Lepistes (Poecilia reticulata)

Bir çift Endler lepistes, öndeki dişi arkadaki erkek (Poecilia reticulata)
İki erkek, iki dişi Endler lepistes (Poecilia reticulata)
Latince isim:
Poecilia reticulata
Eşanlamlılar:
Lebistes reticulatus, Acanthocephalus guppii
Habitat:
Orta Amerika'dan Brezilya'ya
Büyüklük:
Erkekler 3cm, dişiler 6cm
Su şartları:
pH 5.5 - 8.5, GH 10°-30° , 24°-28°C
En küçük akvaryum:
En az 40cm ve 20 litre
Yüzme seviyesi:
genellikle üst ve orta seviyeler
Bakım:
Yeni başlayanlar için de uygun

Görünüş:
İnce uzun balıklardır. Erkekler daha küçük ve renklidirler. Doğadaki basit örneklerinden seçici üretim yöntemleriyle çok çeşitli renklere ve kuyruk biçimlerine sahip gösterişli ırklar üretilmiştir. Dişiler genelde renksizdirler; daha çok grinin açıklı koyulu tonlarını taşırlar.

Cinsiyet ayrımı:
Erkekler daha küçük ve renklidirler. Dişilerde anal yüzgeç üçgen biçimindeyken erkeklerde gonopod adı verilen ince uzun üreme organına dönüşmüştür.

Beslenme: Kaliteli kuru yemler.

Gerekli akvaryum şartları ve bakımı:
Çok çeşitli su şartlarına uyum sağlayabilen oldukça dayanıklı balıklardır. Yanlız düzenli su değişimleri ihmal edilmemelidir. Örneğin: 2 haftada bir %15-20 oranında eski akvaryum suyu dipten çekilerek yerine en az 2 gün dinlenmiş musluk suyu. Musluk suyundaki kloru ve ağır metalleri nötralize etmek için dinlenmiş suya iyi bir su hazırlayıcı eklemek yararlı olacaktır.

Lepistes, bir grup balığıdır; en az 6'lık gruplar halinde gruplar halinde bakılmaları önerilir. Bir erkeğe iki dişi düşebilir. Dişi sayısının erkeklerden fazla olması sürekli erkekler tarafından kovalanan dişilere ara sıra dinlenme şansı verecektir.

Lepistesler, plati, neon balığı, rasbora gibi diğer küçük sakin balıklarla bir arada tutulabilirler. Akvaryum yeterince büyükse ramirezi, kakadu ve agassizi gibi cüce çiklitlerle de beraber beslenebilirler.

Bol bitkili akvaryumlardan hoşlanırlar. Akvaryumculuğa yeni başlayanlar için de önerilebilecek bazı bitki türleri: Cryptocoryne wendtii, vallisneria spiralis, anubia barteri, vesicularia dubyana. Salvinia, lemna minor (su mercimeği) ve pistia gibi su üstünde yüzen bitkiler yavru lepisteslerin saklanmaları ve beslenmeleri için çok yararlı olurlar.

Üreme:
Çok kolaydır. Kullanılacak akvaryum en az 20 litrelik olmalıdır. Dişiler ortalama ayda bir, 10-40 arasında yavru balığı canlı olarak dünyaya getirirler. Daha çok genç dişiler kendi yavrularını yeme eğilimindedirler. Toz yem de yiyen yavrular, yumurtadan yeni çıkmış artemia larvalarıyla beslenebilirlerse çok daha hızlı gelişirler. Dişiler üç ayda, erkekler daha da çabuk cinsel olgunluğa ulaşabilirler.

Stresli bir ortam, örneğin akvaryumda rahatsız edici kuyruk yiyen balıkların bulunması, lepisteslerin sağlığını olduğu kadar dişilerinin düzenli yavrulayabilmelerini de olumsuz yönde etkiler.

©Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.
ahmo42 üye resmi

Yavruları büyütmrk

Benim lepistes yetiştirenlerde gördüğüm en büyük hata yavru lepistesleri yavrulukta yada minik bir kapta beslemeye çalıştıklarını oldu. Bana sorarsanız o balıklara bu zülmü yapmayın.Onları geniş bir akvaryuma almanızı öneririm. Ve mutlaka bir havataşını hafif ayarda yanlarına burakın.Yemlerini sık sık değiştirin derim. Yeminiz az az ama çeşitli olsun. Böylelikle tazeliğini korumuş olurlar.Doğumlarının ilk haftası çok önemli 1 paket artemia ile protein desteği verirseniz, yavrularınızın hem tombul hem sağlıklı hem de uzun ömürlü olduğunu fark edeceksiniz.

lepistes hakkında

Anayurdu Orta Amerika< olan lepistes günümüzde dünyanın hemen hemen her yerinde bulunur. Hatta sivrisinek< larvalarını< yok etmek amacıyla kanal ve göletlere bırakılmış olan vahşi türleri ile sıkça karşılaşılır. Erkekleri renkli, dişileri ise sade olurlar. Düzgün beslendiği takdirde çok kolay bir biçimde ürerler. Tropikal< bölge canlısıdır, 25-28 derece sıcaklıkta beslenmesi gerekir. Yavrularını yediği için yumurtlamak için akvaryum içinde yüzebilen, içine su alabilen, ızgaralı, yavruluk diye tabir edilen kutucuklara hapsedilirler. Bu balığın stres yapmasına neden olur, yumurtlayamayabilir. Tavsiye edilen bolca bitkilendirilmiş bir tankta yine yeterli bitki yoksa rafya< ile hazırlık yapılarak kendi haline bırakılmasıdır. Su sıcaklığını bir iki derece artırmakta yumurtlamaya yardımcı olur. Balığın dayanıklılığına, genetik kalitesine, su sıcaklığına, iyi beslenmesine bağlı olarak 20-40 gün gibi bir gebelik döneminden sonra gelişkin yavrular yumurtlar. Dişi yumurtlamadan sonra iyi beslenmelidir mümkünse canlı yem (yetişkin artemia<, su piresi<, iyice temizlenmiş tubifex<) kullanılmalıdır. Yavrular 3 ayda üreyecek hale gelirler, iyice renklenirler. 6 aylıktan itibaren çiftleştirilmelidir. 1,5 aylıkken dişi ve erkekleri ayırmak hem balığın gelişimini tamamlaması, hem de nispeten uzun ömürlü olması için gereklidir. Erkekler sürekli çiftleşme isteğinde olduğundan, dişi balıklar çok yıpranacağından oranlarının erkek balıkların iki katı olması tavsiye edilir.Üç ay icerisinde dişide üreme şeridi belirgin olarak görülür, bu erkeklerde daha kısa bir sürede görülür. Dişinin bu üç aylık ergenleşme döneminde vücut döllenme sürecini tamamlar, üç aylık bir dönemden sonra döllenme için ergenlik çağına gelmiş dişi lepistes 20 kadar yavru doğurabilir

yardım lütfen:!

 merhaba arkadaşlar..siteye yeni üye oldum..daha önce 2 yıl kadar japon baktım..balık bakmak gercekten cok keyifli ve stres giderici bir iş..yaklaşık 1 ay önce japonlarım öldü ve bende lepistes bakmaya karar verdim..arkadasımdan 3 yavru ve 2aylık erkek lepistes aldım bide yanlarına 1dişi 1 erkek yetişkin aldım.arkadastan aldığım yavrular ve erkek öldü..bende bunun üzerine 4gün önce 5disi 1 erkek lepistes aldım.3tanesi hamileydi ve aldığım akşam biri yavruladı 48 yavru dünyaya getirdi ve tam 46 tanesi ölü doğdu..ertesi gün doğum yapan balığım öldü..diğeride doğum yaptı onunda 36 yavrusu oldu.yalnız o balığımda tek başına yüzüyo ve çok yorgunmuş gibi duruyor sanki oda ölücek diğer dişilerde çok keyifsiz..ölmelerini hiç istemiyorum bu konuda biri yardım edebilirse eğer çok mutlu olcam herkese şimdiden çok teşekkür ediyorum..

