Kribensis (Pelvicachromis pulcher)

Pelvicachromis pulcher, Aquarium Atlas Vol. I
Dişi kribensis, Pelvicachromis pulcher, Bilyap Aquaristic
Latince isim:
Pelvicachromis pulcher
Eşanlamlılar:
Pelmatochromis pulcher
Habitat:
Afrika: Nijerya'nın güneyindeki hafif tuzlu delta suları; bol bitkili ve ince kumlu sığ kıyılar
Büyüklük:
Erkekler 10 cm'ye, dişiler 7.5 cm'ye kadar
Davranış:
Barışçıl karma akvaryumlar için
Beslenme:
Mikro-predatör: etçil
Üreme:
Yaklaşık 300 yumurta kovuklara bırakılır. Yumurtalar dişi tarafından korunur.
Su şartları:
pH: 6.0-7.5, Sıcaklık: 24-25°C
En küçük akvaryum:
80cm
Yüzme seviyesi:
Taban
Bakım:
Biraz tecrübe gerektirir

Karınlarında parlak kırmızı bir benek bulunan dişiler, erkeklere göre daha küçük, koyu renkli ve topludur. Ülkemiz akvaristlerince de iyi tanınan bu güzel tür, iyi bitkilendirilmiş, saklanma yeri bol olan akvaryumlardan hoşlanır. Akvaryumda küçük sürü balıklarının bulunması, çekingenliklerini üzerlerinden atabilmeleri için yararlıdır.

Her çift, 50-60 cm çapında bir alanı korur. Uzunluğu 100 cm den büyük akvaryumlarda birkaç çift bir arada tutulabilir. Diğer birçok çiklitte olduğu gibi, bu türde de, akvaryumda kribensislerce yavruları için tehdit olarak kabul edilecek zararsız birkaç hedef balığın bulunması çiftler arasındaki bağları güçlendirir. Kazılan alan sadece yuva çevresiyle sınırlıdır.

Üreme:
Bir kovuğun tavanına veya yan duvarına yapıştırılan 100 kadar yumurta, sadece dişi tarafından hırsla korunur. Bu dönemde dişi, erkeğin dahi yumurtalara yaklaşmasına izin vermez. 2-3 gün sonra yumurtadan çıkan yavrular, 5 gün sonra kovuktan çıkıp serbest yüzmeye başlarlar. İlk günlerinde artemia larvası ve toz yemlerle beslenebilirler. Çift, yavrularına 1-1,5 ay bakmaya devam eder. Düzenli su değişimleri uygulandığı sürece yavruları büyütmek zor değildir. Yavrular arasındaki dişi-erkek oranı suyun pH değerine son derece bağımlıdır: Nötre, yani 7'ye yakın değerlerde bu oran dengelidir; nötr değerden uzaklaştıkça denge bozulur. Bu, bazı türlerde cinsiyetin sadece genetik yapıya değil, çevre şartlarına bağımlı olmasının ilginç bir örneğidir. Güney Amerika'da yaşayan Apistogramma türlerinde de, cinsiyet dağılımının daha çok suyun sıcaklığına bağlı olduğu gözlenmiştir.

