Ramirezi (Microgeophagus ramirezi)

Erkek ramirezi, Aquarium Atlas Vol. I
Erkek ramirezi ( Papiliochromis ramirezi)
Latince isim:
Microgeophagus ramirezi
Eşanlamlılar:
Apistogramma ramirezi, Papiliochromis ramirezi
Habitat:
Venezuella ve Kolombiya'nın savan nehirlerinin sığ kıyıları
Büyüklük:
Erkekler 5cm, dişiler 4cm
En küçük akvaryum:
En az 1 metre ve 120 litre
Yüzme seviyesi:
Orta - Taban
Bakım:
Tecrübeliler için

Görünüş:
Güzelliği, canlılığı ve ilginç davranış biçimleriyle en çok sevilen çiklit türlerinden biridir. Vücutlarının ön yarısında metalik sarı, arka yarısında ise şeffaf morun tonları hakimdir. Metalik parlayan mavi-yeşil noktacıklar bütün vücuda ve yüzgeçlere serpiştirilmiştir. Sırt yüzgecinin ilk ışınları özellikle dişilerde koyu siyah renklidir. Erkeklerde bu ışınlar uzamıştır.

Cinsiyet ayrımı:
Erkekler daha iri ve parlak renklidirler. Dişilerin karınlarında, özellikle yumurtlama dönemlerinde pembelik görülür.

Beslenme:
Kaliteli kuru yemlere alıştırılabilirler. Ancak sadece kuru yem yetersiz kalır. Tam bir gelişimle birlikte parlak renkler için tatlı su karidesi (artemia), bulunabilirse dondurulmuş sivrisinek larvası, ince kıyılmış sığır kalbi gibi yemlerle de desteklemek gerekir. Akvaryumlarında birkaç yetişkin dişi lepistesin bulunması beslenmelerine katkıda bulunacaktır.

Gerekli akvaryum şartları ve bakımı:
Ramirezi, bakımı özen gerektiren nazlı bir türdür. Belki de bu yüzden Türkiye'de yaygınlaşamamıştır. Akvaryumlarında rahatsız edici, saldırgan veya aşırı hareketli balıklar bulunmamalıdır. Huzursuz ramirezi çok çabuk hastalanır. Rasbora, neon tetra, yumuşak ve asitik su şartlarına alıştırılabilirse lepistes gibi küçük sakin balıklar ramireziler için uygun arkadaş türlerdir.

Ramirezi akvaryumu geniş olmalıdır. Bitkiler ve düz yüzeyli taşlarla oluşturulacak saklanma yerlerinin yanında yüzecek açık alanlar da bırakılmalıdır. Ramireziler kumları kazmaz ve bitkilere zarar vermezler.

Tabanda ince kum (1-2 mm tane kalınlığı) kullanılmalıdır. Su yumuşak ve asitik olmalı, daha önemlisi etkin bir biyolojik filtrasyonla nitrit ve nitrat düzeyleri sürekli olabildiğince düşük tutulmalıdır. Ramireziler kimyasal maddelere karşı son derece duyarlıdırlar. Düzenli su değişimlerinde şehir suyundaki klora ve ağır metallere karşı iyi bir su hazırlayıcı kullanmak yararlı olur. Sert veya kirli sular, bir ozmoz aleti kullanılarak ramireziler için daha elverişli hale getirilebilirler.

Örnek olarak 100x40x40 ölçülerinde bir akvaryumda üç-dört çift ramireziyle birlikte uygun arkadaş türler beslenebilir. Akvaryumda küçük sürü balıklarının bulunması, Ramirezilerin ürkekliklerini üzerlerinden atmalarına yardımcı olur. Ayrıca akvaryumda saldırganlıklarını yöneltebilecekleri birkaç zararsız balığın bulunması, ramirezi çiftlerinin biribirlerine daha bağlı kalmalarını, bunun sonucu olarak da yavrularına daha iyi bakmalarını sağlar.

Ramirezi alırsanız balığın nereden geldiğini mutlaka soruşturun. Almanya veya Çekoslovakya'dan getirilen örnekler genelde dayanıklıyken özellikle Uzak Doğu'dan getirilen örneklerin çoğu kolay hastalanır. Hormonlarla suni olarak renklendirilmiş balıkları almaktan kaçının. Uzak Doğu'da Sarı Ramirezi gibi bazı alttürler de üretilmiştir fakat en çekici olanı orjinali, yukarıda resimlerinde gördüğünüz Mavi Ramirezi'dir. Yerli amatör üreticilerin elinde doğal yöntemle üretilmiş (yumurtalar ebeveynden ayrılmadan) genç Ramireziler bulabilirseniz kaçırmayın; bunların değişik akvaryum şartlarına uyum sağlama yetenekleri yüksektir. Akvaryum şartlarından memnun Ramireziler küçük bir gurup içinde çok çabukeşleşip yumurtlamaya girişirler. Hayatından memnun sağlıklı bir Ramirezi az bulunur güzellikte bir balıktır.