LEPİSTES

Çoğumuzun çocukluk yıllarında beslediği ilk göz ağrımız.Hiç unutmam karlı bir İstanbul sabahına uyandığımda akvaryumda gördüğüm küçük yavrularla sevincim ikiye katlanmış akvaryum sevdamın ilk tohumları o gün atılmıştı.O günden beri içimdeki çocuk ölmedi bir sürü balık beslememe rağmen şu an yine lepistese döndüm ve geçen hafta doğan  10 tane yavrunun verdiği heyecanı bana başka hiç bir akvaryum  balığının veremeyeceğini anladıım.Türkiyeye ilk geldiğinde çok güçlü bir yapısı olan lepistes,son yıllarda hormanlu yetiştiricilik ve kardeş çiftleşmeleri nedeni ile çok narin bir yapıya kavuştu.Genellikle akvaryumculardan aldığınız Lepisteslerin yüzde 80 'i ölüyor peki bu ilk göz ağrımızın tekrar kaliteli,güçlü ve cins hale gelmesi için ne yapmalıyız?

1) Kesinlikle kardeş çiftleşmelerinini  önüne geçilmeli.

2) Büyüme döneminde hormon kullanılmamalı

3)Kalite yemlerle beslenmeli ve 2 haftada bir yüzde 20 oranında su değişimi yapılmalı,su değiştirilirken ısı farkına çok dikkat edilmeli azar azar değiştirilmeli.

4)Yavrular 6 aylık olmadan çiftleştirilmemeli ve su ısısı asla 26 derece üzerine çıkarılmamalı ,24-26 derecede sabitlenilmeli.

5)Akvaryumda düzen oturtulduktan sonra asla dışarıdan başka balık alınmamalı ve özellikle plati dışında başka bir balık ile yaşatılmamalı.

6)iki çeşit  kaliteli yem verilmeli örnek sera vipan ve sera flora başka markalarda olabilir,günde 2 kez çok az şekilde yem verilmeli haftada bir gün mesela çarşambaları yem verilmeyip balıklar aç bırakılmalı,akvaryumdaki yosunları yemeleri sağlanmalı.

/)Kesinlikle et içeren yemler verilmemeli bitkisel yani algsal yemler verilmeli.

8)Işık çok önemli ama devamlı açık kalmamalı ,gece yattığınız zaman akvaryumun ışığını kapamalı doğal ortamındaki gibi 7-8 saat karanlık ortam sağlanmalı bu zaman dinlnmeleri ve güç toplamaları için çok önemli.Birçok yerde ışığın devamlı açık bırakıldığını duyuyorum bu çok yanlış.

9)Akvaryumda çok fazla balık olduğu zaman akvaryumculara değil eşe, dosta, yeğene ,kuzene verilmeli insanlara akvaryum ve lepistes sevgisi aşılanmalı balıkları verirken nasıl bakılması gerektiğini iyice  anlatılmalı

Şimdilik aklıma gelenler bunlar,bol yavrulu ,sağlıklı günler diliyorum,esen kalın.

7 lepistesin yaptıkları koloni

babam 7 tane lepistes almıştı kısa sürede 1i öldü ve bundan 3 ay sonra biri daha öldü fakat bu ölenin [(jhim){erkek}]tam 75 tane yavrusu olmüştü daha sonra diğer lepisteslerim den 2si ilk doğumlarını yaptılar ve 50 civarında yavrusu oldu ve 2ay kadar bir sürede o akvaryumda 300 yavru ve 5 yetişkin olması gerekiyor(okadar hızlılarki sayamıyorum)

ENDLERS(Yabani Lepistesler)

Yaklaşık 30 yıllık petshop ve üretimhane işletmeciliği yaptım şimdi küçük çaplı bir üretimhane hazırladım bir kaç çeşit balık ve bitki ile oyalanıyorum; bunlardan biride doğadan alınarak akvaryuma bir hayli zor adapte edebildiğim Endlers balıklarım.Onları aldığım doğadaki ortamları 26-29 derece arasında bir doğal kaynak suyu idi ve inanılmaz derecede kükürtlü bir su idi, derede sadece lepistesler ve minyatür kırmızı gözlü albino su yılanları yaşıyor bunların dışında ise bolca kankurdu var başka bitki dahil hiç bir canlı yok!!!
Onlardan 200 civarında alıp eve getirdim bir kısmını şehir şebeke suyu dolu havuza saldım bir kısmınıda kendi sularını doldurduğum bir akvaryuma, sonuş ertesi gün inanılmaz bir çürük yumurta kokusu kapladı odayı ve balıklardan havuzdakilerden hiç biri sağ değilken kendi suyu ile döktüğüm tanktakilerinde hepsi sapasağlamlardı.
yaklaşık 2 yıl oldu artık şebeke suyunada özel yollarla alıştırdım onları ve F0 anne&babalardan F1-F2 yavrular alıyorum hatta onları diğer lepisteslerle melezleme yaparak çok enteresan ve güzel varyetelerde çıkarabiliyorum.

Lebistesler yavrularini yemiyorlar

Kendi yavrularini yemedikleri gibi ana tankimdaki tüm yavrulari lebisteslerin yanina koyuyorum ve simdiye kadar yanina bile gitmediler.Platy ve molinin yeni dogmus yavrularina bile bakiyorlar.Yavrulara karsi cok ilgisiz beraberce yüzüyorlar gercekten.Ama ben günde 3 kere yem veriyorum hatta bazan dört kez.Büyük Lebisteslerin karni tok ise hic sorun olmuyor.

yavruların sağlıklı gelişimi

meraba arkadaşlar.lepistes gibi bir balığa sahip olduğunuz için çok şanslısınız.yavrular doğduktan 2 gün sonra yemlenmeye hazırdır.yavrulara düzenlikaliteli kuru yemler ve bundan hariç haftada 5-6 kere artemia,kan kurdu... vb.(kan kurdunu jiletle küçük parçalar haline getirip ılık suda bekletiniz)bu şekilde beslerseniz yavrular 1 ay içinde büyüyorlar sanki 2-3 aylıkmış gibi oluyorlar.birde haftalık su değişimini kesinlikle ihmal etmemek gereklidir.sağlıklı ve gelişen yavrular dileğiyle

nehirim

Bundan 10sene önceydi.Akvaryum hobimin ortalarıydı.kendi akvaryumumda yetişen alman lepisteslerim vardı.100lt akvaryum.büyümüs bir amazon bitkisi.10-12 lepistesim dogurup dogurup yemediler.15-20gunde erkekler buyuyordu ben de goturup satıyordum.400 civarı balığım olmuştu.akvaryum için en önemlisi bence doğal ortama uygun olması.güneş görecek.bitki olacak.2 SENE SU DEĞİŞİMİ YAPMADIM BU AKVARYUMDA.SADECE EKSILENIN YERINE KOYDUM.