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.
tuncali üye resmi

Yavrularını en kolay yetiştiren türlerden biri

Kribensisler yavruları çok iyi koruyan balıklar. Bu türün yavruları da oldukça dayanıklı; yumurtadan çıkıp serbest yüzmeye başladıklarında bile kanlı-canlı ve dayanıklı bir izlenim veriyorlar. Yavruların sadece etçil değil, kısmen otçul da beslenebilmeleri büyüme ve yaşama şanslarını arttırıyor. Benim kribensis çifti 2007 Eylülülün sonuna doğru 60x40x40 ölçülerindeki 50cm yukarıdan floresan aydınlatması hariç tamamen tekniksiz (ısıtıcı, filtre vs. yok), malaya sarmaşığı (Epipremnum pinnatum) ve su bitkileriyle (Java moss, Lemna minor, cüce nilüfer, cüce Echinodorus vs.) arıtılan bir akvaryumda yumurtladı. Isıtıcı olmadığı için su sıcaklığı 20-22 derece arasında oynuyordu. Akvaryumda kribensisler haricinde 6 çift lepistes (endler guppy) ve cüce karidesler vardı. Hiç artemiayla falan uğraşmadım, akvaryuma sadece normal granül yem ve spirulina yosunu tozu attım. Bu şekilde kribensis çifti 1 ay içinde 12 yavruyu yetiştirebildi. Yavru kribensislerin bulabildikleri bütün yüzeylerde -kum, java moss, kütük- bir şeyler bulup beslenebildikleri gözlenebiliyordu. 1 aydan sonra büyüyen yavruların beslenebilmesi için akvaryuma tablet yem de atmaya başladım. Akvaryumda kribensis çiftinin saldırganlığını yöneltebileceği endler guppy gibi başka balıkların bulunması bence olumlu. Aksi halde çift can sıkıntısından birbiriyle kavga edebilir, ya da yavrularına olan ilgileri doğaldan daha kısa sürebilir. Ayrıca yavrularını gerçekten diğer balıklara karşı savunabilen balıklar soyunu sürdürebilmeli. Benim çift 2. aydan sonra yavrularına ilgisini kaybetti ve yeniden yumurtlama hazırlıklarına girişti.

Harika Balıklar

Benim şu ana kadar baktığım en güzel balıklar Kribenis'ler. Dişilerin erkeklere kur yapmaları, erkekle dişinin nöbetleşe yuvalarını ve yavrularını korumalarını seyretmek bi harika. Yanlız akvaryumda 3,4 tane platy gibi obur balıklar varsa yem yemeleri ve yavrularını korumaları zor oluyor. En son 40 tane yavrum vardı şu an 10 tane kaldı. Herkes mutlaka bir kere Kribensis bakmalı

ootkn üye resmi

Kribensis üretimde öneriler

Kribensislerin üretimi için mutlaka ince (1-2mm taneli) kum bulunan bir üretim/komünite akvaryumu hazırlamaya gayret edin..İnce kum balığın kendi iç güdüleri ile yapmak istediği inşaat faaliyetlerini kolaylaştırır,insiyatif verir, üreme öncesi fuzuli efor sarfetmesini engeller..İnce kumun yararına örnek olarak yaşadığım bir tecrübeyi iletmek isterim.. Kribensislerimin yuva yapması için mağara tarzı ağız yapıp tabanı yukarı gelecek şekilde koyduğum saksının giriş deliği balıklarca beğenilmedi ve tam tersi istikamette kumun altını oyarak küpün içine girdiler..Sonradan incelediğimde gördüm ki benim koyduğum şekliyle giriş deliği filtre akıntısına maruz kalıyordu ve balıklar muhtemelen bundan rahatsız oluyorlardı..İri çakıl koysaydım belki de bu tip bir insiyatifi veremeyeceğimden balıklarımdan yavru alamayacaktım..veya boş yere üreme öncesi balıkların kondisyonu azalacaktı...
Kribensisler yavrularına 1 ay kadar bakarlar..bu süre "yaklaşık" olmakla birlikte yavrularını toplamak konusunda ilk zamanlardaki özeni göstermeyen dişiler için ayırma zamanı gelmiştir diyebilirim...Yavrular 15 gün oluncaya kadar kesinlikle ebeveynlerden ayrılmamalı ama bu süre 1 ayı da geçmemeli..Dip yemleri veya cama yapıştırılan tablet yemlerin uygun büyüklükte parçaları kırılıp balıkların yuvalarının yanına gelecek şekilde atılırsa yeni çıkmış(annelerinin gezdirdiği) yavrular iştahla yem yiyip hızla büyüyecektirler..

