Mavi zebra (Labidochromis zebroides)

Labidochromis zebroides, Tetra's Popular Tropical Cichlids
Latince isim:
Labidochromis zebroides
Eşanlamlılar:
Yok
Habitat:
Afrika; Malawi Gölü; Likoma Adası'nın güney kayalıkları
Büyüklük:
Erkekler 7cm'ye, dişiler 5 cm'ye kadar
Davranış:
Türe uygun karma akvaryumlar için
Beslenme:
Mikro-predatör; etçil
Üreme:
Yumurtalarını ağızda kuluçkaya yatırır
Su şartları:
pH: 7.5-8.2, Sıcaklık: 24-26°C
En küçük akvaryum:
120 cm
Yüzme seviyesi:
Her seviyede
Bakım:
Biraz tecrübe gerektirir
Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

cinsiyet

erkekler canli ve parlak renkli. Disiler daha soluk ve cansiz renklere sahip. üst yüzgec kısmında sarı renk erkekte cok belirgin ve parlak. ayrıca erkegin kuyruk kısmında kırmızılık cok belirgin sekilde. uzerlerinde siyah cizgiler erkekte cok net cıkıyor. erkeklerin alt yuzgeci daha sivri. disilerin ovale daha yakın.

az erkek çok dişi

yaklaşık 4 yıldır mavi malavi besliyorum birkaç kez yavru aldım yavru almak istiyorsanız tüm cıchlıdler için gerekli su koşullarını sağlamalı ve dişi sayısını mutlaka çok tutmalısınız dişinin ağzında yumurtaları gördüğünüzde ayırırsanız daha başarılı olursunuz yavruları diğerlerine göre daha dayanıklı ve az sayıdadır.

Mavi Zebra

Diger pek cok cichlid gibi mavi zebrada hakimiyet bolgesi konusunda oldukca saldirgan. Ozellikle diger mavi baliklara karsi inanilmaz derecede saldirgan olabiliyorlar. Tek durmaya alismissa yanina yeni bir cichlid koymaniz imkansiz olabilir. Ayrica yukarida yazilanin tersine bendeki zebra yaklasik 10 cm kadar bir erkek. Uretim imkanim yanina koydugum butun disileri oldurmesinden dolayi henuz olamadi. Eger akvaryumun gorunumu her gun degistiren, hareketli bir balik istiyorsaniz sahip olmaniz gereken bir cichlid.