Melek balığı (Pterophyllum scalare)

Yetişkin bir erkek Orinco melek, doğal form (Aralık, 2005)
Yetişkin dişi Tricolor Melek
Latince isim:
Pterophyllum scalare
Eşanlamlılar:
Platax scalaris, Zeus scalaris
Habitat:
Güney Amerika: Peru Amazonu, Eucador
Büyüklük:
15 cm
Su şartları:
pH 6.5-7.5,GH 5°-15°,24°-28°C. Üreme:26°-28°C
En küçük akvaryum:
1 metre ve 120 litre, yükseklik 50 cm
Yüzme seviyesi:
Orta
Bakım:
Biraz tecrübe gerektirir

Görünüş:
Son derece zarif ve asil görünüşlü balıklardır. Seçici üretim yöntemleriyle çeşitli desenlerde ve biçimlerde alt türler türetilmiştir. İyi cinslerinin gözleri kırmızıdır. Bazılarının vücutlarında ve yüzgeçlerinde metalik mavinin, sarının ve yeşilin tonları bulunur.

Cinsiyet ayrımı:
Cinsiyet ayrımını yapmak bazen zordur. Dikkatli bakılırsa yandaki resimde de görülebileceği gibi bazı yetişkin erkeklerin alınlarında hörgüç biçiminde çıkıntıları vardır. Üreme zamanları cinsiyetleri daha kesin bir biçimde belirlemek mümkün olur; dişilerin yumurta tüpü yuvarlak uçlu ve kalın, erkeklerin sperm tüpü ise sivri uçlu ve incedir.

Beslenme:
Spirulina yosunu da içeren kaliteli kuru yemler, bulunabilirse kaliteli donmuş canlı yemler. Ara sıra kıvırcık ve haşlanmış ıspanak yaprakları verilebilir. Akvaryumlarında black molly gibi birkaç yetişkin dişi canlı doğuranın bulunması da beslenmelerine önemli bir katkıda bulunacaktır.

Gerekli akvaryum şartları ve bakımı:
Doğal ortamlarından getirtilen vahşi örneklerinin akvaryumlarda yaşatılmaları oldukça zorken nesiller boyu akvaryumlarda üretilen evcil ırklarının bakımları kolaydır. Yine de sağlıklı yaşamaları için yüksek ve geniş akvaryumlar (yükseklik en az 50 cm) ve iyi bir filtre düzeni gerektirirler. Canlı ve kuru yemlerle çok yönlü beslenme ve düzenli su değişimleri ihmal edilmemelidir. İyi bakıldıklarında melek balıları 10 yıldan uzun bir süre yaşayabilirler.

Gençken sürüler halinde dolaşan, cinsel olgunluğa ulaştıklan sonra ise eşleşen ve akvaryumda bir bölgeye sahip çıkan (teritoryal) tek eşli (monogamik) balıklardır. Kumları kazmaz ve bitkilere zarar vermezler. Rasbora, çöpçü (corydoras) mozayik gurami, black molly ve bazı cüce çiklit türleri gibi sakin balıklarla çok iyi uyuşabilirler. Akvaryumlarında rahatsız edici bir balık varsa kesinlikle çıkarılmalıdır; stres yüzünden bir köşede saklanıp yemden kesilebilirler.

# Bayrak çiklit (mesonauta festiva, eski adı: cichlasoma festivum) melek balıklarıyla birlikte yaşayabilecek ideal bir arkadaş türdür. Doğal ortamlarında da beraber bulunan bu türlerin gerektirdikleri akvaryum şartları da aynıdır. Melek balıkları diskus balıklarıyla kesinlikle aynı akvaryuma konulmamalıdır; hassas diskus balıklarına kendilerinin bağışıklı oldukları birçok parazit türünü bulaştırabilirler. Yetişkin melekler neon boyundaki balıkları yutabilirler.

Melek balığı akvaryumlarını özellikle bizde amazon adıyla tanınan echinodorus türleriyle yüzmelerine yer bırakacak şekilde bitkilendirmek gerekir. Arkalara vallisneria türleri dikilebilir. Dikine yerleştirilecek mopani kökleri hem akvaryuma güzellik kazandırırlar hem de melek balıklarının kendilerini doğal ortamlarında hissetmelerine yardımcı olurlar. Ön planda ise daha alçak cryptocoryne türleri dikilebilir.