1+1=100.000 :)

bu arada akvaryum dünyası dergisinden bir bilgi aktarayım 1 çift lepistes, uygun şartlar sağlanırsa 1 yıl sonunda yüzbinlerce balıktan oluşan bir koloni oluşturabiliyor:)Neden yavrularını yediklerini anlamışsınızdır artık:)

narin ama kolay ve güzel

Akvaryum deyince en çok akla gelen türlerden birisi.Oldukça kolay yavruluyor ve fazla geniş akvaryum istemiyor.Amatörler için uygun bir balık olsa da dayanıklı değiller kesinlikle. Eğer içinde lepistes olan bir akvaryumunuz varsa, o akvaryumu ilk nasıl kurduysanız o şekilde sonun kadar muhafaza edin.Yoksa sonradan alacağınız balıkların getireceği hastalıklara karşı en dayanıksız tür.Oldukça sık ve çok sayıda yavruluyor. Dişi balığı yavruluğa almayın, alırsanız da doğumdan 1 gün önc alın.Yoksa stresten bir sürü ölü yavrunuz olabilir. En güzeli sık bitkilerin olduğu bir ortam.Orada yavrular saklanıp hayatta kalabilirler. Eğer tamamen yavrulardan oluşan bir akvaryum kurarsanız, bu balıkların büyüyünce yavru yemediklerini göreceksninz.Filtrasyon önemli.(Hangi balık için önemsiz ki?) Özellikle aşırı nitrat büyümeyi durduruyor, yavruların büyüyemeden ölmesine neden oluyor.İyi bir filtreniz olsun ve ayrıca haftalık olarak %10-%20 taze su ekleyin(dinlenmiş taze su).Hep kuru yemlerle beslemeyin mümkünse su piresi ve artemia gibi canlı yemler verin.Ayrıca spirulina tabletlerini de severek yediklerini ve doğal renklerinin daha da canlandığını göreceksiniz.Aynı soyun yavruları eşleştikçe defect denilen kusurlar ortaya çıkmaya başlıyor. Kısa ve bozuk kuyruklar, vücut yapısı anormallikleri gibi. Bunu önüne geçmek için ara sıra yeni balıklar alıp akvaryumunuza ekleyin.Tabi güvendiğiniz bir yerden ve karantinada beklettikten sonra ekleyin yeni balıkları akvaryumunuza...Yoksa yeni balıkların getireceği hastalıklar tüm balıklarınızı götürebilir. En uyumlu yaşadığı balıklat plati vatoz ve çöpçüler.Rasboralarla da uyumlu yaşadıkları söyleniyor ama ben denemedim.
İnsanlara akvaryum sevgisi aşolamada en az japonlar kadar faydalı bir balık.Ne beslerseniz besleyin ama ikinci akvaryumunuz mutlaka lepistes dolu olsun....
Tüm akvaristlere selamlar.

Lepistes (P. reticulata) yavrularını büyütme

Lepistes bilindigi gibi çok çeşit renge sahip minik tatlı balıklardır. bu balıkların üremeleri gerçekten çok kolaydır. fakat üretmekten ziyade yavruların yetişmesi biraz beceri ister yaklaşık beş senedir birçok balık ürettim ve ilk akvaryum balığım Lepistes'di. bu güne kadar olan tecrübelerimi sizinle paylaşmak istedim. hamile Lepistesleri(dogumu yakın) öncelikle 50-60 lt bir akvaryuma ayırın akvaryumun ısısını sürekli kontrol edin hamile balıklar için ve yavrular için ideal ısı 26-27 derecedir altına da düşmesin üstünede çıkmasın. bol bitkili bu akvaryumda hamile Lepistes lepistesi biraz izlerseniz, akvaryumda dünyaya getirecegi yavrular için yer beyenmeye bile başlamış olduğunu göreceksiniz bu arada hamile Lepistes,in hareketlerinde bir yavaşlık sezebilirsiniz bunun sebebi herhangibi hastalıktan veya başka bir nedenden degildir.hamile Lepistes'i kovalayan vb. balıkların bulunmamasıdır balık çok rahat olduğu için 50lt bir akvaryumda yavaş hareket etmesi normaldir adeta suyun tadını çıkarırcasına. belki bir kaç gün belkide birkaç saat sonra (bu sizin hamile lepistesinizi dogum zamanını tahmininizle orantılı) yavru Lepistes dünyaya gelecektir. ilk dünyaya geldiklerinde 50lt akvaryumda görülemeyecek kadar az gelebilir gözünüze sebebi yeni doğan yavrular yeni bir hayata gözlerini açmanın vermiş olduğu heyecanla ve iyi bir yüzücü olamamanında etkisi ile dibe çokerler veya bitkilerin kayaların vb. içine sığınırlar.hamile lepistesi doğumunu tamamladıktan (birkaç gün sürebilir) birkaç saat sonra karma akvaryuma alabilirsiniz.yavrulara öncelikle tuz oranı çok önemlidir 50-60lt suya 1 yemek kaşığı (iyotsuz) tuz önceden ilave edilmeli yani yavrular dünyaya gelmeden önce.Vereceginiz yem çok önemlidir kaliteli kuru yemleri çok küçük zerreler halinde ufalayarak 12 saatte bir yemlemeniz ve kaliteli dip yemlerini ufalamadan bütün olarak 24 saatte 1-2 addet atmanız yavru balıklara bir çaba kaynağı olacaktır. bir kaç gün sonra kendilerini gösteren yavrular 1/5 haftalıkken (10-12 gün) yavrulardaki fiziki değişiklikleri fak edeceksiniz.(kuyruklarına siyah lekeler boylarında uzama vb. bu durumu gözlüyorsanız yavrularınız gayet sağlıklı demektir. bu arada 10-12 günde 50lt akvaryumda 15lt kadar dipten su çekerek en az 1 gün dinlendirilmiş musluk suyu koymanız yavrulara hastalık bulaşmasını engelleyecegi gibi gelişimlerinde çok büyük rol oynar. yavrular 1 aylık olduklarında renlerini seçmeniz mümkündür ve her geçen gün renklerinin parlaklık kazandığını büyüdülerini görürsünüz sağlıklı ve düzenli bakıldığında 3 ay gibi kısa sürede satın aldığınız Lepistes'ler kadar olacaklardır.ben yavrularda kaliteli kuru yemler dışında yem vermiyorum zaten yavrular akvaryumdaki bitkilerden vb. gereki vitamin mineral alıyorlar. canlı yem kullanmıyorum bu benim düşüncem. görüşmek üzere.

