Noktalı vatoz (Hypostomus punctatus)

Hypostomus punctatus, Aquarium Atlas Vol. I
Latince isim:
Hypostomus punctatus
Eşanlamlılar:
Plecostomus punctatus, Hypostomus subcarinatus
Habitat:
Güney Amerika: Güney ve Güneydoğu Brezilya
Büyüklük:
25-30 cm
Davranış:
Sakin ve barışçıl karma akvaryumlar için
Beslenme:
Herbivor; otçul
Üreme:
Bilinmiyor
Su şartları:
pH: 6.5-7.8, sıcaklık: 22-28°C
En küçük akvaryum:
120 cm
Yüzme seviyesi:
Taban
Bakım:
Yeni başlayanlar için de uygun. Çok değişik şartlara uyum sağlayabilmesine rağmen hafif asitli yumuşak suyu tercih eder.
Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

Çirkin kral

İlk akvaryumumu kurduğumda daha orta sondaydım japonlarla beraber bir tanede vatoz almıştım yaklaşık on yıl geçti akvaryumda beslemediğim balık kalmadı Bir sürü toplu ölümler oldu ama vatozuma hiçbirşey olmadı boyu şuan 25cm den çok fazla. dedikleri gibi gece avcısı ve küçük balıkları yediği doğru değil ben raslamadım bir dönem 30 yenidoğmuş lesistes yavrusunu onun yanında firesiz büyütmüştüm şuan ciklitlerle beraber yaşıyor rahatsız ettiklerinde sadece üzerlerine bir korkutma hamlesi yapıyor bu kadar ve tek sorunu yeme alışması ve eskisi gibiçok yosun yememesi ama on yıllık bir beraberlikten sonra onsuz akvaryum olmaz..

vatoz ve bitkiler

bu konuyla ilgili arkadaşların söylediği şeylere katılmıyorum benim akvaryumumda 4 adet vatozum ve 5 çeşitde bitkin var ve gayet iyi geçiniyorlar sert yapraklı da deyiller . yanlız kendi cinsleriyle geçinemiyorlar vatoz alırsanız hepsinin aynı boy olmasına özen gösterin

Büyüme

Akvaryumunuzu fazla güneş alan bir yere koyarsanız ve yosunları temizlemezseniz vatozlar çok çabuk büyüyorlar...

vatoz bakımı

senelerdır akwaryumumda bu balıklar kendılerıne yer bulmayı becermıs nadır haywanlardandr.o denlı hareketsız w gıcıktrlar kı azcık ucuz olsa weya ewınızde hazr warsa en ıyı yapılacak şey bu balıgın bugulamasıdır.cumleten afıyet olsun

vatoz üretimi ve yavru alımı

ben yaklaşık 4 senedir balık besliyorum ciklitlerimin arasında 4 adet vatozum var ve akvaryumumun büyüklüğü 150 cm büyüklüğünde bir erkek ve 3 dişim var ortalama 20 cm boylarında ve şimdiye kadar 80 adet yavru aldım hepsinide büyütüp sattım ve galiba bir ilki gerceklestirdim ve vatozu üretmeyi başardım size tavsiyem akvaryumun büyüklügü 150 cm civarı olsun bol kayalıklı ve bitkisiz olsun etrafa yumurta bırakıyorlar ve sonra bu yumurtaları daha sonra kendimiz toplamazmız gerekiyor bol başarılar umarım sizde yetiştirirsiniz herkese selam

Dikkat edilecek hususlar ve alisma donemi

Bu baligi satin alirken beyaz benek hastaligi vucut uzerinde var mi? Bazi akvaryumcularin akvaryum icindeki kumlari toz bicimine benzer oldugu icin ve vatozlarin vucutlari hafifimsi dikenlidir ve kum vucutlarina yapisabilir ve bu durum beyaz benek hastaligi gibi gozukebilir bunu dikkatle ayirt edin. Ayrica, kuyruk uclarinda erime veya cureme goruluyor mu? Renkleri soluk veya siyah olabilir bu onemli degildir. Baligi ilk akvaryuma koydugunuzda uzun muddet hareket etmeyebilir, yem yemeyebilir veya cama yapismayabilir. 1 hafta kadar alisma doneminde kendini uyum saglamada gosterecektir.

Uyumluluk

Bu baliklar butun baliklarla uyumludurlar. kaliteli dip yemleri ara sira veriyorsaniz ve onu ac birakmayip kaderine terk etmiyorsaniz hic bir zaman diger baliklara saldirmaz ve onlara yapismaz. Ona birde magra biciminde saklanabilecegi yer yapin ki cok sevdigini goreceksiniz.

