Pengasus (Pangasius hypophthalmus)

Pangasius hypophthalmus, Aquarium Atlas Vol. I
Latince isim:
Pangasius hypophthalmus
Eşanlamlılar:
Pangasius sutchi
Habitat:
Tayland, Bangkok
Büyüklük:
20-100 cm
Davranış:
Türe uygun karma akvaryumlar için
Beslenme:
Omnivore; bitkisel ve hayvansal besinler, Aufwuchs
Üreme:
Çok zor; suni ortamlarda
Su şartları:
pH: 7, Sıcaklık: 22-26°C
En küçük akvaryum:
120 cm
Yüzme seviyesi:
Taban
Bakım:
Tecrübeliler için

Geniş havuzlarda 1 metreye kadar büyüyebilen ve Uzak Doğu Asya'da pirinç tarlalarında sofra balığı olarak yetiştirilen Pengasus, aslında akvaryumlar için uygun bir tür değildir; sadece gençken akvaryumda tutulabilir.

Görüşü kötü olan bu tür, titreşimleri algılama yeteneğine güvenir. Sürekli sinirli ve kaçmaya hazırdır. Gençken canlı yem gerektiren bu türün yaşlanınca dişleri dökülür ve vejeteryan yaşama geçer.

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

çok seviyorum pengasusları

 selam. arkadaşlar ben de çok seviyorum pengasusları. ben hep küçük aldım ilk başlarda ve kendim büyütmek istedim. ancak şimdiye kadar 3 tane öldü. ölüm nedenleri ise bi tanesinin karnı açıldı adeta. az önce yorumlarınızı okudum da galiba fazla yemden olmus anladığım kadarıyla. bi tanesi yem yemedi. adeta açlık  grewine girmişti balık. yanındaki pengasus yedi ama o yemedi. diğeri ise beyaz benekten öldü. şimdiye kadar karşılaştığım sorunlar bunlardı. ani hareket ediyorlar ewet doğru. fakat gözlemlerime göre bu balıklar belli bi boya ulaştıktan sonra gayet sakin oluyorlar. küçükleri kıpır kıpırlar. sağa sola çarpıyorlar küçük bi seste. fakat büyükleri öyle olmuyor...

AKVARYUM HACMİNİZ ÇOK GENİŞ OLMALI

aslında akvaryum koşullarında çok zorlanılacak bi tür. bu balığı illede akvaryumunuza katmak istiyorsanız en az 350-400 litrelik bir akvaryuma sahip olmanız gerekli. ve bu balıkların iyi koşullarda enaz 60cm ye kadar büyüyeceğini unutmayın. son bir hatırlatma; pengasusların gözleri az görür derler ama aslında az değil hiç görmezler. kör balıklardır. ağızlarındaki antensi uzantılarla yön tayini yaparlar.
erdem çelikkaleli izmir

Pengasus (P. hypophthalmus) Üremesi

Bu cins baliklarin cinsiyet ayirimi olamiyor gibi birsey ama ben filipinden bir aqua doktoru ile irtibata gectim kendiside bana cinsiyet ayirimi zor ama sunlara dikkat etmen lazim dedi.
1-)Sürekli akvaryumda hareketlerini tabip etmen lazim dedi
2-)Yumurtlama zamaninda disilerde cene altlarinda sisme oluyormus.
3-)Sürekli diger baliklar tarafindan rahatsiz ediliyormus taaki akvaryum ortaminda kendine huzurlu ortam buluncaya kadar.
4-)sonbahar ve yaz mevsimlerinde yumurta dökerlermis akvaryum ortaminda yumurtalarini yemezlermis ama yavrular ciktiktan sonra yiyebiliyorlarmis.
Benim alabildigim bilgiler bunlar ama benim cok hosuma gidiyor bu cinslerin tavirlari ve sakin hareketleri arastirmaya ve bilgi almaya devam edecegim buradanda aldigim bilgileri yazabilirim aldigim bilgilere inanmak kisilerin hakki degisik önerileride zamanimin elverdigi kadari ile yazarim saglikli bol üremeleri bakimlar dileklerimle..

Pengasus (P. hypophthalmus) Üreme ve Davranislari.