ayırmazsam doğurmuyor ayırırsam döktürüyor!

akvaryumunuzda çok balık veya çeşitli yani farklı farklı birsürü varsa lepistesler asla o akvaryuma doğurmaz bende aynı şeyi yaşadım akvaryumuma 20 civarı lepistes almıştım 1 tane kaldı o da lepistes mi başka bir balık mı bilmiyorum? hamileydi çoğu lepistesler ayırmadım doğuramadığı için hepsi sıkıntıya girerek öldü hepsini de kaplunbağama verdim o da ziyafet çekti daha sonra 1 erkek daha aldım sonra tam 20 gün yanlız kaldı birşey olmadı dayandı sonra 3 dişi daha aldım birkaç gün sonra hepsi hamileydi!? çok şaşırdım ama o gün bu gündür ayırmadım anormal hareketlere başladılar artık karınları çok şişti nerdeyse patlıycaktı ama olmadı tabii sonra ayırdım bir de ne göriyim yarım saat içinde doğurmaya başladılar hemen yavruluğu kaptım ben sandım 1-2 gün sonra doğuracaklardı ben yavruluğu alana kadar bir kısmını yemişlerdi hemen yavruluğun içine koydım balıkları 'nasıl olsa doğracaklar şüpelenecek bir şey yok yavruluğun içindeler bir şey olmaz!' diyerekten tv ye daldım kaç 15 mi 25 mi dakka geçti akvaryum fıkır fıkır balık olmuştu nerden baksan 200-250 yavru vardı her gün yumurta sarısı verin çok severler 1 damla bile bırakmazlar kuru yemi hiç sevmediler 3 balıktan bu kadar yavru şaşmamak lazım eğer akvaryumunuzda çok balık varsa muhakkak ayırın ama ayırmadan önce çok besleyin ki yavrularını yemesinler 7/24 doğuran bir molim var ayda 2-3 defa doğuran velifera ile lepisteslerim var ayırmazsanız pişman olursunuz çünkü 1 yavrunuz bile olmaz!

alın,mutlu olun

arkadaşlar bu balığı aldığınızda ısıtıcınız,iyi bir filtreniz varsa ve akvaryumunuz iyi ışıklandırılıyorsa ortama mükemmel şekilde uyum sağlıyacaklardır. Ama kesinlikle yalnız bırakmayın.

lepistes çarprazlama

bu yazıyı ben bir yetiştiriciden aldım ve sizinle paylaşmak istedim

Ben 1975`ten beri akvaryumla özelliklede lepisteslerle uğraşıyorum. Çok yakin bir akvaryumcu dostumdan aldığım bir bilgiye göre gerçekleştirdiğim bir çaprazlamayı size anlatmak istiyorum.
Bu akvaryumcu arkadaşımdan aldığım güzel bir Alman dişi lepistesi evimde kendi yetiştirdiğim Alman Erkekle esleştirecektim. Bu çaprazlamayı yapmak için dişinin de erkeğinde daha önce hiç esleşmemiş olmaları şartmış. Ama önce bunları yaklaşık 3 ay ayrı akvaryumlarda elimden geldiği kadar iyi baktım. Daha sonra bu balıkların ikisini ayni akvaryuma alıp dişi yavrulayana kadar ayni yerde tuttum. Daha sonra doğan yavruları dişi ve erkek olarak tekrar ayırdım. Bu ayrımı yapmak hiçte zor olmadı ufak bir dikdörtgen bir kavanoza yavruları koydum ve kavanozun 3 tarafını siyah kartonla kapattım üstten 100 wattlık bir ampul yardımı ile ve birde büyüteç ile erkek ve dişinin ayrılması çok kolay oluyor. Dişilerin anal yüzgecinin bulunduğu yerde siyah bir noktacık erkekte ise ufak bir uzantı seklinde bir organ bulunuyor. Bu yavruları erkek dişi diye ayırdıktan sonra bunları da 3 aylık olana kadar besleyip baktım. İçlerinden en belirgin erkeği annesi ile ve en belirgin dişiyi de babası ile esleştirdim.
Bu çaprazlamayı istediğiniz kadar uzatabilirsiniz. Ben yaklaşık 1 sene içinde kuyrukları oldukça büyüyen dayanıklı sağlıklı ve çekici albenisi olan birçok yavru safkanlar ürettim.
Bunları sizlerinde yapmasını tavsiye ederim. Bu çaprazlama olayı sadece lepistesler için değil bütün canlı doğuran türler için geçerlidir. Eğer denemek istiyorsanız daha önce hiç çiftleşmemiş 1 erkek ve bir dişi herhangi bir tür balık almanız yeterli 1 yıl içinde gözlerinize inanamayacağınız derecede güzel yavrular ve yetişkin balıklar elde edeceksiniz.
Ama bu sadece balığın bakımıyla değil güzel ve dengeli beslenmesi sık bitki örtüsünün bulunması oksijen oranının iyi ayarlanması ile olacaktır.
Yemlemede en çok dikkat etmemiz gereken konu balıkları sık ama az yemlememizdir. Bu şekilde yaptığımızda balıklarımızın daha sağlıklı geliştiğini daha canlı renklere sahip olduğunu ve üremeye daha elverişli olduğunu göreceksiniz.
Benden şimdilik bu kadar. Sizlere akvaryumlarınızda sağlıklı ve başarılı günler diliyorum.

İFTİRA ATILAN ANNE LEPİSTESLER

Tür enkolay yetiştirilen ve üretimi yapilan bir türdür.anne lepisteller yavrularını yemezler aslında.Balıkçınızdan alıncaya kadar yavrular annelerinden uzak kaldığı için anne siz aldığınızda ilk defa karşılaştığı için annelik duygusundan noksun oluyorlar ve yiyorlar.Siz öyle yapmayın.İlk yavrularınızı aldığınızda yavrularınızı ayrı kaba koyduktan sonra kabı akvaryumunuzun içinde tutun bırakın anne ve ya.Ve bu işlemle daha verimli bir akvaryumunuz olacaktır
MURAT AYAN Kayseri

Doğaya Uygun

Benim şimdiye kadar en zevkle beslediğim balık türü.. Bazı arkadaşlar bunların yavru yemesinden yakınıyor.. Bu yüzden bitkilendirme çok önemli.. Size küçük bir anımı anlatmak istiyorum.. Bundan iki yıl önce lepisteslerim ve k.kuyruklarım hastalanmaya başladı. Ne yapsam kurtulamadım ve 10 balığımın hepsi telef oldu. Çok üzüldüm tabii. 1-2 hafta sonra 1 haftalık bir tatile gittim.. Dönünce bide ne göriyim?! Küçük küçük turuncu-gri yavrular! Bunda akvaryumun iyi bitkilendirilmesi rol oynamıştı. Gerçekten mutlu oldum ve artık yavruları akvaryumdan ayırmamaya karar verdim.