Üreme:
Ramireziler monogamik, yani tek eşlidirler. Eşleşmelerini sağlamak için en uygun yöntem, en az 6 bireylik bir guruptan kendi eşlerini kendilerinin seçmesini beklemektir. Eşleşmiş çiftler hemen göze çarparlar. Çoğunlukla bir aradadırlar, akvaryum tabanında bir bölgeye ortaklaşa sahip çıkarak yanlarına yaklaşanları kovdukları görülür. Yumurtlamak için düz yüzeyli bir taşın veya bir yaprağın yüzeyini temizlemeye başlarlar. Yumurtalarını bazen kumda açtıkları küçük bir çukura da bırakabilirler. Ramirezilerin apistogrammalardan bir farkı gizli kovuklarda değil, açıklık alanlarda yumurtlamalarıdır.

Ramireziler kolaylıkla yumurtlarlar. Fakat yumurtalarının bozulmadan açılması için gerekli su şartlarını sağlamak sorun olabilir. Bir seferinde 250-300 kadar yumurta bırakırlar. Bir üreme akvaryumunda tek bir çift yerine iki çiftle çoğu zaman daha iyi sonuç alınır. Yabancı balılar, ramirezi çiftlerinin koruma içgüdülerini ayakta tutarak yavrularına daha iyi bakmalarını sağlarlar. Burada her çift, diğer çift için yabancı balıklar görevini görür.

Anne babanın sırayla başında bekleyip yüzgeçleriyle su akımı sağlayarak havalandırdıkları yumurtalardan yaklaşık 40 saat sonra henüz yüzemeyen yavrular çıkar. Anne baba, günde iki üç kez ağızlarına alarak yavrularının yerini değiştirirler. Yumurtlamadan 5 gün kadar sonra yüzmeye başlayan yavrular, yumurtadan yeni çıkmış artemia larvalarını bile yiyemeyecek kadar küçüktürler. Yavru balıklar için özel olarak kültürü yapılan tek hücreli canlılarla beslenmelerini desteklemek gerekir. Olgunlaşmış bir sünger filtre de üzerinde yerleşmiş hayvancıklarla yavruların beslenmesine katkıda bulunur. Bir süre sonra artemia larvalarıyla da beslenebilen yavrular, sık yemleme ve düzenli su değişimleriyle (ilk haftalar olabiliyorsa her gün %20) çabuk gelişirler.

©Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

sürekli yumurtluyorlar

8 ay önce 4 ramirezi aldım kısa süre sonra 1 çift eş tuttu ve diğer ramirezleri ısrarla kovalaya kovalaya öldürdüler .Neon ve rasboralara pek dokunmuyorlar akvaryumda uyumlular .Bu süre zarfındada sürekli yuva yapıp defalarca yumurta döktüler ama hiç birini yüzdüremediler.Bende acaba çöpçülermi izin vermiyor diye tek başlarına bir akvaryuma aldım ama bu seferde erkek dişiyi kovalayıp hırpalamaya başladı. Tekrar karma akvaryuma aldığımda yeniden yuva kurup yuvayı korumaya başladılar. Yavruları için tehtid olabilecek ortamda iken üreme faliyetine giriyorlar yanlız bırakılınca tam tersi kavga ediyorlar. Şu anda düzenli yuva yapıp yumurtluyorlar ama bir türlü yavru alamadım. Bu arada ben ukraynadayım buraya çek cumhuriyetinden balık getiriliyor çok dayanıklılar ve buranın su şartlarına alışıklar .Normal dinlendirilmiş çeşme suyu koyuyorum bir sorun olmuyor ancak buranın su şartları yüzündenmi acaba yumurtalar çıkmıyor anlayabilmiş değilim. Bu arada akvaryum bitkilendirilmiş ve saklanma için dekorlandırılmış durumda yani akvaryumda keyifle yaşadıkları bir ortamları var.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

tuncali üye resmi

Ramirezi hakkında çok güzel bir makale

Köln akvaryum derneğinin sitesinde Dirk Reinartz'ın ramireziler hakkında çok güzel bir yazısı yayınlanmış:
http://www.koelneraquarienverein.de/modules.php?op=modload&name=News&fil...<
Reinartz hem vahşi, hem de akvaryumda üretilmiş ramireziler beslemiş. Bakım ve üretim tecrübelerinden ve davranış gözlemlerinden çok ayrıntılı olarak söz ediyor. Bu arada suni üretim - doğal üretim konusunda da değinmiş. Yazı Almanca, ancak www.online-translator.com< gibi tercüme siteleriyle İngilizce'ye ve diğer dillere çevrilebilir. Ramirezi meraklısı akvaristlere bu yazıyı mutlaka öneririm.

yem yiyor mu ?