Bu cins ten bende 6 adet var en ufagi 12cm en büyügü 23cm üreme konusunda makale yazan arkadaslar var evet belkide üremesi zor olabilir ama benim aquvariumun 204 litre ve yavru aldim ama büyütemedim yavrulari akvaryumdan cikarmmadim öyle büyürler dedim ama hepsini yediler benim demek istedigim bir cok akvaryum sitelerinde okudugum bu cinslerin akvaryumda ürememeleri üzerine belkide benimkisi sansmi idi proforyonelce ilgilenmedigimden olan yavrulara oldu ama bir daha yumurtlarlar ise baliklarimi diger tanka alacam. Genel olarak hircin balik olarak tabir ediliyor bendede hircinliklari var ve benim akvaryumum titresim olan bir yerde sadece akvaryuma yaklasildiginda hircinlik yapiyorlar oda 30 saniye sürmüyor sanirim alistilar. Belkikde bu türü besliyen arkadaslar bana sasiracaklar ama bende baliklarima sasiriyorum.

uygun değil

bu balık türü kesinlikle akvaryuma uygun bir tür değil büyük akvaryumlarda boyları oldukça büyüyebiliyor ve akvaryuma uy,gun olmayan vücüt biçimleri nedeniyle zıpladıklarında yada ani hareketlerde bellerini kırabiirler.iyi görmemeleri nedeniyle çok ürkek hayvanlar.karanlıkta bakılması gerekir.hava almak için hareketlerinde yavaş yüzen diğer balıkllara zarar verebilirler.

Akvaryumda Üretilmesi İmkansız Değil

Bu balıklar yurt dışında çok zor da olsa üretilebiliyorlar.Çoğunlukla 'İleri Akvaryumculuk' konusunda uzman kişiler bunu yapabiliyor.Üretim ise şöyle;labaratuvar ortamında erkek balığın sipermleri ve dişi balığın yumurtaları şırıngayla alınarak birbiriyle karıştırılıyor.Sonrası her balıkta olduğu gibi.Anlaşılacağı üzere bu iş çok tehlikeli ve çok zor ama imkansız değil.Not:Cinsiyet ayrımını be de bilmiyorum.

Sinir bozucu

Hem tipsiz bir balık hemde seyir zevki vermiyor.Bir sola, bir sağa gidip geliyor;insanın başını döndürüyor.Ve en ufak şeyden nem kapıp ölebiliyor.Hiçbir özelliği olmayan bir balık.Yerinizde olsam akvaryumuma sokmam...

Denge İşi

Merhaba arkadaşlar.Cok büyük bir hevesle almıştım pengasuslarımı.Akvaryumculardaki 10-15cm boylarındaki pengasuslara hep imrenerek baktım.Ama düzeni bir türlü sağlayamadım.Sonunda pes ettim.Sebepleri: 1)Beyaz Benek hastalığına çok çabuk yakalanıyorlar.(özellikle sudaki sıcaklık değişimlerinden etkilenip) 2)Belirli bir boya gelene kadar akvaryuma onlara uygun mağaralar tarzında güzel bir dekorasyon hazırlamak lazım ancak DENGEYİ iyi kurmak lazım.Aşırı dekorasyonda balıklarınızı neredeyse göremezken , az bir dekorasyonla balıklarınıza saklanacak yer sağlayamaz ve onları strese sokabilirsiniz. 3)Hiçbir yerde yazmıyor ama tecrübelerime dayanarak cok rahat söyleyebilirim ki;TUZ ve özellikle ilaçlar bu türden uzaka tutulmalı.Hiçbir yerde yazmaz,hatta aksi bile yazabilir.Ama bana güvenin..öyle bir DENGE tutturmalısınız ki hersey yolunda gitsin. 4)Minimum 10cm boyuna gelene kadar balıgınızı keıyfle izleyemeyebilirsiniz.Sürekli kaçış halindedir.(pes ediş sebebim) NOT:Akvaryumdan çıkarmanız gerektiğinde delik tül kepçelerden kaçının,balıkların sivri yüzgeçleri takılabilir ve onları yaralayabilirsiniz. Kolay Gelsin..

fazla yeme dikkat

5 yıldan uzun zamandır akvaryumla uğraşıyorum.pegasus çirkin görünümüne rağmen şirin bir balık ve çok hızlı büyüyor. yem verirken akvaryum ışığını kapatıp odanın ışığını açarsanız daha sakin oluyor.yemi fazla kaçırırsanız japon balıklarındaki gibi ölebiliyor.akvaryumun içerisinde sivri uçlu herhangi madde (sivri bitki uçları dahil)varsa kendilerini yaralayabiliyorlar aman dikkat....