Üreme:
Melek balıkları diğer birçok çiklit türünde de olduğu gibi rastgele çifleşmezler; kendi eşlerini kendileri seçerler. Suni olarak bir araya getirilen çiftlerin yumurta dökseler dahi sık sık kavga ederek yumurtalarına ve yavrularına iyi bakmadıkları gözlenir. Döllenmiş yumurtaların ebeveynlerden ayrıldığı suni üretim yöntemleri de vardır. Enteresan üreme davranışlarının doğal akışını bozan bu tip yöntemlerle nesilden nesile balıkların yumurtalarını ve yavrularını koruma içgüdüleri körelebilir. Biz Bilyap Aquaristic olarak doğal üretim yöntemlerinin taraftarıyız.

Çiftlerin kendiliğinden oluşabilmesi için en uygun yöntem genç melek balıklarını en az 8'lik bir grup halinde en az 250 litrelik büyük bir akvaryumda beslemektir. Zamanla oluşan çiftlerin sürekli beraber dolaştıkları, yanlarına yaklaşan diğer balıkları kovdukları görülür. Yumurtlamak üzere ağızları ve karınlarıyla sürtünerek bir echinodorus yaprağını veya herhangi bir dik yüzeyi temizlemeye başlarlar.

Üretim için böyle bir çift ayrı bir akvaryuma alınmalıdır. Bu akvaryumun boyutları örnek olarak 80cm x 40cm x 50cm (50cm yükseklik) olabilir. Bu üreme akvaryumuna geniş yapraklı echinodorus türleri dikilmelidir. Çiftin yumurtlaması için bazı üreticiler yaklaşık 10cm kalınlığında ve 40cm uzunluğunda düz yüzeyli bir mermer parçasını akvaryumun arka veya yan camına dikine yaslarlar. Bazıları ise bu iş için özel yapılmış, diskus balıklarının üretimlerinde de kullanılan özel ince uzun konik saksılar kullanırlar. Akvaryumda çiftin yumurtlamasına uygun birkaç köşe oluşturmak yararlı olur. Yumurtlamaya hazır çift, yeni konuldukları akvaryuma alıştıktan sonra yumurtlayacağı yeri titizlikle arayıp seçer.

Üreme akvaryumunun suyu hafif asitli-nötr (pH 6,0 - 7,0) ve yumuşak (GH 5°-10°) olmalıdır. Sıcaklık 26°-28° C. Akvaryuma hava motoruna bağlı basit bir sünger filtre koymak hem suyu temiz tutmak hem de sürekli aç dolaşan yavru melek balıklarına ek bir canlı yem kaynağı oluşturmak açısından yararlı olacaktır. Sünger filtrenin üzerinde bir süre sonra yavru balıkların severek yedikleri rotiferler oluşur.

Temizledikleri dik bir yüzeye yumurtlayan çift, sayıları bazen 1000'i bulabilen yumurtaları açılana kadar nöbetleşe bekler, korur ve yüzgeçleriyle su dolaşımı oluşturarak havalandırırlar. Bu arada yumurtaların mantarlananlarını seçip yiyerek sağlıklılarına mantar bulaşmasına engel olurlar. Suyun sıcaklığına bağlı olarak 3-4 gün içinde yumurtalar açılırlar. Henüz yüzemeyen, birbirlerine bir öbek halinde yapışık duran yavruları ebeveynleri ağizlarına alarak günde birkaç kez temizledikleri bir yapraktan ötekine taşırlar. Yavrular bırakıldıkları yerde yapışık kalırlar. Yumurtadan çıktıktan bir hafta kadar sonra yavrular serbest yüzmeye başlarlar ama daha birkaç hafta anne babalarından fazla uzaklaşmazlar. Bu dönemlerde yavrular yumurtadan yeni çıkmış artemia larvalarıyla beslenebilirler. Sonra yavaş yavaş yavruları toz yemlere alıştırıp kuru yemlere geçebilirsiniz. Sağlıklı gelişebilmeleri için yavru melek balıkları en az bir ay kendilerine bakan ve koruyan ebeveynlerinden ayrılmamalıdırlar. Gelişmelerinin duraksamaması için özellikle ilk iki ayda sık ve düzenli su değişimleri ihmal edilmemelidir (örneğin ilk ay her gün %10, sonraki ay her iki günde bir %10 oranında). İyi bakılan melek balıkları 10-12 ayda cinsel olgunluğa ulaşırlar.

©Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

meleklerim gayet istikrarlı yaşıyor

Merhabalar, ben yaklaşık 2 yıldır melek balığı besliyorum, akvaryumum 50 cm.lik, içinde 3 melek, 1 velifera, 1 frenatus, 4 tetrazon, 1 albino tetra, 2 kardinal, 1 vatoz, 2 zebra var. Tüm balıklar birbirlerini rahatsız etmeden yaşıyorlar, yemlemeyi akvaryumun farklı köşelerinden aynı zamanda yapıyorum, hiçbir sorun olmuyor. Gün içinde, sabah 8'de, akşam 19.30'da ve gece 24'te yemleme yapıyorum, ışığı da akşam 19.30'da yakıp sabah 8'de kapatıyorum. Akvaryumum küçük olduğu için balıklarım yavaş gelişiyor, haftalık veya 10 günde bir dip temizliği yapıyorum, bitki olarak; bol saz, 2 anabias nana, 3 amazon var. Bir de mango kökü koydum. Hava taşı, ve hava veren minik bir sünger filtrem var. Balıklar birbirlerine uyum sağladılar. Haftada bir artemia veriyorum. Haftada bir dondurulmuş kan kurdu veriyorum. Yemleri de kaliteli pul yem (sera), ve granül (sera) yem olarak veriyorum. Son zamanlarda salyangoz sayısı 4-5'i buldu, onları da salatalık koyarak toplamayı düşünüyorum. En önemlisi de, yakında 80x40x50 ya da 55'lik bir akvaryuma geçmeyi düşünüyorum, o zaman akvaryumumda sadece tetrazon, frenatus ve vatoz bulundurmayı düşünüyorum. Tüm arkadaşlara başarılar dilerim.

Durgun su gerekir.

Bu balıklar doğal ortamlarında durgun ve oldukça sakin sularda yaşar..Eğer akvaryumunuzda çalışan ve akıntı yapan güçlü bir motor var ise kullanmamanızı tavsiye ederim.Çünkü;bir süre sora balıklar akıntıya dayanamayıp aniden ters dönmeye ve ölmeye başlıyorlar.Motorsuz olmaz diyorsanız da akvaryumunuzu akıntının kesilmesi için bol bol bitkilendirin.Zaten bitkileri de severler.Aralarında kamufle olurlar.
Canlı yem yemeyi çok severler..Özellikle de kurt yem.Ama yemlerin çok temiz olması gerek.Bir kaç kere tanzikli sudan geçirilirse iyi olur...

üreme

bence dunyanın en kolay üreyen balığı üretmek icin sartlar kısaca es tutmus iki balığı kücük ayrı bir akvaryuma ayırın akvaryumun icine kalın yapraklı bir bitkiyi taşa bağlayıp suya bırakın sıcaklık 28 c olmalı basit bir filtreleme ve yumurtaları genellikle yaprağa yapıstırıyorlar yumurtla isleminden hemen sonra suya bir kac damla metilen mavisi eklemeyi unutmayın ki yumurtalar cabuk mantarlasıyor zaten buraya kadar gelebilirseniz gerisi kolay

Melek ve Hızlı yüzen Balıklar

Melek ile birlikte hızlı yüzen, hareketli balıklar bir arada beslenmemelidir. Örneğin pangasuslar ile melekler birlikte küçük boylardayken problem çıkmamaktadır fakat hızlı büyüyen pangasuslar belirli bir süre sonra meleklere tankın içinde bilinçsizce sağa sola giderek çarpmaktadır ve yavaş ve nazlı bir hayvan olan narin görünen meleklere o ortamı zindan etmektedir. Zaten hırpalanan meleğin de fazla şansı olmayacaktır.

