinin haricinde birde yetiştirilme tarzından kaynaklandığını düşünüyorum.ben her zaman bu hayvanları gece besledim ve devamlı et ve canlı yem verdim şimdi geldikleri nokta ise tamamiyle vahşet içeriyor.bazen kendime ben ne yaptım diye soruyorum.istense kedi gibi olabiyorlar ama aksi halde kendi ellrinizle bir frankeştayn yaratıyorsunuz.ama bunda genlerininde payını vermek gerek.her türlü sorunuzu bana yazın zaimtaskin@hotmail.com<

gerçek pirana mı? red pale mı?

öncelikle piyasada piranha diye satilan baliklarin yüzde 90 i piırana değil. onun için pirana almak isteyen biri bu konuda çok dikkatli olmali.

akvaryumcularda piranha diye satilan balik \"red pale\" adında yine amazon bölgesinde yaşayan ve piranhanin atasi olan otçul bir tür. evrimsel süreç içinde buzul çagi doneminde bitkilerin populasyonunun(nüfusunun) azalmasıyla amazon nehrinde yaşayan bir çok tür hayatta kalabilmek için et yemeye yöneldi ve bu cogu zaman kendi türüne saldıran balik türlerinin oluşmasına yol açtı. kişisel gözlemlerime dayanarak söyleyebilirimki en barişçil tetralar (amazon baliklarının genel türü) olan kirmizi, neon ve kardinal tetralar bile bir cok kez kendi türüne saldirmakta.

bu tarihsel sürecin sonunda kendi türünü yiyen dişlri bitki cigmemek icin evrismis red pale adli piyasa da piranha olarak satılan balık türü hizli bir evrimsel degisim surecine girdi. cunki en son bilimsel arastırmalara göre kendi turunu yiyen canlilar kamuoyunda deli dana diye bilinen hastaliga yol aciyor ve bu hastalik hasta canlinin saldirgan bir tututm almasina yol açiyor.

bu hastalik basitce anlatmak gerekirse kendini yiyen red pale türünden olan baliklari hizli bir dogal secilim sürecine götürdü. bu sürec bu hastaliga an fazla dayanabilen red pale baliklarini hayatta birakti ve bunlar en guclu ve en vahsi alonlariydi. İste bu surec bugunki serrasalmus natteri baliklarini yaratti.

serrasalmus natterinin, red pale ve diger piranha diye satilan baliklardan en buyuk farklari aslen otcul olan bu türlede cignemek icin olan dislerin ve iceri dogru cekik olan cenenin; serrasalmus natteride jilet halindeki disler ve bu disleri en iyi bir sekilde kullanmak yani eti koparmak icin ileri cikik bir cenedir. bunu icinde akvaryumcular arasinda gercek piranhaya \"disli pirana\" da denilir. gercek piraha beslamek isteyen birinin bu yuzden akvaryumculara disli piranha diye sorulmasi gerekiyor.

fiyatlarida otcul pirana diye adlandirilan palik ile ayni. genelde piyasada yavru olarak satiliyor. boylari yaklasik 1,5 ila 2,5 santim. yalniz disli piranhayi bulmasi cok zor. bu yuzden niyetlinin sabrinin saglam olamasi lazim ve otcul piranayi almamasi tabiki.

BUnun disinda Dogrusunu soylemek gerekirse akvaryumcularda gördügümüz dana kadar kara baliklar bu gercek piranada degil. bunlar otcul pirana.

ben bu ise kalkistigimda tum istanbulun balikcilarini gezdim. kadiköy sirkeci bakirköy etc. siparislarde bulundum gelmedi. yaklasik uc ay aradim ama sonunda sans eseri karsima kucuk bi akvaryumcuda cikti. on tane kadar aldim 2.5 milyondan 2001 subatta.

Bu baliklarin yavruyken en buyuk dusmani kendi turleri cunki baliklar deli yaklasik 10 santim olana kadar deli gibi birbirine saldiriyor.

ilk bir ay icinde 10 baliktan sadece dordu hayatta kaldi. ama ne yazikki beni etik acidan olumsuz davranmaya ittiler. ben akvaryuma 10 santimlik bi astronot koydum. bu kalan 3 santim olmuş yavrucaklar bir baska canavarcik olan astronot baligina karsi gladyotor askerleri gibi omuz omuza verdi. bir arada hareket etmeyi ogrendiler.

bu sure zarfinda baliklari almam da itibaren hergun piranhalara canli kurt verdigimi de belirteyim.
....ve astronot biray sonra sonunda oldurmeyi basardilar. ASTRONOT 9 SANTİM PİRANLAR DA 3 santim idi.

