Kırmızı tetra (Hyphessobrycon erythrostigma)

Hyphessobrycon erythrostigma
Latince isim:
Hyphessobrycon erythrostigma
Eşanlamlılar:
Hyphessobrycon rubrostigma, Hyphessobrycon callistus rubrostigma
Habitat:
Habitat Peru'nun yukarsındaki Amazon Havzası
Büyüklük:
7 cm
Davranış:
Sakin ve barışçıl karma akvaryumlar için
Beslenme:
Omnivor; etçil ve otçul
Üreme:
Yumurtalar ince yapraklı bitkilerin arasına bırakılır
Su şartları:
pH: <7.2, sıcaklık: 23-28°C
En küçük akvaryum:
60 cm
Yüzme seviyesi:
Orta
Bakım:
Biraz tecrübe gerektirir

Sakin sürü balıklarıdır. Yetişkinlerinin yeni akvaryumlara alışmaları uzun sürer; bu arada sinirli olabilirler. Suyun kalitesine sürekli dikkat etmek gerekir. Sertlik 12 GH'ın, pH da nötrün yani 7'nin altında olmalıdır.

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

Kırmızı tetra

Sevgili arkadaşlar muazzam güzellikte bir balıktır(bu bence tüm tetra cinsi balıklar için geçerlidir.)Evet arkadaşlar bu balıkları akvaryumda beslerken öncelikle en az 3 adet alın çünkü birbirleriyle oynaşmaları ve bir oraya bir buraya gidişleri sizi akvaryuma kitleyecektir.Bu balıklar dip kısımda gezinirler her türlü yemi severek yerler ama siz canlı yemi fazlasıyla verin su piresi ve tubifexe bayılırlar,bu balıklar eğer akvaryuma fazla el sokulursa soluklaşırlar ve küserler ayrıca su muazzam iyiyse ve keyifleri yerindeyse alt yüzgeçlerinde beyaz fosforlu şeritler oluşur bu varsa suyun durumu çok iyidir ve bu balıkların bu davranışı sayesinde suyun durumunuda test etmiş olursunuz.Sevgiler hakan çangar.

gercek suru baliklaridirlar

bu baliklarin en guzel yani gercek suru baliklari olmasi. renginin pembe kırmızı olması bitkilendirilmis(ozellikle kirmizi renkli bitlilerle) ve bataklik odunlariyla dizayn edilmis akvaryumlarda mukemmel bi goruntu verir. cok hareketlidir ve kavgaci huy sergileyebilir. bu sakin huylu diger baliklarla dalasmalrina yol acar. kuyruk didiklemeyi severler. akvaryumun genelde tabana yakin orta yerlerini keniş alanlari yaparlar. bu yüzden üz ve dipte yasayan diger turlerle ayni akvaryuma konulduklarinda guzel bi goruntu verirler.
ayrica cok dayanikli va saglikli baliklardir.
sonmez@boun.edu.tr<