melek balıklarında üretim sonrası

Ebeveynlerine bakımları için bırakılmayan yumurtalarda mutlaka günlük dip temizliği yapılmalıdır asla ve asla salyangoz yada coridoras (çöpçü) gibi dip balıkları kullanılmamalı ölen artemia salinalar suyu çok hızlı bozar bunları temizlemek için salyangoz vs.kullanmaya kalkışılırsa karanlıkda kalan yavrular biraraya toplandığı için ağır hasar görürler

tuncali üye resmi

Floresan ışığından hoşlanmıyorlar

Siz de benzer bir gözlem yaptınız mı bilmiyorum, benim Orinoco meleklerim floresan ışığından hiç hoşlanmıyorlar. Işığın spektrumu mu rahatsız ediyor, geliş açısı mı, balansın sesi mi yoksa başka birşey mi anlamış değilim. Akvaryumun ışığı otomatik şalterle öğlen tatiline girdiği zaman canlanıyorlar, birisini görünce ön cama gelip yem dilenircesine sağa sola yüzmeye başlıyorlar. Gün ışığında çok güzel renkleri de belli oluyor. Floresan ışığı yine yandığı anda arka bir köşede yüzgeçlerini kısıp büzüşüyorlar. Tabi renk menk de kalmıyor. Bu harika melekler için ilk fırsatta tepeden gün ışığı alan tropik bir sera havuzu kurmak isterdim. Çünkü çok yer de istiyorlar. 8 yetişkin meleğe 600 litrelik bir akvaryum yetmiyor, arasıra yumurtluyorlar ama bu kalabalıkta yavrularını büyütemiyorlar.

Melek tek daha güzel

Karma akvaryumunuz var ise tek başına bir meleğin hiç agresifleşmeden bitkiler arasında süzülerek dolaşmasını izlemek çok zevklidir. Diğer balıklarınıza hiç dokunmayacak ve kendisine ait bir bölge seçerek yaşamını sürdürecektir. Ne zaman birden fazla olurlarsa işte problem o zaman başlayacaktır. Birden fazla melek isteyenlere meleklere özel bir akvaryum kurmalarını tavsiye ederim. Ayrıca küçük meleklerin incecik gövdeleriyle iç filtrenin arkasına sıkışma olasılığını da hatırlatmak isterim dikkatli olun.

tuncali üye resmi

Çıkmayan candan ümit kesilmez

İştahını kaybetip yemden kesilen balığa kesinlikle ölecek gözüyle bakmak bende kötü bir alışkanlık olmuştu, çünkü (melekler hariç) bu duruma düşen balıkların kurtulduklarını hiç görmemiştim. Ancak farklı zamanlarda en az 4 melek balığında çok farklı bir şey gözlemledim. Bir aydan uzun bir süredir yemden kesilen, ancak yaşayacak kadar -o da sadece dondurulmuş veya canlı yem- yiyen meleklerin birdenbire toparlanıp tekrar hayata döndüklerini gördüm. Hatta bir seferinde genç bir melek balığım 2-3 ay doru dürüst yem yememiş, adeta kağıt gibi olmuştu. Boyu da doğal olarak yaşıtlarından epeyce geri kalmıştı. Akvaryumda ölmeyi bekleyen balıklar gibi köşesinden ayrılmıyor, iyice zayıf düştüğü için doğru dürüst yüzemiyordu bile. Sonra nedense birden bire toparlanıp tekrar iştahla yem yemeye başladı ve paçayı kurtardı. Tabi burada genel olarak uygun akvaryum koşullarında yaşatılan meleklerden söz ediyorum. 70-80 cmlik dapdaracık akvaryumlarda yanlış balıklarla bir arada beslenilen meleklerin bu şartlara dayanamayıp ölmeleri son derece normaldir.

