Limon cichlid (Neolamprologus leleupi)

Çok güzel renkli bir Leleupi, Tetra's Popular Tropical Cichlids
Neolamprologus leleupi, Aquarium Atlas Vol I
Latince isim:
Neolamprologus leleupi
Eşanlamlılar:
Lamprologus leleupi
Habitat:
Afrika; Tanganika Gölü'nün kuzey bölgelerinin kayalık kıyıları.
Büyüklük:
Erkekler 10 cm'ye, dişiler 8 cm'ye kadar
Su şartları:
pH 7.5-8.5, GH 12°-20°, 24°-28°C. Üreme: 26°-30°C
En küçük akvaryum:
En az 80cm ve 100 litre.
Yüzme seviyesi:
Orta - Taban
Bakım:
Tecrübeliler için

Görünüş:
Limon sarısı renginde veya açık turuncu tonlarında, ince uzun, orta boylu bir çiklit türüdür. Erkekler daha iri ve geniş yüzgeçlidirler.

Beslenme:
Daha çok canlı yemler, alıştırılabilirlerse kuru yemler. Renklendirici yemler vermekte yarar vardır.

Gerekli akvaryum şartları ve bakımı:
Yetişkin Limon Çiklitler eşleri dışındaki hemcinslerine karşı son derece saldırgandırlar. Bu yüzden, akvaryum çok büyük olmadığı sürece (1,5 metreden büyük) sadece bir çift barındırılabilir.

İnce kumlu akvaryumları severler. Kumları kazmazlar. Akvaryumu kayalarla dekore ederek saklanabilecekleri kovuklar oluşturmak gerekir. Diğer Tanganika balıklarında olduğu gibi, etkin bir biyolojik filtrasyon ve düzenli su değişimleriyle, akvaryumdaki nitrit/nitrat gibi metabolik artıkların yoğunluğunu düşük düzeyde tutmak önemlidir.

Üreme:
Genellikle gizli bir kovuğa 200 kadar yumurta bırakırlar. Doğada veya büyük bir akvaryumda erkek, aynı anda birkaç dişiyle yumurtlayabilir (poligami) fakat genellikle en son dişinin yavrularıyla ilgilenir. Yumurtadan yeni çıkan yavrular, bir pipet veya plastik enjektör aracılığla kovuklarına doğru püskürtülen artemia (tatlı su karidesi) larvalarıyla beslenebilirler. Çiftler, tekrar yumurtlamaya giriştiklerinde çevrelerinde eski yavruların varlığını istemezler. Bu yüzden, yumurtadan çıktıktan 6-8 hafta sonra, eğer akvaryum yeterince geniş değilse, yavruları anne-babalarından ayırmak gerekir. Yavrular oldukça yavaş ve eşitsiz bir hızda büyürler. Kardeşler arası yamyamlığı önlemek için, büyüme süreci içinde, benzer boydaki yavruları gruplandırarak farklı boyları ayrı akvaryumlarda tutmak önerilir. Limon Çiklit yavruları, özellikle boyları 2-3 cm civarındayken zor bir dönem geçirirler. Bu dönemde iştahları kesilir ve hemen hemen hiç büyümezler. Kolayca da hastalanabilirler. Bu devrede fazla yem atıp suyu kirletmemek gerekir. Bir süre sonra tekrar toparlanıp büyümeye başlarlar. Cinsel olgunluğa yaklaşık 18 aylık olduklarında (erkeklerin boyları 6,5cm, dişilerinki biraz daha küçükken) ulaşırlar.

©Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

eş tutturma

leleupide eş tutturmak istiyorsanız biraz sabırlı olacaksınız. önce 3-5 cm kadar 10 civarı balığı balık başına 20 litre olacak bir akvaryuma koyun. Erkek sayısına göre akvaryumun içine küçük vazo koyun. Vazoyu özellikle belirttim. Eşleşen balıklar rahatsız edilmek istemez. Oyüzden saksıdan daha ziyade vazo kullanın. Erkekler vazoları sahiplenecekler ve dişiler bu vazoların etrafında dolaşmaya başlayacaklardır. bu eşi daha küçük 40X40X40 bir akvaryuma alabilirsiniz. Burada genelde 3-4  dişi ile bir erkek bakılabilir denmiş ama ben genelde tek eşli olarak besliyorum. yavrularına daha iyi bakıyorlar ve yavru kayıpları daha az oluyor

