Komando çöpçü (Corydoras paleatus)

Corydoras paleatus, Aquarium Atlas Vol. I
Latince isim:
Corydoras paleatus
Eşanlamlılar:
Callichthys paleatus, Corydoras marmolatus
Habitat:
Güney Amerika: Güneydoğu Brezilya: La pata
Büyüklük:
7 cm
Davranış:
Barışçı sürü balığı, enaz 4'lü grup
Beslenme:
Omnivor; etçil ve otçul
Üreme:
>100 yumurta yaprakların alt yüzeyine yapıştırılır
Su şartları:
pH: 6.5-7.5, sıcaklık: 22-26°C
En küçük akvaryum:
80 cm
Yüzme seviyesi:
Taban
Bakım:
Biraz tecrübe gerektirir

Diğer birçok çöpçü türü gibi, Komando Çöpçü de akvaryumda kesinlikle yalnız değil, enaz dörtlü gruplar halinde beslenmesi gereken sosyal sürü balıklarıdır.

©Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

YÖNETİME

BAZI BALIK FORUMLARI ÇOK KISA VE O TÜRÜ TAM ANLAMIYLA ANLATAMIYOR. BUNUN İÇİN BİR ÇALIŞMA YAPSANIZ VEYA BU KONUDA TECRÜBESİ OLANLARLA İŞ BİRLİĞİNE GİDİLSE İYİ OLUR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

SAYGILARIMLA

bilyap üye resmi

Balık ve bitki sayfaları da ileride üyelerden gelecek

Öneriniz için teşekkür ederiz. Bu yeni sitemizin ana fikri de zaten balık ve bitkiler dahil bütün sayfaların yeterli puan ve yetkilere sahip üyeler tarafından gönderilebilmesidir. İleride ticari faaliyetimizi tekrar başlattığımızda da üyelerimiz puanlarına göre gelirden pay alacaklar. Henüz üyelere balık ve bitki sayfalarının yazarlık hakkını vermedik, ancak ileride bunu mutlaka yapmayı düşünüyoruz. Öncelikle üyelerimizin yeni siteye biraz ısınmasını, video resim makale gibi sayfaları göndermeye alışmasını ve editör yetkisine sahip üyelerin sayısının biraz artmasını bekliyoruz.

ÜRETİM

Öncelikle şunu ayırmak lazım.Üretimi ne için yapıyoruz. Ticari bir kaygıyla mı ;Yoksa bir akvarist olarak bu balıklarında eşleşme ve yavru yapma güdülerini gerçekleştirmek için mi.

 Ticari üretim için formül  farklıdır. Dişi ve erkekler ayrı ayrı akvaryumlarda tubifex ile 2 hafta beslenir. Yağlanmaları ve yumurta toplamaları sağlanır. Sonra bu balıklar temiz ve ince uzun bir akvaryuma alınır hafif su sirkilasyonu oluşturulur. Bir buz kalıbı konarak suyun sıcaklığı 3-4 dereceye kadar indiriliir. Sonra su ısınması için geçen sürede balıklar hareketsiz kalır ve vücut ısıları normalleşince çifteşmeye başlar ve olgun bir dişi 200-300 yumurta bırakır burada yumurtaların çapları eşit değildir. Neredeyse dişi tüm yumurtalarını yumurtlar.sonra dişi ve erkekler tekrar ayrı akvaryumlara alınır ve tekrar 15-20 gün beslenmeye devam edilir. Burada ticari kaygı olduğu için balıklar aşırı yorulur.
Ama biz akvaryumlarımızda dişi ve erkeklerin sürekli çiftleştiğini ve camlarda 20 -30 yumurtayı görürüz. sonra bunlar yenir ve birkaç gün sonra 20-30 yumurta görürüz. Bu yumurtalardan çok azı çıkar ve diğer balıklara yem olur veya yapışkan olan yumurtalar el ile alınır ve küçük bir akvaryuma konur metilen mavisi damlatılır ve çıkan birkaç yavrunun büyüme seyrine bakılır.
Hangi seçeneği seçeceğimiz bize kalmış ama tabiatta balıklar genelde ikinci yolu seçerler.

