Paslı cichlid (Iodotropheus sprengerae)

Aquarium Atlas Vol. II
Tetra's Popular Cichlids
Latince isim:
Iodotropheus sprengerae
Eşanlamlılar:
Melanochromis brevis
Habitat:
Afrika; Malawi Gölü, Boadzulu ve Mumbo adaları: Kayalık kıyıları
Büyüklük:
Erkekler 9 cm'ye, dişiler 7 cm'ye kadar
Davranış:
Türe uygun karma akvaryumlar için
Beslenme:
Mikropradatör; etçil
Üreme:
Yumurtalarını ağzında kuluçkaya yatırır
Su şartları:
pH: 7.0-8.0, Sıcaklık: 24-26°C
En küçük akvaryum:
100 cm
Yüzme seviyesi:
Orta - Taban
Bakım:
Biraz tecrübe gerektirir

Malawi Gölü'nde daha çok 3-15 metre arası derinliklerde rastlanan bir türdür. Erkek de dişi de pas rengindedir. Erkeklerin dişilere biraz daha geniş olan anal yüzgeçlerinde sahte yumurta benekleri bulunur. Çoğu Mbuna türüne göre daha barışçıdır. Erkekler, sadece yumurtlamadan önceki kısa bir süre içinde biribirlerine karşı teritoryal davranırlar. En az 200 litrelik büyük bir akvaryumda birden çok erkek balık barındırılabilir. Aşırı saldırgan olmaması ve kolayca üremesi için yeni başlayan Mbuna meraklıları için de ideal bir türdür.

©Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

Paslı

Yaklaşık 1,5 ay önce pas ciklet yavrusu satın-aldım yanlız buradaki recimler benimkilerin bir ilgisi yok. Benim aldığım balıkların rengi daha çok kiremit rengi konu hakkında yardımcı olurmusunuz. 8 adet için gerekli akvaryum şartları nedir?

Değerlendirme

Değerli katılımcılar

verdiğiniz cevaplarda ben böyle yaptım sıkıntı çıktı derseniz diğer katılımcı ve yeni akvaristlerin bu balığa karşı bakışlarını kötülememiş olursunuz.. Örneğin bazı yorumları değerlendirmek istiyorum:

"5 yıl içinde baktığım balık türlerinin en ilginçi olan bu tür erkeğe en az 2 dişi alındığı taktirde zararsız oluyorlar ama bakmak isteyenler için gerçekten büyük bir tecrübe gerekiyo suya atılan 3 bardak dinlememiş su bile hayvanların ölümü için yeterli bence tecrübesiz insanlar bakmamalı!"

Değerlendirme: Paslı ciklit 1 erkek enaz .... dişiyle bakılmaz denemez. Daha önce 80X40X40 bir akvaryumumda 3 erkek 14 dişi paslı kolonim birbirine vurmaya başladığında 140X40X50 BİR AKVARYUMA ALDIĞIMDA KAVGALARIN KESİLDİĞİNİ GÖRDÜM. Yine bu akvaryumda haftalık %50 su değişimi yapmaktayım Bazan Suyu akşam koyup sabaha kadar dinlenmesi yeterli görüp değiştiriyordum ama birşey olmuyordu

"

"Pasli ciklit diyetinde protein ihtiyacina ozellikle dikkat etmek gerekmektedir. Balik eger siz protein ihtiyacini yeterince karsilayamazsaniz bu ihtiyacini akvaryumdaki diger turlerin kuyruk ve yuzgeclerinden cikartmaktadir. Bu bakimdan bu baligi besleyenler akvaryumlarinda bu tip tatsiz olaylarin olmasini onlemek icin baligin protein ihtiyacini mutlaka yeterli derecede saglamalidir."

Değerlendirme: Paslı ciklit diğer balıkların kuyruklarını yiyerek protein ihtiyacını karşılamaz.. Kuyruk ve yüzgeçlerde ki protein acaba yemlerin içinde bulunan proteinin kaç katıdır ki böyle bir şey yazdınız

"SÖYLENENİN AKSİNE ERKEKLER BİRBİRİNE ÇOK DÜŞMAN OLUYORLAR BENİM BİR DİŞİ İKİ ERKEK VARDI ....."

