Rasbora (Rasbora heteromorpha)

Rasbora heteromorpha, Aquarium Atlas Vol. I
Genç bir rasbora (Rasbora heteromorpha)
Bir grup rasbora  (Rasbora heteromorpha)
Latince isim:
Rasbora heteromorpha
Eşanlamlılar:
Yok
Habitat:
Güneydoğu Asya: Batı Malay, Tayland, Sumatra
Büyüklük:
4 cm
Davranış:
Sakin ve barışçıl karma akvaryumlar için
Beslenme:
Omnivor; etçil ve otçul
Üreme:
Yumurtalar geniş yaprakların altına bırakılır
Su şartları:
pH <7.5, sıcaklık: 22-25°C
En küçük akvaryum:
50 cm
Yüzme seviyesi:
Orta - Üst
Bakım:
Biraz tecrübe gerektirir. Bir kez aklimatize olduktan sonra bakımı zor değildir.

Barışçı karma akvaryumlar için önerilebilecek en güzel sürü balıklarından biridir. En az 8 bireylik guruplar halinde beslenmelidirler. Bitkili akvaryumlardan hoşlanırlar. Üreme için çok yumuşak ve asitik su gerektirirler. Yumurtalarını Cryptocoryne gibi geniş yapraklı bitkilerin yapraklarının altına yapıştırırlar.

©Bilyap Aquaristic

Yorum gönderim kuralları:
  • Yorumlar düzgün bir Türkçeyle, sitenin içeriğine ek bir değer katacak şekilde yazılmış olmalıdır.
  • Yorumun başlığı ana fikri net bir şekilde vermeli, yorumu diğerlerinden ve benzerlerinden ayırmalıdır.
  • Genel telif hakki kuralları yorumlar için de geçerlidir. Üç cümleyi aşmaması gereken doğrudan alıntılar için mutlaka kaynak belirtiniz.
  • Bütün yorumlar onaylanmadan önce kontrol edilir. Konuyla ilgisiz ya da reklam veya uygunsuz kelimeler içeren yorumlar silinir.
  • Balık ve bitki sayfalarında sadece bilgi verici yorumlar onaylanır. Bu sayfalarda ancak yeni bir fikir veya bilgi içeren, sayfanın içeriğine ek değer katan yorumlar yayınlanır.

Ufak bilgiler

1 yıldır besliyorum 25 tane aldım ve tek tür besliyorum kesinlik çok hoş oluyor.  Çok barışçıllar.  Dibe düşen yemi ağız yapılarından dolayı yemezler/yiyemezler. Yukarıda arkadaşın belirttiği gibi dibe ağır inen yemler tercih edilmeli. Akvaryum bitkili olmalı ve ph yüksek olursa bu balıklarda yavru almayı unutun.

söylenenlerin aksine...

Yaklaşık 5-6 aydır rasbora besliyorum. Açıkçası almadan önce bu sayfadaki yazılar gözümü korkutmuştu. bence çok da zor bir balık değil. özel bir çaba harcamama rağmen 9 adet rasboram hala çok sağlıklı bir şekilde yaşıyorlar. Hemde ateşağız çiklit ve severumlarla birlikte... diğer balıklarla en ufak bir uyum sorunu da yaşamadılar, umarım bundan sonra da yaşamazlar...

Bir kerede alın

Rasbora bence en güzel sürü balığı ancak sağlıklı bir sürü oluşturmak büyük bir problem. Rasboralar küçük balıklar olduğundan alırken hasta olup olmadıklarını anlamak çok zor yani biraz şans işi.

Bence bir sürü oluşturmak için kaç tane balık isteniyorsa bir kerede alınmalı ve bir daha asla yeni balık alınmamalı çünkü yeni gelenler eski oturmuş balıkları hasta ediyorlar. Örneğin 15 balıktan oluşan bir sürü oloşturulacaksa en az 20 balık alınmalı çünkü değişen su şartlarına karşı hassas olan bu balıklardan kayıpsız olarak yaşatmak imkansız gibi birşey. Balıklar bir kere akvaryuma alıştıktan sonra kolay kolay ölmezler ancak sürüye asla yeni balık eklenmemeli.

güzel balık ama....

rasboralar akvaryumlar için güzel bir balık ama zordurlar...sürü balığı davranışlarını izlemek isteyenler için uygun türlerdendir.
Açıkçası ben de bu niyetle almıştım ama hevesim kursağımda kaldı, kolay bir balık değil ben neonları rasboralardan daha dayanıklı gördüm. Ancak değişik görünümlü oluşu özellikle benim gibi küçük ve sürü balıklarını sevenler için rasboraları her zaman cazip kılar. Benim durumumdakilere tavsiyem rasboraları benzer davranışlar ve yaşama koşulları isteyen neon türleriyle (siyah, kırmızı, red nose) ya da canlı doğuran üç türle (platy, black molly, lepistes)ile bakmaları. Ama iyi havalandırılmış büyük ve otlu bir akvaryum
şart. tamer_uysal@mynet.com<

güzel balık ama....

