Leptosoma (Cyprichromis leptosoma)

Cyprichromis leptosoma, Aquarium Atlas Vol. I
Latince isim:
Cyprichromis leptosoma
Eşanlamlılar:
Paratilapia leptosoma, Limnochromis leptosoma
Habitat:
Afrika; Tanganika Gölü: Kigoma civarı ve gölün güney kesimleri
Büyüklük:
Erkekler 10 cm, dişiler 9cm civarında
Davranış:
Türe uygun karma akvaryumlar için
Beslenme:
Mikro-predatör; etçil
Üreme:
>20 yumurtayı ağzında kuluçkaya yatırır
Su şartları:
pH: 7.5-8.5, sıcaklık: 23-26°C
En küçük akvaryum:
150 cm
Yüzme seviyesi:
Üst
Bakım:
Biraz tecrübe gerektirir

En az 6 bireyden oluşan bir grup içinde beslenmesi gereken bir sürü balığıdır. Suyun daha çok üst düzeylerinde kalırlar ve geniş yüzme alanı gerektirirler. Bu hareketli türün besleneceği akvaryum en az 200 litre hacminde olmalıdır.

Kumu kazmaz ve bitkilere zarar vermez. Çok iyi sıçradığı için bütün yüzeyi kapatan bir akvaryum kapağı kullanılmalıdır. Diğer birçok Afrika çiklitinin tersine yumurtlama tabanda değil, açık suda gerçeleşir. Çift, biribirinin etrafında dönerek yumurta bırakır. Dişi, yumurtaları yere düşmeden ağzıyla yakalar. Döllenme yumurtalar dişinin ağzındayken gerçekleşir. Sayısı genelde 20'yi geçmeyen yumurtaların kuluçka süresi 25°C sıcaklıkta ortalama 21 gündür. Yavrular, yumurtadan çıkar çıkmaz artemia larvalarıyla beslenebilecek kadar gelişkindirler. Sadece bu türün yaşadığı akvaryumlarda kuluçkadaki dişileri ayrı bir akvaryuma almak gerekmez; yetişkin Leptosomalar yavrulara dokunmazlar. ©Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

Albno kitumba

Yıllarca tropheuslara emek vermiş birisi olarak ,tropheusdan vazgeçmemı saglayan tek balık Albino kitubadır . 400 litrelık akvaryumumda 2+7 den olusan muhteşem bır kolonım var .

büyümesi ve gelişmesi

Leptosamaları beslemek büyütmek üretmek oldukça kolaydır her hobicinin rahatlıkla besleye bileceği balıktır genellikle suyun yüzünde yüzerler dibe fazla inmezler çok hızlıdırlar takip etmekte zorlanırsınız dişiler renkleri oldkça mattır erkeklerinki tam aksine mükemmel denilecek kadar güzeldir suyun yüzünde çiftleşirler dişi kendi ekseni etrafında dönerek yumurtlar erkek döller dişi ağzına alır bu işlem 10 dk kadar sürer yaklaşık 20 tane yumurtlar rahatlıkla 10 yavru alabilirsiniz leptosamaları beslemek ve yavru almak görüldüğü gibi çok kolaydır tüm akvaryum severlere güle güleeeeeeeeeeeee

GERİSİNİ ONLARA BIRAKIN

BİLDİKLERİMİ VE TECRÜBELERİMİ SİZİNLE PAYLASMAYA ÇALISTIM.BU SOYLEDIKLERIMI YAPMANIZ UREME ICIN YETERLIDIR.GERISINI ONLAR YAPAR.yavrulara gelınce dısı balık hamıle ısıe agzı sıstır ve cene altından yumurtalar ve sonra balıklar gozlener.artemoıya hazırlamanız yeterlıdır.45 gun gunde 3 ogun azar azar vermenız sonrada dıger yeme geçmenız kafidir.UNUTMAYIN yavrular anne babalara gosterdıgınız ılgı ve bakımın ıkı katını ıster.bır baska husus ıse tankınızda baska bır tur var ıse cıkan yavruları kazanma sansınız azalır.leptosamalar yavrulara dokunmaz.UNUTMAYIN basarının sırrı akvaryum sevgınızle ve dogrulugu kesın olan bılgılerden gecer.benım bıle soyledıklerımı yeterlı bulmayın.TUM IYI NIYETIMLE.....