tür resimleri

lepistes türlerinin resimlerini görmek isteyen akvaryum severler, www.thlaquatics.com/product.asp?type=guppy< adresinden faydalanabilirler.selamlar

kolay gibi gözüksede

lepistes üretmesi kolay olduğu kadar çabuk hastalanan bir balık.özellikle ısı değişimleri nitrat seviyesinin yükselmesi ilgi eksikliğinden çabuk etkileniyorlar.ben on senedir bu hobiyle uğraşıyorum.inanın herşeye rağmen en zevk aldığım türdür.iyi yavrular.

güven

BAlığın doğurması için en önemli unsur bence bulunduğu yerde gizlenip rahatça doğum yapabileceği sık bitkiler ve karanlık mağaralar bulunması. akıntı fazla balık populasyonu fazla ve saklanacak yerde azsa doğurmaları mucize sayılır.

asla,asla yanlız bırakmayın!!!...

benim bir erkek lepistesim vardı dişisi ölünce yerine hemen bi tane yeni dişi aldım bir birine çok çabuk uyum sağladılar fakat bir süre sonra erkek lepistesim öldü.dişi lepistesim akvaryumumdaki diğer balıklara rahat vermemeye başladı.buyüzden yeni bir erkek lepistes aldım fakat bir birlerine uyum sağlamak kolay olmadı ama şimdi ikiside iyi geçiniyor.yavruları bile var tam 16 adet yavru. saymak kolay olmadı ama yinede çok güzel.dediğim gibi sakın yalnız bırakmayın bu bazı balıklar için cehennem oluyor.

hamile lepistes almayın!!!!!!!

Sakın balıkçılardan hamile lepistes almayın.
Ben o hataya düşmüştüm. Yavruların bir kısmı ya da atamamı ölü doğuyor veya doğmuyor. Balıklar yolda zarar görebiliyor ve balık alırken balığın omurgasının düzgün olmasına dikkat edin
Saygılarımla...

lepistes yavrularının doğumu

Yavrular doğmadan önce hamile lepistesin anüs kısmı beyazlaşır ve karnındaki siyah üçgen iyice büyür.
Doğurma esnasında ise yavrular sırayla top şeklinde çıkarlar ve yavaş yavaş açılırlar. Doğduktan sonra yavrular akvaryumda bol bitki varsa bırakılabilir. Ama akvryumda bitki az veya yoksa yavrular ayrı bir yavru akvaryumuna alınmalıdır.
Yavrular yeterince büyüdüklerinde akvaryuma alınabilir ( Diğer yetişkin balıkların ağızlarından daha büyük olduklarında). Yavrulara kullandığınız normal pul yemi toz haline getirerek verebilirsiniz. Yavruların büyümesinde önemli etkenleden bazıları:
*Yavru akvaryumunun suyunu sık sık değiştirin.
*Tek bir yeme bağlı kalmayın, artemia veya sağlıklı canlı yemler ve vitamin verin.
*Yavru akvaryumu ne kadar büyük olursa, yavrular o kadar hızlı büyür.

Saygılarımla

Yaşatmak için

Lepistesler hassas balıklar değildirler. Bunu discus yetiştirmeye başladıktan sonra anladım. Eğer büyükce bir akvaryumunuz, ve doğru seçilmiş balıklarınız varsa ve rahatsız edici herhangi bir tür yoksa pH ve sıcaklığı sabit tutmanız yeterli. Ben onları beslerken canlı yeme bile gerek duymadım. Yavruluk yerine akvaryuma koyacağınız bitki ve süngertaşları yavruları koruyacaktır. Başlangıç için ise çok balığa gerek yok, 1 büyük dişi ve 2 genç erkek yeterli. Onları yakın bir yerden almayı tercih edin. Bu arada yetişkin lepistesler genç gurami ve meleklerle rahatça yaşayabiliyor, her tür için ayrı akvarumlara gerek yok.

yavruladıktan sonra

yavruladıktan sonra lepistesi hemen diğer balıkların yanına koymayın.çünkü yorgun oluyolar.bide şu var.yavruladıktan sonra anüsünden bir mukoza salgılıyor.görenler bilir.bunun kokusunu alan erkekler dişinin kokusunu alıyo ve eşleşmek için çok rahatsız ediyolar.yavrulayan balığı takviye yemlerle güçlendirin 1 haftada kendine gelir.

Dişi-Erkek oranı ve renklilik

Bence bu hayvanlar deneyim kazanmak için birebir. Bazı deneyimsiz yetiştiriciler ise erkek dişi oranını bilemiyor. 5 cm boylarında bir alman dişisine iki farklı renkte erkek güzel melez yavrular doğmasını sağlar. Eğer daha renkli hayvanlar istiyorsanız, anneyle erkek yavruyu, babayla dişi yavruyu çiftleştirin. Böylece ebeveyndeki çekinik haldeki genler de ortaya çıkarak nadir lepistesler üretebilirsiniz. Örneğin tül kuyruklu bir dişiyle düz bir erkeği çiftleştirirseniz yavruların çoğu düz kuyruklu olacaktır. Bu yavrulardan biri anneyle çiftleştiği zaman ise.. işte mucize sonuç: yavruların tamamı tül kuyruk olacaktır. Yalnız genetik hastalıklar olmamasına dikkat edin. Bu yöntemi kullanarak beyaz sırt yüzgeçli, mavi vücudlu, kırmızı siyah kuyruklu Alman lepistesleri ürettim. Merak edenler Mendel\'in genetik kanunlarını araştırsın. Şahin Çalışkan-Ankara

Lepistes bakımı ve yavrulaması

bu balığı bakmak kolay değil bakacak varsa çok dikkat etsin.Aslında lepisteslerin bakımı kolay gibi görünse de aslında bakmak zordur.Kesinlikle yavrulayacak balığı yavruluğa koymayın.Yoksa alışamayıp ölür....
Heee bazı arkadaşlara sesleniyorum bazıları yani acemiler bu işe başlayıp vazoyu bile doğurtmayı başarırlar.Lütfen böyle düşünmeyin bunlar da canlıdır sonuçta bunları alıpta doğuracak sonra hep doğuracak yavruların tanesini şu kadardan satarım diyorsanız bu iş olmaz.......

lepisteslerin dollenmesi

lepistes'ler bir dollemede uc sefer yavru dogurabilirler. dolayisiyla bir defa doguran disiyi erkekten ayirsaniz bile tekrar dogum yapabilir. ayrica yavrular da bir-iki ay icerisinde ureyebilecek buyukluge ulasacaklari icin uremelerini istemiyorsaniz disileri ve erkekleri birbirinden ayiriniz.