Çöpçü ve Japon Balığının Boylarına Dikkat

Birlikte bakmak için japon balıklarınızın yanına aldığınız çöpçüler mümkünse japonun ağızına sığmayacak büyüklükte olsunlar. Zira japonlar doğaları gereği yerdeki kumu ağızlarına alıp bırakırlarken benim ufak çöpçümü yutmuş. Yem verirken büyük japonum yüzeye çıkmadı ama diğerleri hemen yüzeye çıkıp yem yemeye başladılar. Bu niye yem yemiyor diye düşünürken birde baktım ağrında çöpçünün kuyruğu ilk başta telaş yaptım sonra baktım hala tamamen yutamamış. Çöpçülerin sırt yüzgeçleri çok sert ve sivri olduğundan japonun bu balığı kuyruk tarafından yakalaması zaten imkansız. Oda kafa tarafından yutmuştu zaten. Neyse çöpçüyü kuyruğundan çekip çıkartmaya çalışırken çöpçünün sırt yüzgeci japonun ağzını yırtarak çıkmaya başladı. Bu bayağı moral bozan bir durumdu ama çıkartmam gerekliydi eğer çıkartmazsam zaten öleceklerdi. Biraz uğraştıktan sonra çöpçüyü çıkarttım. Daha sonra bir kere daha aynı manzara ile karışılaşmama rağmen şu anda çok mutlu ve mesutlar.:)

1 dişi 2 erkek

Yaklaşık 2 yıldır komando çöpçü üretiyorum. Bi kere hayvanları dip sularını koyduğunuz kirli bir akvaryuma alın ve 1-2 hafta bol miktarda mecfish denilen ince granül dip yemi vererek şişirin. Balıkların alt kısımları biraz kırmızılaşınca ve dişi çöpçü çatlayacak kadar şişince tertemiz ve çok taze bir suyun konulduğu başka bir akvaryuma koyun. Bu küçük bir akvaryum olsun. Ve en az iki tane hava taşı bulunsun. Buraya aldıktan sonra kesinlikle yem vermek yok su eklemek yok ısıtıcı yok filtre yok. 1-2 gün içinde yumurtlamaya başlarlar. Bir gün sürer yumurtlama sonra anaçları alın ve havayı çalıştırın mantarlaşmamaları içinde metilen kullanın 5-6 gün içinde çıkarlar yavrular ve 100lerce olur. :)

en az 4 tane alın

Çoğu kişinin bildiğinin aksine bu balıklar sürü balıklarıdır en az 4 tane alınmalıdır bu sayı ne kadar çok olursa o kadar iyi olur.Bu balıklar doğada çok daha büyük sürüler halinde dolaşır.Burada çöpçülerin aynı cins olması önemli değildir.Mesela panda çöpçü ile(C.panda) komando çöpçü anlaşabiliyor.Çoğu kişi çöpçülerin akvaryumdaki balık pisliklerini yediğini düşünür oysa onlar dibe düşen yemleri yer.Bunun için balıkları yemlerken yemlerin dibe düşmesine özen göstermeli ya da en iyisi çöpçü başına bir tane yem atılmalıdır.(bu yemler proein açısından çok güçlüdür fazlası zarar verir.)

en az dört tane

akvaryumumun en sevimli ve en dayanıklı balıklarından biri olan komando çöpçülerimde garip olay olmuştu çöpçülerimden biri ölmüşte ve sayıları 3'e inmişti bu üç balık kayaların altından çıkmaz olmuşlardı en sonunda akvaryum cuya gidip iki tane daha aldım bu iki balık dışarda gezinirlerken diğerleride onların yanına gittiler şimdi kardeş kardeş geçiniyorlar bu sanırım ya sürü pisikolojisinden dolayı yada o an için öyle yaptılar ama bir aydan fazla oldu ama kayalara gizlenme isteği yok yani bu balık en az dörtlü gurup halinde beslemenizi tavsiye ederim saygılarımla

Büyük Japon Balıkları ile

Kum zeminli Akvaryumumda 3 adet komanda Çöpçü balığı ve 8cm(kuyruk hariç) boyunda japon balıklarım beraber sorunsuz yaşıyorlardı ancak dip kumlarını kurcalayan japonlarımdan biri malesef çöpçülerin birini(istemeden) yutmaya çalıstı. bu olayı farkedince iki balığı ayırdım ama çöpcüm telef oldu.