Pangasus güzel ama sonrasını da düşünün !..

Ben bir senedir iki adet pangasus besliyorum. Onlara çok iyi baktım ve şu an 28 cm boyundalar. Fakat problem şimdi başladı. 1 - Yer daraldı
2 - Kendilerini yaralama ihtimali
arttı
3 - Bütün güzelim kaya ve
bitkileri çıkarmak zorunda
kaldım
4 - Isıtıcı ve filtre tehlike
altında çarpmalardan
kırılabilir.
5 - Dışarı atlama tehlikesi
6 - Temizlik esnasında su
sıçratarak ortalığı
batırma.
Bunları göze alarak akvaryumunuza koyun. Sonra balıklara kıyamıyorsunuz ve vazgeçemiyorsunuz. Bu sıkıntıları çekiyorsunuz. Ona göre ......

Ortama Uyum

Bu tür balıkların rahat bir şeklilde yaşayıp ortama uyum sağlaması için kesinlikle mağara tipi tünelimsi oyuklara ihtiyaç vardır. Sizde balıkların bu ihtiyaçlarını iyi bir şekilde gözlemlerseniz fark ediceksinizdir. Ve bu oyukların ve tünellerin suni olmamasına önem verin...

imkansız

bu balıkların üretimi duyduğum, gördüğüm ve denediğim kadarıyla imkansız. cinsiyetleri hakkında da en ufak bir ayırım yapamıyorsunuz. singapur'da veya özel balık çiftliklerinde çok büyük havuzlarda üretilebildiğini duydum. evde denenecek iş değil yani. eğer yapan varsa da mucize diyebilirim. iyi çalışmalar...

özen vermek sart

Öncelıkle sunu belırteyımkı cok hassas balıklardır.Cusselı yapılarına ve hızlı hareketlerıne ragmen cabuk hasta olurlar.Onedenle alırken cok dıkkat etmelıyız.Balıgın almadan oncekı tankı saglıklı ve genıs olmalı.Cunku pangasuslar genıs yer ısterler ve bulamazlarsa mantar hastalıgına yakalanmaları soz konusu.ısı degısımlerındende cabuk etkılenırler ve beyaz benek hastalıgına yakalanmıs bır pangasus gormek hıcte zor olmaz.Pangasus beslemek ıstıyorsanız akvaryumunuz temız olöalı dıs fılıtre kullanmalısınız.Yem konusundada dıp yemlerını kesınlıkle kullanmalısınız ama fazla vermeyın yemezlerse dıpte bozulup suyun nıtelıgını bozarlar.cok urkek bır balık oldugundan cama sakın vurmayın gerekmedıkce akvaryumla ugrasmayın.dıger balıklarla alakası bıle olmaz hıc bırını rahatsız etmez.cok cabuk gelısırler.yemın ılk once kokusunu alır ve aramaya baslarlar.eger mantar ve beyaz benek hastalıgına yakalanırlarsa tedavısı cok zordur kalıtelı ılaclar kullanmanız gerekır.Saglıklı oldugunu bakar bakmaz anlayabılırsınız hasta oldugunuda nasıl bır ınsanın grıp oldugu bellı oluyor onlarında rahatsız oldugu huzursuz oldugu cabucak anlasılıyor.

Beslerken Dikkat!

Bu hayvanlar dipteki yemleri çok büyük bir hızla ve iştahla yiyorlar. bu yüzden yemleme sırasında ya dibe çok fazla yem düşmemesini sağlayın ya da çöpçü gibi öteki dip balıklarıyla beraber besleyin ki pengasusunuz dipteki bütün yemleri yiyip çatlamasın. biri doğuştan kör olan iki pengasusumdan biri daha bu sabah çok yemekten ölücek diye ödümü patlattı. öyle durumlarda hayvan dibe çöküyor ve hareket etmiyor. rahat bırakın ki yemini sindirebilsin. bir süre sonra kendini toparlıyorlar.