Dayanılmazz Çekicilik

Lepistes bakmaya yanklaşık bundan 5 sne önce son vermiştim ve o günden bu yara bir çok çeşit balık baktım pirana astranot ve cichlet türleri şu an akvaryumumda pek çok çeşit icichlet türü bağıım var ve her ay onlardan yavrular alıyorum bakımları biraz uğraştırsada zevkli balıklar fakat lepistesler kadar değil bende ne yapıyorum bütün cichletlerimi akvaryumcuma erpi onların yerine 250 tane lepistes alıyorum ve yine dayanamayarak lepistese uzun bir aradan sonra geri dönüyorum bu balıkların seyri o kdar güelki bol bitkili iyi dizayn edilmiş bir akvaryum hiç bir şekilde bu kdar çok huzur veremez gerçi kortuğum bir şeyde var bu kadar lepistes heralde 1 sne sonra sayısını 4 e katlamış olacak bakalım akvaryumum o zman yetecekmi

Çeşitlilik ve Renkler

Bu balıklar bahsedildiğinin aksine miskin değil çok hareketli ve meraklı canlılardır. Sudaki en ufak kıpırtıya ya da nesneye tepki verirler.
Özellikle bazı seçilmiş türleri renk ve fiziksel görünüş açısından büyüleyicidir. Bu büyüleyici güzellikleri de kolay üretilmeleri sayesinde şekil ve renklerin seçilmesiyle elde edilmiştir. Yani bu balıkdan daha pek çok farklı renk ve görüntü elde edilebilir. Ayrıyetten izlemesi ve üretimi de insana ayrı bir zevk verir. Minicik larvaların büyütülerek balık haline getirilmesi de insanda garip duygukar uyandırır.
İyi deneyimler....

cani dişi

Benim hamile aldığım lepistes yavrulukta doğum yaptı. Sonra ana akvaryuma aldım. Japonumu öldürdü. Erkek lepistesin kuyruğunu yedi. Dişiyi başka bir yavruluğa aldım ama oradan kaçıp diğer balıklara saldırdı. Verdiğim yemlere bakmıyor, diğer balıklara saldırıyor. Ben de onu beta gibi yavruluğa hapsettim, üstünü de kapattım yavruluğun atlamasın diye. Akvaryumda terör estirdi. Neonlar, köpekbalıkları kafayı üşüttüler çıkmıyorlar ortalığa. Çöpçüler bile illallah etti. Herkes hamile alınırsa hemen ölür diyor ama benimkinin ölmeye niyeti yok. diğer balıkları öldürünce canlı canlı kedilere mi versem diye bile düşündüm.

Bu balığı kesinlikle başka türlerle bir araya koymayın. Barış içindeki akvaryumumu dağıttı.

ESKİ RENKLERE SAHİP OLMAK İÇİN...

Lepisteslerle ilgili şunu hatırlatmakta yarar görüyorum. Bir Lepistes aynı akvaryumda bir süre yavru verdikten sonra yetişen yavruların giderek özelliklerini kaybettiği için yozlaştıklarını ve eski güzel renk ve görüntüsüne sahip olmadığını görürsünüz. En iyisi bunun çaresi akvaryuma dışardan yeni Lepistesler ilave ederek renkli yeni varyasyonlar elde etmektir. Ki Lepistes Akvaryum balıkları arasında en çok güzel renkli balıklardandır. Isı dengesizliğinden en çok etkilenebilen hassa türdür. Tuzu da fazla kaçırmamakta yarar var.

Farklı cinsleri karıştırmayın lütfen

Bence lepistes üretiminde dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardardan biri cinslerin karışmaması. Bu türlü melezlenmeler sonucu hem sağlıksız hemde görüntü olarak çok garip balıklar üremesine neden olur. Aslında aynı karından olan yavruların çifleşmesi de sağlıksız verimsiz sakat hatta ölü doğumlara neden olur. Bu konuya dikkat edelim lütfen...

Akdeniz bölgesinde yaşayanların dikkatine!

Lepistes balıkları çok güzel fakat bir okadar da narinler.Lepistes olsun başka balık olsun Akdeniz bölgesi gibi sıcak yerlerde yaşayanlar akvaryumlarının dibini bitkilerle donatmasını tavsiye ederim.Çünkü sıcak havalarda oksijen çözünürlüğü en azdır bu da akvaryumlarınızdaki cıvıl cıvıl balıkların ölümüne neden olur.(Hava motoru olsa dahi)Hem de yavrular için koruma olur.Limon,saz ve elodea gibi bitkiler almanızı tavsiye ederim.

akvaryumları dar eder...

bir erkek ve bir dişi yanyana gelmeyedursun,,utanmasalar her hafta yavrulayacaklar( biraz abarttım ama..), akvaryumunuza sakın güvenmeyin , eğer uygun şartları sağlarsanız akvaryumu kısa süerede sar ederler yüzlerce yavruyla,,,,,,

Kolay ve zevkli

Merhaba,

Ben yaklaşık 23 yıldır akvaryumla uğraşıyorum. İnanın en zevklisi lepisteslerin bolca üreyen bir balık olması. Siz başka bir akvaryuma ihtiyaç duymadan lepistesleri çok rahatlıkla üretebilirsiniz.
Akvaryumunuz için tavsiyem; bir iç filtre, bir hava taşı(motor) midye kırığı kum, ısıtıcı, amazon olarak adlandırdığımız bitkiden bol miktarda, kaya, ve rafya(paketleri süslemekte kullanılan/mavi olması akvaryumu boğmayacaktır).Akvaryumunuzu istediğiniz şekilde dekore ettikten sonra bol bitki ve bıçağın arkası ile lüle haline getirdiğiniz rafyaları yavruların saklanabilmesi için filtre akımından en az etkilenecek yere yerleştirin. sıcaklık 24-26 C olsun. Sabah ve akşam ve yemin 1-2 dk.da bitirecekleri kadar olması önemli. yaklaşık 1 erkeğe 5 dişi oranı ile istediğiniz kadar lepistesi akvaryumunuzda besleyin. Balıklar alıştıktan sonra verimli her dişiden aylık 40-60 yavru alırsınız. Ve yavruları başka bir akvaryuma almayın zaten zayıf olanlar elenir kalanlar size yeterde artar bile.
Şu sayamamakla birlikte irili ufaklı 10.000 lepistese sahibim.(3 büyük akvaryum)
Önemli balık cinslerini fazla karıştırmayın ki kırık nesiller olmasın. Mümkünse en hoşunuza giden ve gösterişlisini seçin.
Verimli günler.