bu zamandan sonra bir cok kereler yinebirbirlerini agir bir sekilde yaralasalarda oldurmadiler olmediler.

yemleme konusunda bir cok sofra balik turunu kullandim. baliklar istavrite alisti. istavritin en güzel yani az yagli olmasi ve akvaryumu kirletmemesi.

akvaryum temizligi cok önemli. buyuk harici disa takilan filtre kullandim ve attigim baliklari ertesi gun topladim. ilk baslarda kumlu olan tabanın kumunu 7 ay sonra akvaryum suyunu degistiriken bosalttım su an kumsuz.

merak ettiginiz sorunun cevabina gelelim. baliklsarin su anki boyu. subattan 2001den beri bir yil bile olmadi ve baliklarin boyu 17 ila 19 santim arasi.

baliklarin davranis, zeka ve psikolojisine gelirsek bu baliklar aslen hayvanat bahcesine layik. bunu zamanla sizde anliyorsunuz. akvaryumunuzu batalika ceviriyorlar. diskilari okadar büyük ki ve suyun amonyak ve asidini arttiriyorki batakliga dönuyor ortalik. tum bitkiler yaniyor. tetra disindaki diger turler su ortaminda bile zor dayaniyor.(eger canavarlardan kacabilirse) cunku hayvanlar gercekten vahsi.

piranalari izlerken zaman icinde bir seyin farkina variyorsunuz hayvanlar siz nereye donerseniz size direk bakiyorlar ve yan yana siralaniyorlar.

Buna ilk baslarda bir anlam veremedim. verdigim tek anlam bu hayvanlarin etcil oldugundan zekaya sahib olduklari ve olayin hangi yonde oldugunu anlayabilecek kadar baktiklari yonu anlamlandirabiliyorlardi ve o tarafa donerek algiladiklari goruntuyu anlamlandirdiklarini gosteriyorlardi. ama baliklar bir hayli buyuyunce 15 santimi gecmeye baslayinca sanki baliklarin beni izlediklerini dusunmeye basladim. Bu da beni bir hayli endiselendirmeye basladi. Artik akvaryuma elimi akvaryumdaki pislikleri almak icin bile sokamiyorum. uzun bir kepceyle aliyorum.

diger dikkat edilcek bir konuda akvaryumun uzerinin kapatilmasi. hatta mumkunse kutleli bi tahta ile desteklenmesi. bunu bi cok nedeni var . bu hayvanlar cok heyacanlibazan isigi acinca bile kendilerini oraya buraya vuruyorlar ve zipliyorlar. gecenlerde carpip benim isiticimi bile kirdilar. allahtan farkina vardimda akvaryumun topraklanmasina neden olmadim yoksa kotu suonuclar dogabilirdi.

ayrica akvaryuma elini sokabilecek bir salk misafir cocugu icinde yeterli onlemi almalisiniz.cunku bu hayvan ev akvaryumu icin gercek bir tehlike.,

kucukluklerine oranla sakin bir hal alsalarda Su an her hafta birinin yaralandigini goruyorum. am hayvanlain bunyeleri o kadar saglam ki bir haftada olumcul denebilecek yaralarin hayli iyilestigini gormek beni her zaman sasirtmistir.

sectigim akvaryum 80*40*40 boyutlarinda ve hayvanlari ilk aldigimda 2.5 cantim boylarindaydi. eve gelen misafirler ozellikle fakulte arkadaslarim bir cok kereler benimle bu hayvanlarin pirana olamayacagi konusunda iddialarda bulunurlardi. simdilerde ise ayni arkadaslarim bunlarin ayni balik olamayacagi kanisinda iddialarda bulunuyor. Ayrica apartman sakinleri bile ozellikle cok bilmis teyzeler bile baliklari gormek icin can atiyor.

Bunlarin disinda size onere bilecegim bu hobinizi mumkun mertebe sakli tutmaqniz. cunklu bu hayvanlar akvaryum icn degiller. dogal ortamlarında buyuk yılanlara, memelilere ve hatta timsahlara saldirabilirler, insanlarda dahil. O yuzden hicbir zaman onlarla duygusal iliski kurdugunuzu zannatmeyin. hayvanlarin sizden daha hizli hareket edebilecegini unutmayin(bu haynalar cok cok hizli.). canli hayvanlarla besleyim etik kurallarini cignememeye ozen gosterin(kedi, kus civciv atmayin canli balik serbest...:):):)). akvaryum icerisine elektirikle calisan cihaz koymayin.insanlari uyarin. akvaryumu salak misafirlerinizin tıklamamasi icin onlem alin(cunki basınc prensipleriyle icat olunmus bu cihat patlar.)