DİKKAT EDİN

PENGASUS BALIĞINI BAZI AKVARYUMCULAR CHALLENGER DİYE SATIYORLAR. BU YÜZDEN BU GİBİ BALIKLARI ALIRKEN TEMKİNLİ OLUN -BURASI TÜRKİYE- İYİ DÜSÜNÜN.

Büyütmek

Ben bu türü yaklaşık 2 3 yıl arası besliyorum 30 cm oldu yalnız çok korkak olduğu için kaçmak istiyorlar camlara çarpıp
kendilerini yaralıyorlar Beslerken gözlerinin iyi görmeiklerini koku ile yemlendiklerini farkettim yani gerçek köpek balıkları gibi çobuk ve hızlı büyür saldırgan değildir yanında hertürlü beslersiniz lepistesten piranaya kadar .üretimi çokzor ben beceremedim bu balıklar akvaryumculara singapurdan ithal geliyormuş üretenide duymadım sorularınız için selimbjk@hotmail.com<

çok korkak

4 YILDIR BESLEDİĞİM BU BALIKLAR ÇOK ÜRKEK.AKVARYUMUNUZU ÇOK FAZLA TİTREŞTİRMEME-
NİZİ ÖNERİRİM.AKSİ HALDE ORTALIĞI BİRBİRİNE KATIYOR.BU BALIKLARI KÜÇÜK AKVARYUMLARDA
ASLA BESLEMEYİN.AYRICA TANKINIZIN ÜSTÜNÜ KAPATIN.FAKAT BU BALIK BAKIMI ZOR OLDUĞU HALDE AKVARYUMA ÇOK CANLILIK KATIYOR.

cok urkek

slm
5 yıldır bu balıklardan besliyorum. korktuklarında kendilerini ordan oraya vuruyorlar. bu yüzden akvaryumda mercan gibi seyler bulundurmamak gerekiyor. birde suyun dısında ses cıkarabiliyorlar. eger kucuk bir akvaryumunuz varsa almamanızı öneririm...

BESLENME ONEMLI

Butur baliklar karma akvaryumlarda beslenirlerken mutlaka
buyuk akvaryumlarda beslenmelidir ve besleme gunde 2 kez dp yemi
ve haftada 2 defa balik tutmak icin kullanilan
karideslerle olmalidir pul yem yemez cok ac kalirsa yuzeye cikabilir haslanmis tavuk etini iyice
parcalayip verebilirsiniz akvaryum ortaminda uremeleri imkansiz sayiabilir
dar akvaryumlarda strese girip mantar hastaligina yakalanabilirler ve olurler
Karma akvaryumlarda yemleme yapilirken en son dip yemi vede baska taraftan atilmalidir ki digerleri
saldirip pengasus unuzu ac birakmasin ac vaziyette uzun sure yasayabililer doydugu zaman
karinlarinin sistigini gozle farkedebilirsiniz.Yere atladiginda ise kesinlikle panik yapip elinizle
tutmaya kalkmayin cunki sirt yuzgecleri batabilir ve cok aci verebilir
zira zehir iceriyor mutlaka bez gibi birseyle ttulup
akvaryuma atilmalidir boylece kaygan da olmaz
Dr veteriner hekim ismail ALACA i_alaca@yahoo.com<
saygilar

bakımı çok kolay ancak!!!!!!

bende 2 adet pengasus var.çok çabuk büyüyorlar.bu balıkları dip yemi ile beslemenizi öneririm.çünkü balıklar aç kalmaz ve çabuk büyürler.ancak kesinlikle akvaryumunuzun camına falan vurmayın.çok çabuk ürküp etrafı dağıtırler.bu balığın yetiştirilmesi çok kolay ve çok zevklidir.
ayrıca akvaryumunuzun üstünü açık bırakmamanız gereklidir.aksi takdirde balığın sıçradığını göremezseniz balığınız için tehlikeli olabilir.