lepistes yetiştirme sanatı

Lepistes gibi bir balığa sahip olduğunuz için çok şükretmelisiniz. Gerekli şartlar sağlandığı zaman belki de akvaryumda en çok verim alacağınız bir balık türüdür.
Öncelikle akvaryumunuzun dibine 4-5 cm den az olmamak şartı ile kum döşeyeceksiniz. kumunuz ince olmasın sakın. İnce kum bitkilerinize zarar verir. Kumun üstüne bakımı kolay her yerde bulunabilen bitkilerden ekeceğiz. Amazon, gül, çam, anubias gibi bitkileri ekeceğiz. Bitkiler ne kadar fazla olursa balıklarınız için o kadar daha iyidir. Bitkileri uzun olanları arkaya, kısa olanları ortaya ve kenara gelecek şekilde yerleştireceğiz. Ön taraf balıkların rahatça yüzmesi ve bizim seyretmemiz için boş bırakılacak. Akvaryum taze musluk suyu ile doldurulacak. Lepistesler taze suyu çok seven balıklardır. Haftada bir akvaryumun 1/4 suyunu alıp yerine taze su ilave edeceğiz. Bu işlemi haftada iki kere yaparsanız daha iyi olur balıklarınız için. Akvaryumunuzda ne çeşit filitre kullanırsanız kullanın mutlaka akvaryum içinde suyun bir yöne doğru akış içinde olmasını sağlamalısınız. Lepistesler akıntıya karşı yüzmekten çok hoşlanırlar. Adeta oyun oynarlar akıntıda. Bu yüzden akvaryumunuzun içinde akıntıyı sağlamanız gerekiyor. Bu akıntının çok güçlü olmasına gerek yok. balığın hissedebileceği tarzda olsun yeter. Bu olay balığınızın daha güçlü olmasını da sağlıyacaktır. Daha sağlıklı ve daha güçlü balıkları bu şekilde elde edebilirsiniz. Ayrıca akvaryumunuzun üstüne 24 saat yanacak şekilde ışık koymanızda gerekecek. Işığı gece kapatsanız da olur ama 24 saat kalması daha sağlıklıdır. Bitkileriniz de sevinecektir bu işe.
Her şey tamam olunca lepisteslerimizi özenle akvaryuma yerleştirip ne yaptıklarını gözleyin. 10 dk. içinde akvaryuma alışıp doğal ortamdaymış gibi yüzmeleri gerekiyor.

İyi de bu balıklar ne yiyecek ?

Belki de hayatınız boyunca karşılaşacağız en kolay soru bu olacaktır. Cevap : ağzına sığabilecek her şeyi yiyebilen bir balıktır. Üstelik her katmanda yüzdüğü için yem nerde olursa olsun arayıp bulur ve onu yer.yaprak yem, dip yemi, tablet yemler, canlı yemler, yumurta sarısı, haşlanmış ıspanak gibi çok geniş bir yelpazeye sahip bir ağız tadı vardır. Kendi yavruları dahil herşeyi yiyebilirler. Lepistesleri beslerken çeşitli yemler kullanmanız balığı daha sağlıklı ve daha güzel renkli yapar. Bulduğunuz zaman canlı yemi haftada en az 2-3 kere balığınıza verin. Canlı yem kabızlığı da önler. Yaprak ve dip yemlerini kolayca yerler. haşlanmış ıspanak ise balığa güç, sağlık ve renk verir. Gerisi sizin seyrinize kalıyor. Geçin akvaryumunuzun karşısına seyreyleyin alemi...
şimdilik bu kadar. Kolay gelsin...

Lepistes Yavru Bakımı

Lepistes Yavruları canlı olarak doğduktan hemen sonra hemen sonra yemlemeye başlanmamalıdır yaklaşık 1 gece yem verilmemeli ve içlerindeki yumurta sarıları sindirilene kadar beklenmelidir yavruları akvaryumcularda satılan 25 20 15 ölçülerinde özel yavru akvaryumlarında bitkili bir ekosistem yaratarak yeterli hava sirkülasyonuyla kayıpsız yetiştirebilirsiniz. yavrulatma işlemi sırasında asla müdehalede bulunulmamalı aksi taktirde strese giren balıgın yavrularını daha kolay yiyebilecegi unutulmamalıdır
yavru beslenmesi degisik yollarla yapılabilir
1 toz yem
Alacagınız Pul yemi Kagıt arasında sert bir objeyle toz hale getirerek toz yem elde edebilirsiniz
2 artemia Yavruları
3 Canlı solucan yem(kıyılmış )
Yeni Yazılarla Karşınızda olacagım..

alırken dikkat

Akvaryumcularda bol miktarda hormonlu balık var.Siz balık alırken çok iri,parlak renkli olanlar yerine cinsi iyi,genç lebistesleri tercih ederseniz ölümlerin minimuma indiğini göreceksiniz.Ayrıca genç lebistesler ortam değişikliklerine de çok daha dayanıklı.Çok parlak renkli balık,cinsi ne olursa olsun hormonludur.

Seyirleri Muhteşem

Ebatları ufak sayılacak bir akvaryumum var ama bu minik balıklar çok uyumlular.Bitkilerin arasına girip çıkmaları, akavryum ışığı kapalıyken dibe inip öylece dinlenmeleri ve tabiki erkeklerin renkli kuyrukları ile dişileri cezbetmek için etraflarında dönüp durmalarını izlemek insanı dinlendiriyor.

lepistes'lerin hamile oldugunu nasil anlarsin?

Eger bir lepistes hamile ise karin kismi siyahlasir ve biraz siser.1-2 hafta icerisinde karnindaki siyahligin cok arttigi gorulur ve karni cok buyur

Deneyim kazanmak için ideal balıklar...

Canlı doğuranlar ailesinde ki bence en güzel balıklar ve inanın bakımı çok kolay,yavrulaması vs... Üretimine geldiğimizde ise dikkat edilmesi gereken bir kaç husus var..İlki filtrenizin hızı eğer çok hızlı hava veriyosa kesinlikle yavaşlatın.ikincisi ise erkek seçimi benim size tavsiyem her bir erkeği farklı türden seçin böylece yeni doğacak yavrularınız inanın çok hoş olur...tavsiyem bir erkeğe üç dişi düşecek şekilde ayarlayın akvaryumunuzu bir de yavruluk kullanmazsanız daha doğrusu elinizde başka bir akvaryum varsa yavrulamayı bu akvaryumda yaptırırsanız sanırım yavrulamadan daha başarılı bir sonuç alırsınız...tabii yavrularını yeme riskine karşıda akvaryumu bol bitki ile donatın ve bu tür canlı yemi pek sevmiyor tavsiyem kaliteli kuru yemler ve de balığın yemine katabileceğiniz ve her akvaryumcuda bulabileceğiniz vitaminler inanın çok işe yarıyor...