Sizlerle paylasabilecegim bilgiler su an icn bu kadar. Gozu alanlar ve bulabilenler bu hayvanlardan satin alsin.(bulursaniz bana da soyleyin bari)
Hepinize bol sans.
E-mailim: sonmez@boun.edu.tr<

piranha beslemek mi?gercekten zor degil.

selam.1 yıldır red belly dediğimiz etcil piranha besliyorum.daha oncede beslemiştim ve tecrubeli sayılırım ama bu gozunuzu korkutmasın.beslemesi zor balıklar degiller.onemli sorun piranha diye satılan pacular.gercek piranha bulmak gercekten zor ama bu konuyla ilgili kişilere yardımcı olabilirim.diger bir onemli konu akvaryum şartları.uygun PH,güçlü filtre,havalandırma ve ısıtıcı olmazsa olmazlardan.ama diger onemli unsur beslemek.bence her ne kadar etcil de olsalar bu balıkları dip,hatta yuzey pondlarına alıstırmak en iyisi.cunku etle beslemek ilerde hem akvaryum hijyeni hem de estetik acıdan pek içaçıcı olmuyor.ac kalmayacakları en asgari duzeyde yemlemelisiniz.Ve tabiki akvaryum dizaynı:hem gorunuş guzelligi hem de suyun pH'sına katkısı nedeniyle mango kokleri ve amazon bitkisi gercekten guzel bir kombinasyon.bu işe başlayacak herkese şimdiden basarılar.

CaN_BaKıR üye resmi

pıranha'nın aşkı

pıranhayı eger bır akvaryumda uretmeyı dusunuyorsanız oncelıkle o akvaryumun 500 lıtre veya daha buyuk olması gereklı.fıtrenız cok ıyı olmalı hatta bırden fazla olmalı dıpte cakıl olması gerek ama her cakıl olmaz ufak olmalı,aslında malum markaların hazırlanmıs turba toprakları var ancak bu sıze pahalıya patlıyabılır bu yuzden dere cakılı kullanmanızı tavsıye ederım bırde akvaryun suyunun ısı:24-27'c ph:7.0 gıbı olmasını onerırım cunku 7.0 ph notr demektır.bu kosullar saglanırsa bırde balıklar es tutarsa seyrıne doyum olmaz ben altı sene once bu kosulları saglamadıgım ıcın yavrularımı kaybetmıstım 5 pıranha varken bu kosulları sagladıgım ıcın 38-40 kadar pıranha var sımdı evımde.bırde akvaryumunuza bıtkı koymayı unutmayın cunku bıtkı dıplerıne ve aralarına yumurtalarını yayarlar hepınıze basarılar

CaN_BaKıR üye resmi

pıranhalar...

bır tane alıp öyle karsısına gecıp ne kadar guzel dıyerek balık bakmayın cunku pıranha bır suru balıgıdır akvaryumda dogal ortamı saglanmadıgı taktırde mantar vb. hastalıkları cok cabuk kapar ve ayrıca fıltrenızde bayagı ıyı olmalı bu kosulları sagladıgınız taktırde bır pıranha surusunu rahatlıkla akvaryumunuza getırebılırsınız tabı paranız varsa.akvaryumcularda bu balıgın ıkı turu var bırı,otcul dıgerı ıse etcıl.ancak etcıl olanını aldanıpta kana susamıs bır balık olarak gormeyın cunku bunlarda otcul gıbı ot kaynaklı yemlerıde yerler hatta akvaryumdakı bıtkılerıde eger gercek bır pıranhayı beslemeyı dusunuyorsanız sıngapur vb yerlerden getırtmenız gereklı. bu yazdıklarım ınsallah ısınıze yarar

Katil değil..

11 yıldır pirana yetiştiriyorum.Bu 11 sene içinde bir çok belgesel izledim.Genelde piranalardan katil diye söz ediliyor.Ben bu fikre karşıyım.Katil kelimesi katletmekten gelir ve istemli bir harekettir.Yani insanlara özgü olan bir kelime neden yaşamak için yemesi ve öldürmesi gerekli bir hayvana yakıştırıkmış onu çözemedim.Piranalar zevk için öldürmezler,biz nasıl zevk için nefes almıyorsak onlarda aynı.Tanrı ona hareket ve diş yeteneği verdiyse oda bunu yerine getirmekte son derece haklıdır.Hoş bizede zeka vermiş ama çoğumuz kullanamıyoruz.Onun için piranalar katil değil doğuştan birer avcı ve sosyalitesi son derce yüksek olan bir canlıdır.Katil denmesi belkide insan oğlunun aklının ermediği canlılardan korkmasına bir kılıf olabilir.Teşekkürler.