dikkat!!! dışarı sıçrayabilir

Bu balığı küçük alırsanız canlı yemle beslemenizi tavsiye ederim.Çünkü bu balık ilk akvaryuma alışma döneminde verdiğiniz yemi yemiyebilir.Bu da onun mantar hastalığına yakalanmasına neden olur.Benim elimde 5 pengasus var.Büyük olan akvaryumumun 1,5m olmasından yararlanarak aşağı atlamış.Neyseki ben oradaydım.Size tafviyem akvaryumunuzun üstünü kapatın.

asil bir hayvan

bu tür akvaryumlarda japon balığıda dahil bütün barışçıl türlerle yaşayabilir.çabuk büyüyen uygun koşullar sağlandığında bakımı kolay bir balıktır.şartları doğru ayarlarsanız nerdeyse her hafta gözle farkedebileceğiniz büyüme peryoduna girer.akvaryumda uygun şatlarda çok hızlı hareket etmezler.iyi koku alılar dip yemler atıldığında birden agresifleştiklerini görebilirsiniz.onların yem yemesini izlemenizi tavsiye ederim.bu balıklar beslenirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus balığı ürkütmemektir.ne yazıtırki iri cüsselerini altında korkak bir tavır sergilerler.ışıktan ani hareketlerden akvaryuma oluşacak darbelerden çok çabuk ürkerler ve akvaryumda bilinçsizce sağa sola çarptıklarını görürsünüz.bu olay erişkinlerde daha kötü sonuçlar vermektedir.yaralanmalar daha ağır olmaktadır.hatta ve hatta akvaryum ısıtıcısının bile kırıldığı görülmektedir.balıklar bu bocalama döneminden sonra hafif bir baygınlık geçirirler.dediğim gibi dayanıklı balık çabuk atlatıyorlar fakat o zamanda uzun süre yemden kesiliyorlar.buda balığınızın ölüne kadar uzanan bir süreç demek oluyor.demem oki bir pengasusunuz varsa mümkün olduğunca onu ürkütmeyin.bu koşulları sağladıktan sonra seyrine doyum olmayan bir zevk sizi bekleyecektir.(not:birde akvaryumunuzda tek halde beslemeyin yine vereceğiniz yemlere dokunmayıp aç kalabilir)

BÜYÜKLÜGE DİKKAT

İki buçuk yıl önce bu balıklardan 5 tane almıştım biri öldü ama 4'ü yaşıyor. herbiri yaklaşık 30-35 cm. akvaryumum 400 litre ama hiç yer kalmadı.

aman dikkat

bu balıklar özellikle 20 cm ve daha büyükleri oldukça ürkektirler ve atlayabilirler bu balıkların durduğu tankın üstünün kapatılmasını tavsiye ederim özellikle ışıktan ve yüksek sesten ürküp atlayabilirler...

Pengasus (P. hypophthalmus)

Sevgili akvaryumcularımızın pangarsus olarak adlandırdığı bu kedi balığı türündeki balığı alırken hareketlerinin seri oluşuna dikkat edin özellikle akvaryucu balığı yakalarken zedelememeli yüzgeçlerindeki yaraların kolay kapanmasına rağmen çok sert olan yüzgeçlerinde bir kırıklık olursa düzelmiyor hemen her türlü balıkla sorunsuz yaşayabilen bu balık akvaryumunuza hareket katacaktır özellikle büyük akvaryumları olanlar muhakkak bu balıktan en az 4 tane tavsiye ederim ama bu sürekli hareket eden ve çabuk büyüyen balığı lütfen sekizgen gibi genişliği fazla olmayan akvaryumlara koymayın hayvana yazık olur.

oyuklar

bu balıklar oyuklara girmeyi çok sever bu balıkları aldığınız zaman bu balıklara mağara görevi yapacak bir oyuk yapmanızı tavsiye ederim.birde bu balıklar asla toz yem yemez bu balıklara dip yem verilmesi gerekir. hadi kolay gelsin

en cabuk büyüyen balık

beslenmesi,bakımı cok kolay bir balık.yuzeyde kalacak yemler verilmemeli.gayet hızlı balıklar,hemen hicbir balıga dokunmadan yasıyorlar.büyümesi cok hızlı,dayanıklı bir balık.yakalayacagınız zaman hareketsiz ölü gibi bir durum alırsa sasırmayın.ozelligidir!