üretim ve yavrular

selam.ben on yaşındayım. ilk akvaryum kurduğumda 2 tane erkek lepistes almıştım.sonra da bu ikisi öldü ve bir erkek,bir de dişi aldım.dişi olan hamileydi.kısa zamanda 14 yavru verdi.bunları büyütüp onlardanda yavru aldım.şu anda yaklaşık 40-45 adet yavrum var.
balikları dip yemi ile beslerseniz çabuk büyürler.
Yazan:Mertcan Keskinoğlu 2 Aralık 2001

sevımlı yavrular

arkadaslar oncelıkle selam!!ben lepıstes hakkında bı kac bısey soylemek ıstıyorum oncelıkle lepıstes mukemmel balıklar 6 yıldır akvaryum sahıbıyım ve hemen hemen yetıstırmedıgım tur kalmadı ve en sonunda lepıstese karar kıldım ve su an 150 tane lepıstesım var bakımı cok kolay sadece gunde 2-3 kez yem verın yeter tabı 2 haftada bırde dortte bır su degısımı unutulmasın!!!keza uretımıde cok kolay sadece su ısısını27-28 derecede sabıt tutun yeter cunku sıcak su lepıstesı ueremeye tesvık edıyor ve sakın hamıle balıgı akvaryumdan almayın sadece akvaryumunuzu cok ıyı bıtkılendırın yeter!!cunku yavruluk hamıle balıgı tedırgın edıyor ve yavruların cogu ölü doguyor bu tecrubem tabı kı!!!benım su an 130 yavru balıgım var ve buyuklerıyle aynı akvaryumda!!!belkı buyuk lepıstesler yavrulara alısana kadar bıkac yavru kaybedebılırsınız ama alıstıktan sonra kesınlıkle yeme durtulerı kalmıyor!!!bıde buyuk balıklarınızı ac bırakmayın!!!okanguler@fenerbahce.com!!bılgı alısverısı yapmak ısteyenle seve seve yapabılırız

neredeyse çiftleşmeden doğurabiliyor

5 yıla yakın bir zamandır akvaryum hobim var. Bana para kazandıran tek balık türü lepistes. tabiri caizse çiftleşmeden doğurabiliyor. şöyleki akvaryumumda bazen okadar çok lepistes ürüyorki dişileri doğurduktan sonra ikinci bir akvaryuma ayırıyorum. o dişi 25 gün sonra herhangi bir çiftleşme yapmadan bir batında 15 yavru veriyor ve bir 25 gün sonra tekrar 15 yavru daha veriyor. ayrıca forumda bir arkadaşın yazdığı lepistes yavru yiyiyor lafına kesinlikle katılmıyorum. akvaryumcudan aldığın lepistes yavru yer ona sözüm yok. herhalde büyütülürken yavrularını ayırıyorlar hayvan annelik içgüdüsünden mahrum kalıyor. ama benim lepisteslerim doğumundan büyüyüp ölene kadar hep yavrularla iç içe olduğundan olsa gerek yavru yeme olayına rastlamadım.

püf noktasını bilin yeter....

benim birçok balık çeşidi besledikten sonra karar kıldığım tür...lapistes balıkları beni hiç üzmedi. aşırı doğurgan oluşları, bakımlarının kolaylığı sayesinde artık balığa para vermiyorum. Çünkü aşırı üreyen bu türü diğer türlerle de değiştirerek akvaryumdaki balık çeşitliliğini de korumuş oluyorum. Özellikle yeni başlayan hobicilere tavsiye ettiğim tür,üstelik değişik renklerde birçok çeşidi olan lepistesler bitkilendirilmiş bir akvaryumda yetişkinlere de kolay kolay yem olmuyorlar. Yeni başlayanlara lepisteslerle ilgili bir başka öneri, suyu püskürten filtre yerine çağlayan şeklinde dökülen filtreleri kullanmaları. Bir de yavruları farkettiğiniz anda kepçeyle yavruluğa alarak enaz 2 hafta beklettikten sonra yetişkinlerin yanına salmaları. Ayrıca canlı doğuranlarla birlikte baktığınızda balıklarınız daha güvenli çoğalacaktır. Bir de şunu hatırlatayım: Isıyı 26-27 derecede dengede tutun, filtrenin içini de kontrol edin, oraya çok rahat kaçan bir balık, büyük olasılıkla canlı kurtarırsınız. Sıcakta daha çok doğuran bu balık akvaryumunuzda aşırı ürediğinde başka canlı doğuran türlerle değiş-tokuş yaparak bi kısmını elden çıkartmaya bakın. Böylece akvaryumdaki dengeyi de korumuş olursunuz, en iyisi balığınızı büyük akvaryumda bakmak.Kalın sağlıcakla.TamerUYSAL/dosteli@yahoo.com

Erkekleri daha dayanıksız

Şu ana kadar 8 aydır kurulu akvaryumda 12 dişi 4 erkek vardı bugün 9 dişi 0 erkek kaldı .Erkek ler daha hassaslar sanırım dişiler böyle olması gerekirken erkeklerin olması garip.Halbuki 50-60 yavru veren dişiler.Onların dogum anına şahit olamadım ama en zor onlarınki.Nasıl insan oglu 50-60 bebek doguramıyor buda lepisteslerin mucizesi ve artısı.Ama bir de eksisi var nemi?yavrularını yemek.Düşünün onun yavrusuda kendi boyutlarına göre küçük ee ama bebeklerde öyle demekki bir açlık yada biraz insan aklı .Ama ne olursa olsun Lepistes kadar güzel,zarif,dayanıklı,dogurgan,mütiş bir balık bulamadım.Ömrüm boyunca bakmak istiyorum zaten.Lepistesle ilgili fikir alışverişi yapmak isteyenler seko13@mynet.com< a mail atabilir.

Hamile balık satın alın

Zararı yok alın hamile balık eger eviniz yakınsa yavrular bir hafta içinde 100 e yakın yavrum var onlar büyüdüler okadar güzeller ki bence lepistes mütüş balıklar tavsiyem bu yönde zaten en çok yazı yazılan balık lepistes

dayanıklı balık

lepistes fazla ayrıntılı donanım gerektirmeden her ortamda yaşar.dayanıklıdır.yavrularının bir çoğu yaşar.ben,annesini yavru verdikten sonra ayırmam bir zararını görmedim.yavrularıda kılıç ve moly yavrularına göre daha dayanıklıdır.akvaryumda bir tane yavrulatın ondan sonra kendi hallerinde nesilden neslile çoğalırlar.annesini yavrulardan ayırmaya gerek yok.zeten satın alınan hamile balık doğumdan sonra yaşamıyor genelde.

yavruluğa gerek yok

ben bir sene önce bir erkek ve bir dişi ile başladım.Akvaryumumda 2 adet 3cm boyunda japonum vardı.İlk başta yavruluğa koyduğum lepistesimden 10'u canlı 40 yavru aldım ama yavrularda kısa sürede öldü.Bunun üzerine bir arkadaşımın tavsiyesi ile su mercimeği ve bir çeşit saz koyarak akvaryumu bitkilendirmeye başladım.2ay sonra akvaryum tamamen bitkilenmişti.Bu kez dişinin hamile olduğunu görmeme rağmen onu akvaryumda tuttum.1hafta sonra tüm yavrularını doğurmuştu(karnından anladım)20 günlük bir tatile gittim.Döndüğümde 20-25 adet yavrunun su mercimekleri arsında küçük bir sürü halinde gezindiğini gördüm. Ondan sonra anladım ki canlı doğuranları üretmek için akvaryumu iyi bitkilendirdiğinizde hamile balığı yavruluğa veya başka bir yere koymanıza gerek yok.Atrıca bitkilerinizi özellikle su mercimeğini belli bir boyda ve akvaryumun değişik bölgelerinde bulundurun.Yoksa akvaryumunuzda balıklarınızın yüzeceği veya sizin yem atabileceğiniz bir kısım kalmaz.