kablolara dikkat!!

ben biryıldır pirenha besliyordum bir gün eve geldiyimde akvaryum daki bütün balıklarının öldüyünü gördüm ölüş sebebi ise pirenha balığı filitrenin kablosunu yemiş ve elektirik çarpmış eyer pirenha besliyorsanız kablolara dikkat ve kesinlikle aç bırakmayın

Doğanın Kana Susamış Balıkları

Piranalar Amazon nehrinde ve Güney Amerika nehirlerinde bolca bulunur.Sürüler halinde dolaşırlar ve kan kokusunu aldıklarında çılgına dönerler .Birçok türü vardır bunlardan 4 türü çok vahşidir.Bir canlıyı yerken zeytin büyüklüğünde et koparıp yutarlar ve hatta birbirlerini bile yaralarlar .Bu hayvanlardan balıkçılarda şikayetçidir çünkü yakaladıkları balıkları oltanın misinesinide koparıp gider piranalar.Ama yararlı yönleri zayıf,hastalıklı ve halsiz balıkları yok etmeleridir.Allah ın yarattığı mükemmel yaratıklardan biridir bence.

Ararsanız Bulmanız Çok Kolay

Bu türe bakmaya pirana filmini seyrettikten sora bakmaya karar verdim mükemmel hayvanlar ama bulması zor olabiliyo.Şayet ben çok küçükken aldım ve severek bakılırsa yani gerçekten değer verilerek bakılırsa çok zekli ve muhteşem hiç bi imkandan kaçınmadım nerde bulduğuma gelince belki aklınıza gelmez ama Eminönü kuşçular çarsına gittim ve bütün akvaryumcuları dolaştım 2 çeşit pirana türü bulabildim biri etçil amazon piranası ve biride kırmızı pirana ilk aldığım otçul çıktı bu yazıları okuduktan sonra etçil türünü aldım ve hala besliyorum fazla maliyeti yok hatta ucuz benim tavsiyeme bakarsanız bulmanız çok kolay tabi istanbulda iseniz .Sipariş ilede getittiriyorlar.

yam yam balık

Bu balıklar akvaryumculuğa yeni başlayan-
lar için değildir.Aç bırakıldıkları yada ken-
dilerini tehlikede hissettikleri halde arala-
rundaki en güçsüzü yerler ve bu durum bir kaç
balık kalana kadar devam eder,balıklarında a-
şırı pahalı oldukları düşünülürse bakımlarıda
tecrübe gerektirir.

Kırmızı Piranha (S. Nattereri)

Bu türü alırken Avrupa da Pacu diye bilinen ve Kırmızı Piranha dan sadece çene yapısıyla ve esasında otçul oluşuyla ayrılan türü almamanızdır. Pacu'lar akvaryumunuzda bitki bırakmazlar ve esasında otçul oldukları için dişleri çok içerde ve küçüktür oysa ki gerçek piranhaların alt çeneleri ön çeneden daha büyük ve bu yüzden de alt çenedeki dişlerinin bazıları ağızlarının dışına taşar. Çok güzel olan bu balıkları Türkiye'de bulmak çok zor. Almak için özellikle Avrupa veya Singapur dan bir tanıdık bulmalısınız, ama çok pahalıya mal olabilir. Bu balığı beslemek isteyen ve besleyenlere şimdiden başarılar çünkü discustan daha hassastırlar suyun debisi ne yüksek ne fazla olmalı suyun ph ı tam sevdikleri gibi olmalı ve 15 günde bir muhakkak akvaryumdan dip çekilmeli yoksa bu balık kısa zamanda hastalanır; ayrıca yemlemesi protein değeri yüksek yemlerle yapılmalıdır kanlı et gibi mesela çok severler ama suyu ağırlaştıracağından havalandırması ve filtresi çok iyi olmalıdır, dip filtresi kesinlikle kullanılmamalı, hatta mümkünse o malum alman firmasının dıştan filtrelerinden akvaryumunuza göre olanından 2 tanesi ile yapılmalı ama o filtrelerin içindeki karbon sadece dip çekildiği ve ertesi gün kullanılmalı yoksa balığın sağlığı için gerekli bakterileri de yok etmeye başlayacaktır, özel malzemelerini koyup güzelce filtre etmesini sağlayın, üstelik bu yöntemle 15 günde bir filtreleri temizleyip üstüne taze su eklediğinizde dip çekmenize gerek kalmayacaktır dipteki pislikleri -uzun saplı- bir kepçe ile temizleyebilirsiniz. Bu güzeller güzeli balık için söyleyebileceğim herşey bu kadar.

