Likoma incisi (Melanochromis joanjohnsonae)

Dişi Likoma incisi, Aquarium Atlas Vol 1
Latince isim:
Melanochromis joanjohnsonae
Eşanlamlılar:
Labidochromis caeruleus likomae, Labidochromis joanjohnsonae
Habitat:
Afrika; Malawi Gölü'ndeki Likoma Adası'nın kayalık kıyıları
Büyüklük:
Erkekler 10 cm, dişiler 7 cm
Davranış:
Türe uygun karma akvaryumlar için. Diğer mavi renkli Malawi türlerine karşı saldırgan.
Beslenme:
Omnivor; her türlü canlı yem, pul yemler, FD yemler, ıspanak, salatalık ve yosun.
Üreme:
Yaklaşık 30 adet yumurtayı ağızda kuluçkaya yatırır.
Su şartları:
pH: 7.5-8.5, sıcaklık: 24-28°C
En küçük akvaryum:
100 cm
Yüzme seviyesi:
Her seviyede
Bakım:
Biraz tecrübe gerektirir.

Yukarıdaki resimlerde de görüldüğü gibi, erkek ve dişi balıklar görünüş olarak çok farklıdır. Doğada Aufwuchs ile beslenen tipik bir Mbuna olan Likoma Incisini akvaryumda da ağırlıklı olarak bitkisel yemlerle beslemek gerekir.

Taksonomik olarak Melanochromis cinsi altında görülen bu balık aslında özellikle diş yapısı açısından Labidochromis'lere benzeyen bir ara türdür. Sahiplendiği bölgeyi koruyan çok enerjik ve sert bir balıktır; en az 300 litrelik geniş bir akvaryumda diğer Malawi çiklitleriyle beraber bir Mbuna grubu içinde yaşatılabilir. Genel akvaryum şartlarına dikkat edildiğinde bakımı zor değildir. Bir erkek başına en az 3 dişi düşünülmeli ve dişilerin cinsel olarak sürekli aktif olan erkeklerden saklanacak kovukları olmasına dikkat edilmelidir. Üreme yumurtalarını ağızda kuluçkalayan diğer Malawi çiklitlerine benzer, fakat çoğu Malawi çiklitinden farklı olarak, dişinin bakımı, yavrular yumurtadan çıktıktan sonra da 1 hafta kadar devam eder. Bu süre içinde, herhangi bir tehlike korkusunda yavrular annelerinin ağzına kaçarlar. Başlangıçta bütün genç balıklar dişi görünümündedir, yaklaşık 5cm boya ulaştıktan sonra erkeklerin renkleri değişmeye başlar.

©Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

Erkek Likoma incisinin büyülü rengi

Bu tür balıkla 2 sene önce karşılaştım ve dişi bi erkek aldım fakat dişiler ölünce erkeğide vermek zorunda kaldım bakımı aşırı olan bu cinsin en belirgin özelliği renkliği bedenin her yerinde farklı bi renk var ama erkeği daha belirgin bi özelliğe sahip sıcaklığının sabit olması kesinlikle gerekli bulunması halinde kesinlikle besleyeceğiniz zor ama çok zevkli bi balık özellikle erkeğini tercih ediyorum!!!