oratoran üye resmi

Lepistes yakalamada işbirliği

Akvaryumda iki meleğim bulunuyor ve biri kuru yemi çok seviyor; yüzeyden yemi yakalayıp orta seviyelere inmek yerine canlı doğuranlar gibi sürekli yüzeyde durarak kuru yemi hüpürdeterek içine çekiyor; herhangi bir çekingenliği yok. Diğer melek ise kuru yeme bir türlü alışamadı; yemi yüzeyden bir hamleyle almaya bile girişmiyor. Batmaya başlayan yemi isteksizce ağzına alıp tekrar geri tükürüyor. Ben meleğin bu durumuna üzülürken geçende şöyle bir olayla karşılaştım:

Melekler sakin sakin gezinirken akvaryumun ön sağ köşesindeki javamoss yığınına yaklaştılar; kuru yem sevmeyen melek yüzeye doğru bir hamle yaptı, tüm yüzgeçlerini açarak orada beklemeye başladı; gözlerinin harektlerinden diğer meleği gözlediğini anladım. Java moss yığınında heyecana kapılıp hareketlenen diğer meleğin bir şeyi ki akvaryumumda görülen tek tük lepistes yavrularından birini izlediğini farkettim. Javamoss yığınına ataklar yapıp lepistes yavrusunu yığında rahatsız etmeye başladı ve yavruyu yüzeye doğru uzaklaştırdı ama sonradan yakalamaya dair hiç bir etkinlikte bulunmadı; aksine yüzeydeki meleğin hareketlenmesini izlemeye başladı. Yüzeyde bekleyen melek baştan beri olayı takip ettiği için yüzeydeki yavruyu köşeye sıkıştırıp bir hamleyle yutuverdi.

O andan sonra karar verdim ki melek balıkları lepistes yakalamada bilinçli bir iş birliği içindeler. Bu yüzden de akvaryumda bir çok yetişkin lepistesim ve java mosslarla yeterince bol saklanma yerleri olmasına rağmen nadiren yavru görebiliyorum.

gece aktif copculere dikkat

es meleklerinizin bulundugu akvaryumunuzda geceleri aktif olar turde baliklar(copcu, vatoz...vb.) varsa ayirmanizi taavsiye ederim. yaklasik 1 hafta once bir cift tricolor melegim daha onceden temizlediklari bir yapraga yaklasik 1000 adet yumurta birakmislardi. meleklerle beraber akvaryumda boylari 2 ila 5 cm arasinda degisen 9 adet cesitli turden copcu baliklarim vardi. yumurtlamanin ardindan ik gun akvaryumu seyre daldigimda copcu baliklarinin bir tanesinin yumurtalari yemek icin devamli saldiri halinde oldugunu gordugumde cok sasirdim fakat her saldiri es meleklerin karsi saldirisiyla basarisiz bir bicimde sona eriyordu. meleklerin yumurtalarini koruma icgudusunun boylesine gelismis oldugunu seyretmek o an icin heyecan vericiydi. icimden helal olsun meleklere nasilda koruyorlar yumurtalari diye gecirdim. macin sonucu melekler 1 ac copcu 0 di. fakat gece olunca copculer anlasilan macin rovansina cikmisti. 2 gece icinde melekler 0 ac copculer 1000 olarak mac sona erdi. uzun lafin kisasi geceleri aktif olan ve yiyecek aramaya devam eden korolasi copculer yumurtalari supurmuslerdi. ben etmedim siz dikkat edin. saygilar

yavru avcıları

eğer canlı doğuranların arasında melek balığı besliyorsanız doğuracak anneyi ayırın.akvaryumunuzu ne karar bitkilendirsenizde melekler onları mutlaka yakalayıp yerler.benden söylemesi

tek eşli melekler

almış olduğum melekler pekte zaman geçmeden eş tutarak yumurta dökmeye başladılar.7-8 aylık bir tri-color ve bir zebra melek şu ana kadar 3 kez yumurtladı.ortalama 10 günde bir yumurtluyorlar.şu ana kadar yavru alamamamdaki sebepse tümüyle acemilikten.tavsiyem yumurtlamadan bir kaç gün önce ayrı bir akvaryumun camına ..eski bir filtre gövdesi yada müzik plağını sabitleyin.ortam çok sessiz olmalı çünkü ebeveyni akvaryumdan çıkarırsanız yumurtaların mantarlaşması kaçınılmaz gibi birşey.
üreme yumurtlama zamanı önce dişi yaprak yada akvaryumda bir bölgeyi temizlemeye başlıyor.erkek ona eşlik etmeye başladığı anda yumurtlamaya çok az kalmış demektir.özellikle koyu yeşil şeyleri tercih ediyorlar.