Değerlendirme: Siz zaten 2erkek bir dişi koyarak baştan yanlış yapmışsınız. Hiçbir Ciklit bu oranlarda bir arada sağlıklı bakılamaz.

Amacım yazanları eleştirmek değil bir konuda araştırma yapmadıysak ben böyle yaptım şu sıkıntılar oluştu dersek daha faydalı olacağına inanıyorum

Paslı

Akvaryumumda gözlemlediğim kadarı ile erkekleri epey sert oluyor.Ayrıca boylarından ufak balıkları çok rahatsız ediyorlar.

Türe özel karma akvaryumda bakılabilir.

Iodotropheus sprengerae, yaklaşık 10cm kadar büyüyebilen bir Malavi Gölü çiklitidir ve doğada tipik olarak Aufwuchs ile beslenen Mbunalar grubuna girer. Genel olarak Mbunaların bakımı ve beslenmesi ile bilgiyi Online Malavi Defteri'nde bulabilirsiniz. Boyu, beslenme alışkanlıkları ve benzer biyotoptan geldikleri göz önüne alınırsa Iodotropheus sprengerae sarı prenses için uygun bir akvaryum arkadaşıdır. Yanlız balıkların biribirlerini ezemeyecek kadar benzer saldırganlık (sertlik) düzeylerinde seçilmesine (gözlem), akvaryumun yeterince geniş olmasına ve (küçük bir Mbuna topluluğu için en az 200 litre) ve saklanma yerlerinin bulunmasına dikkat etmek gerekir. Iodotropheus türleri, genelde Melanochromis veya Pseudotropheus türleri kadar saldırgan değildirler.

dengeleyici bir balık

Akvaryumumda 1 adet erkek 5 cmlik bir paslı cichlid var.Akvaryumda ahlilerin saldırganlığını çok iyi dizginliyor.Gerektiğinde 2 katı büyüklüğündeki erkek ahliyi yıldırmayı biliyor.Kayalık bölgeleri çok sevdiği için arada bir sarı prenseslerle yer kavgası ediyor ama kesinlikle birbirlerine zarar vermiyorlar.Herşeyi iyi güzel ama uzun süredir aramama rağmen akvaryumcularda dişisini bulamadım.

en az 2 dişi

5 yıl içinde baktığım balık türlerinin en ilginçi olan bu tür erkeğe en az 2 dişi alındığı taktirde zararsız oluyorlar ama bakmak isteyenler için gerçekten büyük bir tecrübe gerekiyo suya atılan 3 bardak dinlememiş su bile hayvanların ölümü için yeterli bence tecrübesiz insanlar bakmamalı!

PALSLI ÇİKLİT

SÖYLENENİN AKSİNE ERKEKLER BİRBİRİNE ÇOK DÜŞMAN OLUYORLAR BENİM BİR DİŞİ İKİ ERKEK VARDI BİRBİRİNİ YARALAYINCA BAŞKA BİRİNİ AKVARYUMA ALIRDIM SONRA BİRKAÇ GÜNDE TOPARLANIRDI AMA Bİ GÜN GELDİĞİMDE ERKEKLERDEN BİRİ ÖLMÜŞTÜ DİKKAT EDİN İKİ ERKEK AKVARYUM NE KADAR BÜYÜK OLURSA OLSUN BİR ARADA YAŞAMIYOR

Beslenmesi.

Pasli ciklit diyetinde protein ihtiyacina ozellikle dikkat etmek gerekmektedir. Balik eger siz protein ihtiyacini yeterince karsilayamazsaniz bu ihtiyacini akvaryumdaki diger turlerin kuyruk ve yuzgeclerinden cikartmaktadir. Bu bakimdan bu baligi besleyenler akvaryumlarinda bu tip tatsiz olaylarin olmasini onlemek icin baligin protein ihtiyacini mutlaka yeterli derecede saglamalidir.