Malawi zebra cichlid (Pseudotropheus zebra)

Pseudotropheus zebra, Aquarium Atlas Vol. I
Latince isim:
Pseudotropheus zebra
Eşanlamlılar:
Tilapia zebra
Habitat:
Afrika; Malawi Gölü'nün kayalık kıyıları
Büyüklük:
Erkekler 12 cm, dişiler daha küçük
Davranış:
Türe özel Malavi akvaryumları; saldırgan
Beslenme:
Omnivor; Aufwuchs (yosun tabakası), bitkisel ve hayvansal yemler
Üreme:
Yumurtalarını ağızda kuluçkaya yatırır <60 yumurta
Su şartları:
pH: 7.5-9.0, sıcaklık: 22-28°C
En küçük akvaryum:
100 cm
Yüzme seviyesi:
Orta - Taban
Bakım:
Biraz tecrübe gerektirir
Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

ah zebra ah

bu balıklar çok agresiftirler ve inanılmaz yavru verirler çokta dayanıklı balıklardır açlıga soğuka çok dayanıklıdırlar ilk başlayanlar için tavsiye ederim

en güzelleri mabunalar.

Bana göre en güzel malawiler mabunalardır. Demasoni,hara,afra cobue gibi mabunalar akvaryumların baştacı oluyor..

BİLGİ...... ! ZEBRALAR YUMURTALARI AĞIZDA TUTMUYOR

BENDEDE ZEBRALAR VAR. ÜREMELERİNİ ÇOK DEFA GÖRDÜM.GÜVENLİ BULDUKLARI YERE SIRASIYLA ERKEK VE DİŞİ ÜREME TÜPLERİNDEN YUMURTA VE SPERM YAPIŞTIRIYORLAR.60-80 KADAR.SONRA BU YUMURTALAR 3 GÜNDE SİYAHLAŞIP 4 .GÜNDE ÇATLIYORLAR.VE İLERİKİ BİR KAÇ GÜNDE YUMURTA KESELERİNDEN KURTULUP YÜZMEYE BAŞLIYORLAR.

AĞIZLARINDA YUMURTA TUTTUKLARINI HİÇ GÖRMEDİM.

15 gün ara

15 gün arayla 2 tur yavru aldım yavrular çıkınca hemen ayırıyordum ama 2.tur yavrularla birincileri aynı yere attım ilk yavrular 15 günlük olmasına rağmen 2. lere saldırıp telef ettiler. siz siz olun her yavru aldığınızda ayrı akvaryuma koyun yavru almak çok kolay tek çiftten 2 kez aldım herhalde devam edecek. yumurtaları bir tas içine yapıştırıp koruyorlar ve 6 gündede çıkıyorlar.

üreme için dekorasyon

öncelikle malawi gölünde yaşayan canlılar için bol kaya şart değil 4 kayadan oluşan mağara tipi 1 balık için uygun bir yuva ve üretim sahası oluşturur. ayrıca piyasada oyuklu saksıya benzer yuva yapmak için uygun objeler var bunalrı ve 10-15 arası bitki koyunca yavrulama çok daha verimli olur.

yumurtalarını ağzında taşıyor

Piyasada en çok bilinen zebra türü değiller. Erkekler siyaha yakın renkte enine siyah bantlı dişilerse portakal renginden açık renkte ve siyah enine siyah bantlılar. Dişi ağzında ortalama(üyüklüğü ile değişir) 20 ye yakın yumurta tutuyor. Ürkekler . Yakalamaya çalışırsanız yumurtaları bırakıyor ve tekrar asla ağzına almıyor. Erkek saldırgan ve genelde diğer balıklara karşı sert. Çiftleşme döneminde erkek resmen simsiyah oluyor. Dişi yumurtaları ağzına alınca rengi matlaşıyor. Saygılarımla
Soner Soyöz İstanbul

hayatımda gördüğüm en gizemli yaratıklar

Zebra ciklitlerin bana göre en büyük özelliği yavrularını gerçekten ana şevkatiyle diğer canlılardan korumalarıdır.Normal zamanda cok sakin olan anne tehlike anında tıplı bir kaplan gibi davranır.Tehlike gecinceye kadar da yavrularını ağzında saklar anne çiklit.Bir başkasından duyduğuma göre de anne çiklit o kadar süre boyunca hiç bir yavrusunu yemiyormuş.Bunu başarabilmek onlar için cok kolay olmalı fakat biz insanlar ceviz kabuğunu doldurmayan konular için birbirimizi yiyoruz.Helal olsun çiklitlere!!!

küçük alırsanız daha iyi olur

Olabildiğince küçük almakta fayda var,böylece diğer balıklara daha rahat alışıyor ve agresyon düşüyor.

malawi akvaryumunda olmazsa olmaz

Diğer Malawi çiklitleriyle beraber büyük bir akvaryumda (enaz 200 Litre) kayalık bir ortamda sorunsuzca beslenebilir.Her türlü yemi severek yer, iştahı maaşallah yerinde bir balıktır.Sağlıklı gürbüz,dayanıklıdır. Bence Malawi akvaryumlarında olmazsa olmazdır

amatörlerin dikkatine

Zebra Çiklit uygun bir ortamda güvenli hissettiği yerlere çok sık aralıklarla yaklaşık 50-75 adet yumurta bırakır. Dikkat edilmesi gereken yumurtadan önce çıkan yavrular bir sonraki yumurtalara zarar verebilirler. Ayrıca akvaryum temizleme cihazınızın yavru balıkları içine çekemeyecek şekilde tipte olması veya gereken önlemin alınması gerekir.

dayanıklı

Küçük boyları bile,kendinden büyük balıklarla beraber yasayabiliyor.Yem seçmeyen, akvaryuma alıştırması kolay bir Çiklit.

üretimi kolay

Oldukça kolay üretilebilen bir tür. P.Zebra adı altında çok sayıda çesit bulmak mümkün.Değişik Zebra formları, eşleştirilip melez yavrular üretilebilir.

1. doğada bölge sahiplenme (teritoryal davranış)

Zebra Çiklitler doğada (Malawi Gölü) 5-20 metre arası derinliklerde yaşarlar. Erkekler kayalık tabanda yaklaşık 2 metrekarelik bir alana sahip çıkarak potansiyel eşler dışındaki balıkları bu alana sokmazlar. Doğada her balığa yetecek kadar yer olduğundan kolayca sınır dengeleri oluşur, genelde ciddi kavgalar çıkmaz; karşılaşmalar seremoniyel gövde gösterileri düzeyinde kalır. Dar akvaryumlarda ise durum farklıdır. Akvaryumda birden fazla aynı veya benzer görünüşteki türlerden erkek varsa en güçlüsü diğerlerine yaşamı dar eder.