asil ve vahşi

Kırmızı karınlı piranhaları sever misiniz? Üzerlerine sim (gümüş) çekilmiş gibi göz dolduran bu balıklar, asla sadist duyguların tatmini için yaratılmış canlılar değiller. Öyle duygusallar ki, sizi sevdiklerinde takındıkları tavırları izlemeye doyum olmuyor. Ben iki adet 15 cm boylarında kırmızı karınlı piranha besliyorum. 4 cm iken almıştım. 1.5 sene içinde 15 cm'e ulaştılar. Onları dip yemi ve canlı yeme alıştırdım. Beni gördükleri zaman akvaryumun içinde sevgi gösterilerinde bulunuyorlar. İyi tasarlanmış bir akvaryumunuz var ve bu balıklara sahipseniz; gerçekten seyre değer balıklardır bilirsiniz. Adeta kendinizi, Güney Amerika'da, Brezilya'nın o güzelim Amazon nehrinde hissediyorsunuz. Bu balıkları almaya ve beslemeye ciddi ciddi karar verirseniz eğer, her şeyden önce alacağınız piranha sayısını önceden belirlemelisiniz. Tecrübelerime dayanarak söyleyecek olursam, bu balıklar daha sonra aralarına katılan türdaşlarını acımadan yok edebiliyor. Bakımları çok zor değil. Sadece iyi bir filtreye ve en az 200 litrelik bir akvaryuma ihtiyacınız var.. Tabi ısıtıcıyı unutmamak lazım. 3 haftada bir suyun bir kısmını dinlenmiş ve dezenfekte edilmiş su ile tazelemek de faydalı oluyor. Eğer show meraklısıysanız canlı balıklar alıp 5cmlik bir balığı 5 saniyede ardında hiçbir eser bırakmadan nasıl yediklerini seyredebilirsiniz. Şayet Asalet hastasıysanız ve bu seyir size çok vahşet geliyorsa, benim gibi yavruyken alıp dip yemi ve canlı yeme alıştırabilirsiniz. Ne yazık ki bu türün çeşitli korkular ve güvenlik problemleri yüzünden artık Türkiye'de satışı yasaklanmış. Örneğin ben hala 2 tane arıyorum. Eğer bulursanız beni de haberdar edin. Ama iyi bir araştırma ile sanırım bulunabilir. Sakın akvaryumculardan bu tür yerine çenesiz otçul piranhalardan almayın. kırmızı karınlı piranhaların alt çeneleri biraz ileridedir ve dişleri birer jilet kadar keskin olarak gözükür. Piranhalar hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için http://www.piranha.org< adresini ziyaret edebilirsiniz.

canlı yemlemede suyun niteliğinin kaybolması

bu balıkların beslenmesinde canlı beslemenin faydası çok önemli çünkü hızlı vede dengeli büyümeleri için bu şart fakat ufak akvaryumlarda vede yetersiz filitrelendirmede akvaryum suyu kısa zaman içinde niteliğini kabetmekte bu yüzde az vede sadece bir dakika içinde bititebilecekleri kadar beslenmelidir

dikkat. pirana var!!!

Ben yaklasik olarak 5 ay kadar bu cinsi besledim. Aldigimda ufacik biseydiler ama satarken en ufagi elimi gecmisti.Aldigim yer tavuk cigeri ile besliyebilirsin demisti ama bir kac kez vermeme ragmen agizlarina alip geri cikardilar. Ve bende yurek'le beslemeye karar verdim.Gidin bi kasaba alin yarim kilo yurek ama sakin ha! hep derlerye ufacik ufacik dograyin diye alakasi yok ben 3 e bolup falan veriyordum havada yutuyorlardi.Ve ben hic ac birakmadim ama 1 ay icinde kolum kadar bitkiden geriye kokleri kalmisti.Gece'leri onlari izlemeye doyum olmuyor.Eger Pirhana icin bir akvaryum kurmayi dusunuyorsaniz birdaha dusunun derim. Birol Dikmen. Ankara

sakın ola aç bırakmayın!!!

Piranhalar adı duyulduğunda korkulan hayvanlardır.Ama aslında gerçekten çok eğlenceli balıklar.Piranhalar küçükken sizden korkarlar bu yüzden onların akvaryumunu yüksek bir yerde tutmanızı öneririm.Birde asla onları aç bırakmayın.Bu obur balıklar 1 gün aç bıraksanız bile bitkilerden birazının azalacağını görürsünüz...