zamanla herşey oluyor

kribensislerim tetrazon gibi hırçın ve yemi hemen kapan balıklarımla ve platy gibi de sakin balıklarımla uyum içinde yaşıyor. ilk başlarda aç kaldılar ama 1 ay içinde onlarda yem atacağım zaman yüzeye çıkmaya başladılar.
yumurtladıkları zaman yuvayı pek terketmedikleri için yuvalarının yanına yavaş eriyen tablet yem atıyorum. yavaş batan ufak yemler atılırsa tetrazon vb. gibi hareketli balıklar tarafından hemen yeniyor.

üretimde boy farkına dikkat

sanıldıgının aksine kribensislerde üretim kolay değildir.bu türü piyasada bulmak kadar dogru çifti bulmakta zordur.5yıldan beri krıbensis üretmekteyim.kribensıslerde eş seçimini dişiler yapar ve kendınden küçük weya aynı boydaki erkekleri döwerler bu yüzden üretıme almadan önce es seçimi yapılmalı eger mumkunse kur yapan çıftler alınmalıdr.eger çiftlesme kuçuk bır akwaryumda yapılacaksa yumurtalar dollendıkten hemen sonra erkek baska bır akwaryuma alınmalıdır.basarılar.

ilginç üreme stratejisi:Taşfırın ve light erkekler

Konrad Lorenz fakfı araştırma enstitüsündeki bir biyotop havuzunda (1997, Taborsky) yapılan araştırmalar, kribensislerin onlarca yıldır akvaryumlarda beslenmelerine rağmen bilinmeyen ilginç bir yönünü ortaya çıkarmış: Kırmızı ve sarı form erkeklerin farklı üreme stratejileri... Solungaç kenerlarından karına kadar uzanan renkleri açısından iki farklı renk formunda erkek kribensis var. Bu iki ayrı renk formunun genetik (kalıtsal) olduğu tespit edilmiş. Esas ilginç olan da, farklı renk formlarındaki erkeklerin farklı üreme stratejilerini izlemeleri... Kırmızı kribensis erkekleri genellikle daha saldırgan ve dominant (baskın) oluyor. Kırmızı erkekler ya tek eşli (monogam) ya da çok eşli (harem sahibi, poligam) oluyorlar. Sarı erkekler ise ya tek eşli oluyorlar ya da bir kırmızı harem ağasına bölge ve yavru korumasında yardımcılık yapıyorlar. Sarı erkekler, hiçbir zaman harem sahibi olmuyorlar. Sarı erkeklerin korumacı olarak yaralanma ve hatta öldürülme riskini göze alarak neden harem ağasına yardım ettikleri ve bu tuhaf davranış biçiminin nasıl evrimleştiği gibi konuları yakında akvaryum magazininde yayınlayacağımız mir makalede ele alacağız.

Bakımı ve beslenmesi

P. pulcher, fazla hareketli olmayan, yavaş yüzen bir balıkdır. Dolayısıyla, obur, çok yem yiyen türlerle beraber bulundurulurlarsa yem yeme konusunda sorun yaşayabilirler. Yavaş yavaş dibe batan yemler idealdir. Etrafında bitkiler olan bir mağara onlar için mükemmel olur. Eğer onlara iyi bakarsanız buradan zaman zaman çıkarak, karınlarında oluşan muhteşem kırmızı rengi size gösterirler.

YAVRULARI KORUMA

Kribensis yavruları ana şefkatine ihtiyacı olan canlılardır.bu yüzden yavruları annesinden en az 20 gün ayırmamak gerekir.genelde cam kenarına taşlar arasına yumurta atarlar bu yüzden bence yavrular çıkana kadar orayı cam ile bölerek ayrı tutmakta fayda vardır.(anne strese girmez).Anne çok iyi bir şekilde yavrularını tavuk misali güderek onları korur
m.koray sücüllü DENİZLİ/MERKEZ