Yumurtaları yavruluğa koymayın

Cöpçü yavruları yuzen yavrulukların deliklerinden çıkabilecek kadar küçükler,eger yumurtaları yavruluğa koymayı düşünüyorsanız mutlaka yavrulugun alt deliklerini kapatın.

Çok Kolay Ürüyorlar

İlk önce şans eseride olsa tam 2 yıldır bu balıkları üretiyorum.Bunu şöyle başardım:.4 tane dişi 3 erkeği akvaryumu temizlemeleri için salıvermiştim(akvaryum 40x15x20 ölçülerinde).Yalnız akvaryum fazla temiz değildi.Yaklaşık 1-2 hafta sonra akvaryumun camına 5'erli gruplar halinde beyaz yumurtalar ortaya çıktı.5 gün sonra yavrular yumurtalardan çıktılar.Fakat 3 gün sonra yavrular akvaryumdan kayboldu.Daha sonra balıkları yavrularını yerken gördüm.Birdahaki seferde yumurtalar açılmadan yumurtaları(Parmağınla hafifçe dokununca ele yapışıyor.Daha sonra nereye değdirirsen orada kalıyor.) yavru kabına aldım.Yavrular yavru kabında hiç zarar görmaden büyüdüler.1 aylık oluncada onları ayrı bir akvaryuma aldım.Bu yöntemle 2 yıldır bu balıkları çok kolay üretiyorum.Üreme Mart Nisan aylarında daha sık ve verimli oluyor.
MUSTAFA OLUS-BARTIN

tek erkek yeterli

2 erkek 8 dişi komando çöpçüm var ve tek erkek tek dişi olarak ayırıldıgında daha iyi sonuç alınıyor!yumurtlama bittikten sonra başka akvaryuma alınması şart yoksa yumurtaları yiyiyorlar!yumurtlatmak için devamlı taze su konulması gerekiyor!yumurtlamaları çok ilginç size kolay gelsin!

yumurtladilar ama

yumurtalarin karardiginida goruyorum
fakat bir daha goremiyorum
acaba yavrulara ne oluyor anlamadim

Basit!

Normal copculer gibi bu komandolarda cok dayanikli.. akvaryum suyumda hic bi katki maddesi yok sehir musluklarindan doldurdum suyu.. buna ragmen Ph falan filan dusunmedim hic buna ragmen oldukca uyum sagladilar.. istahlarida iyi.. bence her tur akvaryuma uyarlar ozel bir ilgiye gerek yok.. Ama uretime gelince bisi diyemicem...
Tugbay / Antalya

Çöpçü Üretiminde Esas Amaç

İki tür üretim vardır Birinçisi Ticari İkinçisi Zevki Ticari Amaçla yapılan Üretimlerde Çok saglıklı biçim de üretimin gerçekleşmesi gerekmektedir. ikinçi tür üretimde randıman azdır ama ticari maksatla yapılan üretimde daha fazla saglıklı üretim elde edilir esaa sonuç nekadar çok üretmek degil saglıklı hem ticari hemde Zevki üretim yapmak bilinçinde olmak lazımdır. Günümüzdde ticari yapılan üretimlerde balıklarla ilgili sorunlar yaşanmaktadır bu kaynagın sorunu kalitesiz üretim su sıcaklık ayarı ve biyolojişk dengenin saglanmaması ve ser ticari üretim sonuçu biz balık seven kişileri madur duruma düşmemizdir. Bunun için Balık Satın alırken ve üretirken titizlikle üretilmesini tüm meslektaşlarıma Arz ederim .Saygılar Bora