Alırken mutlaka yem yiyip yemediğini kontrol edin!!!

Kolay Uyum Sağlar..

akvaryumumdaki lepisteslerle ve neonlarla çok iyi arkadaş oldu diyebilirim..
tek kötü yanı kısa ömürlü ve çok narin olması..

Barışcıl

Yaklaşık 1 aydır 5 adet ramireziyi discus akvaryumumda besliyorum.2 erkek ve 3 dişiden oluşan bu sürüde sadece aynı cinsiyetler arasında zararsız kavgalar oluyor.Granül discus yemlerini ve spirulina içerikli bitkisel pul yemleri rahatlıkla yiyorlar.Çok hareketli ve bir o kadar da ürkek balıklar.discuslarım henüz küçük olmalarına rağmen çok iyi bir uyum içinde yaşıyorlar.Birbirlerinden hiç rahatsız olmuyorlar.Dişilerin karın bölgelerinde pembemsi renkler görünmesine rağmen henüz tam bir eş tutma olmadı.

Tyke üye resmi

Discusa dost

Discuslarla o kadar iyi geçiniyorlar ki anlatamam. Hatta discus yacrularına yaklaşmayı bile düşünmüyorlar.

kısa ömürlü

su değisimlerine karşı cok hassas bu balığı aldığımda iki sene yasattım sonra hic bir sey yokken öldu bu balık doğadada iki sene yasıyormus tek tür oldummu bakımı o kadar zor değil

ilginç bir tür

üremelerini seyretmek çok güzel.dişi ve erkek önce üremek istedikleri bölgedeki kumları ağız ve karınlarını kullanarak bölgeyi temizliyor ve düzlüyorlar.sonra dişi itina ile bu zemine yumurtaları diziyor.dizme işlemi bitince sırada bekleyen erkek yumurtaları döllüyor.sonra çoğunlukla erkek yumurta nöbeti tutuyor.yavruların yüzmesi ortalama 10 günü buluyor.bu safhaya gelen yavrularımı diğer çiftlere kurban verdim.sizde üretmek istiyorsanız ve üzülmek istemiyorsanız akvaryumunuz bitkili ve geniş bir akvaryumda veya sadece çiftlere ait küçük bir üretim akvaryumu kullanın.

Narin Balık

Bu balıklar çok sakin ve barışçıl olmalarının yanında çok da narinler. Üretimini bırakın yaşatılmaları bile çok zor hatta şans eseri denilebilir. Ancak bir kere suya adapte oldular mı üremeleri bile sağlanabilir. Tecrübe edinmeden bu türe geçilmesini kesinlikle önermiyorum. Tecrübeli olsak da ölme riski çok fazla...

Barışçıl cichlid

Bakımı biraz özen ister.Barışçıl akvaryumlarda olmazsa olmaz bir balıktır.Hastalıklara ve su koşullarına karşı naziktir bu yüzden akvaryumun güçlü bir dış filtreyle desteklenmesi iyi olacaktır.Her türlü yemi yer fakat ben discus yemi ile granül yemi karıştırarak vermenizi tafsiye ederim böylece balığın hem gelişimini hemde o muhteşem renklerini korursunuz.

expert olmak gerekiyor gerçekten

Yaklaşık 6 aydır 5 adet ramirezim var.Son derece sağlıklı olmalarına rağmen bütün çabalarıma rağmen yavru alamadım.Yabancı sitelerde ramirezilerin en zor yavru alınan türlerin arasında gösterilmesine şaşmamak gerekir.Uzak doğu kökenli olanların dayanıksız olduğuna katılmıyorum.Kuru yemlerede şayet kendilerini rahatsız eden baskın balıklar yoksa kolaylıkla alışıyorlar.
Gerçekten diğer apistogramma lar gibi bakımı,izlenmesi büyük zevk veriyor ancak anlaşılmaz bir şekilde bu balıklara ilgi olmadığı için ülkemizde bulunmuyor.rqmirezi belki ama diğerleri asla!

en minik en sakin çiklit

ph'ı 7 olan bir akvaryum için bence en iyi üyeler eyer sürü balıkları neon rasbora gibi sakin balıklar yetiştiriyorsanız bence tankınıza 2 çift ramirezi koymalısınız;hatta lapisteslerle bile çok rahat yaşadığını söyleyebilirim yeterki tankta onları huzursuz eden çok hareketli balıklar olmasın böylece hem bir çiklet beslemenin zevkini hemde sakin bir tankın güzelliğini aynı anda yaşayabilirsiniz.