Meleklere haksızlık yapmayın!!!

Akvaryumsever tüm arkadaşlarımın melekler hakkındaki yazılarını okudum. Ama anlıyorum ki tüm yazılarda meleklere haksızlık yapılmış. Arkadaşların yetiştirmeye kalktıkları söz konusu melekler herhalde ömürlerini piranalarla birlikte geçirmiş!! Akvaryumumda 9 tane lepistes 2 tane platy bir tane neon tetra var.Onlara arkadaşlık eden 3 adet de meleğim. Şimdiye kadar pekçok lepistesim neonum öldü ama hastalıktan öldüler. O pirana haline getirdiğiniz meleklerimin diğer türlere bir kere bile saldırdığını, zarar verdiğini görmedim. Düzenli olarak günde iki kez yem veriyorum. Dikkat ettiğimi şey ise meleklerimin gerek yemlemede gerekse normal yaşantılarında diğer türlere adeta saygılı davrandıklarıdır. Lepistes yavrularını bir lokmada yerdiklerini de gördüm. Ama zaten lepisteslerde aynı davranışı göstermiyorlar mı? Bence meleklerden bu kadar şikayetçi olanlar ya yetişkin melek almışlar ya da hayvanları iyi beslememişler. Benim melek almak isteyenlere tavsiyem bu hayvanları küçükken akvaryumlarına dahil etmeleridir. O zaman saldırgan olmuyorlar hatta diğer türlerle dost olduklarını bile söyleyebilirim. Tabi ki onları aç bırakmamak şartı ile...

Amonyuma karşı bitkili akvaryumlarda üretim

"Ecology of the planted aquarium" adlı kitapta, bitkili akvaryumlarda balık
üretiminin yararları üzerine gerçek hayattan ilginç bir örnek verilmiş.
Yedi yıldır profesyönel olarak melek balığı üreten, her ay
yaklaşık 2400 adet yavru melek balığı satan, 100'den fazla üretim akvaryumu
olan bir üretici bu konudaki ilginç bir tecrübesini aktarmış.
Bu üretici, daha önce yıllarca üretim akvaryumlarını kendi yaptığı
dış filtrelere baglamış ve düzenli olarak haftada iki kez %50 su değişimi yapmış.
Eğer bu su değişimlerini yapmazsa, yavru balıklarda birkac hafta
içinde, kendini yüzgeç ve solungaçlarda
erime şeklinde gösteren "amonyak yanığı" belirtileri
gözleniyormuş. Bu üretici birkaç yıl önce, bazı üretim
akvaryumlarına, hızlı büyüyen dayanıklı bir köksüz su bitkisi türü olan
Ceratophyllum demersum adlı bitkilerden eklemiş. Sonra, bu bitkilerin bulunduğu
akvaryumlardaki yavruların daha az bakım ve su değişimi gerektirdiğini,
ayrıca yavrularda amonyak yanıklarının cok daha ender görüldüğünü farketmiş.
Daha sonra başka üreticiler de, C. demersum bitkisinin bulunduğu
akvaryumlarda yüzgeç ve solungaç deformasyonlarının cok daha az görüldüğünü
tesbit etmişler ve üretim akvaryumlarını, bitkilerin de yetişebilmesi için
daha iyi ışıklandırmaya başlamışlar. Hızlı büyüyen bitkilerin, sudaki amonyumu,
daha nitrit-nitrat dönüşümüne girmeden kullanarak akvaryum ekolojisine
önemli bir katkıda bulunmasının cok güzel bir örneği...

