Köpek balığı (Epalzeorhynchos bicolor)

Epalzeorhynchos bicolor, Aquarium Atlas Vol. I
Latince isim:
Epalzeorhynchos bicolor
Eşanlamlılar:
Labeo bicolor
Habitat:
Güneydoğu Asya: Tayland
Büyüklük:
12 cm
Davranış:
Türe özel karma akvaryumlar için; saldırgan olabilir
Beslenme:
Omnivor; etçil ve otçul
Üreme:
Üretimi zor, kovuklara yumurtlar
Su şartları:
pH: yakl. 7, sıcaklık: 22-26°C
En küçük akvaryum:
100 cm
Yüzme seviyesi:
Taban - Orta
Bakım:
Biraz tecrübe gerektirir

Teritoryaldir; akvaryum tabanında belli bir bölgeye sahip çıkar ve özellikle kendi türdaşlarını bu bölgeden uzak tutmaya çalışır. Büyüdükçe saldırganlıkları artabilir. Karma akvaryumlar için uygun bir tür değildir. Kökler ve kayalarla oluşturulan saklanma yerlerine ihtiyaç duyar. ©Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

labeo larda dişi erkek ayrımı nasıl oluyor

200 lt tankımda 4 adet besliyorum 2 yıldan beri hiçbir saldırganlığını görmedim ancak cinsiyet ayrımı konusunda bilgi arıyorum ve bulamıyorum.

Sharklarda Ayırım...

Shark yani Köpek Balığı oldukça seri yüzebilen bir balık türü. Akvaryumcularda bundan satın almak isteyip başvurduğunuzda size çeşitli boylarda ve görünüşlerde farklı köpek balıkları türlerini göstereceklerdir. Pulsuz olan, pullu olan ve beyaz-mor görünümleri vardır. Pulsuz olan sharklar genelde barışçıllardır. Pullu olan silver sharkların kuyryklarında siyahlık vardır. Çok seri yüzerler ve oldukça güzel görünürler. Labio denilenler mor-siyah ya da beyaz,kırmızımtırak kuyruklu albino olanlardır. Onlar da gittikçe silverler gibi serttirler. Bu balıkları sorarken hangi türlerle besleyebileceğinizi mutlaka sorun sonra sorun yaşamayın derim. www.tameruysal.com<

uyum

labio lar belki kendi türleri ve diğer türler arasında birbirlerine sürünerek o garip hareketleri ile sadece taciz ediyor gibi görünebilirler ama benim akvaryumumda bir fırsatını bulup lelupilerin yumurta dolu küpüne girip yumurtaları yedi.
karma akvaryumlar için iyi düşünmek lazım.sonuçta etçil bir tür

Diger türlerle iletişimi

Akvaryumumda tür olarak lepistes,kılıçkuyruk,silver shark,albino,platy,neon,vatoz,çöpçü ve hayalet balığım var.Kalabalık bir toplulukta hiç problem çıkmıyor. Yalnızca 2 silver shark ve 2 albinoyu eklediğim ilk gün biraz saldırgan davrandı ama sonra alıştı. Artık sadece yem zamanı küçük problemler yaratıyor.Bunun dışında hiçbir olumsuz hareketini görmedim.

Kırmızı kuyruklu köpek balığı yaşamı

Bu balık türü özellikle bitki üzerlerinde ve akvaryum mercanlarında kalmış olan yemleri yemekte birer atlet.Sert balıklar olmasına karşın diğer balıklar ile alansal savaşmaları dışında çok saldırgan değiller. Eğer beyaz renkli kum kullanıyorsanız, akvaryumunuzun içinde görsel bir şölen için birebir.Suyunuzun kimyevi yapısı konusunda son derece uyarıcı bir balık. Sudaki Nitrat oranına dayalı olarak vücutlarının siyah kısmı koyu bir renk alabilir, takip edilmelidir.
Kerem Oral

Saldırgan

Köpekbalığı çok saldırgan bir balıktır.Akvaryumumda tropikal balıklar vardı. İç motorun arkasını kendine yer etti genellikle ordan çıkmazdı.Sadece yem almaay çıkmazdı.Arkadaşlara tavsiyem ya sadece kendi türünden beslesinler.Yada büyük akvaryumlarda bir kaç tür olarak besleyebilirler.Birde bu balık seslere karşı duyarlı.Rahatsız olursa jumping.

Garip Davranışlar

İki gün boyunca iki balıkta yapışıklarmış gibi bir birlerine kur yaptılar.Yumurtalarının kalacağını zanetmiyordum fakat balıklardan biri kayadaki delikten çıkmıyordu dikkatli baktığımda yumurtaların olduğunu fark ettim ama akvaryumdaki tetralar rahat bırakmıyor sürekli bir kavga var.