rasboralar akvaryumlar için güzel bir balık ama zordurlar...sürü balığı davranışlarını izlemek isteyenler için uygun türlerdendir.
Açıkçası ben de bu niyetle almıştım ama hevesim kursağımda kaldı, kolay bir balık değil ben neonları rasboralardan daha dayanıklı gördüm. Ancak değişik görünümlü oluşu özellikle benim gibi küçük ve sürü balıklarını sevenler için rasboraları her zaman cazip kılar. Benim durumumdakilere tavsiyem rasboraları benzer davranışlar ve yaşama koşulları isteyen neon türleriyle (siyah, kırmızı, red nose) ya da canlı doğuran üç türle (platy, black molly, lepistes)ile bakmaları. Ama iyi havalandırılmış büyük ve otlu bir akvaryum
şart. tamer_uysal@mynet.com<

oldurmeden yasatmak

Boyları en fazla 4.5cm kadar varabılen ama benım hala daha 3cm den daha buyugunu goremedıgım bır cıns.Bakımı benım tecrubeme gore yenı baslayanlar ıcın neredeyse ımkansız bır cıns.Beyaz benek ve dıger parazıtlere karsı cok hassas olan bır tur oldugu ıcın akvaryumun cok ıyı fıltre edılıyor olması ve kesınlıkle 7.5 den daha yuksek bır ph da bulunmaması gerekıyor(bence...) ben her hafta 20% su degısımı uyguluyorum(tabıkı bekletılmıs,havalandırılmıs,blackwater extract ve aquasafe ılave edılmıs gerektıgındede ph mınus uygulanmıs) bu yollada yaklasık 5 aydan berı hıc balık kaybetmedım.(Tavsıye ederım).Eger gercekten dogal ortamını yasatmaya calısıyorsanız balıga hızlı akıskan bır su devrı daımı saglamanızda yarar var. Hava pompasının yeterlı olacagı kanısında degılım bır powerhead bunun ıcın daha uygun olur kanımca.Kalıtelı yavas dıbe batan kuru yemler arasırada canlı yemleme balıgın en guzel rengını sıze vermesını saglar. Ek olarak cok ıyı bır uyarı balıgıdır. Stress yada su sorunu oldugunda sıyah lekesı gıderek matlasır ve alt yuzgecındekı sıyah cızgı kaybolur.

gerçek sürü balıkları

Benim gözlemlediğim kadarıyla, Neon Tetra veya kardinal neonlar akvaryuma alışıp ürkekliklerini üzerlerinden attıklarında bir arada durmayıp dağınık yüzmeye başlıyorlar. Rasboralar ise hep bir arada yüzmeyi tercih eden gerçek sürü balıkları. Sürü başının arkasından hemen diğerlerinin de yön değiştirmelerini izlemek gerçekten ilginç.

satın alırken aman dikkat!

Rasboralar bir kez alıştıkları akvaryumda kolay kolay hastalanmayan dayanıklı balıklardır ama yenilerini alırken dikkat! Şimdiye kadar, sonradan aldığım yeni rasboraların taşıdıkları anlaşılmaz hastalıklar yüzünden çok sayıda eski rasboramı kaybettim. Satın almayı düşündüğünüz rasboralara çok iyi dikkat edin: En ufak bir leke, hareket bozukluğu, halsizlik, iştahsızlık veya zayıflık belirtisi olmamalı. Sağlıklı görünseler de yeni aldığınız balıkları mutlaka en az 2 hafta karantinada tutun, hatta akvaryuma, diğer rasboraların arasına koymadan önce 1 hafta kadar, eski rasboralardan bir ikisini karantina akvaryumunda yenilerinin arasında bir gözleyin. Yeniler, üretildikleri yerlerden kaptıkları, kendilerinin bağışıklı olduğu diğerleri için ise ölümcül olabilecek tropik hastalıkları eskilere bulaştırabilirler. Sağlıklı bir rasbora grubunuz varsa aralarına yenilerini katmadan önce iyi düşünün.

Rasporalar için akvaryum şartları

Rasporalar hızlı yüzücü ve sürü balıkları olduğu için uzun akvaryumlar gerektirirler. Rasporaların sürü halinde ve rahatça yüzebilmesi için akvaryumun ön bölümünde boydan boya ve hiçbir şekilde kayalarla, bitkilerle doldurulmamış bir alan olması gerekir. Yoksa bu balıklar doğal ortamlarındaki gibi sürü halinde yüzemez. Özellikle bu konuya cinsin üretimini yapmak isteyen arkadaşlar dikkat etmelidir. Çünkü sürü halinde yüzemeyen bir raspora grubundan yavru almak son derece zordur.