YEM KALİTESİ

YEM:hazır yemler her nekadar kaliteli olsada sıze verecegım formul ve benzerı formuller cok daha ıyı sonuc verır.cunku hazır yemler bozulmaya karsı kımyasallar ıcerır ve benzerı etkenler.ureme,saglıklı gelısım ıcın sarttır.
FORMÜL:ana mlzm. ayıklanmıs 500gr.CIĞ KARIDES.1 ADET HASLANMIS KIRMIZI SALÇA BIBERİ.ACI OLMICAK VE HASLANMADAN SONRA UST ZARI ALINACAK.1 ADET HASLANMIS HAVUÇ.6-7 YAPRAK ISPANAK.50-80 GR. SOYA FASULSESI.(saya fasulyesı karabıber ogutme makınesınde ogutulmelı toz halıne gelmelı)bu ımkan yoksa suda bekletıp,haslayıp karısıma ıyıce yumusadıktan sonra ılave edılebılır.BU KARISIM MIKSERDE IYICE ÇIRPILIP BIRBIRINE KARISTIKTAN SONRA KUCUK POSETLERE (STIK)YARIM CAY KASIGI 10 BALIK ICIN PORSYON TESKIL EDILEREK SABAH VE AKSAM VERILIR.BU ONLARI UCURUR.BIYALOJIK FILITRE MLZ. TEDARIK EDIP GEREKLI ORATAMI HAZIRLAYIN.(SUBSTRAT
FAZLA KALITESINI ARTTIRIR. SU KIMYASI: PH 8 YETERLIDIR.BUNUN ICIN EN UCUZ VE DOGAL OLAN GIDA SEKTORUNDE KULLANILAN SODYUM BI KARBONAT. GH-KH DEGERLERI ICIN ILAVE MLZME DENEMEYIN BALIKLARI KAYBETME IHTIMALINIZ OLABILIR.BU KIMYASALLARI BILEN BI PROFFOSYENELE DANISIN.PH ICIN GEREKLI OLAN SODYUM BI KARBONAT KULLANIMI KH DEGERINBIDE YETERLI SEVIYEDE TUTAR.
oertalama 400lt lık bı akvaryum ıcın 60 gun de bı dıp temızlıgı ve 3 de 1 su degısımı sarttır.ımkan varsa 20 gun ara ıle tankınıza uygun bı UV cıhazınızı suyu bırkere devır edılcek sekılde calıstırın.bu onları hastalıklara karsı korumaktadır.bırde suyun testı ıcın gereklı test setı almayı unutmayım.duzenlı ayda bır kez su degerlerını olcun.NITRIT,NITRAT,PH, OLCULERI ONEMLIDIR.su ısısı 25derece yeterlıdır.

EN GÜZEL TANGANİKA BALIĞI

unutulmaması gereken suru balıgı olmalarıdır.bu sebeble buyuk akvaryum sarttır.dısılerın sayısı erkelerın dort katı olmasında fayda var.her nekadar suru balıgı olasalarda her erke bırden fazla dısıyı etkısı altında tutmaya calısır.erkekler arası kavgalar sert ve yaralayıcı olmaz.baskın olmayan erkek sters olabılır.bıtkıler cok onemlıdır.bol bıtkı ve bırkaç saklanma bolgesı sarttır.cıftlesme kurları cok ılgı cekıcıdır.erkek dısının etrafında doner ve onun kendısını gorebılecegı yerde durup gıtmesıne engel olureken korkunc guzellıktekı renklerını ıyıce sergıler.yuzgeclerını cok hızlı hareket ettırır ve vucudunu tıtretır.bu davranıs guc ve erkeklıgın gosterısıdır.bu gosterı dıger erkeklere de yapılarak dısılerden uzak durması saglanır.bu gosterıyı bırkez tanık olmanız bu balıga asık olmanız ıcın yeterlı.dısı karnındakı yumurta hazır ıse bunları suya bırakır ve donerek yere dusmaden agzına alır.bu ıslem bıtımınde ıse erkek dısının ustunde kendını sıkarmıscasına spermlerını bırakır.dısı ıse bu sıpermlerı agzına alarak dollmeyı tamamlar.bu sperm ıslemı bırkac kez daha tekrarlanabılır.dollenmeden dısı emın olunca bıter.3 hafta agzında dısı yumurtaları kuluckaya tabıı tutar.onları agzının ıcınde sık sık cevırıp durur.bu ıslem yumurtaların kulucka kalıtesını yukseltır.ıkıncı hafta bıtımı ıle yumurtalardan cıkan yavrular agızda da tutulmaya devam edılır.4.haftaya gırmeden ırı yavrular suya bırakılır.anne onlara pek ılgılı olmaz.cunku yetıskındırler.anne sadece yuzmeyı ogrenmelerı ıcın ılgılenır.anne kulucka suresınce yemlenmez.sadece dogadakı var olan planktonları tercıh edebılır.750 lt ustu akvaryumlarda benzer canlıları tedarık edebılır.

önemli

leptosamalar diğer tanganika grubu için de gecerlı olan etkin bıyolojık fılıtre sarttır.
2 erkek 6 dısılık bır populasyon ıcın 350 lt.altına ınılmemelıdır.akvaryum olculerınde su sevıyesı mın.50cm. ve uzunluk 100cm.nın altına ınmemelıdır.akvaryumda baska tur koyamamak uretım ıcın kolaylık saglar.cınsıyet ayrımının en belırgın ozellıgı 1 yas ustu erkekler dısılere oranla cok renklı pullara sahıptır.dısıler renk olayına erkeklere oranla daha gec cıkartır.kucuk leptosamalarda ıse gurubtakı buyuk olanların erkek olma ıhtımalı yuksektır.bıyolojık fılıtre ıcın bılgısıne guvendıgınız kaynaklardan yeterlı bılgıyı alın.benım tavsıyem dıs fıltre ve usten su emmelı alttank.usten su emme cok onemlıdır.