Limon cichlidlerde kıskançlık

Biri erkek biri dişi olmak üzere iki adet Limon cichlidi iki yıla yakın bir süredir yunus cichlidlerle aynı akvaryumda besliyorum. Limon cichlidler doğası gereği kendi hemcinslerine karşı gerçekten çok sert balıklar ama diğer balıklara karşı aynı davranışı göstermiyorlar. Eşine karşı özellikle yem verme zamanında saldırgan davranışlar gösteriyor. Balıklar zamanla sahiplerini tanıyorlar, akvaryuma yaklaştığınızda rahatça bunu fark edebiliyorsunuz. İşte bu zamanlarda özellikle saldırganlaşması sanki kıskançca bir davranış gibi görünüyor. Yeterince yem atıldğı halde diğer zamanlarda saldırmadığı halde dişi yeme yöneldiği anda erkek limon cichlid saldırıya geçiyor. Bu durum ya balığın çevreye olan hakimiyetini kaybetme kaygısından ya yem kaynaklarını tehlikede görmesinden yada sahibini kıskanmasından kaynaklanıyor. Ama özellikle bu duruma kıskançlığın hakim olduğunu düşünüyorum. Çünkü yem vermediğim zamanlarda akvaryuma yaklaştığım dada aynı davranışı gösterdiğine şahit oldum.

Leleupi yavrularının bakımı

Ben uzun süre bekledikten sonra balıklar yavru yapmıyor diye balıkları başkasına veren ve daha sonra balıkların yumurtaları ile karşılaşıp şok olan birisiyim. Baliklarım yaklaşım 15 aylıktı ve 3 erkek 7 dişi şeklinde almıştım ve daha sonra 1 erkek 2 dişi bakmaya devam etmiştim.

Balıklarıma 1 metrelik standart bir akvaryum , dış filte , ısıtıcı ve bol kovuklu bir akvaryumda yetiştirdim. 1 sene süre ile ışık genelde açık ve neredeyse 1 defa dip çekimi yaptım.

Yukarıda yazdığım gibi balıkları verdikten sonra akvaryumu temizlemek için hazırlanırken kovuktaki yumurtaları farkettim.

http://img176.imageshack.us/img176/5355/yumurtadm5.jpg<

Altına cam yapıştırdığım mini göğeç i ağzı yukarı gelecek şekilde dış filtrenin altına koydum ve yavruların çıkmasını bekledim. Fotoğraftan saydığım kadarıyla 148 adet yumurta vardı.

5 gün sonra yumurtalar yavaş yavaş yapıştırıldıkları camdan aşağıya düşmeye başladı.

http://img440.imageshack.us/img440/2664/yumurta05hc0.jpg<

İlk günlerde zıplayan beyaz noktaların ilerleyen günlerde ilk önce kıl gibi kuyrukları sonrada 2 nokta halinde gözleri belirdi.
Aşağıdaki fotoğrafda 11 günlük halleri.

http://img176.imageshack.us/img176/3640/dsc00193mv6.jpg<

Bu hale gelene kadar hiç yem vermedim ve 148 yumurtadan sadece 26 tanesi mantarlaştı. Bu arada tekrar 1 erkek 4 dişi leleupi aldım .

İyi günler.

yem

ben leleupilerime ufak parçalara bölüp hamsi veriyorum.biraz sert mizaçlı oluyorlar ama gelişimleri ve üreme hızlarına katkısı çok fazla

leleupi üretimi ve yavru yetiştirilmesi

leleupin üretimi için 350 litre altına düşülmemesi hem üreme açısında faydalıdır hemde yavrular büyüdüğünde daha sonra doğacak olan nesli tehdit altında bırakılmamasına yardımcı olur yavrular imkan varsa anne ve babadan ayırılmamalıdır bu yavrunun daha hızlı büyümesini ve daha sonra doğacak olan kardeşler arasında eş seçimini kolaylaştırır.leleupi yavruları yumurtadan 7 günde çıkarlar 15 gün kadar yuvadan dışarı çıkmazlar ve yavrular ilk doğduğunda anneye canlı yem takviyesi yapılır anne onlara gerekli mamayı kendisi hazırlar 5 gün sonra ise yuvaya uzatmalı bir enjektör yardımıyla artemia takviyesi yapılır yavrular yuvadan çıktıktan 3 hafta sonra dişinin kondüsyonu yerinde ise tekrar yumurtlar yavrulara sürekli günde 4 veya 5 öğün artemia verirseniz hızlı gelişirler ve 4 aylık olduklarında renk yemi takviyesi yapın 6 ıncı ayda yavruları anne ve babadan ayırabilirsiniz bol şanslar.