balıklarınızı yiyebilir

akvaryumunuzda yosun temizlemek için en iyi yöntemdir ancak akvaryum ışığını kapattığınızda eğer kendinden (küçük balık varsa)ağzını biraz yukarıda tutarak beklemeye koyulur eğer bir balık karanlıkta görmeden bu tuzağa düşerse karın bölgesini yer ve balığınız .... dikkat edin normaldede yere paralel yatarken bazen ağzını yukarıda tutar

bitkisiz akvaryumlar için

Vatoz balığı bitkisiz akvaryumların temizliği için iyi bir seçimdir.İyi birer yosun temizliyicidirler.Fakat bitkili bir akvaryumunuz varsa ve o güzelliğin bozulmasını istemiyorsanız vatozu düşünmeyin.Çünkü yosunlar tükendiği zaman bitkilere saldıracaktır.Eğer bitkileriniz sert yapraklı değillerse onlarıda yerler.Ne kadar yem, kabak, salatalık vb. verseniz bile asla doyma özelliği yoktur.Yediği kadar da akvaryuma pisleyecektir.Yani yosunları temizler ama suyuda bir o kadar kirletir.Yine de bitkilere zarar vermesi dışında en iyi yosun temizleyicisi diyebilirim.Ayrıca yem vermenize gerek kalmaz kabak ve salatalık ile beslenme ihtiyacı giderilebilir. Özellikle kabağı öneririm.Sıcak suyun içinde 5 dakika bekletin bir taşa bağlayıp suya bırakın.Aksi halde suyun üstünde kalır ve vatozun bulması zorlaşır.

bazen sorunlu

Vatoz balıkları karma akvaryumlarda diğer bir çok balık çeşidi ile uyumlu bir şekilde rahat büyüyüp gelişebilmekteler. Üst (Dorsal) kısımdan basık şekilleri ve ekseri akvaryum camına yapışmaları ile de ilgi çekici balıklar arasında yer alırlar. Akvaryum camını sürekli temiz tutmaları ve taban kumundaki bazı parazit canlıları yok etmeleri ile de balık besleyicisine büyük kolaylık sağlarlar. Beslenmelerine bakıldığında daha çok bitkisel besinleri tercih eden vatozların bir özelliği de gündüzleri genelde saklanan balıklardan olması. Bu yüzden büyük yapraklı bitkiler ve ağaç kütükleri olan akvaryumlarda kendilerini daha iyi hissederler. Vatoz balıkları diğer balıklara karşı oldukça uyumlu balıklar olmalarına rağmen belli bir boya geldikten sonra eğer yeterince iyi beslenemezlerse akvaryumda yavaş yüzen büyük balıklar için oldukça zararlı olabilmekteler. Gündüzleri ekseri gizlenme eğiliminde olan vatozların dikkat edilirse geceleri karanlıkta daha hareketlendikleri ve beslendikleri görülür. Bu sebepten dolayı eğer akvaryumunuzda vatoz ile birlikte yaşayan ve yavaş haraket eden balıklarınız, bilhassa japon türleriniz var ise (teleskop, aslanbaş, balon yanak) geceleri vatozu ortamdan uzaklaştırın. Çünkü yapışıp emme özelliğine sahip olan bu hayvan japonlar uyurken geceleri onlara yapışacak ve kanlarını emerek hem japonunuzu ölümle sonuçlanacak şekilde hırpalayacak, hem de güzel görünümlerini bozacaktır. Bu olay başıma defalarca geldi. 10-15 cm boyundaki vatoz balıklarım lepistesler ve neonlarla geceleri uyumlu haraket eder ve onlara bir zarar vermezken bir çok japon balığıma zarar verdiler. Önceleri gece akvaryum ışığını söndürünce dip yemi koymaya başladım. bu da vatozları daha da büyüttü ve bir kaç gün şehir dışında olduğum ve yem atmadığım zamanlarda daha tehlikeli hale geldiler. Biyolog İlker Özyiğit

Vatoz vatoza karsi

Eger akvaryumunuzda birden fazla vatoz varsa bunlardan birinin buyudukce daha cok irilestigini buyuk olanin daha dominant bir sekilde digerine bolgesinden kovmaya calistigini farkedeceksiniz. Panik olmaniza gerek yok, vatozlar bu sekilde dalassalarda genelde biribirlerine zarar vermezler ve ozellikle kavga aninda renkleri cok guzel ortaya cikar. Bu kavgalar, vatozlar 15-18 cm. civarina gelince azalacaktir. Eger azalmiyorsa digerini cikarmanizi tavsiye ederim cunku cok hizli hareket eden bu balik isiticiniza ve kendine zarar verebilir.

hareketleri inceleyin

vatozlar rahat olmadıkları veya çok sıcak sulara girdiklerinde üst yüzgeçlerini havaya dikerler. Vatozlar her balık türüyle yaşar.Sudaki parazitleri yer yosunları silip süpürür. Ne kadar yavaş ve miskin gibi gözükselerde çokhızlı ve hareketli balıklardır.Ağızları hiç durmadan hareket eder. Temiz balık yaw bu vatozlar.

beslenmesİ

Bu tür noktalı vatozlar da en önem verilmesi gereken konu beslenmesinde ortaya çıkıyor. Eğer balık küçük boyda alınmışsa (5cm-7cm arası) ve yeni kurulmuş bir akvaryuma konacaksa tavsiyem; bu balığı hemen değilde en az 20-25 gün sonra akvaryuma konması daha uygun olmaktadır.Çünkü balık kendine uygun artıkları veya yemleri yeni kurulmuş bir akvaryumda bulamamakta ve açlıktan ölebilmektedir. Yalnız bu olay daha evvel belirttiğim gibi küçük boylardaki noktalı vatozlar için geçerlidir. TÇakır Eskişehir