melek üretimi

merhabalar
bir arkadaş meleklerin yumurtalarının bozulduğundan bahsetmiş.bende aynı dertten muzdarip olmuştum bi zamanlar.suya karıştıracağınız blue metilen yumurtaların mantarlaşmasını engelleyerek daha fazla yumurtadan yavru alımına yardımcı oluyor.Her durumda bi türlü yumurtadan yavru çıkmıyorsa erkek melekte bir problem olabilir.kolay gelsin

yol yorgunu

30 yaşındayım, 16 yıldır akvaryumculuk yapıyorum, her türlü canlı doğuran, gurami ve bir-iki çikliti ürettim. özellikle beslediğim hayvanlar ile ilgili her türlü kitap ve e-dokümanı okumaya gayret ederim. hepinize kolay gelsin...

aman dikkat, bu melek yüzlü şeytancıklar öyle "çat burada çat kapı arkasında" bir hayattan hiç hoşlanmazlar. o yüzden size birkaç önerim olacak.

ilk akvaryumunuz ise: lütfen melek almadan en az bir ay farklı balıklar besleyin. lepistes, plati, moli ya da kılıç. yeter ki akvaryumdaki N (azot) seviyesi uygun bir dengeye ulaşsın. asla yeni ve tertemiz (aynı şekilde çok kirli) bir suya meleklerinizi atmayın. aksi takdirde iki-beş gün içinde yemden kesildiklerini ve terk-i diyar eylediklerini farkedersiniz.

mevcut akvaryumunuza ek balık ise: diğer arkadaşların da söylediği gibi melek her balıkla yaşamaz ve her balığı da yaşatmaz (lepistes, neon, moli gibilerini yavaş yavaş yerken; silver shark, köpek balığı gibi hızlı yüzenler de onun sinirini ve sağlığını bozar; aynı şekilde daha büyük çiklitler ve botia {özellikle mavi botia} gibi türler de onu yemek sanabilir). uygun balıklı bir akvaryuma koyacağınız melekleri [her yeni balık için bu uygulama geçerlidir] öncelikle akvaryumun ışığını kapatıp, torbaları ile yaklaşık 20-25 dk. kadar suyun üstünde dinlendirin. sonra torbayı fazla sarsmadan açarak filtrenin akış yönünde balıkları suya bırakın (unutmayın hala ışıklar kapalı). yine yaklaşık 20-25 dk. sonra önce tüm balıkların sevdiği bir yem atın ve hemen sonra da ışıkları açın. böylece "hoşgeldin" kovalamacalarından ötürü doğacak sakatlanma risklerini bertaraf etmiş olursunuz.

alırken ise: meleğinizi satın alırken dikkat edilecek birkaç önemli husus var (bunlar da her balık için geçerli);
- akvaryumcunun balığı tok değil aç tutanı mabuldür, sürekli tok balık 50 balığın bir arada bulunduğu ufak akvaryumlarda yağ bağlar ve bu yağ gerek sağlığını ve gerekse de üretkenliğini negatif yönde etkiler. bunu anlamanın en kolay yolu ise camda parmağınızı takip ettirmektir. birkaç "sürekli korkak" tür hariç bu yöntem hepsinde işe yarar.
- ASLA vücudunun herhangi bir yerinde (özellikle de yüzgecinde) eksik, pamukçuk, kızarıklık, kanama, beyaz benek, pullarında kabarıklık olan balıkları almayın. unutmayın siz iyileştirmek için değil, sizi eğlendirsin diye balık alıyorsunuz.
- mümkünse (ki mümkün) akvaryumcudan alacağınız akvaryumdaki balıkları yemlemesini isteyin, yeme ilgisi olmayan balığın size hiç ilgisi olmaz :)