leleupi ve doğada yaşam biçimleri

leleupi doğada yani yaşadığı mekanlarda fazla ortalıkta dolaşmayı sevmez her zaman karşı türlerine karşı tetiktedirler sadece yemlenecegi zaman ortalığa çıkarlar tanganyika gölünün lake kıyılarında fazla sayıda bulunurlar bir erkek 6 veya 7 dişiyle eşleşebiliyor bu sayı erkegin kondisyonuna göre düşüp yükselebiliyor doğada birikardilerle özellikle yavrularını korurken sanki birlikte tek bir ordu kurarlar beslenmelerine gelince kayaların üzerindeki yosunların arasındaki larvalarıyla beslenirler genelde suyun tabanında dolaşırlar bu neden düşmanlarına fazla av olma riskleri olmaz çabuk hareket edebilirler ve saklandıkları yerde saatlerce bekleyebilirler doğada erkeklerin boyları 9 cm dişilerin yaşlarına göre 8ila 9 arası değişebiliyor umarım size bu balıklar hakkında bilgi sahibi yapabilirim sevgilerimle kenan

leleupinin akvaryumda yatiştirilmesi

leleupinin akvaryumda bakımı oldukça zor bir tanganyika türüdür akvaryumun fazla karıştırılmasından hoşlanmayan bir türdür atılan yemlerin geneli yenmeyip dibe çöker bu nedende imkan varsa alt filtre şarttır tabiki çok fazla dip çekimi istemiyor 2 haftada bir dip çekimi yeterli bence artı artık yemin temizlenmesi amacıyla elma salyangozu kullanabilirsiniz böylece suyun kirlenmesini engellemiş olursunuz balıkların doğası oldukça serttir dişiler stres yaptıklarında erkeklerden daha fazla sert olabiliyor tabiki bunun içinde saklanma kovukları şarttır yemlemeye gelince kaliteli yemler kullanmanız gerekiyor aradabir de artemia ile kan kurdu takviye ederseniz üreme işlemi hızlanacaktır bol bitki üretimi hızlandırır ve balığın psikolojisinde neşe kaynagı diyebilirim suyun ph.,7.8 yada 8 e dengelediğinizde bu yeterli olacaktır ve ayda 1 suyun dörtte birini çekip taze su ilave etmeniz yeterlidir böylece bakterinin üremesinin önüne rahatlıkla geçilebilir unutmadan sunuda söyliyeyim 150 cm akvaryumun altına düşmemeye dikkat edin üreme işlemi başladığında zorluk çekebilirsiniz herkeze selamlar daha fazla daha bilinçli akvaryum tutkunları ile tanışmak dileğiyle hoşçakalın bol şanslar.

tek olarak bakmayın!!

ben bu balıklardan 2 cm boylarında iken aldım.akvaryumda başka bir cins olmadığı zaman yem yemiyor ve yüzmüyorlardı.bende yanlarına onları hareketlendirmesi için brikardi ve kenyi attım.böylece yem yemeye ve hızla büyümeye başladılar.şu an 5 cm civarındalar ve yavru almış durumdayım.ama diğer balıkları ayırdım.yani netice olarak başka bir tür büyümelerini hızlandıracaktır...

sabır

Leleupi'de de dıger tanganika ciklıtlerınde oldugu gıbı buyume oldukca yavas gelısıyor .ben ılk aldıgımda 2-3 cm olan boyları yaklasık 1 yıl sonra ancak erkekte 5 cm ,dıger 3 dısı de ıse 2 cm kadar arttı.yemleme konusunda oldukca secıcı olan bu balıklar kankurdunu bile pek istahlı yemezler.artemia ve kucuk granullu kalıtelı yemler ılk tercıhlerıdır ancak hıcbır zaman bu balıklardan oyle yemlere atlamarını beklemeyın.arada da krıll,sprıluna ve renklendırıcı yem destegi buyumelerı ve renklerını kaybetmemelerı ıcın sarttır.ureme donemlerınde ve streslı olduklarında veya akvaryum kosulları yerınde olmadıgında bu balıklarda kararmalar olabılıyor.kucuk akvaryumlarda (65 cm) dahı yasatılabılırler ancak en ıyısı en az 4 balıgı 100 cm lık akvaryumlarda tutun boylece es tutarlarken problem de yasamazsınız.haftalık duzenlı dıp cekımı sarttır zaten ustte de belırttıgım gıbı attıgınz yemlerın cogu yenmeyecek ve suyu kırletecektır, akvaryum temızlıgı de bunların en hassas oldugu konudur(sahsen ben 2 gunde bır azar azar dıp cekmenızı onerırım)uremelerı konusunda henuz bır tecrubem olmadı.es tutan cıftler ıcın bır tarafı delık saksıyı ters koyarsanız burası cıftınızın muhtemel yumurtlama sahası olur.ben en son bır hafta once yumurta gordum ama maalesef yuzen yavru falan goremedım.cıftler arasındakı bag en fazla bır ay surer sonra bozulur.sonuc olarak oldukca sevımlı ve hos canlılardır sabırsız hobıcılere onermem .en hosuma gıden huyları kayaların durus seklıne gore yatay dıkey capraz sekılde bır kac saat boyunca beklemelerı hatta bendekı gıbı eger fonda kaya resmı varsa onlara bıle uymaya calısırlar
ALPAY TERAZİ
SABRIN SONU SELAMETTIR