Labeo bicolor ve diğer türler ile iletişim

2 yıldan beri Labeo bicolor besliyorum.Daha önce karma bir akvaryumda Angel Fish'ler (Melek Balıkları) ile besliyordum.Ve bir kaç tanede çöpçü balığı vardı.İlk başta yavru ve ürkek olan balığım büyüdükçe diğer balıklarımı ürkütmeye başladı ve 1 sene içinde akvaryumda kendisi dışında yaşayan bir balık kalmadı.1 sene'de kendi başına yaşladı gayet iyi ve mutluydu 10 cm boya ulaştı.

Ancak geçen gün onu epey daha ufak bir akvaryuma koyup eski yaşadığı akvaryumu japon akvaryumu yaptım.Ancak tek başına olmasını istemediğimden ufak bir akvaryumda kendisinide japon akvaryumuna koydum ve 5. dk 'da çıkartmak zorunda kaldım çünkü ufak japon balıklarım direkt olarak su yüzüne çıktı.

Bu cins küçükken oldukça korkak ve barışçıl olmakla beraber büyüdüğü zaman ufak balıklar için ölümcül bir cins haline gelebiliyor.

Labeo yapısı itibari ile balıkları ısırmıyor yada vurmuyor ancak yanlarında isterik ve acaip hareketler yapıp en sonunda korkudan bayıltabiliyor.Bu yazdıklarım her ne kadar garip görünsede gerçek bir deneyimdir.

Şu an onu tek başına ya daha büyük bir akvaryuma alacağım yada isteyen birisine vereceğim.

mükemmeller

köpekbalıkları uzun yaşayan özen verilirse hastalanmayan ve çok barışçıl uyumlu...memnunum

DIKKAT!!!!!

Bence en guzel tatlı su balıklarından bırı olan red-fın-shark gereklı kosullarda bakılmazsa cok kısa sure ıcınde ya akvaryumdan dısarı atlar yada bır sabah uyandıgınızda ölusunu attırır.Ben ph 6.5-7.5 ve dh 3 degerınde 26.5c sıcaklıkta yaklasık 2 aydan berı beslıyorum bu cınsı. Balık ılk zamanlarında cekıngen oldugu ıcın vede kendıne aıt ozel alan ıc gudusune sahıp oldugu ıcın 60cm den daha uzun kalabalık ve cok kucuk cınslerın olamadıgı bır tankta bakılmalıdır. Beslenme olarak eger akvaryumuzda kontrol altında bır yosun nufusu varsa balık bunları yıyerek yasar.(ASIL TERCIHI HERZAMAN YOSUN OLAN BIR CINSDIR) eger yosun nufusunuz yoksa ınce marul parcalarını bır tasa baglayıp akvaryumun dıbıne yerlestırırsenız balık bellı bır zaman sonra bunlarında bır yem oldugunu anlayıp yemeye baslayacaktır.(ama anlamayadabılır sonucta o da bır balık cok sey beklememek lazım yanı bence)Kesınlıkle balık ıcın bır magra akvaryumda olusturulmalıdır tastan. Ayrıca genıs yapraklı bıtkıler ve odun parcalarıda dekor olarak kullanılmalıdır.(olmazsa olmaz) Su degısımı gerektıren bır balıktır(haftada %10dan fazla),extarnal canıster fıltre en uygun secım olur, ayrıca balıgın magrasının etrafı haftada bır su degısımlerı sırasında temızlenmelıdır.Fazla atık ureten bır cıns oldugu ıcın nıtrat sevıyesını yukseltebılır. Olgun akvaryumlar ıcın mukemmel bır balıktır yosun kontrolunu saglar ama tek olarak bakmak bence en dogrusu. Cıft olarak bakmak ıcın 150lt lık bır akvaryum gerekır.En kotu yanı kendı bolgesı ıcınde saldırgan ve zamanın cogunu magarasında gecıren bır tur olması sadece yosun yemek ıcın yada sıkıldıgı zaman kendını gosterır amman magrasından zorla ıtıp cıkartmaya kalkmayın balıgın dogasını kabul edın zorla guzellık olmaz. Alıstıkca daha cok dısarıda vakıt gecırdıgını goreceksınız sadece zaman verın ve urkutmeyın....

Davranışları

Aslına bakarsanız bu balıklar tek başlarına yaşamaktan hoşlanmazlar. Uzun zamandır davranışlarını takip ediyorum. Meraklı tavırları var. Ve bir arada yaşamasına olanak saşlarsanız çok güzel sürü olabiliyorlar. Çok hareketli ve şakacı balıklardır. Ama ben diğer balıklara saldırdıklarını veya rahatsız ettiklerini hiç görmedim. Japon balıklarıyla çok iyi anlaşıyorlar. Geneiş ve derin akvaryumda beslemenizi tavsiye ederim.

Eren Özmen

bakım

Köpek balıkları çok hızlıdır.Bu yüzden yakalanması çok zordur.Görünüşleri biraz korkunçtur fakat yine de sevimli yaratıklardır. İlk aldığımda yem yemiyordu.Daha sonra bir balıkçı bana bir yem ismi söyledi sanırım ismi dip yemdi.Köpek balıkları çok çabuk hastalıga yakalanıyorlar.Belkide benim akvaryumumda öyledir :))