selamlar, her türlü soruya açığım...
eylem.kaan@veezy.com<

YÜZLERCE ÜRETTİM

Ben 50 yaşında bir akvaryum meraklısıyım.Bu güne kadar çeşitli akvaryum balıkları besledim ve bunlardan yavru aldım doğuranları saymazsak,başta melek balıkları olmak üzere japon,ciklit gibi türleri fazlaca zorlanmadan üretebiliyorum.Melek balıklarına sağlanan uygun ortam onların hemen eşleşmesinin ve kısa zamanda yumurtlamalarının en önemli şartıdır.Ben yumurtlama gercekleşince döllenmiş yumurtaları hemen başka bir boş akvaryuma alıyorum ideal su,ıs,hava sağladıktan sonra en fazla üç gün içinde yumurtadan çıkan yavruların yüzme yeteneklerini kazandıkları andan itibaren artemia vermeye başlıyorum ve hengün dip temizliği yapıyorum (normal temizleyicisinin yanı sıra)7-10 gün sonra Tetra-Min ile besliyorum.Geçen sene ürttiğim 875 adat 5cm boyundaki balıklarımı bir akvaryumcuya verdim amma parasını alamadım ve üretimden vazgeçtim. Bu konuda sorulacak sorulara memnuniyetle cevap veririm Telefonum (0212) 8890911 sevgi ve selamlarımla. Nazif Karabacak

çok çabuk büyüyorlar

Melek balıklarını küçük akvaryumlara koymayın çünkü akvaryuma uyum sağlarlarsa çok çabuk büyüyorlar. Türkiye'de bulamadığım için yurt dışından sipariş ettiğim kırmızı gözlü harika zebra meleklerim 4 ay önce geldiklerinde kuyruk dahil 4-5cm boyunda yavru balıklardı. Üretimhanede nasıl beslenmişlerse ilk bir-iki hafta inatla hiç kuru yem yemeyip aç gezdiler, sonra mecburen kuru yeme alıştılar. Şimdi yüzgeçler dahil önden arkaya 7-8cm, yukarıdan aşağı 10-11cm boyunda koskoca balıklar oldular ve yumurtlamaya bile başladılar, fakat karma akvaryumda su şartları uymadığı için yumurtaların hepsi 2 gün içinde bozuluyor. 100x40x45 akvaryumum şimdi 4 meleğe dar geliyor, üstelik daha da büyüyecekler. Bence 4 melek için en az 100x50x50 bir akvaryum düşünülmeli.

Lepistes Düşmanı

Diğer arkadaşlar çok doğru şeyler yazmışlar ama önemle vurgulamam gereken bir konu iki küçük melek benim altı lepistesimi yedi göründükleri kadar nazik değiller!....

NAZİKLİGİNE ALDANMAYIN!

Benim gibi bir hata yapıpta melek besleyeceginiz akvaryumda kesinlikle lepistes ve kılıç,moly gibi balıklara yer vermeyin.melekleri aç bırakmamanız ilk tavsiyem vede ortamlarını bulmaları için çok ugraşmayın çünkü hazırladıgınız çok güzel bir ortam onları vahşi yapıyor!

çok zor

arkadaşlar 1 yaşında olan ve haftada bir yumurtlayan meleklerimden 3 defa yumurta aldım.2 sefer yediler.forumdaki arkadaşların önerileri üzere şu an yumurtaları ayrı ve 2. gündeyim.su sirkülasyonu,ışık,ısı ..vs gibi yapılması gerekli herşeyi yaptım ama sanırım yumurtalar bozuluyor.çünkü yarısı beyazlaştı ve üzerleri beyaz bir tabakayla kaplandı.ben bu işi becermedim.kendimden utanıyorum.sizlere başarılar.

melek balıkları

Melek balıkları çok cana yakın hayvanlar.. Ama beslemesi de bir o kadar zor..Eğer melek balığı alacaksanız asla küçük akvaryuma koymayın ve yemini düzenli verin.Eğer melek balıkları aç kalırsa ve de akvaryumunuzda lepistesiniz varsa lepistesiniz ya ölecektir ya da kuyruğu gidecektir..Çünkü melek balıkları aç kaldıkları zaman lepistes balığı gördüğü anda onlara saldırıyor. Size tavsiyem onları aç bırakmayın ve yanlarına lepistes balığı koymayın!

korkak melekler

Akvaryumlarımızın en çekici ve süslü türlerinden biri olan meleklerin aynı zamanda en korkak tür olduğunuda belirtmek isterim.cama uygulanan en ufak darbeler dahi akvaryumdaki tüm meleklerin bir köşeye sinmesine neden olabiliyor.Dahası hava motorunu çalıştırdığınız anda hepsi birköşeye kaçışıyor.yeni başlayanlara önerim meleklerle başlamasınlar.